Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Δίνω μετα από πολλά χρόνια πανελλήνιες και τότε δεν εξετάστηκα στη χημεία. Οπότε αποφάσισα να κάνω μια επανάληψη της χημείας των 2 προηγούμενων τάξεων. Ε και εκεί έμεινα. Τότε θυμάμαι τα έπαιζα στα δάχτυλα, αλλά έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία από τότε που ήμουν α Λυκείου και δε μπορώ με τίποτα να συντονιστω.

Να υποθέσω ότι είναι ατόπημα να ξεκινήσω ύλη της γ ενώ ήδη της α με πάει πιπα-κωλο ; Υποθέτω θα έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους κι άρα πρέπει να τα μάθω με τη λογική σειρά. Απλώς απογοητεύτηκα κάπως, δεν ξέρω. Περισσότερο γράφω για να πω τον πόνο μου κι όχι για ουσιαστική βοήθεια. Δύσκολο πράγμα να δίνεις μετά από χρόνια σε πράγματα που δε γνωρίζεις. Αχ.
It will be okay :hug:Αν μπόρεσα εγώ και εξοικειώθηκα σε μεγάλο βαθμό σε σύγκριση με την αρχή, so can you.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Δίνω μετα από πολλά χρόνια πανελλήνιες και τότε δεν εξετάστηκα στη χημεία. Οπότε αποφάσισα να κάνω μια επανάληψη της χημείας των 2 προηγούμενων τάξεων. Ε και εκεί έμεινα. Τότε θυμάμαι τα έπαιζα στα δάχτυλα, αλλά έχει περάσει σχεδόν μια δεκαετία από τότε που ήμουν α Λυκείου και δε μπορώ με τίποτα να συντονιστω.

Να υποθέσω ότι είναι ατόπημα να ξεκινήσω ύλη της γ ενώ ήδη της α με πάει πιπα-κωλο ; Υποθέτω θα έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους κι άρα πρέπει να τα μάθω με τη λογική σειρά. Απλώς απογοητεύτηκα κάπως, δεν ξέρω. Περισσότερο γράφω για να πω τον πόνο μου κι όχι για ουσιαστική βοήθεια. Δύσκολο πράγμα να δίνεις μετά από χρόνια σε πράγματα που δε γνωρίζεις. Αχ.
Κοίτα να δεις.Από α λυκείου,κατ'εμε,δεν έχεις και πολλά να δεις.
Εστίασε λίγο στην ονοματολογία των ανόργανων ενώσεων,στις έννοιες του mol,της συγκέντρωσης κτλ.Επίσης εστίασε στο πότε ισχύει η καταστατική εξίσωση κτλ.
Σχετικά με την ηλεκτρονιακή δόμηση,οκ,δώσε και εκεί λίγο σημασία,αν και τρίτη λυκείου γίνεται εντελώς διαφορετικά.

Β λυκείου,οκ έχει οργανική που πρέπει να δώσεις βάση αλλά θα τη "ξαναφάς" με το κουτάλι στην ύλη της γ.Μην αγχώνεσαι καθόλου γενικά.Όλα είναι απλά αρκεί να καταλάβεις τις πολύ βασικές έννοιες του mol,της c κτλ.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
κυρίως να μάθεις στοιχειομετρια
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,853 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους. Να είστε καλά και μόνο που με διαβάσατε.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,853 μηνύματα.
Ναι, εγώ είμαι πάλι. :P Λοιπόν, έχω μια απορία. Πρόκειται για την άσκηση 1.23 του Σαλτερη - κίτρινος τόμος- . Για παράδειγμα, όταν πάω να εξετάσω αν το διοξείδιο του θειου είναι πολικό ή όχι, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να το δείξω; Ή μπορώ να πω μόνο ότι εφόσον έχει κεκαμμενο σχήμα, άρα δεν είναι πολικό.

Στο διοξειδιο του άνθρακα, στο νερό και στην αμμωνία, τα θυμόμουν από τα παραδείγματα του βιβλίου. Αλλά όταν προκύπτει κάποιο, όπως το διοξείδιο του θείου ή το SiCl4 δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια μεθοδολογία ή αρκεί η γνώση της γεωμετρίας τους (aka το δίνει η άσκηση) για να βγάλω συμπεράσματα.
Αν η απορία είναι χαζή, σόρρυ. Έχω να ασχοληθώ κάτι αιώνες με χημεία και προσπαθώ να βρω φως στο τούνελ.

Ελπίζω να μην ήμουν φλύαρος. :redface:
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Ναι, εγώ είμαι πάλι. :P Λοιπόν, έχω μια απορία. Πρόκειται για την άσκηση 1.23 του Σαλτερη - κίτρινος τόμος- . Για παράδειγμα, όταν πάω να εξετάσω αν το διοξείδιο του θειου είναι πολικό ή όχι, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να το δείξω; Ή μπορώ να πω μόνο ότι εφόσον έχει κεκαμμενο σχήμα, άρα δεν είναι πολικό.

Στο διοξειδιο του άνθρακα, στο νερό και στην αμμωνία, τα θυμόμουν από τα παραδείγματα του βιβλίου. Αλλά όταν προκύπτει κάποιο, όπως το διοξείδιο του θείου ή το SiCl4 δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια μεθοδολογία ή αρκεί η γνώση της γεωμετρίας τους (aka το δίνει η άσκηση) για να βγάλω συμπεράσματα.
Αν η απορία είναι χαζή, σόρρυ. Έχω να ασχοληθώ κάτι αιώνες με χημεία και προσπαθώ να βρω φως στο τούνελ.

Ελπίζω να μην ήμουν φλύαρος. :redface:
Το δικαιολογείς μέσω της γεωμετρίας. Αν δίνει ατομικούς αριθμούς μπορείς να μιλήσεις και για ηλεκτραρνητικότητα, γωνίες κλπ. Αναλόγως τι δίνει η άσκηση.
Εμάς μας νοιάζει να ισχύει μολ (->) ≠0
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,853 μηνύματα.
Το δικαιολογείς μέσω της γεωμετρίας. Αν δίνει ατομικούς αριθμούς μπορείς να μιλήσεις και για ηλεκτραρνητικότητα, γωνίες κλπ. Αναλόγως τι δίνει η άσκηση
Αν έδινε ατομικούς αριθμούς όμως, πως ακριβώς θα μπορούσα να το αξιοποίησω ώστε μιλήσω για ηλεκτραρνητικοτητα; Σόρρυ, δεν έπιασα ακριβώς τι εννοείς.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Αν έδινε ατομικούς αριθμούς όμως, πως ακριβώς θα μπορούσα να το αξιοποίησω ώστε μιλήσω για ηλεκτραρνητικοτητα; Σόρρυ, δεν έπιασα ακριβώς τι εννοείς.
Γράφεις την ηλεκτρονιακή δομή των στοιχείων και μέσω της θέσης τους στον περιοδικό δικαιολογείς την διαφορά ηλεκτραρνητικότητας ( βλ. κεφάλαιο περιοδικού πίνακα) => μ≠0. Πάντως πρωταρχικό ρόλο παίζει η γεωμετρία.

Γενικά : πολικό είναι είτε το μόριο που αποτελείται από 2 άτομα διαφορετικά, ειτε από περισσότερα διαφορετικής ηλεκτραρνητικότητας αλλά η συνισταμένη διπ. ροπή είναι διαφορη του μηδενός
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
C5125D3E-9A10-4506-BC80-FDC822D11837.jpeg

Στην συγκεκριμένη άσκηση λόγω του ότι έχουμε άτομο Η, το l δεν επηρεάζει την ενέργεια, σωστά; (Δεν έχουμε απωστικές δυνάμεις μεταξύ ηλεκτρονίων) Οπότε αυτή καθορίζεται αποκλειστικά από τον κύριο κβαντικό αριθμό n και όχι από το άθροισμα n+l.

Υ.Γ. Οι σημειώσεις δίπλα είναι για να τις βλέπω στην επανάληψη, το κάνω παντού, το έχω κάνει τσίρκο το φυλλάδιο.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
View attachment 107482
Στην συγκεκριμένη άσκηση λόγω του ότι έχουμε άτομο Η, το l δεν επηρεάζει την ενέργεια, σωστά; (Δεν έχουμε απωστικές δυνάμεις μεταξύ ηλεκτρονίων) Οπότε αυτή καθορίζεται αποκλειστικά από τον κύριο κβαντικό αριθμό n και όχι από το άθροισμα n+l.

Υ.Γ. Οι σημειώσεις δίπλα είναι για να τις βλέπω στην επανάληψη, το κάνω παντού, το έχω κάνει τσίρκο το φυλλάδιο.
Άρα ποιες είναι οι απαντήσεις ;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Άρα ποιες είναι οι απαντήσεις ;
Έβαλα γ και δ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

A6007C53-FB29-4EAA-975E-AA3D437F195F.jpeg
Εδώ δεν κατάλαβα το ζητούμενο. Σίγουρα κάνω ηλεκτρονιακή δομή αλλά πως;
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Έβαλα γ και δ.
Σωστά, επειδή πρόκειται για μονοηλεκτρονιακό άτομο η ενέργεια καθορίζεται μόνο από το n.
View attachment 107483Εδώ δεν κατάλαβα το ζητούμενο. Σίγουρα κάνω ηλεκτρονιακή δομή αλλά πως;
Κάνε την αρχή με κουτάκια καλύτερα για να το καταλάβεις. Πχ για 1 s συμπληρωμένο τροχιακό θέλεις 2 p.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
View attachment 107488
Το κάθε κουτάκι αντιστοιχεί σε ένα τροχιακό.
Ευχαριστώ Cade :) Τώρα το κατάλαβα I think. Δεν μπορώ να σου εξηγήσω τι έκανα εγώ πριν αλλά δεν το είχα σκεφτεί έτσι.

Σε αυτήν εδώ την άσκηση
69600250-F52C-4B3F-86FC-B941DFDDBB11.jpeg

βρήκα:
i. 10 e
ii. 0 e (διότι δεν υφίσταται να έχουμε l=2 με κύριο κβαντικό αριθμό n=2)
iii. 14 e
iv. 2 e
v. 4 e
vi. 1 e

Καν σάμουαν τσεκ ιφ δέι αρ ράιτ;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
EB1E419E-2D9C-417A-827D-0EBEF4071C4F.jpeg

α) 8
β) 4
γ) 0
δ) 7
ε) 1
στ) 2
ζ) 4
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Θα κάψω φλάντζα, βοήθεια

AB7B09ED-83A3-4974-89BE-A3BE1C2B09BD.jpeg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,632 μηνύματα.
Έχει κάποιος τσιμπημένες ασκήσεις χημείας 1, 2, και 3 κεφαλαίου;

Κάθε φορά που κάνω επανάληψη επαναλαμβάνω τις ίδιες και τις ίδιες. Σε σημείο που μου έχουν χαραχθεί στον εγκέφαλο.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Έχει κάποιος τσιμπημένες ασκήσεις χημείας 1, 2, και 3 κεφαλαίου;

Κάθε φορά που κάνω επανάληψη επαναλαμβάνω τις ίδιες και τις ίδιες. Σε σημείο που μου έχουν χαραχθεί στον εγκέφαλο.
Ναι, αν ψάξω θα βρω σίγουρα και θα σου τις στειλω πμ για να μη γεμίσω το θρεντ φωτογραφίες. Τι θέλεις όμως, α, β, γ ή δ θέμα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top