Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
προσπαθω να λυσω την ασκηση 43 σελ55 σχολικου αλλα δε μου βγαινει.. μπορει καποιος να μου πει τι να κανω?pls γιατι πρεπει να φυγω στο φροντ. κ δε θα προλαβω να τελειωσω του σχολειου...:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
σε υπερ-ευχαριστω!!!:no1::no1::no1::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
γειά σας.!
:)
Θα μπορούσε κάποιος να μου γράψει τον τύπο της Αρχής διατήρησης της ενέργειας...έχω κολλήσει και δεν το βρίσκω πουθενά
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
E=K+U ή Εαρχ=Ετελ που ισοδυναμεί με Καρχ+Uαρχτελ+Uαρχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arya

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
σ ευχαριστώ παααααααααααρα πολυ!!!
:D
-----------------------------------------
έχω κι άλλη απορία:xixi:
απο τι εξαρτάται το ε και το r ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makedonikosole

Νεοφερμένος

Ο makedonikosole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
το ε απο το r
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γεια σας,γραφω αυριο φυσικη και δεν μπορω να βρω το βιβλιο μου η υλη θυμαμαι ηταν 94-97 θεωρια μπορειται να μου πειτε πια μαθηματα αντιστοιχουν σε αυτες τις σελίδες?????γιατι θελω να τα διαβασω απο το βοηθημα μου
τους τιτλους μαθηματων θελω

σος είναι οι αποδειξεις -παραλληλες και σε σειρα στη συνδεση αντιστατων ο νομος του ohm και πολιτικη τάση

μπορει καποιος απο εσας να μου πει κατι sos απο αυτα η αν εχει γραψει πανω σε αυτα και θυμαται καποια ασκηση ????

εχω και μια απορία οταν σε μια ασκηση λεμε ανοικτος διακοπτης η κλειστος περνουμε αντιστοιχα τους τυπους για ανοιχτο η κελιστο κυκλωμα??

σας ευχαριστω προκαταβολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Λοίπον σύμφωνα με τις σελίδες που μας δίνεις η θεωρία είναι: Ηλεκτρεγερτική δύναμη και νόμος του Ohm για κλειστό κύκλωμα. Όλα είναι ΣΟΣ γιατί το ένα συμπληρώνει το άλλο. Πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την ΗΕΔ και τους τύπους της και όσο για τον Ohm είναι σε κλειστό κύκλωμα,δεν ξέρω τι γίνεται στο ανοιχτό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες

οι νομοι του ohm είναι δύο ο ένας για μεταλικο αγωγό και ο άλλος για κλειστο κυκλωμα καθενας εχει το δικο του διαφορετικο ρόλο!!!

εγω λοιπον σας ρωτώ:
οταν ο διακοπτης ειναι ανοικτος ποιον τύπο χρησιμοποιούμε και πότε οταν είναι κλειστος...????
-----------------------------------------
Μηπως μπορειται και να μου πειτε τις ασκησεις 30-40 εκεινων των μαθημάτων εστω τι ζητανε μονο τα ερωτηματα...

ευχαριστωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ που απαντησες

οι νομοι του ohm είναι δύο ο ένας για μεταλικο αγωγό και ο άλλος για κλειστο κυκλωμα καθενας εχει το δικο του διαφορετικο ρόλο!!!

εγω λοιπον σας ρωτώ:
οταν ο διακοπτης ειναι ανοικτος ποιον τύπο χρησιμοποιούμε και πότε οταν είναι κλειστος...????
-----------------------------------------
Μηπως μπορειται και να μου πειτε τις ασκησεις 30-40 εκεινων των μαθημάτων εστω τι ζητανε μονο τα ερωτηματα...

ευχαριστωωωωω
Οι νόμοι του OHM είναι δύο.
α) Για τμήμα κυκλώματος, δηλ. μεταξύ των άκρων μιας αντίστασης ή ομάδας αντιστάσεων. Ι=V/R
β) Για κλειστό κύκλωμα με ηλεκτρική πηγή. I=E/(R+r) E=ΗΕΔ της πηγής
Κλειστός διακόπτης σημαίνει ότι το κύκλωμα διαρρέεται από ρεύμα και ισχύουν οι παραπάνω νόμοι.
Ανοιχτός διακόπτης σημαίνει ότι από το τμήμα που βρίσκεται ο διακόπτης δεν περνάει ρεύμα.
Οι ασκήσεις που μπαίνουν είναι στη συνδεσμολογία των αντιστατών και στον OHM σε τμήμα αγωγού.
Το βιβλίο δεν το έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ακομη εκει ειστε,εμεις ειμαστε στις ταλαντωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για το κύκλωμα του διπλανού σχήματος δίνονται R1=8Ω, R2=R3=10Ω,

R4=2Ω και V=30V. Ζητούνται:
i) Η ολική αντίσταση του κυκλώματος.
ii) Η ένταση του ρεύματος που διαρρέει τον αντιστάτη R2 και το δυναμικό του σημείου Α.
iii) Αν αφαιρέσουμε το σύρμα ΑΒ και μεταξύ των δύο σημείων συνδέσουμε έναν πυκνωτή με χωρητικότητα C=5μF, πόσο φορτίο θα αποκτήσει;

Roλ=12,6
μετα παιρνω Ι=Ι1+Ι2+Ι3 και I1R1+I2R2+I3R3 λύνω το σύστημα???και για να βρω το γ ερωτημα παιρνω C=Q/V??

ετσι θα βρω τη λυση της ασκησης??αν δε βαριεσται πειτε τα αποτελεσματα..
Ι=Ι4?

-----------------------------------------
ακομη εκει ειστε,εμεις ειμαστε στις ταλαντωσεις

χασαμε πολλα μαθηματα,αλλα εισαι εκτος θεματος!Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με την ασκηση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Για το κύκλωμα του διπλανού σχήματος δίνονται R1=8Ω, R2=R3=10Ω,

R4=2Ω και V=30V. Ζητούνται:
i) Η ολική αντίσταση του κυκλώματος.
ii) Η ένταση του ρεύματος που διαρρέει τον αντιστάτη R2 και το δυναμικό του σημείου Α.
iii) Αν αφαιρέσουμε το σύρμα ΑΒ και μεταξύ των δύο σημείων συνδέσουμε έναν πυκνωτή με χωρητικότητα C=5μF, πόσο φορτίο θα αποκτήσει;

Roλ=12,6
μετα παιρνω Ι=Ι1+Ι2+Ι3 και I1R1+I2R2+I3R3 λύνω το σύστημα???και για να βρω το γ ερωτημα παιρνω C=Q/V??

ετσι θα βρω τη λυση της ασκησης??αν δε βαριεσται πειτε τα αποτελεσματα..
Ι=Ι4?

-----------------------------------------


χασαμε πολλα μαθηματα,αλλα εισαι εκτος θεματος!Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με την ασκηση??
Δεν νομίζω ότι τη λύνεις σωστά. Σου δείχνω βιαστικά τη λύση. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ζήτησέ το αύριο.

Δεν νομίζω ότι τη λύνεις σωστά. Σου δείχνω βιαστικά τη λύση. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ζήτησέ το αύριο.
Οπως υποσχέθηκα. Διάβασε την λύση ολοκληρωμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • NOMOS OHM.jpg
    NOMOS OHM.jpg
    40.8 KB · Εμφανίσεις: 230
  • NOMOS OHM ASKHSH.jpg
    NOMOS OHM ASKHSH.jpg
    202 KB · Εμφανίσεις: 253
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
χασαμε πολλα μαθηματα,αλλα εισαι εκτος θεματος!Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με την ασκηση??

θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω αλλα πρωτων μου εχει παρει ο καθηγητης vimaproto τη δουλεια και δευτερον ειναι μεγαλη φασαρια το λατεχ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92paok

Νεοφερμένος

Η elenaki92paok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν πειραζει βρε baki αρκεί που απαντησες,τωρα τι απαντησες αλλο θεμα:P
vimaproto σε ευχαριστω πολυ...εισαι μεγάλος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faih3

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
΄΄εχω μερικές απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.....:help:
1) η αντίσταση ενός αγωγού που δεν υπακούει στο νόμο του Οhm εξαρτάται από την τάση και την ένταση?
2) ο τύπος W=VIt ισχύει μόνο για Ι=σταθερό?
3) τι είναι αντιστάτης?
4) μπορούμε να πούμε ότι για το ρεύμα που διαρρέι ένα κύκλωμα ισχύει Ι=V/R , όπου R η αντίσταση του εξωτερικού κυκλώματος και V η τάση στα άκρα της πηγής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
1) Η αντίσταση εξαρτάται, στα μέταλλα, μόνο από τη θερμοκρασία. Α, και νομίζω και από το πάχος του αγωγού και το μήκος του, και το υλικό κατασκευής του.
2) Ναι, αλλά αν θες να βρεις ένα έργο κατά την παραγωγή του οποίου η ένταση μεταβάλλεται, μάλλον θα πρέπει να βρεις τα επιμέρους έργα για κάθε σταθερή αντίσταση και να τα προσθέσεις. Δε συναντάς όμως κάτι τέτοιο.
3) Αντιστάτης είναι ένας αγωγός που εμφανίζει αντίσταση. Καταχρηστικά, ταυτίζουμε πολλές φορές τους όρους.
4) Ναι, νομίζω:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
΄΄εχω μερικές απορίες και θα ήθελα τη βοήθειά σας.....:help:
1) η αντίσταση ενός αγωγού που δεν υπακούει στο νόμο του Οhm εξαρτάται από την τάση και την ένταση?
2) ο τύπος W=VIt ισχύει μόνο για Ι=σταθερό?
3) τι είναι αντιστάτης?
4) μπορούμε να πούμε ότι για το ρεύμα που διαρρέι ένα κύκλωμα ισχύει Ι=V/R , όπου R η αντίσταση του εξωτερικού κυκλώματος και V η τάση στα άκρα της πηγής?

Για το 4)
Ισχύει μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει Ε,r.

Τότε ισχύει το Ι = Ε/Rεξ+r
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top