Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Ναι, αν ψάξω θα βρω σίγουρα και θα σου τις στειλω πμ για να μη γεμίσω το θρεντ φωτογραφίες. Τι θέλεις όμως, α, β, γ ή δ θέμα ;
Από όλα! Ότι σου φαίνεται πιο tricky I’d really appreciate it :happy:
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έχει κάποιος τσιμπημένες ασκήσεις χημείας 1, 2, και 3 κεφαλαίου;

Κάθε φορά που κάνω επανάληψη επαναλαμβάνω τις ίδιες και τις ίδιες. Σε σημείο που μου έχουν χαραχθεί στον εγκέφαλο.
Τα έχω πετάξει τα περισσότερα όμως ωραίες ασκήσεις σχετικά δύσκολες μπορείς να βρεις στο σάιτ του χαρκοπλια και στο χημεία4exams
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε έχει υλικό και θέλει να το μοιραστεί, ας μου στείλει μήνυμα. Έχω θέμα ως προς τις μεθοδολογίες κτλ και με ανησυχεί διότι θέλω να γράψω καλά Χημεία.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λιανά τον νόμο της περιοδικότητας του Moseley; Δεν μπορώ να τον καταλάβω ούτε από το βιβλίο, ούτε από το βοήθημα.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λιανά τον νόμο της περιοδικότητας του Moseley; Δεν μπορώ να τον καταλάβω ούτε από το βιβλίο, ούτε από το βοήθημα.
Ο περιοδικός πίνακας είναι σχεδιασμένος με βάση αυτόν τον νόμο(δηλαδή έτσι ορίζονται οι ομάδες).
Καταρχάς οι ιδιότητες ενός στοιχείου εξαρτώνται από τα ηλεκτρόνια της εξωτερικής στιβαδας του ατόμου αυτού του στοιχείου, καθώς αυτά είναι που συμμετέχουν στις αντιδράσεις. Επομενως ο moseley συμπέρανε ότι μπορείς να συσχετίσεις τον ατομικό αριθμό ενός στοιχείου με τις ιδιότητες του, γιατί από αυτόν τον αριθμό μπορείς να βρεις τον αριθμό των ηλεκτρονίων της τελευταίας στιβαδας κάνοντας τη δόμηση και να βρεις σε ποια ομάδα ανήκει, δηλαδή με ποια άλλα στοιχεία έχει κοινές ιδιότητες . Για αυτό άλλωστε λέει συναρτήσει στον νόμο, επειδή υπάρχει αυτός ο συσχετισμός ατομικό αριθμού - ιδιοτήτων στοιχείου.
Δε ξέρω αν βοήθησα και ελπίζω να μην είπα Κατι λάθος γιατί πάει και ένας χρόνος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Ο περιοδικός πίνακας είναι σχεδιασμένος με βάση αυτόν τον νόμο(δηλαδή έτσι ορίζονται οι ομάδες).
Καταρχάς οι ιδιότητες ενός στοιχείου εξαρτώνται από τα ηλεκτρόνια της εξωτερικής στιβαδας του ατόμου αυτού του στοιχείου, καθώς αυτά είναι που συμμετέχουν στις αντιδράσεις. Επομενως ο moseley συμπέρανε ότι μπορείς να συσχετίσεις τον ατομικό αριθμό ενός στοιχείου με τις ιδιότητες του, γιατί από αυτόν τον αριθμό μπορείς να βρεις τον αριθμό των ηλεκτρονίων της τελευταίας στιβαδας κάνοντας τη δόμηση και να βρεις σε ποια ομάδα ανήκει, δηλαδή με ποια άλλα στοιχεία έχει κοινές ιδιότητες . Για αυτό άλλωστε λέει συναρτήσει στον νόμο, επειδή υπάρχει αυτός ο συσχετισμός ατομικό αριθμού - ιδιοτήτων στοιχείου.
Δε ξέρω αν βοήθησα και ελπίζω να μην είπα Κατι λάθος γιατί πάει και ένας χρόνος
Δηλαδή τα στοιχεία που βρίσκονται στις ίδιες ομάδες έχουν και παρόμοιες ιδιότητες;

Εκεί θέλω κυρίως την διευκρίνιση διότι στα άλλα με κάλυψες πλήρως!
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Και μια διασαφηνιση ότι είναι περιοδική συνάρτηση, γιατί αυτή η ομοιότητα των ιδιοτήτων εμφανίζεται ανά διαστήματα δηλαδή κάθε φορά που αλλάζεις οριζόντια γραμμή (για αυτό ονομάστηκε περίοδος I guess) στον πίνακα
Όπως στα μαθηματικά διάφορες συναρτήσεις λέγονται περιοδικές όταν δίνουν ίδια αποτελέσματα ανα διαστήματα πχ οι τρίγωνομετρικές ανά 2π
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή τα στοιχεία που βρίσκονται στις ίδιες ομάδες έχουν και παρόμοιες ιδιότητες;

Εκεί θέλω κυρίως την διευκρίνιση διότι στα άλλα με κάλυψες πλήρως!
Ακριβώς. Στην ίδια ομάδα έχεις κοινές ιδιότητες γιατί αν και μεταβάλλεται ο αριθμός των στιβαδων έχεις ίδιο αριθμό ηλεκτρονίων στην τελευταία που είναι η καθοριστική για τις ιδιότητες. Ενώ στην ίδια περίοδο οι ιδιότητες μεταβαλλονται προοδευτικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά αν θυμάμαι καλά ισχύουν για τις κυρίες ομάδες γιατί στις δευτερεουσες τα επιπλέον ηλεκτρόνια μπαίνουν σε εσωτερικές στιβαδες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Και μια διασαφηνιση ότι είναι περιοδική συνάρτηση, γιατί αυτή η ομοιότητα των ιδιοτήτων εμφανίζεται ανά διαστήματα δηλαδή κάθε φορά που αλλάζεις οριζόντια γραμμή (για αυτό ονομάστηκε περίοδος o guess) στον πίνακα
Όπως στα μαθηματικά διάφορες συναρτήσεις λέγονται περιοδικές όταν δίνουν ίδια αποτελέσματα ανα διαστήματα πχ οι τρίγωνομετρικές ανά 2π
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ακριβώς. Στην ίδια ομάδα έχεις κοινές ιδιότητες γιατί αν και μεταβάλλεται ο αριθμός των στιβαδων έχεις ίδιο αριθμό ηλεκτρονίων στην τελευταία που είναι η καθοριστική για τις ιδιότητες. Ενώ στην ίδια περίοδο οι ιδιότητες μεταβαλλονται προοδευτικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά αν θυμάμαι καλά ισχύουν για τις κυρίες ομάδες γιατί στις δευτερεουσες τα επιπλέον ηλεκτρόνια μπαίνουν σε εσωτερικές στιβαδες
Ευχαριστώ πολύ Ουφ <3
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Παρακαλώ, joji.
50€
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
C4BF9EF9-552C-40F5-A707-DD85C996C173.jpeg
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ένα κ δυο νομίζω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
O Hund αφορά ημισυμπληρωμενες υποστιβαδες. Δεν μπορεί να εφαρμοστεί εντός s.Αρα δεν αφορά το 3.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο :flowers:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
9F318E25-3494-45F0-8F6F-C1B50BEA39B3.jpeg
92C22E88-A5B3-4395-86C9-B839B5558B4F.jpeg

Αυτό έτσι το σκεφτόμαστε;
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
D3218498-AF1E-4F00-A21A-868174BA5E69.jpeg
Τι εννοεί ανήκουν ανά δύο στον ίδιο τομέα του Π.Π;:hmm:Οκέι, το «διαδοχικούς» το ‘πιασα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλει να πει ακριβώς η εκφώνηση.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
Εννοεί ότι τα Α, Β ανήκουν στον ίδιο τομέα (πχ s) και τα Γ, Δ ανήκουν σε έναν άλλο, ίδιο τομέα (πχ d).
Καλέ είσαι γρήγορη :hehe: Ωραία, okay. Θα προσπαθήσω να την κάνω και θα ξανά ανεβάσω αν έχω άλλες απορίες. Σε ευχαριστώ :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top