Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γεια σας παιδια! στον κρητικο έχω να σχολιάσω τους στίχους 23-27 του αποσπάσματος 4.

"Γιατί άκουγα τα μάτια της μέσα στα σωθικά μου,
Που έτρεμαν και δε μ' άφηναν να βγάλω τη μιλιά μου
'Ομως αυτοί είναι θεοί, και κατοικούν απ' όπου
Βλέπουνε μες στην άβυσσο και στην καρδιά τ' ανθρώπου
Κι ένιωθα πως μου διάβαζε καλύτερα το νου μου."


απ' ό,τι κατάλαβα πάνω κάτω, μιλάει για τη φεγγαροντυμένη της οποίας η παρουσία ήταν τόσο έντονη που έκανε τον ''Κρητικό" να αισθάνεται πως έχει διεισδύσει μέσα του με τρόπο τέτοιο ώστε να μπορεί να διαβάζει τις ενδόμυχες σκέψεις του.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, και ειδικά αν ξέρει σε τι βοηθά η καταχρηστική μεταφορά "άκουγα τα μάτια της".

ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MenelaosPrev17

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας παιδια! στον κρητικο έχω να σχολιάσω τους στίχους 23-27 του αποσπάσματος 4.

"Γιατί άκουγα τα μάτια της μέσα στα σωθικά μου,
Που έτρεμαν και δε μ' άφηναν να βγάλω τη μιλιά μου
'Ομως αυτοί είναι θεοί, και κατοικούν απ' όπου
Βλέπουνε μες στην άβυσσο και στην καρδιά τ' ανθρώπου
Κι ένιωθα πως μου διάβαζε καλύτερα το νου μου."

απ' ό,τι κατάλαβα πάνω κάτω, μιλάει για τη φεγγαροντυμένη της οποίας η παρουσία ήταν τόσο έντονη που έκανε τον ''Κρητικό" να αισθάνεται πως έχει διεισδύσει μέσα του με τρόπο τέτοιο ώστε να μπορεί να διαβάζει τις ενδόμυχες σκέψεις του.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, και ειδικά αν ξέρει σε τι βοηθά η καταχρηστική μεταφορά "άκουγα τα μάτια της".

ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Η Φεγγαροντυμένη έχει κατορθώσει να διεισδύσει μέσα στην ψυχή του Κρητικού.Έτσι, γίνεται κοινωνός μιας νέας αίσθησης, βλέπει τον κόσμο από διαφορετική σκοπιά.γίνεται ένα με την καρδιά του κόσμου,βιώνει μια νέα σχέση περισσότερο διονυσιακή,ερωτική. σαγηνεύεται από το βλέμμα της και την έβλεπε πια ως θεά που γνωρίζει καλύτερα από κάθε άλλο να διεισδύει στα μύχια της ψυχής του ήρωα και να δημιουργεί μια ατμόσφαιρα μαγική.Εξιδανικεύει τη μορφή της και γίνεται ένα με τον κόσμο.
Πάνω κάτω αυτά τα λίγα...Βάλε και λίγες σάλτσες και πιστεύω είναι μια καλή απάντηση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
εντάξει, την έκανα! πάνω κάτω μου βγήκε μια σελίδα και κάτι. σε ευχαριστώ πολύ πάντως! όσα μου είπες θα τα κρατήσω για την επανάληψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf765

Νεοφερμένος

Ο raf765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
καλησπερα! Μπορει καποιος να μου πει επειδη τωρα θα παω τριτη λυκειου τι πρεπει να διαβαζουμε στην λογοτεχνια? Τα σχολια πρεπει να διαβαζουμε? Εχει εισαγωγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
γεια σας παιδια! στον κρητικο έχω να σχολιάσω τους στίχους 23-27 του αποσπάσματος 4.

"Γιατί άκουγα τα μάτια της μέσα στα σωθικά μου,
Που έτρεμαν και δε μ' άφηναν να βγάλω τη μιλιά μου
'Ομως αυτοί είναι θεοί, και κατοικούν απ' όπου
Βλέπουνε μες στην άβυσσο και στην καρδιά τ' ανθρώπου
Κι ένιωθα πως μου διάβαζε καλύτερα το νου μου."


απ' ό,τι κατάλαβα πάνω κάτω, μιλάει για τη φεγγαροντυμένη της οποίας η παρουσία ήταν τόσο έντονη που έκανε τον ''Κρητικό" να αισθάνεται πως έχει διεισδύσει μέσα του με τρόπο τέτοιο ώστε να μπορεί να διαβάζει τις ενδόμυχες σκέψεις του.

αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, και ειδικά αν ξέρει σε τι βοηθά η καταχρηστική μεταφορά "άκουγα τα μάτια της".

ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Άσχετο, αλλά αυτό είναι σχήμα συναισθησίας και όχι μεταφορά αν δεν κάνω λάθος.

καλησπερα! Μπορει καποιος να μου πει επειδη τωρα θα παω τριτη λυκειου τι πρεπει να διαβαζουμε στην λογοτεχνια? Τα σχολια πρεπει να διαβαζουμε? Εχει εισαγωγη?

Και εισαγωγή έχει και σχόλια έχει, και ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Το βιβλίο κάνει στο πίσω μέρος σχολιασμό στα έργα και θα εμβαθύνετε στο σχολείο/φροντιστήριο περισσότερο. Τώρα είναι πραγματικά τόσες πολλές οι λεπτομέριες για το κάθε ποίημα/πεζό που μάλλον θα χρειαστείς βοήθημα αν δεν πας φροντστήριο, ώστε να τα έχεις κάπου όλα ξεχωριστά και συγκεντρωμένα και καλογραμμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taxiarhis

Νεοφερμένος

Ο Ταξιάρχης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ο Κρητικός ένοιωθε την Φεγγαροντυμένη μέσα στη ψυχή του και ήταν τόσο έντονη αυτή η παρουσία μέσα του που δεν μπορούσε να πει ούτε λέξη. Έτσι του μοιάζει με θεά γιατί μόνο οι θεοί μπορούν να εισέλθουν στα έγκατα της ψυχής του ανθρώπου. Ο Κρητικός νοιώθει ότι η Φεγγαροντυμένη διάβαζε τα πάντα γι' αυτόν, ό,τι έκρυβε μέσα στην καρδιά του.

Στον 3ο στίχο για πρώτη φορά αποκαλύπτεται ότι η Φεγγαροντυμένη είναι θεά. Ακόμα, στον 3ο, 4ο και 5ο στίχο υπάρχει θεοσοφική ερμηνεία και επίδραση από το Χριστιανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

raf765

Νεοφερμένος

Ο raf765 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά αυτό είναι σχήμα συναισθησίας και όχι μεταφορά αν δεν κάνω λάθος.
τι να σου πω, εμάς μας είπε στο φροντ. ότι είναι καταχρηστική μτφρ!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφακι29785

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Στον Κρητικό χρησιμοποιούνται οι παρενθέσεις στους στ.5-18...τι συμβολίζουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
στ. 5-18: Εσχατολογικό μέλλον...υπάρχει παρέκβαση και ειναι σαν να μας πηγαίνει στο μέλλον...στη Δευτέρα Παρουσία..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
τι να σου πω, εμάς μας είπε στο φροντ. ότι είναι καταχρηστική μτφρ!:whistle:

Όντως είναι σχήμα συναισθησίας, θα συμφωνήσω με την Χριστιάννα, αφού πέρα από τις δυο αισθήσεις που χρησιμοποιούνται (όραση και ακοή) έχουμε στην αισθαντική θα έλεγε κανείς επικοινωνία του Κρητικού και της Φεγγαροντυμένης.
Αν θες, ρώτησε και την καθηγήτριά σου.
Το ένα ωστόσο, δεν είναι απαραίτητο ότι αναιρεί το άλλο. Άλλωστε, τα Κείμενα είναι γνωστό ότι είναι ένα υποκειμενικό μάθημα!;)


θα ήθελα και εγώ την βοήθειά σας.
Αύριο γράφω στο φροντιστήριο το Αμάρτημα της μητρός μου, επαναληπτικό διαγώνισμα και θα ήθελα, αν κάποιος έχει ήδη γράψει ή έχει βρει υλικό για διαγώνισμα να το αναρτήσει στη σελίδα!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
παιδια πολυ ωραίο το ποιημα του Σολωμού οπως και κάποια του Καβάφη που έκανα.μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου μάθημα η λογοτεχνία.......................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
παιδια πολυ ωραίο το ποιημα του Σολωμού οπως και κάποια του Καβάφη που έκανα.μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου μάθημα η λογοτεχνία.......................

Μπορώ να πω ότι το ποίημα του Σολωμού δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Ναι μεν, εξαιρετική επεξεργασία του ποιητή για τον κάθε στίχο ξεχωριστά και αναμφισβήτητα είναι ένα ποίημα με μεγάλη λογοτεχνική αξία, αλλά δεν με ενθουσίασε.
Αντιθέτως, το Αμάρτημα της μητρός μου, όλως παραδόξως μου ήταν πολύ περισσότερο ευχάριστο (αν και από άποψη μελέτης ήταν δυσκολότερο λόγω της έκτασής του!).
Για τον Καβάφη (αν και τα ποιήματα αυτά δεν τα είχα διδαχτεί, απλά τα είχα διαβάσει εξωσχολικά) τρέφω μία ιδιαίτερη συμπάθεια και ανυπομονώ να τα κάνουμε!!:redface:

Ωστόσο το αγαπημένο μου μάθημα φέτος είναι νομίζω η Ιστορία!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Χρειαζομαι τη βοηθεια σας στις παρακατω ερωτησες.
οσον αφορα τον Κρητικο
να σχολιασετε τη μορφη του ποιηματος:διαρθωση

και ποια στοιχεια της φυση προμηνυουν το θανατο της κορης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpirmpilomatiko

Νεοφερμένος

Η mpirmpilomatiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Υπαρχει καποιος που να μπορει να με βοηθεισει με μια περιληψη της Γ` λυκειου?το κειμενο λεγετε η τεχνικη προοδος και το εχει γραψει ο Ε.Π.Παπανουτσος,πρακτικη φιλοσοφια ετος 26 αυγουστου 1965 σας παρακαλω βοηθεια εξαρτατε ο βαθμοσ μου στο 4μηνο απο αυην την περιληψη!!!!:(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Στο συγκεκριμένο δοκίμιο ο Παπανούτσος υποστηρίζει την αξία της "υλικής προόδου", των κατακτήσεων δηλαδή της επιστήμης και της τεχνικής.

Πού ακριβώς δυσκολεύεσαι;
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!εγω φετος με την λογοτεχνία παίζω με τη φωτιά!τ προσφυγικους συνοικισμούς και ον κεμαλ τα εχω αφήσει ΕΝΤΕΛΩΣ αδιάβαστα λογω βλακειαςπιο πολύ!ωστος σε ολα ταυπολοιπα τα ξερω και γραφω βαθμους απο0 14 εως 17.5 το μεγάλυτερο μου σε διαγώνισμα..λετε να χτυπάω το κεφάλι μου στο θρανιο οταν δω τα θ'εματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Δεν αποκλείεται να ξαναβάλουν Ιωάννου. Μπορεί να βάλουν τους "Προσφυγικούς Συνοικισμούς" επίτηδες, μόνο και μόνο επειδή όλοι το θεωρούν outsider. Για να μη χτυπάς το κεφάλι σου στο θρανίο θα πρότεινα από το Σάββατο το μεσημέρι ως την Κυριακή το βράδι να κάνεις μία γερή επανάληψη στη Λογοτεχνία, με τις σημειώσεις που έχεις από σχολείο-φροντιστήριο και να διαβάσεις πολύ καλά τις πίσω σελίδες του βιβλίου. Μην αφήσεις κανένα κείμενο αδιάβαστο! Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
^That's right ^^

Οι Προσφυγικοί είναι όντως πολύ πιθανοί... βέβαια δεν παίζει να βάλουν κάτι που η πλειοψηφία το περιμένει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά πως δουλεύετε με την Λογοτεχνία?? Θέλω να πω, σας δίνουν "πακετάκια" που τα μαθαίνετε απ έξω ή απλά τα διαβάζετε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top