Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Έχω μια άσκηση για το φροντηστήριο και δεν μπορώ να τη λύσω. Μήπως μπορεί να βοηθησει κανείς;

Ένα σώμα αφήνετε να πέσει ελεύθερα από την ταράτσα μιας πολυκατοικίας. Ένα δευτερόλεπρο πριν φθάσει στο έδαφος, το σώμα βρίσκεται σε ύψος h=25 m.
a.Ποια ταχύτητα έχει στο ύψος αυτό;
b. Με ποια ταχύτητα προσκρούει το σώμα στο έδαφος;
c. Ποιο είναι το ύψος της πολυκατοικίας;

g= 10 m/s2


η εκτος απο αυτο που απαντησε πολυ σωστα ο ευκλειδης μπορεις να κανεις το εξης θα παρεις την εξισωση h=Vt+(gt^2)/2 και βαζοντας οπου t=1sec και h=25m γιατι το σωμα χρειαζεται 1 δευτ. για να διανυσει τα 25m και θα βρεις 20m/s η ταχυτητα προσκρουσης θα ειναι V'=V +gt με t=1sec αρα V'=30m/s και απο εδω βρισκεις πως tολ=3sec αρα Η=(gtολ^2)/2=45m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας, οι απαντήσεις σας ήταν κατατοπιστικότατες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tina4466

Νεοφερμένος

Η tina4466 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρώτη φορά το ακούω αυτό:what:
Πως μεταβάλλεται?

Έχει αποδειχθεί ότι ισχύει η αρχή ισοδυναμίας αδρανειακής μάζας και βαρυτικής μάζας...


ενω η αδρανειακη μαζα ενος σωματος διατηρειται σταθερη, η αδρανειακη μαζα, συμφωνα με την θεωρια τησ σχετικοτητας του Αϊνστάιν, αυξανεται οταν η ταχυτητα του σωματος πλησιαζει την ταχυτητα του φωτος, c=300.000km/s.αυξηση ομως της μαζας σημαινει οτι,απαιτειται επιπλεον δυναμη για να συνεχισει το σωμα να κινειται με την ιδια επιταχυνση.:xixi:

(το t υψωμενο στ τετραγωνο δν η3ερα πως να τ γραψω:lol: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Η σχέση είναι σχέση. Την μαθαίνεις και τελείωσε

Ore spam :spam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τι δεν καταλαβαίνεις; Σημαίνει ότι η απόσταση που θα διανύσει ένα σώμα, όταν κάνει ελεύθερη πτώση είναι ανάλογη με το τετράγωνο του χρόνου, μέχρι να πέσει στο έδαφος. Δηλαδή το S=1/2gτ^2. Όπου g είναι η επιτάχυνση της βαρύτητας, που είναι η μόνη δύναμη που δρα στο σώμα, αν φυσικά αγνοήσουμε την αντίσταση του αέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Η επτάχυνση της βαρύητητας δεν είναι δύναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αυτή όμως δρα, μόνο πάνω στο σώμα. Whateva:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis500

Νεοφερμένος

Ο manolis500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε σώµα µάζας 2Κg που αρχικά ηρεµεί σε λείo opιζόvτιo δάπεδοασκείται σταθερή οριζόντια δύναµη που έχει µέτρο10Ν . Να βρεθεί η ταχύτητα και η µετατόπιση του
σώµατος µετά.απόχρόνο 4sec ... ...

Σεσώµα - µάζας 4Kg· που αρχικαηρεµεί σε λείο οριζόνηο δάπεδοασκεΊται σταθερή οριζόντια δύνοµη που έχει µέτρο1· . Να βρεθεί µετά από πόσο χρόνο το σώµα έχει
µετατοπισθεί κατά 50m. .

Σε σώµα µάζας 5Kg που έχει αρχική ταχύτητα 20 m/s ασκειτεσταθερή δύναµη που έχει µέτρο 10Ν και είναι αντίρροπη της ταχύτητας. Να βρεθεί µετά από ποσο χρόνο το σώµα σταµατάει και πόση είναι η µετατόπισή του µέχρι τότε.

Σε σώµα µάζας 2Kg που αρχικά ηρεµεί ασκούνται δύο αντiρροπες c δυνάµεις µε µέτρα F1= 10Ν και F2= 6Ν για Να βρεθεί α) η µεrατόπιση µετά από χρόνο t=4sec β) η ταχύτητα. που έχει αποκτήσει το σώµα µέχρι τότε. γ) Η µετατόπισή του από τα 4sec ως τα 6sec.·

Σε σώµα µάζας 2Kg που έχε! αρχική ταχUτητα 20 m/s ασκούνταιδύο οµόρροπες δυνάµεις που έχουν µέτρα F1 = 8Ν Kαι F2 = 2Ν . Να βρεθεί ηµετατόπιση και η ταχvτηταπου θα εχει αποκτισει τω σωμα μετα απο χρονο t=10s

δεν εχω καταλαβει πως λυνονται οι ασκισεις. Βασικα δεν εχω καταλαβε πως μπωρω να βρω την μετατοπιση και την ταχιτιτα στις δυναμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει πως λυνονται οι ασκησεις. Βασικα δεν εχω καταλαβει πως μπορω να βρω την μετατοπιση και την ταχύτητα στις δυναμεις
Εύκολο είναι : από ΣF=m.α βρίσκεις επιτάχυνση. Μετά για ταχύτητα και μετατόπιση ξέρεις τους τύπους της επιταχυνόμενης κίνησης υ=υ0+αt και χ=υ0t+1/2αt².

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Σε σώµα µάζας 2Κg που αρχικά ηρεµεί σε λείo opιζόvτιo δάπεδοασκείται σταθερή οριζόντια δύναµη που έχει µέτρο10Ν . Να βρεθεί η ταχύτητα και η µετατόπιση του
σώµατος µετά.απόχρόνο 4sec ... ...

Σεσώµα - µάζας 4Kg· που αρχικαηρεµεί σε λείο οριζόνηο δάπεδοασκεΊται σταθερή οριζόντια δύνοµη που έχει µέτρο1· . Να βρεθεί µετά από πόσο χρόνο το σώµα έχει
µετατοπισθεί κατά 50m. .

Σε σώµα µάζας 5Kg που έχει αρχική ταχύτητα 20 m/s ασκειτεσταθερή δύναµη που έχει µέτρο 10Ν και είναι αντίρροπη της ταχύτητας. Να βρεθεί µετά από ποσο χρόνο το σώµα σταµατάει και πόση είναι η µετατόπισή του µέχρι τότε.

Σε σώµα µάζας 2Kg που αρχικά ηρεµεί ασκούνται δύο αντiρροπες c δυνάµεις µε µέτρα F1= 10Ν και F2= 6Ν για Να βρεθεί α) η µεrατόπιση µετά από χρόνο t=4sec β) η ταχύτητα. που έχει αποκτήσει το σώµα µέχρι τότε. γ) Η µετατόπισή του από τα 4sec ως τα 6sec.·

Σε σώµα µάζας 2Kg που έχε! αρχική ταχUτητα 20 m/s ασκούνταιδύο οµόρροπες δυνάµεις που έχουν µέτρα F1 = 8Ν Kαι F2 = 2Ν . Να βρεθεί ηµετατόπιση και η ταχvτηταπου θα εχει αποκτισει τω σωμα μετα απο χρονο t=10s

δεν εχω καταλαβει πως λυνονται οι ασκισεις. Βασικα δεν εχω καταλαβε πως μπωρω να βρω την μετατοπιση και την ταχιτιτα στις δυναμεις

Τις δυνάμεις μας τις δίνουν για να βρούμε την επιτάχυνση ή επιβράδυνση από τη σχέση ΣF=mα. Η δύναμη ή οι δυνάμεις προσδίδουν επιτάχυνση , αν έχει η συνισταμένη τη φορά της ταχύτητας, ή επιβράδυνση , αν είναι αντίθετης φοράς. Μετά χρησιμοποιούμε τις δύο εξισώσεις. Της ταχύτητας υ=υο+αt, και της μετατόπισης χ=υot+1/2αt2
Ετσι 1) α=5m/s2 υ=20m/s x=40m
2) α=4m/s2 t=5s
3) α=2m/s2 t=10s x=100m
κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Παιδες δυσκολευομαι σε μια ασκηση στην φυσικη και δεν μπορω με τιποτα να την λυσω..δεν μου βγαινει με τους τυπους...και πρεπει να την παραδωσω την δευτερα το πρωι :(

Η ασκηση ειναι η παρακατω:

Ενα σωμα μαζας m=2kg ειναι αρχικα ακινητο πανω σε οριζοντιο επιπεδο,με το οποιο εχει συντελεστη τριβης ολισθησης μ=0,2 . Στο σωμα ασκειται δυναμη μετρου F=10 ρίζα 2 N [δεν ηξερα πως βγαινει η ριζα :P ] και διευθυνσης που σχηματιζει γωνια 45 με το επιπεδο προς τα πανω.
α)Να δειξετε οτι το σωμα θα ξεκινησει.
β)Το σωμα αρχιζει να κινειται την χρονικη στιγμη to=0. Να υπολογισετε το μετρο της ταχυτητας του την χρονικη στιγμη t1=2s.
γ)Τη χρονικη στιγμη t1 καταργειται η F.Να υπολογισετε τη νεα τιμη του μετρου της τριβης ολισθησης και τη χρονικη στιγμη που θα σταματησει το κινητο.
δ) Να κατασκευασετε τη γραφικη παρασταση u-t και να υπολογισετε το ολικο διαστημα που διενυσε το κινητο μεχρι να σταματησει.
ε)Να υπολογισετε το διαστημα που διανυει το κινητο στη διαρκεια του 3ου δευτερολεπτου της κινησης του. Δινεται g=10m/sτετραγωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis500

Νεοφερμένος

Ο manolis500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
σας ευχαριστω για την βοηθεια πιστευω να φανει χρησιμη τωρα εσενα vilonce δεν μπορω να σε βοηθησω για το λογο οτι δεν εχουμε φτασει σε αυτα τα κεφαλαια και εδω δεν ξερω καλα καλα τα δικα μου που ειναι απλα οχι τα δικα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδες δυσκολευομαι σε μια ασκηση στην φυσικη και δεν μπορω με τιποτα να την λυσω..δεν μου βγαινει με τους τυπους...και πρεπει να την παραδωσω την δευτερα το πρωι :(

Η ασκηση ειναι η παρακατω:

Ενα σωμα μαζας m=2kg ειναι αρχικα ακινητο πανω σε οριζοντιο επιπεδο,με το οποιο εχει συντελεστη τριβης ολισθησης μ=0,2 . Στο σωμα ασκειται δυναμη μετρου F=10 ρίζα 2 N [δεν ηξερα πως βγαινει η ριζα :P ] και διευθυνσης που σχηματιζει γωνια 45 με το επιπεδο προς τα πανω.
α)Να δειξετε οτι το σωμα θα ξεκινησει.
β)Το σωμα αρχιζει να κινειται την χρονικη στιγμη to=0. Να υπολογισετε το μετρο της ταχυτητας του την χρονικη στιγμη t1=2s.
γ)Τη χρονικη στιγμη t1 καταργειται η F.Να υπολογισετε τη νεα τιμη του μετρου της τριβης ολισθησης και τη χρονικη στιγμη που θα σταματησει το κινητο.
δ) Να κατασκευασετε τη γραφικη παρασταση u-t και να υπολογισετε το ολικο διαστημα που διενυσε το κινητο μεχρι να σταματησει.
ε)Να υπολογισετε το διαστημα που διανυει το κινητο στη διαρκεια του 3ου δευτερολεπτου της κινησης του. Δινεται g=10m/sτετραγωνο.
Δεν έχω την Fk στο σχήμα για να μη βγει μουτζούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Metabal kinhsh.jpg
    Metabal kinhsh.jpg
    178.1 KB · Εμφανίσεις: 124

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν έχω την Fk στο σχήμα για να μη βγει μουτζούρα.
Mε ευκαιρία τη λύση που έγραψες και κυρίως τα σχήματα σου θέλω να πω κάποια απορία μου. Πώς τελικά πρέπει να παρουσιάζουμε το γραπτό μας και κυρίως τα σχήματα? Σύμφωνα με όσα μας λέει ο φυσικός στο σχολείο θα σε βαθμολογούσε αρκετά μείον :)



1) Έκανες το σχήμα χωρίς χάρακα.
2) Έβαλες αριθμους στο σχήμα ενώ βάζουμε μόνο σύμβολα
3) Δεν έβαλες τη δύναμη Ν (Fk εντάξει είπες γιατί)
4) Το ποιο σοβαρό: Έκανες την Fy>Β που είναι λάθος
5) Δεν εξήγησες γιατί το σώμα δεν πετάει
6) Στο διάγραμμα δεν έβαλες μονάδες στους άξονες
--------
Δεν τα γράφω αυτά για να σου κάνω παρατήρηση αλλά για να δω γνώμες κατά πόσο πρέπει να προσέχουμε τις λεπτομέρειες στο γραπτό μας και ειδικά στα σχήματα. Είναι ο φυσικός μου υπερβολικός?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Mε ευκαιρία τη λύση που έγραψες και κυρίως τα σχήματα σου θέλω να πω κάποια απορία μου. Πώς τελικά πρέπει να παρουσιάζουμε το γραπτό μας και κυρίως τα σχήματα? Σύμφωνα με όσα μας λέει ο φυσικός στο σχολείο θα σε βαθμολογούσε αρκετά μείον :)



1) Έκανες το σχήμα χωρίς χάρακα.
2) Έβαλες αριθμους στο σχήμα ενώ βάζουμε μόνο σύμβολα
3) Δεν έβαλες τη δύναμη Ν (Fk εντάξει είπες γιατί)
4) Το ποιο σοβαρό: Έκανες την Fy>Β που είναι λάθος
5) Δεν εξήγησες γιατί το σώμα δεν πετάει
6) Στο διάγραμμα δεν έβαλες μονάδες στους άξονες
--------
Δεν τα γράφω αυτά για να σου κάνω παρατήρηση αλλά για να δω γνώμες κατά πόσο πρέπει να προσέχουμε τις λεπτομέρειες στο γραπτό μας και ειδικά στα σχήματα. Είναι ο φυσικός μου υπερβολικός?

Ο φυσικός σου είναι σωστότατος, αλλά εγώ δεν δινω εξετάσεις. Αν έκανα αυτά που γράφεις -σωστά- θάπρεπε όλη μέρα να ασχολούμε λύνοντας τις ασκήσεις. Τέτοιο κουράγιο δεν έχω πάντα. Αν μπορούσες να δεις τις λύσεις μου στο "Η άσκηση της εβδομάδας" θα δεχόμουνα κρίσεις και βαθμολογία. Εκεί διαγωνίζομαι. Στις άλλες (που πολλές φορές από την εκφώνηση ούτε νόημα δεν βγάζεις) γράφω με κρύα καρδιά. Αγγαρεία. Αν με καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ο φυσικός σου είναι σωστότατος, αλλά εγώ δεν δινω εξετάσεις. Αν έκανα αυτά που γράφεις -σωστά- θάπρεπε όλη μέρα να ασχολούμε λύνοντας τις ασκήσεις. Τέτοιο κουράγιο δεν έχω πάντα. Αν μπορούσες να δεις τις λύσεις μου στο "Η άσκηση της εβδομάδας" θα δεχόμουνα κρίσεις και βαθμολογία. Εκεί διαγωνίζομαι. Στις άλλες (που πολλές φορές από την εκφώνηση ούτε νόημα δεν βγάζεις) γράφω με κρύα καρδιά. Αγγαρεία. Αν με καταλαβαίνεις.
Το είπα και πριν ότι δεν είχα σκοπό να κρίνω εσένα. Συγνώμη αν σε έθιξα. Ήθελα μόνο να συζητηθεί για το αν ο φυσικός μου είναι υπερβολικός. Είναι εξαιρετικός καθηγητής αλλά κάποιοι φροντιστες λένε ότι είναι υπερβολικά αυτά που λέει για σχήματα και εμφάνιση γραπτού. Χαίρομαι που έχεις ίδια γνώμη με αυτόν γιατί και εμένα με 'εχει πείσει. Και πάλι συγνώμη αν πήρες το μήνυμα μου προσωπικά. :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
η καλή πρόθεση ποτέ δεν με ενόχλησε, ούτε με ενοχλεί.
Για τους φροντιστές έχουμε μια a priori αντίληψη ότι είναι παντογνώστες. Ε, πως να το κάνουμε, υπάρχουν και καθηγητές του δημοσίου που είναι Number one. (Ο φυσικός σου). Ασ μη το αγνοούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εννοεις με Fk την Ν?
Ναι αυτήν εννοώ. Την άλλαξα για να μη μπερδευτεί με τη μονάδα Ν(ιούτον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Έχουμε για αύριο στη φυσική 2 ασκησεις και επειδη έλειπα τις πηρα απο τον διπλανό μου και είναι απο κεφάλαιο που έλειπα στην παράδοση!! ελεύθερη πτώση.....:/: φροντιστήριο δεν κάνω οποτε θέλω λίγη βοήθεια!!
1)σώμα βάλλεται κατακόρυφα πάνω απο το έδαφος hmax=80m και g=10 m/s
Να βρεθούν: α)u εκτόξευσης, β)tανόδ γ)u τελική, δ)t ολικό

2)Από ταράτσα βάλλεται κατακόρυφα σώμα πάνω από το έδαφος με Uo=20m/s και uτελ=40m/s
Να βρεθούν: α) h πολυκατοικίας, β) hmax, γ)ο χρόνος που το σώμα βρίσκεται πάνω από την πολυκατοικία, δ)ποιες χρονικές στιγμές απέχει από το σημείο βολής 10m

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top