Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

RIVAL

Νεοφερμένος

Ο RIVAL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
διστιχοσ οχι
αμα εδινε δεν θα το ανεβαζα
θα το ελινα και μονος μου αυτο ειναι το κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αργκ γαμωτο δεν θυμαμαι ακριβως πως πηγαιναν οι τυποι.
Αλλα σιγουρα εσυ ξερεις οτι η Fx και η Fy βγαινουν σε συναρτηση με ημιτονο, μαζα κλπ.
Αν κανεις ενα συστημα και λυσεις θα απαλειφτει το m.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προσπαθησε να συσχετισεις ολες τις δυναμεις ως προς το βαρος
για να βοηθησω η συνισταμενη δυναμη στον αξονα Χ ειναι
ΣFy=ma=> Bx+T=ma=>ημφ*B+T=ma(1)

T=μFκ(αλλιως Ν δλδ η καθετη αντιδραση) ομως επειδη το σωμα στον αξονα των y ισορροπει τοτε Fκ=By=συνφB
αρα Τ=μBσυνφ(2)

απο ενα και δυο προκυπτει Bημφ+μΒσυνφ=mα=>
Β(ημφ+μσυνφ)mα=>mg(ημφ+μσυνφ)=ma και εν τελει φευγουν οι μαζες

μετα ειναι πιο απλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RIVAL

Νεοφερμένος

Ο RIVAL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οκ παιδια την ελεισα!!!
ευχαριστω!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι.

Μπήκαμε στο κεφαλαίο της ορμής και κάναμε σαν πρώτο μάθημα τον υπολογισμό μέτρου μεταβολής της ορμής και έχω μια απορία που αν δε μου λυθεί θα σκάσω...:P

Γιατί ο υπολογισμός δεν γίνεται με τους ίδιους τύπους που γίνεται και με τη συνισταμένη δύναμη;
Δηλαδή αν πχ οι δυνάμεις F1 και F2 σχημάτιζαν γωνία 0 μοιρών, η συνισταμένη τους θα ήταν ίση με ΣF=F1+F2.

Στην ορμή, γιατί στην προκειμένη περίπτωση παίρνουμε ΔP=Pτελ-Pαρχ (ανάλογα βέβαια με το που έχουμε ορίσει τη θετική φορά);

Α και κάτι άλλο, χρειάζεται πχ να βρίσκω και την κατεύθυνση του διανύσματος δηλαδή την εφαπτομένη της γωνίας όταν τα διανύσματα σχηματίζουν τυχαία γωνία;

Please help, θα σκάσω αν δεν καταλάβω :'(

Είμαι από τους τύπους που δε μαθαίνουν κάτι αν δεν το καταλάβουν πρώτα

:s:help:

(:oops: νομίζω ότι κατάλαβα αλλά κάθε άποψη καλοδεχούμενη. Μερικές φορές φαίνεται ότι πρέπει να γράψεις κάτι για να το καταλάβεις :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sethis

Νεοφερμένος

Ο Sethis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Οι μεταβολες των μεγεθων ειναι παντα τελικο-αρχικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι.
Μπήκαμε στο κεφαλαίο της ορμής και κάναμε σαν πρώτο μάθημα τον υπολογισμό μέτρου μεταβολής της ορμής και έχω μια απορία που αν δε μου λυθεί θα σκάσω...:P

Γιατί ο υπολογισμός δεν γίνεται με τους ίδιους τύπους που γίνεται και με τη συνισταμένη δύναμη;
Δηλαδή αν πχ οι δυνάμεις F1 και F2 σχημάτιζαν γωνία 0 μοιρών, η συνισταμένη τους θα ήταν ίση με ΣF=F1+F2.

Στην ορμή, γιατί στην προκειμένη περίπτωση παίρνουμε ΔP=Pτελ-Pαρχ (ανάλογα βέβαια με το που έχουμε ορίσει τη θετική φορά);

Α και κάτι άλλο, χρειάζεται πχ να βρίσκω και την κατεύθυνση του διανύσματος δηλαδή την εφαπτομένη της γωνίας όταν τα διανύσματα σχηματίζουν τυχαία γωνία;

Please help, θα σκάσω αν δεν καταλάβω :'(

Είμαι από τους τύπους που δε μαθαίνουν κάτι αν δεν το καταλάβουν πρώτα

:s:help:

(:oops: νομίζω ότι κατάλαβα αλλά κάθε άποψη καλοδεχούμενη. Μερικές φορές φαίνεται ότι πρέπει να γράψεις κάτι για να το καταλάβεις :p)


να υποθέσω στο φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος η μεταβολή της ορμής είναι ΔP=Pτελ-Ραρχ...ο ρυθμός μεταβολής της ορμής είναι ΣF=ΔΡ/ΔΤ που άλλωστε ήταν και ο πρώτος τρόπος έκφρασης του 2ου νομου του Νεύτωνα που μετασχηματίστηκε και έγινε το γνωστό ΣF=ma
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι.
Μπήκαμε στο κεφαλαίο της ορμής και κάναμε σαν πρώτο μάθημα τον υπολογισμό μέτρου μεταβολής της ορμής και έχω μια απορία που αν δε μου λυθεί θα σκάσω...:P

Γιατί ο υπολογισμός δεν γίνεται με τους ίδιους τύπους που γίνεται και με τη συνισταμένη δύναμη;
Δηλαδή αν πχ οι δυνάμεις F1 και F2 σχημάτιζαν γωνία 0 μοιρών, η συνισταμένη τους θα ήταν ίση με ΣF=F1+F2.

Στην ορμή, γιατί στην προκειμένη περίπτωση παίρνουμε ΔP=Pτελ-Pαρχ (ανάλογα βέβαια με το που έχουμε ορίσει τη θετική φορά);

Α και κάτι άλλο, χρειάζεται πχ να βρίσκω και την κατεύθυνση του διανύσματος δηλαδή την εφαπτομένη της γωνίας όταν τα διανύσματα σχηματίζουν τυχαία γωνία;

Please help, θα σκάσω αν δεν καταλάβω :'(

Είμαι από τους τύπους που δε μαθαίνουν κάτι αν δεν το καταλάβουν πρώτα

:s:help:

(:oops: νομίζω ότι κατάλαβα αλλά κάθε άποψη καλοδεχούμενη. Μερικές φορές φαίνεται ότι πρέπει να γράψεις κάτι για να το καταλάβεις :p)
Νομίζω πως κατάλαβες πολύ καλά το κεφάλαιο της ορμής. Ετσι είναι όπως το λες. Η διαφορά ΔΡ=Ρτελική - Ραρχική είναι διανυσματική όπως και με τις δυνάμεις. Δεν ξέρω σε ποια τάξη είσαι , αλλά στην Α' λυκείου εξετάζουν μόνο την ορμή σε έναν άξονα.
Δες το συνημμένο αρχείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΟΡΜΗΣ.jpg
    ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΟΡΜΗΣ.jpg
    54.5 KB · Εμφανίσεις: 275
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμάς τον τελευταίο τύπο που έγραψες μας το έδωσαν με - 2P1P2συνφ... :what:

Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Εμάς τον τελευταίο τύπο που έγραψες μας το έδωσαν με - 2P1P2συνφ... :what:

Γιατί;
Από την απάντηση που έδωσες θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβες πως πέρνουμε τη μεταβολή της ορμής.
Τώρα για τον τύπο, αν έχει συν ή πλην. Στο σχήμα μου η γωνία φ είναι απέναντι της πλευράς ΔΡ, (κακώς την έγραψα φ) ενώ αυτό που λές εσύ (ίσως) είναι από τον τύπο του παραλληλογράμμου που η γωνία φ (παραπληρωματική της δικής μου) είναι η γωνία των δύο διανυσμάτων. Η μία με την άλλη έχουν αντίθετα συνημίτονα. Δηλ. συν(180-φ)=-συνφ. Πάντως για να μη λέω οτιδήποτε, σαφή απάντηση στην απορία σου θα δώσω αν δω το σχήμα των διανυσμάτων και τον τύπο που λες. Εδώ είμαι για ότι άλλο θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Χμμ, κατάλαβα..

Ευχαριστώ!!

Πάντως ρώτησα τον καθηγητή μου και μου είπε ότι η γωνία που μας δίνεται είναι αυτή που σχηματίζουν τα διανύσματα πριν πάρουμε το αντίθετο του ενός για να εφαρμόσουμε τον κανόνα του παραλληλογράμμου, και έτσι αυτή που παίρνουμε σύμφωνα με τον κανόνα (δλδ αυτή ανάμεσα στα διανύσματα) είναι η παραπληρωματική της γωνίας που μας δίνεται και επειδή οι παραπληρωματικές γωνίες έχουν αντίθετα συνημίτονα προκύπτει το πλην..

Εν ολίγοις αυτά που είπες εσύ. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Χμμ, κατάλαβα..

Ευχαριστώ!!

Πάντως ρώτησα τον καθηγητή μου και μου είπε ότι η γωνία που μας δίνεται είναι αυτή που σχηματίζουν τα διανύσματα πριν πάρουμε το αντίθετο του ενός για να εφαρμόσουμε τον κανόνα του παραλληλογράμμου, και έτσι αυτή που παίρνουμε σύμφωνα με τον κανόνα (δλδ αυτή ανάμεσα στα διανύσματα) είναι η παραπληρωματική της γωνίας που μας δίνεται και επειδή οι παραπληρωματικές γωνίες έχουν αντίθετα συνημίτονα προκύπτει το πλην..

Εν ολίγοις αυτά που είπες εσύ. :xixi:
Στο παρακάτω συνημμένο είμαι πιο σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΟΡΜΗ.jpg
    ΟΡΜΗ.jpg
    83.6 KB · Εμφανίσεις: 204

kalabakeza

Νεοφερμένος

Η kalabakeza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
η ραβδος που φαινεται στην εικονα περιστρεφεται γυρω απο τον αξονα που περνα απο το σημειο Ο και ειναι καθετος στο επιπεδο της σελιδας.

ποιες απο τις επομενες σχεσεις ειναι σωστες κκαι ποιες λαθος?
να δικαιολογησετε τις απαντησεις σας...

(εχει ενα σχημα που δν μπορουσα να το σχεδιασω..)
ερωτηση 36 σελιδαα 154
σχολικο βιβλιο

αν μπορειτε βοηθηστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
το Β και το Γ ειναι τα σωστα.

Το Β ειναι σωστο γιατι η γωνια ειναι η ιδια και
το Γ ειναι σωστο γιατι

Um = 2πRm/T
Un = 2πRn/T => Um/Un = Rm/Rn < 1 => Um/Un < 1 => Um<Un


m και n ειναι τα σημεια πανω στην ραβδο!:iagree:


ΥΓ. η συνταξη LaTex κατι επαθε μαλλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι δεν έχει τις ερωτήσεις. Ορίστε λοιπόν::D
36. Η ράβδος που φαίνεται στην εικόνα
περιστρέφεται γύρω από άξονα που περνά
από το σημείο Ο και είναι κάθετος στο
επίπεδο της σελίδας.
Ποιες απο τις επόμενες σχέσεις είναι
σωστές και ποιες λάθος;
Να δικαιολογήσετε τις απαντήσεις σας.
Α. υΜ > υΝ
Β. wΜ = wΝ
Γ. υΜ < υΝ
Δ. αΜ < αΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Το πρόβλημα που έχεις είναι ότι δεν έχει τις ερωτήσεις. Ορίστε λοιπόν::D
36. Η ράβδος που φαίνεται στην εικόνα
περιστρέφεται γύρω από άξονα που περνά
από το σημείο Ο και είναι κάθετος στο
επίπεδο της σελίδας.
Ποιες απο τις επόμενες σχέσεις είναι
σωστές και ποιες λάθος;
Να δικαιολογήσετε τις απαντήσεις σας.
Α. υΜ > υΝ
Β. wΜ = wΝ
Γ. υΜ < υΝ
Δ. αΜ < αΝ
και συμπληρωνω οτι σωστα ειναι τα 3 last
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά εχω την εντυπωση οτι ξεχασε το r2 αλλά δεν ξέρω μηπως λυνετε αλλιώς

Δυο σώματα 1 και 1 εκτελούν Ο.Κ.Κ με R1=
.To 1 διαγραφει Ν κυκλους

σε Δt και το 2 6Ν κυκλους σε Δt .Το
vειναι α)
β)
γ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδιά εχω την εντυπωση οτι ξεχασε το r2 αλλά δεν ξέρω μηπως λυνετε αλλιώς

Δυο σώματα 1 και 1 εκτελούν Ο.Κ.Κ με R1=
.To 1 διαγραφει Ν κυκλους

σε Δt και το 2 6Ν κυκλους σε Δt .Το
vειναι α)
β)
γ)
Πρέπει να δώσεις την ακτίνα περιστροφής του δεύτερου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΟΜΑΛΗ ΚΥΚΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.jpg
    ΟΜΑΛΗ ΚΥΚΛΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ.jpg
    29.5 KB · Εμφανίσεις: 160

makis2424

Νεοφερμένος

Ο makis2424 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ακυρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top