Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Α η Λογοτεχνία είναι έρωτας. Δε ξέρω πόσο/αν θα γράψω (γιατί όπως ειπώθηκε είναι υποκειμενική), αλλά άμα έχω έμπνευση...:D
Έρωτας σας λέω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Α η Λογοτεχνία είναι έρωτας. Δε ξέρω πόσο/αν θα γράψω (γιατί όπως ειπώθηκε είναι υποκειμενική), αλλά άμα έχω έμπνευση...:D
Έρωτας σας λέω. :redface:

Γράφεις καλά στη Λογοτεχνία στα διαγωνίσματα ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Το ξερω Ελισαβετ μου οτι ειναι δυσκολο να παρω τοσο, αλλα προσπαθω οσο το δυνατο περισσοτερο. Γιατι δεν ξερω κατα ποσο θα καταφερω να διαπρεψω σε καποια αλλα μαθηματα :Ρ και η σχολη που θελω απαιτει καμποσα μορια δυστυχως.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γράφεις καλά στη Λογοτεχνία στα διαγωνίσματα ; :)

Nαι, αλλά και πάλι δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάω κ καλά στο τέλος!
Μια καθηγήτρια τα διορθώνει άλλωστε.
Απλώς εγώ νιώθω μια πληρότητα, όταν γράφω. Μ' αρέσει να γράφω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever;2910411[B:
]Nαι, αλλά και πάλι δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάω κ καλά στο τέλος! [/B]
Μια καθηγήτρια τα διορθώνει άλλωστε.
Απλώς εγώ νιώθω μια πληρότητα, όταν γράφω. Μ' αρέσει να γράφω!

Ισχύει αυτό που λες ! Ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είναι καλό να διορθώνουν/κοιτάνε τα γραπτά σας και άλλοι καθηγητές εκτός από αυτόν που σας διδάσκει, που να μη σας ξέρουν, για να δείτε πως θα κρίνουν την απόδοσή σας και άτομα με άλλες σταθερές. Γιατί πάνω - κάτω θα έχετε ψυχολογήσει τι θέλει ο Χ καθηγητής που σας παραδίδει..

Εγώ από την εμπειρία μου στη λογοτεχνία έχω να σας συμβουλεύσω να είστε ψύχραιμοι. Γενικά χρειάζεται σωστή δομή, στοχευμένος λόγος και επιχειρήματα. Μην πλατιάζετε και μην ξεφεύγετε χωρίς λόγο. Όλα καλά θα πάνε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αυτή η Λογοτεχνία όντως μπορεί να μας κάψει..ανάλογα βέβαια και σε ποια χέρια θα πέσει...
Στο σχολείο επί παραδείγματι σε 3ωρο διαγώνισμα στον Παπαδιαμάντη πήρα 97/100 και σε ίδιο διαγώνισμα στο φροντηστήριο με ίδιες σχεδόν απαντήσεις πήρα 82/100 ... Τι να πει κανείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
η λογοτεχνια ειναι ομολογουμενως περιεργο και απροβλεπτο μαθημα..λιγο ασχετο..δεν ξερω αν εχει βρεθει καποιο παιδι απο εδω σε αυτη την κατασταση αλλα στο φροντιστηριο μου βαζανε σε οολα τα παιδια πολυ πολυ υψηλους βαθμους σε ασκησεις και διαγωνισματα..και χαλια να λεγαμε πως ειχαμε γραψει μας ερχοταν ενα 90/100:confused:το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο γιατι καλως η κακως δεν εχουν ολοι η ανθρωποι αυτογνωσια και υστερα πληγωνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
η λογοτεχνια ειναι ομολογουμενως περιεργο και απροβλεπτο μαθημα..λιγο ασχετο..δεν ξερω αν εχει βρεθει καποιο παιδι απο εδω σε αυτη την κατασταση αλλα στο φροντιστηριο μου βαζανε σε οολα τα παιδια πολυ πολυ υψηλους βαθμους σε ασκησεις και διαγωνισματα..και χαλια να λεγαμε πως ειχαμε γραψει μας ερχοταν ενα 90/100:confused:το θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο γιατι καλως η κακως δεν εχουν ολοι η ανθρωποι αυτογνωσια και υστερα πληγωνονται..
Όταν έδινα Πανελλήνιες,Λογοτεχνία έγραψα 14,5 ή 15 νομίζω.
Ήξερα όμως ότι για τόσο ήταν το γραπτό μου και όχι παραπάνω.

Αναλογικά και φέτος στο φροντιστήριο ξέρω ακριβώς πως γράφω ανεξάρτητα από το πόσο μου βάζει η καθηγήτριά μου.
Είχα γράψει σε ένα 74/80 [στυλ τέστ ήταν,όχι διαγώνισμα] και ήξερα ότι ήμουν για λιγότερο.

Ούτε εγώ θεωρώ καλό αυτό που περιγράφεις και είναι κάτι που γίνεται συχνά.
Πάντως αν κάποιος έχει ξαναδώσει είναι πολύ πιο προσγειωμένος σε τέτοια θέματα.

@λευκή καταιγίδα:τι σχολή θέλεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα!;)γερμανικη φιλολογια!εσυ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Eμάς πάλι καλά μας τσεκουρώνουν στο Φροντηστήριο για να μην πέσουμε από τα σύννεφα στο τέλος...Αλλά η καθηγήτρια στο σχολείο που είναι και διορθώτρια βάζει πάάάρα πολύ καλούς βαθμούς..Κι εκεί αναρρωτιέσαι δεν είναι ΑΔΙΚΟ το σύστημα αξιολόγησης σε αυτό το μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Η δική μας βαθμολογεί αρκετά αυστηρά. Και καλά κάνει θα έλεγα.
Για το σχολείο μιλώ ε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά όσοι πάτε φροντιστήριο, αλλά και οι άλλοι, μαθαίνετε απ' έξω πολλά πράγματα; Δηλαδή τα ερμηνευτικά και αυτά απ' έξω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Προσωπικά δε τα μαθαίνω απέξω. Δε ξέρω, αν είναι λάθος ή σωστό.
Στη λογοτεχνία, όμως, τουλάχιστον προτιμώ να είναι οι απαντήσεις μου στο δικό μου ύφος.

Άσε που δεν είμαι του απέξω. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Προσωπικά δε τα μαθαίνω απέξω. Δε ξέρω, αν είναι λάθος ή σωστό.
Στη λογοτεχνία, όμως, τουλάχιστον προτιμώ να είναι οι απαντήσεις μου στο δικό μου ύφος.

Άσε που δεν είμαι του απέξω. :/:

Εμάς στο φροντιστήριο κάποια κομμάτια μας λέει να τα μαθαίνουμε απ' έξω και τα έχω αφήσει κάπως και δεν ξέρω τι να κάνω. :worry:
Τι στο καλό όλα απ' έξω πρέπει να τα μαθαίνουμε σ αυτήν την κατεύθυνση;; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εμάς στο φροντιστήριο κάποια κομμάτια μας λέει να τα μαθαίνουμε απ' έξω και τα έχω αφήσει κάπως και δεν ξέρω τι να κάνω. :worry:
Τι στο καλό όλα απ' έξω πρέπει να τα μαθαίνουμε σ αυτήν την κατεύθυνση;; :mad:
Ότι σου λένε να μαθαίνεις,θα το μαθαίνεις ασυζητητί. [βιογραφικά,χαρακτηριστικά της γραφής κλπ]

Συνήθως πάντως δεν είναι και τόσο τραγικά πολλά όσα έχεις να μάθεις απ'έξω.

Όσο για το σχόλια,well όσο καλύτερα μπορείς. Εγώ τα διαβάζω καλά. Τουλάχιστον δύο με τρείς φορές την κάθε παράγραγο.


Τα σχόλια του γνωστού δε,όχι κατά λέξη,αλλά προσπαθώ να τα μαθαίνω ακόμα πιο καλά. [μιας και μου ήρθε]
Τώρα είναι ανάλογα και το άτομο βέβαια,αλλά εγώ τουλάχιστον έτσι λειτουργώ γιατί δεν την βγάζω αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Όχι προς Θεού! Απλά όπως είπαν και τα παιδιά ορισμένα πράγματα (π.χ τις επιρροές που δέχτηκε ο Σολωμός , τα θέματα της Επτανησιακής Σχολής , τα χαρακτηριστικά της ποίησης του Καβάφη και γενικά τα πραγματολογικά στοιχεία) πρέπει να τα μαθαίνεις με περισσότερη προσοχή αλλά και πάλι όχι αυτολεξεί. Τώρα άλλα ερμηνευτικά σχόλια που μου αρέσουν και ταιριάζουν στο ύφος μου τα μαθαίνω απ'έξω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τόσο ενδιαφέροντα είναι τα κείμενα, αλλά όχι όπως εξετάζονται δυστυχώς!

Βιζυηνός , λατρεμένος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
H Πολυδούρη δε θέλω να πέσει με τίποτα. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν την έχω κάνει ακόμα.. αλλά έχω δεί την σειρά του καρυωτάκη και το ξέρω.. :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top