Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Απο το i ερώτημα έχω




Απο το 2ο νομο του Νευτωνα έχω:




Απο 2 εχω









Πιστευω να ειναι σωστο:)

Δεν κατάλαβα πως από το α=F/4m2, πηδάς στο α=1/4 α2....Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα πως από το α=F/4m2, πηδάς στο α=1/4 α2....Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο?
Απο το 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και ποιός σου είπε ότι στη δεύτερη περίπτωση (ii) ασκείται η ίδια δύναμη που ασκείται στην πρώτη περίπτωση (i);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ο λόγος των μαζών παραμένει ο ίδιος όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο λόγος των μαζών παραμένει ο ίδιος όμως.
Και επειδή ο λόγος των μαζών είναι ίδιος εσύ βγάζεις ως συμπέρασμα ότι είτε ασκήσεις μία δύναμη 1Ν είτε 1000000000Ν, το σύστημα θα κινηθεί με 3m*s^-2???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ωπ ναι σωστό.Δεν είχα παρατηρήσει ότι στο τέλος έβαζε α2=12 οποτε ναι έχεις δίκιο.λάθος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα μια μικρη βοηθεια...στο φροντηστηριο μας εχουν βαλει μια δυσκολη ασκηση μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε???

λοιπον λεει:
ενα κινητο ξεκιναει απο την ηρεμια και κινειται με σταθερη επιταχυνση α1= 4m/s για χρονο 10s.στη συνεχεια κανει επιβραδυνομενη κινηση με σταθερη επιβραδυνση α2=5m/s μεχρι να σταματησει. Να βρεθουν:
α) ο ολικος χρονος κινησης
Β) η συνολικη μετατοπιση

αν ξερει καποιος ας με βοηθησει πλζζζζζζ
εκ των προτερων ευχαριστω.....:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
t1=10s=>ταχύτητα u1=u0+a1*t1=0+4*10=40m/s
Για να μηδενιστεί λόγω της επιβράδυνσης: u(t)=0=u1-a2*t2=>t2=u1/a2=40/5=8s
t_total=t1+t2=18s

Μετατόπιση στο πρώτο μέρος της ευθύγραμμης κίνησης: x1=u0*t1+1/2*a1*t1^2=0+0,5*4*100=200m
Δέυτερο μέρος:x2=u1*t2-1/2*a2*t2^2=40*8-1/2*5*64=160m
x_total=x1+x2=360m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
t1=10s=>ταχύτητα u1=u0+a1*t1=0+4*10=40m/s
Για να μηδενιστεί λόγω της επιβράδυνσης: u(t)=0=u1-a2*t2=>t2=u1/a2=40/5=8s
t_total=t1+t2=18s

Μετατόπιση στο πρώτο μέρος της ευθύγραμμης κίνησης: x1=u0*t1+1/2*a1*t1^2=0+0,5*4*100=200m
Δέυτερο μέρος:x2=u1*t2-1/2*a2*t2^2=40*8-1/2*5*64=160m
x_total=x1+x2=360m


σε χιλιο ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petit_94

Νεοφερμένος

Ο petit_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
και τωρα μου χρειαζονται ολοι για το διαγωνισμα...:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HARDCORE GREEK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
προσπαθησε να τους γραψεις πολλες φορες σε ενα χαρτι πιστευω οτι θα σε βοηθησει πολυ αυτο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τους τύπους σε ασκήσεις.Μονο έτσι θα τους μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HARDCORE GREEK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Προσπάθησε να χρησιμοποιήσεις τους τύπους σε ασκήσεις.Μονο έτσι θα τους μάθεις.

ναι και αυτο ισχυει αλλα για να λυσεις τις ασκησεις οταν δεν μπορεις να μαθεις τους τυπους θα δυσκολευτεις περισσοτερο απ'οτι αν τους εγραφες απλα σ'ενα χαρτι και ετσι σου αποτυπωνονταν,αυτος ειναι ο σιγουρος τροπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petit_94

Νεοφερμένος

Ο petit_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει που μπορω να τουσ βρω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HARDCORE GREEK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
για κινησεις θες η για δυναμεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petit_94

Νεοφερμένος

Ο petit_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
σε αυτα π ηταν στο 1ο κεφάλαιο....:(
-----------------------------------------
αυτα που ηταν στ πρωτο κεφαλαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πλάκα κάνεις; 3 τύποι είναι όλοι κι όλοι
x = υt
υ = u0 +- at
x = u0.t +- 1/2 at²
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Μιας και μιλάμε για φυσική για δείτε ένα διαγώνισμα που έφτιαξα εγώ με τους φίλους μου στις κινήσεις ( και λύστε το :P)
https://ylikonet.ning.com/profiles/blogs/diaghonisma-mathethon-a?xg_source=activity
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ποιος μπορει? αλλα το μυστικο ειναι να τουσ γραψεις πολλες φορες...καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δεν μπορώ με τιποτα μα με τιποτα να λύσω την παρακατω ασκηση

Δυο δυνάμεις F1 και F2 ενεργούν στο ιδιο σημείο και σχηματίζουν γωνία φ=150 μεταφύ τους.Το μετρο της συνισταμένης των δυο δυναμεων ειναι ισο με το μέτρο της F1..Να βρεθει ο λογος F2/F1 αν ειναι συν150= - ριζα τρια/ 2
συγγνώμη δεν έρω πως βάζουμε ριζες...
Μπορει καποιος να μου πει πως λύνετε???????:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top