Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Φίλε δεν σε προσβάλω και αν κάτι τέτοιο κατάλαβες σου ζητώ συγγνώμη. Αν θέλεις να ψάξω στο αρχείο μου να βρω την άσκηση που μπήκε πανελλήνιες και μιλούσε για διάσπαση ενός σώματος σε δύο τμήματα κλπ κλπ. Αν η κυρία σε ετοιμάζει από την Α λυκείου για το πανεπιστήμιο, επειδή βλέπει ότι τραβάς, η κριτική μου είναι για την κυρία σου και οχι για σένα. Στο ξαναλέω σου ζητώ συγγνώμη. Πέσ' μου έναν τρόπο να σου στείλω την άσκηση των πανελληνίων.
Ο άλλος φίλος γιατί ρωτάει τι έχω σπουδάσει. θέλει να με βαθμολογήσει;

Όχι ρε, κι εσύ παρεξήγησες. :P
Απλά σε βλέπω σε ασκήσεις Μαθηματικών, Φυσικής και μου φαίνεται και Χημείας και απορώ ποιό είναι το αντικείμενο σπουδών σου. :)

Πάντως, ασκήσεις ορμής με διάσπαση σώματος δε νομίζω πως είναι εκτός ύλης στην Α'. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Φίλε δεν σε προσβάλω και αν κάτι τέτοιο κατάλαβες σου ζητώ συγγνώμη. Αν θέλεις να ψάξω στο αρχείο μου να βρω την άσκηση που μπήκε πανελλήνιες και μιλούσε για διάσπαση ενός σώματος σε δύο τμήματα κλπ κλπ. Αν η κυρία σε ετοιμάζει από την Α λυκείου για το πανεπιστήμιο, επειδή βλέπει ότι τραβάς, η κριτική μου είναι για την κυρία σου και οχι για σένα. Στο ξαναλέω σου ζητώ συγγνώμη. Σου στέλνω την άσκηση των πανελληνίων και πεσ΄μου ποια είναι πιο εύκολη.
Ο άλλος φίλος γιατί ρωτάει τι έχω σπουδάσει. θέλει να με βαθμολογήσει;
Λοιπόν, από τα συνημμένα πιστεύω να με δικαιώσετε. Αλλά ας κάνουμε μια ελαφρά κουβέντα με καλή διάθεση.
Μπαίνοντας στην τάξη ο οποιοσδήποτε καθηγητής σε οποιοδήποτε μάθημα, ας πούμε μαθηματικά, για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αρχίσει να μιλάει για εξισώσεις δευτέρου βαθμού και συνεπαρμένος συνεχίσει την ίδια ώρα να λέει και να λύνει εξισώσεις τρίτου και ανωτέρου βαθμού, πριν ακόμη ο μαθητής εμπεδώσει τις εξισώσεις του δευτέρου βαθμού και ίσως συνεχίσει και σε εκθετικές (γιατί υπάρχουν και τέτοιοι καθηγητές) , τι θα συμβεί;
α) κάποιοι μαθητές θα τον πουνε μαλακό (περίπου έτσι)
β) κάποιοι θα τον μισήσουν
γ) κάποιοι θα μισήσουν το μάθημα
δ) κάποιοι θα τον πούνε καθηγητάρα και όταν τους ρωτήσεις 'τα κατάλαβες;' θα σου απαντήσουν "όχι". Τελειώνοντας και περιμένοντας και τις δικές σας απόψεις, έχω να πω ότι η μάνα όταν το παιδί γίνει περίπου ενός έτους δεν το διατάζει να περπατήσει , αλλά το κρατάει από το χέρι και το βοηθάει.
Αν καμιά φορά στενοχωρώ κανένα από σας συγχωρέστε με, από αγάπη το κάνω για σας. Είμαι παθών. Δικός σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972.jpg
    ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972.jpg
    165.3 KB · Εμφανίσεις: 145
  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972 001.jpg
    ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972 001.jpg
    48.8 KB · Εμφανίσεις: 141
  • ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972 002.jpg
    ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 1972 002.jpg
    107.5 KB · Εμφανίσεις: 151

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ΟΚ vimaproto απλά με πείραξε που είπες "η Καθηγήτρια ξέρει τί έχει απέναντι της" και θεώρησα ότι ήθελες να με υποτιμήσεις...πάντως τις ασκήσεις τις έλυσα και στο διαγώνισμα 20 πρέπει να πήρα και όσο για την άσκηση που μου λες ότι είναι για την τρίτη λυκείου...δεν δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα...σορρυ επίσης αν ήταν κάπως το ύφος μου σας ευχαριστώ
καλή σας νύχτα :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλα ηρεμισε δεν εισαι και ο Αινστειν.......ssalex.
Και επίσης ο vimaproto με τη φραση "Η καθηγήτρια ξερει τι εχει απεναντί της" δεν εννουσε οτι εχει τουβλα απεναντι της αλλα οτι εχει μαθητες Α'Λυκειου και οχι Γ'Λυκειου.Αλλο που εσυ το πηρες αλλιως...
__vimaproto___ Τον βοηθάς και απολογήσε και απο πανω???
Βοηθας τους παντες εδω μεσα......και η συμπεριφορα σου ειναι αριστη προς ολους ... τωρα γιατι καποιοι αρπαζονται ετσι..δεν καταλαβαινω!
Καλη Συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Καλα ηρεμισε δεν εισαι και ο Αινστειν.......ssalex.
Και επίσης ο vimaproto με τη φραση "Η καθηγήτρια ξερει τι εχει απεναντί της" δεν εννουσε οτι εχει τουβλα απεναντι της αλλα οτι εχει μαθητες Α'Λυκειου και οχι Γ'Λυκειου.Αλλο που εσυ το πηρες αλλιως...
__vimaproto___ Τον βοηθάς και απολογήσε και απο πανω???
Βοηθας τους παντες εδω μεσα......και η συμπεριφορα σου ειναι αριστη προς ολους ... τωρα γιατι καποιοι αρπαζονται ετσι..δεν καταλαβαινω!
Καλη Συνεχεια.
Σε ευχαριστώ πολύ. Με συγκινείς. Νάσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
για να τελειώσει κιόλας γιατί βαρέθηκα...μου μίλησε ο vimaproto του απάντησα τέλος...τι ανακατεύεσαι φίλε Chris1993? αν ήσουν στο επίπεδό μου θα καταλάβαινες και εσύ ότι αυτές οι ασκήσεις είναι εύκολες για μένα...ο Αινσταιν δεν ειχε λύσει ασκήσεις της ορμής για να γίνει αυτός που είναι....ολόκληρη θεωρία σχετικότητας έκανε ο άνθρωπος..καλό μεσημέρι και chris1993 συνέχισε το γλείψιμο καλά το πας... :)
ευχαριστώ :thanks:
ΤΕΛΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σώμα μάζας βάλλεται σε οριζόντιο επίπεδο με ταχύτητα . Αφού διανύσει διάστημα ανεβαίνει σε κεκλιμένο επίπεδο γωνίας . Αν ο συντελεστής τριβής στο κεκλιμένο και στο οριζόντιο επίπεδο είναι , να βρεθεί το μέγιστο ύψος στο οποίο θα φτάσει.

Είναι ωραία άσκηση και αξίζει να την προσπαθήσετε..

Σημείωση: Λύνεται με πολλούς τρόπους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προτείνω ενεργειακά (όχι ΑΔΜΕ). Διευκρίνισε αν το οριζόντιο επίπεδο έχει τριβές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Σώμα μάζας βάλλεται σε οριζόντιο επίπεδο με ταχύτητα . Αφού διανύσει διάστημα ανεβαίνει σε κεκλιμένο επίπεδο γωνίας . Αν ο συντελεστής τριβής στο κεκλιμένο και στο οριζόντιο επίπεδο είναι , να βρεθεί το μέγιστο ύψος στο οποίο θα φτάσει.

Είναι ωραία άσκηση και αξίζει να την προσπαθήσετε..

Σημείωση: Λύνεται με πολλούς τρόπους :P

Ξέρεις τη σημασία της λέξης οφθαλμίατρος; :P

Και φυσικά δεν εφαρμόζεται η Αρχή Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας αφού υπάρχουν μη συντηρητικές δυνάμεις (τριβές) οι οποίες μάλιστα παράγουν και έργο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Φίλε Djimmakos θα πω καμμια κουβέντα πάλι και θα πέσουν πάνω μου να με φάνε. Δεν βλέπω λύση από τους μαθητές της Α Λυκείου. Αποψή μου: Δεν είναι για την Α' λυκείου αυτή η ασκηση. θέλετε να με σταυρώσετε, σταυρώστε με αλλά αυτή είναι η αποψή μου. Εκανα και γω μαθητής. Στην ηλικία των 16 ετών δεν μπορούσα να λύσω τέτοιες ασκήσεις από μόνος μου. Τέλος πάντων η απάντηση είναι χ=741m περίπου
Γεια και χαρά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για Γ' Λυκείου, με αντικατάσταση του σώματος με στρεφόμενο τροχό, θεωρείται πολύ απλή. Για Α' Λυκείου δεν ξέρω, ειλικρινά δεν θυμάμαι καθόλου τι κάναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτο νομιζω οτι θα ηταν μια καλη ασκηση για πρωτη.
-----------------------------------------
Ξέρεις τη σημασία της λέξης οφθαλμίατρος; :P

Και φυσικά δεν εφαρμόζεται η Αρχή Διατήρησης της Μηχανικής Ενέργειας αφού υπάρχουν μη συντηρητικές δυνάμεις (τριβές) οι οποίες μάλιστα παράγουν και έργο :)
ΘΜΚΕ κανε τοτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Βασικά το μόνο που με μπερδεύει είναι ότι η ταχύτητα δεν είναι παράλληλη στο κεκλιμένο επίπεδο αλλά σε γωνία


edit: εκτός αν γίνεται να αναλύσουμε την ταχύτητα στους άξονες... :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ερωτηση προς καθηγητη. μπορουμε να θεωρησουμε οτι το διανυσμα u μπορει να αλλαξει φορα στιγμιαια οταν το σωμα φτασει στο κεκλυμενο χωρις απωλεια κινητικης ενεργειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Φίλε Djimmakos θα πω καμμια κουβέντα πάλι και θα πέσουν πάνω μου να με φάνε. Δεν βλέπω λύση από τους μαθητές της Α Λυκείου. Αποψή μου: Δεν είναι για την Α' λυκείου αυτή η ασκηση. θέλετε να με σταυρώσετε, σταυρώστε με αλλά αυτή είναι η αποψή μου. Εκανα και γω μαθητής. Στην ηλικία των 16 ετών δεν μπορούσα να λύσω τέτοιες ασκήσεις από μόνος μου. Τέλος πάντων η απάντηση είναι χ=741m περίπου
Γεια και χαρά σου

Εμένα μου την έδωσε ο καθηγητής της τεχνολογίας στο σχολείο και μου είπε ότι αυτή τη βάζουνε συνήθως στο τέλος..:)

Και με Θ.Μ.Κ.Ε από την αρχή της διαδρομής μέχρι το τέλος βγαίνει :)

Θα ανεβάσω τη λύση μου σε λίγο να μου πείτε αν είναι για Α' λυκείου ή όχι:)

Sorry για τα γράμματα και τις μουντζούρες, την έγραψα λίγο βιαστικά γιατί κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα..

Βρήκα περίπου 515 μέτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Εικόνα 033.jpg
    Εικόνα 033.jpg
    144.2 KB · Εμφανίσεις: 178

djgiannis

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εμείς στο τέλος δεν θα έχουμε μέσα αυτά τα κεφ. γιατί και φυσικός μας λέει ότι είναι δύσκολα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εμένα μου την έδωσε ο καθηγητής της τεχνολογίας στο σχολείο και μου είπε ότι αυτή τη βάζουνε συνήθως στο τέλος..:)

Και με Θ.Μ.Κ.Ε από την αρχή της διαδρομής μέχρι το τέλος βγαίνει :)

Θα ανεβάσω τη λύση μου σε λίγο να μου πείτε αν είναι για Α' λυκείου ή όχι:)

Sorry για τα γράμματα και τις μουντζούρες, την έγραψα λίγο βιαστικά γιατί κάνω και άλλες δουλειές παράλληλα..

Βρήκα περίπου 515 μέτρα
Συμφωνώ με τη λύση σου DJimmakos αλλά
και όχι -16. οπότε το μήκος στο κεκλιμένο είναι περίπου 741m και H=741.ημ30°=370,5m
Ο καθηγητής που είπε ότι τέτοιες βάζουν στο τέλος. Στο τέλος της Α' ? Να τη βάλει και να μας στείλει τους βαθμούς των γραπτών των μαθητών του.
Ε! δεν είμαστε καλά.
-----------------------------------------
Ευλογη η απορία σου fasdag και έτσι είναι. Στην περίπτωσή μας και επειδή η ασκηση δεν αναφέρει κάτι, την λαμβάνουμε (κακώς) ότι χωρίς απώλειες συνεχίζει να ανηφορίζει έχοντας την οριζόντια ταχύτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
η ερωτηση για H ειναι ασαφης γιατι δεν προσδιοριζεις αν θεωρεις Η το υψος απο εδαφος ή τη μετατοπιση στο κεκλιμενο

εγω βρηκα τη μετατοπιση στο κεκλιμενο (η τελευταια πραξη ηταν 4994/7 οποτε εκανα με pc) 713.43....
ε τωρα αν θες Υψος κανε ημφ=υψος/μετατοπιση <=> υψος=ημφ μετατοπιση
-----------------------------------------
btw οντος ηταν ωραια ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συμφωνώ με τη λύση σου DJimmakos αλλά
και όχι -16. οπότε το μήκος στο κεκλιμένο είναι περίπου 741m και H=741.ημ30°=370,5m
Ο καθηγητής που είπε ότι τέτοιες βάζουν στο τέλος. Στο τέλος της Α' ? Να τη βάλει και να μας στείλει τους βαθμούς των γραπτών των μαθητών του.
Ε! δεν είμαστε καλά.
-----------------------------------------
Ευλογη η απορία σου fasdag και έτσι είναι. Στην περίπτωσή μας και επειδή η ασκηση δεν αναφέρει κάτι, την λαμβάνουμε (κακώς) ότι χωρίς απώλειες συνεχίζει να ανηφορίζει έχοντας την οριζόντια ταχύτητα

Σωστά, από βλακεία μου ξέχασα ότι το 3 ήταν σε ρίζα..

Α και βιλλάρας, όταν λέμε ύψος, εννούμε από το έδαφος πάντα :)

Αυτός ο καθηγητής που σας είπα μας κάνει τεχνολογία, ηλεκτρολόγος μηχανικός στο ΕΜΠ έχει σπουδάσει και έχει τρέλα με τη φυσική...Πάντως εμάς μας είπε ότι αυτή την άσκηση τη βάζουνε στο τέλος με άλλα νούμερα πολλές φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Να σας δώσω και εγώ μια άσκηση φυσικής που είναι για "έξυπνους τεμπέληδες" μαθητές.
Η ταχύτητα ενός τρένου μετριέται από δύο επιβάτες. Ο ένας την μετράει με την βοήθεια των τακ που κάνουν οι ρόδες στις ενώσεις των ραγών και ο άλλος από τους τηλεγραφικούς στύλους που βρίσκονται δίπλα στις σιδηροτροχιές. Ο πρώτος από το πρώτο τακ μέχρι το 156 τακ μετράει χρόνο 3min και ταχύτητα 31,2 Km/h. Ο άλλος από τον πρώτο στύλο μέχρι τον 32 στύλο μετράει χρόνο 3min και ταχύτητα 32Km/h. Αν το μήκος κάθε ράγας είναι 10m και η απόσταση των στύλων 50m, να βρεθεί η ταχύτητα του τρένου και το λάθος των επιβατών.
(Την έβαλε κάποτε μία καθηγήτρια στην Α Λυκείου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top