Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ώχου μην ακούτε τα προγνωστικά. Όλα είναι ''sos'' για τις Πανελλήνιες.
Μη ρισκάρετε για 10 κείμενα. Ούτε εδώ, ούτε στα λατινικά που είναι περισσότερα. Πουθενά!
Δε μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα πέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Όνειρο στο Κύμα

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση:

"Το διήγημα κλείνει με την ίδια φράση. Ποια είναι η σημασία του σχήματος για το διήγημα;"


ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΩΩΩΩ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.


Συγνώμη, συγνώμη, συγνώμη, η κατάσταση με υποχρέωσε. :P

Πίσω στη σπηλιά μου τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Συγνώμη, συγνώμη, συγνώμη, η κατάσταση με υποχρέωσε. :P

Πίσω στη σπηλιά μου τώρα.

xmm κάπου είχα δει το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟ come-back πάνω σε αυτό, τώρα όμως μου διαφεύγει >.<
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όνειρο στο Κύμα

Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση:

"Το διήγημα κλείνει με την ίδια φράση. Ποια είναι η σημασία του σχήματος για το διήγημα;"


ΤΙ ΑΠΑΝΤΑΩΩΩΩ?

Καθυστερημένη απάντηση σόρρυυυ!
Είναι κύκλος. Ακολουθεί μια κυκλική πορεία -> 1) εγκλεισμός στο γραφείο/ καθήλωση στη δυστυχία της κοσμικής ζωής (έχει και το σχοινίον- ότι εσχοινιάσθη όπως η κατσίκα και όπως ο σκύλος στην παραβολή)
2) Δείχνει έτσι τις αντιθέσεις εντονότερα, τη δυστυχία εγκοσμίων/ευτυχία στη φύση




Συγνώμη, συγνώμη, συγνώμη, η κατάσταση με υποχρέωσε. :P

Πίσω στη σπηλιά μου τώρα.

Με τον πόνο μας παίζεις τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.


Συγνώμη, συγνώμη, συγνώμη, η κατάσταση με υποχρέωσε. :P

Πίσω στη σπηλιά μου τώρα.

Έχω να δηλώσω ότι στο πανεπιστήμιο (τουλάχιστον αυτό που 'μαι εγώ :P), αυτή η νοοτροπία επιτέλους καταρρίπτεται. Σου δίνουν ένα βιβλιαράκι 700+ σελίδων και κάνε ό,τι θες, γράψε εργασία για ότι σου κατέβει στο κεφάλι! \m/

Κουράγιο παιδιά, it gets better sometimes!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, στο όνειρο στο κύμα, τι είναι οι ηχοποιητικές λέξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Παιδιά, στο όνειρο στο κύμα, τι είναι οι ηχοποιητικές λέξεις;
Oι λέξεις εκείνες που προσδίδουν έναν ρυθμό , μια ποιητική διάσταση στο έργο και παράλληλα λειτουργούν λυρικά . Τέτοιες χρησιμοποιεί κυρίως στις περιγραφές του .
Αυτό τουλάχιστον ξέρω εγώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Ώχου μην ακούτε τα προγνωστικά. Όλα είναι ''sos'' για τις Πανελλήνιες.
Μη ρισκάρετε για 10 κείμενα. Ούτε εδώ, ούτε στα λατινικά που είναι περισσότερα. Πουθενά!
Δε μπορείς να είσαι σίγουρος τι θα πέσει...

Το να αποκλείσεις πράγματα γιατί αποκλείεται να πέσουν θα είναι λάθος σε γενικές γραμμές :)... εγώ που σκοπεύω να δώσω τώρα μετά από αρκετά χρόνια, θα αποκλείσω, για να είμαι ειλικρινής τον Κρητικό, που έπεσε πέρυσι. Τη χρονιά που έδωσα δεν ήταν καν στην ύλη και χαίρομαι που μπορώ να το αποκλείσω, γιατί βαριόμουν να το διαβάσω :/: Επίσης έπαθα σοκ που είναι εκτός ύλης η Σονάτα!! Αν είναι δυνατόν! Ευχάριστο σοκ ήταν το ότι δεν είναι πιά στην ύλη η "Μικρή πράσινη θάλασσα", που έκαψε κόσμο τη χρονιά που έπεσε!

Οσο για το τι είναι πιθανό να πέσει, δεν μπορείς ποτέ να είσαι στο μυαλό της επιτροπής! Μπορεί δηλαδή να ακολουθήσουν την επικαιρότητα και να βάλουν πχ Ιωάννου, επειδή φέτος είναι στη μόδα τα τούρκικα! Μπορεί όμως να βάλουν και το Ονειρο στο κύμα... μην ξεχνάτε ότι πέρυσι ήταν έτος Παπαδιαμάντη... μπορεί να μην το έβαλαν πέρυσι ως "αναμενόμενο" και να το βάλουν φέτος, πχ.

Προσωπικά, εύχομαι να πέσει Καβάφης.... λόγω λατρείας, κι ας άφησαν μόνο ένα ποίημά του στην ύλη φέτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μπορεί να πέσει άλλο απόσπασμα του Κρητικού. Όπως είπες δε μπορείς ποτέ να 'σαι στο μυαλό της επιτροπής! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Μπορεί να πέσει άλλο απόσπασμα του Κρητικού. Όπως είπες δε μπορείς ποτέ να 'σαι στο μυαλό της επιτροπής! ;)

Λες? Τόση γκαντεμιά? Δεν το έχω ψάξει, αλλά δεν νομίζω να έχει ξαναγίνει, το ίδιο κείμενο 2 χρονιές συνεχόμενες. Τρελή ανατροπή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει τόσα κείμενα, τόσες εισαγωγές, τόση ιστορία... Ένα ακόμα κείμενο τι θα σου κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει τόσα κείμενα, τόσες εισαγωγές, τόση ιστορία... Ένα ακόμα κείμενο τι θα σου κάνει;

Δεν μ'αρέσει ο Σολωμός.... οπότε θα βαρεθώ τη ζωή μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν μ'αρέσει ο Σολωμός.... οπότε θα βαρεθώ τη ζωή μου :D
Σοβαρά; Εεε αν είναι έτσι ασ' το τότε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εε, αφού έχω την άδειά σας το αφήνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memi

Νεοφερμένος

Η memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας!!
Μπορει καποιος να μ βγαλει σε αρχειο pdf η οπως μπορει ο κα8ενας αν εχει το βοη8ημα του Σαββαλα στον Ιωαννου τις σελιδες που εχει την αναλυση του κειμενου και στα δυο πεζογραφηματα ??
Δεν κανω μαθημα στην λογοτεχνια και δεν θελω να το αγορασω μονο για τα δυο κειμενα.. θα σας ειμαι ευγνωμων!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Το βρίσκω λίγο απίθανο να έχει κάποιος όλο το βιβλίο σε ψηφιακή μορφή.... αν όμως βάλεις τον τίτλο του κάθε κειμένου στο google και γράψεις πχ "όνειρο στο κύμα ανάλυση", θα βρεις πολλές σημειώσεις από φροντιστήρια που πιστεύω ότι θα σε καλύψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το βοήθημα του Σαββάλα είναι χωρισμένο στη μέση. Μισό βιβλίο πως γίνεται να το σκανάρεις!!?!?!??!?!?!Πόσο μάλλον όλο. Αυτό που ζητάς είναι όλο το βιβλίο!

Εγώ έχω δει του Βολονάκη online που είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
καλησπερα!!!ποιο νομιζετε οτι ειναι το καλυτερο βοηθημα λογοτεχνιας γ λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Πως διαβάζετε τα ποιήματα; Τα μαθαίνετε απ' έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top