Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Aν πέσει η Πολυδούρη είναι σχεδόν περιορισμένες οι ερωτήσεις που μπορούν να βάλλουν . Το αγαπημένο μου είναι το "Αμάρτημα" αλλά θέλω πολύ να μπει Παπαδιαμάντης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπλιαξ, Παπαδιαμάντης, τί μισογύνης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Άμα πέσει Παπαδιαμάντης, θα τα παίξω ΤΕ-ΛΕΙ-ΩΣ. Τον απεχθάνομαιιιιιιιι. :P Και έλεγα ότι το χειρότερο διήγημα που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι ο Βιζυηνός. Παίρνω όσα έχω πει πίσω ! Πολυδούρη δεν έχω κάνει ακόμα. Γιατί τέτοια κουβέντες για τη γυναίκα ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
στον παπαδιαμαντη σας εχουν δωσει πολλες σημειωσεις;;;; γιατι σε εμενα η καθηγητρια μου μου εχει δωσει παρα πολυ καλες σημειωσεις στον κρητικο και στο βιζυηνο, αλλα στον παπαδιαμαντη ειναι λιγοτερες... Μηπως το ονειρο στο κυμα δεν εχει και τοσο μεγαλη αναλυση; ή να αρχισω να ανησυχω οτι ειναι λιγες οι σημειωσεις :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μπλιαξ, Παπαδιαμάντης, τί μισογύνης :P

Μισογύνης; Πῶς ἔβγαλες αὐτὸ τὸ συμπέρασμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
στον παπαδιαμαντη σας εχουν δωσει πολλες σημειωσεις;;;; γιατι σε εμενα η καθηγητρια μου μου εχει δωσει παρα πολυ καλες σημειωσεις στον κρητικο και στο βιζυηνο, αλλα στον παπαδιαμαντη ειναι λιγοτερες... Μηπως το ονειρο στο κυμα δεν εχει και τοσο μεγαλη αναλυση; ή να αρχισω να ανησυχω οτι ειναι λιγες οι σημειωσεις :Ρ

Και εγώ στον Παπαδιαμάντη έχω ελάχιστες σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
στον παπαδιαμαντη σας εχουν δωσει πολλες σημειωσεις;;;; γιατι σε εμενα η καθηγητρια μου μου εχει δωσει παρα πολυ καλες σημειωσεις στον κρητικο και στο βιζυηνο, αλλα στον παπαδιαμαντη ειναι λιγοτερες... Μηπως το ονειρο στο κυμα δεν εχει και τοσο μεγαλη αναλυση; ή να αρχισω να ανησυχω οτι ειναι λιγες οι σημειωσεις :Ρ

Εμείς από ότι θυμάμαι είχαμε πάρα πολλές σημειώσεις στον Παπαδιαμάντη. Δε θα πρέπει να ανησυχείς όμως. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα όσων αφορά τα σχόλια των λογοτεχνικών κειμένων. Άλλωστε, έχουν γραφτεί τόσα πολλά που στην ουσία οι διαφορές μεταξύ των σημειώσεων των βοηθημάτων δεν είναι ουσιαστικές.
Αν θες ωστόσο, να αισθάνεσαι περισσότερη σιγουριά δεν έχεις παρά να ζητήσεις περισσότερες φωτοτυπίες από την καθηγήτριά σου!;)
Εμάς θυμάμαι είχε αγοράσει όλα τα βοηθήματα του εμπορίου και αφού κάναμε μαζί την ανάλυση του κειμένου, μας έδινε κάποιες βασικές σημειώσεις. Όταν τις διαβάζαμε πηγαίναμε πια μόνοι μας και βγάζαμε και άλλες από τα βιβλία που μας "βόλευαν". :)


edit: Αρκετά καλό υλικό, που δίνει μία αξιοπρεπή βάση έχει και αυτό το blog.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
να σαι καλα, ηρεμησα. :) γιατι το ειχα αγχος , μη χρειαζονταν και αλλες σημειωσεις.

το κανουμε αναλυση το κειμενο διεξοδικα, μου δινει φωτοτυπιες για καθε ενοτητα, αλλα οχι τοσο πολλες οπως π.χ. στον βιζυηνο ή στον Κρητικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μισογύνης; Πῶς ἔβγαλες αὐτὸ τὸ συμπέρασμα;:hmm:
Με δουλεύεις? :worry: Μη με αναγκάσεις να κάτσω να γράψω ολόκληρη ανάλυση τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Παιδιά μία απορία..
Μοιρολόγι της φώκιας,Α.Παπαδιαμάντης

"Ποιόν προβληματισμό του θίγει ο συγγραφέας στο τέλος του κειμένου" ?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Με δουλεύεις? :worry: Μη με αναγκάσεις να κάτσω να γράψω ολόκληρη ανάλυση τώρα....

Δὲ χρειάζεται νὰ γράψῃς ὁλόκληρη ἀνάλυση. Ξεδίπλωσε λίγο τὴ σκέψη σου... Προσωπικὰ πάντως, θεωρῶ ὅτι ὁ Παπαδιαμάντης ἔχει μεγάλη ὑπόληψη πρὸς τὴ γυναῖκα καὶ αὐτὸ τὸ καταλαβαίνεις διαβάζοντας ἀρκετὰ διηγήματά του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Δὲ χρειάζεται νὰ γράψῃς ὁλόκληρη ἀνάλυση. Ξεδίπλωσε λίγο τὴ σκέψη σου... Προσωπικὰ πάντως, θεωρῶ ὅτι ὁ Παπαδιαμάντης ἔχει μεγάλη ὑπόληψη πρὸς τὴ γυναῖκα καὶ αὐτὸ τὸ καταλαβαίνεις διαβάζοντας ἀρκετὰ διηγήματά του...

Γιατί γράφεις με πολυτονικό; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί γράφεις με πολυτονικό; :P

Γιατὶ τὸ βρίσκω πιὸ ὄμορφο καὶ γιατὶ θεωρῶ ἀποτυπώνει σωστὰ τὴν ἱστορία τῆς γλώσσας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Μισογύνης; Πῶς ἔβγαλες αὐτὸ τὸ συμπέρασμα;:hmm:
Αν θυμάμαι καλά από πέρσι, στο τέλος του διηγήματος ο Παπαδιαμάντης αναφέρεται στη Μοσχούλα, η οποία είχε υπάρξει για εκείνον "όνειρο", αποδίδοντάς της τον χαρακτηρισμό "θυγατήρ της Εύας, όπως όλες" υπονοώντας πως τόσο εκείνη όσο και οι υπόλοιπες γυναίκες έχουν κληρονομήσει τις αδυναμίες της Εύας. Οπότε, βλέπουμε πρώτον ότι εξισώνει όλες τις γυναίκες και δεύτερον από 'κει που στο μεγαλύτερο μέρος του διηγήματος η Μοσχούλα (μιλώντας πάντα για την κοπέλα) συνδεόταν με την εικόνα της αγνότητας, στο τέλος του έργου παρουσιάζεται απομακρυσμένη απ' αυτή την αρετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά από πέρσι, στο τέλος του διηγήματος ο Παπαδιαμάντης αναφέρεται στη Μοσχούλα, η οποία είχε υπάρξει για εκείνον "όνειρο", αποδίδοντάς της τον χαρακτηρισμό "θυγατήρ της Εύας, όπως όλες" υπονοώντας πως τόσο εκείνη όσο και οι υπόλοιπες γυναίκες έχουν κληρονομήσει τις αδυναμίες της Εύας. Οπότε, βλέπουμε πρώτον ότι εξισώνει όλες τις γυναίκες και δεύτερον από 'κει που στο μεγαλύτερο μέρος του διηγήματος η Μοσχούλα (μιλώντας πάντα για την κοπέλα) συνδεόταν με την εικόνα της αγνότητας, στο τέλος του έργου παρουσιάζεται απομακρυσμένη απ' αυτή την αρετή.

Ἀγαπητὴ Τζώρτζια, ποὺ σπουδάζεις στὸ ἴδιο πανεπιστήμιο τὸ ὁποῖο τελείωσα, ὅταν θὰ κάνῃς μὲ τὴν Γκότση (πολὺ καλὴ καθηγήτρια) στὸ δεύτερο ἑξάμηνο Παπαδιαμάντη (ἐγὼ εἶχα τὴν Ἀθήνη), ῥώτησέ την νὰ λάβῃς μιὰ ἐμπεριστατωμένη ἀπάντηση. Ἂν μποροῦσα πάντως ἐγὼ νὰ προσεγγίσω αὐτὸ τὸ θέμα, θὰ ἔλεγα ὅτι αὐτὴ ἡ ῥήση τοῦ Παπαδιαμάντη εἶναι ἕνα λογοτεχνικὸ εὕρημα ὥστε ὁ Παπαδιαμάντης νὰ «γειώσῃ» τὸν ἀναγνώστη καὶ νὰ ἀντιληφθῇ ὅτι αὐτὸ ποὺ τότε γι' αὐτὸν ἦταν ἕνα ὄνειρο, δὲν εἶναι ἄλλο παρὰ μιὰ συνηθισμένη γυναῖκα. Ἁπλῶς τότε τὸ μυαλό του τὴν ἔκανε νὰ μοιάζῃ ἀλλιῶς. Ὁ χαρακτηρισμὸς «θυγάτηρ τῆς Εὔας» εἶναι κοινὸς τόπος στὰ κείμενα τοῦ Παπαδιαμάντη καὶ δὲν ἐκφράζει ἀπαραιτήτως μισογυνισμό. Ὅταν κάποιος βλέπῃ τὰ λεγόμενα ἑνὸς συγγραφέα μέσα ἀπὸ τὸ πρῖσμα συγκεκριμένων ἰδεολογικῶν ἀντιλήψεων, τότε εἶναι εὔκολο νὰ παρανοήσῃ τὰ λεγόμενά του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Ἀγαπητὴ Τζώρτζια, ποὺ σπουδάζεις στὸ ἴδιο πανεπιστήμιο τὸ ὁποῖο τελείωσα, ὅταν θὰ κάνῃς μὲ τὴν Γκότση (πολὺ καλὴ καθηγήτρια) στὸ δεύτερο ἑξάμηνο Παπαδιαμάντη (ἐγὼ εἶχα τὴν Ἀθήνη), ῥώτησέ την νὰ λάβῃς μιὰ ἐμπεριστατωμένη ἀπάντηση. Ἂν μποροῦσα πάντως ἐγὼ νὰ προσεγγίσω αὐτὸ τὸ θέμα, θὰ ἔλεγα ὅτι αὐτὴ ἡ ῥήση τοῦ Παπαδιαμάντη εἶναι ἕνα λογοτεχνικὸ εὕρημα ὥστε ὁ Παπαδιαμάντης νὰ «γειώσῃ» τὸν ἀναγνώστη καὶ νὰ ἀντιληφθῇ ὅτι αὐτὸ ποὺ τότε γι' αὐτὸν ἦταν ἕνα ὄνειρο, δὲν εἶναι ἄλλο παρὰ μιὰ συνηθισμένη γυναῖκα. Ἁπλῶς τότε τὸ μυαλό του τὴν ἔκανε νὰ μοιάζῃ ἀλλιῶς. Ὁ χαρακτηρισμὸς «θυγάτηρ τῆς Εὔας» εἶναι κοινὸς τόπος στὰ κείμενα τοῦ Παπαδιαμάντη καὶ δὲν ἐκφράζει ἀπαραιτήτως μισογυνισμό. Ὅταν κάποιος βλέπῃ τὰ λεγόμενα ἑνὸς συγγραφέα μέσα ἀπὸ τὸ πρῖσμα συγκεκριμένων ἰδεολογικῶν ἀντιλήψεων, τότε εἶναι εὔκολο νὰ παρανοήσῃ τὰ λεγόμενά του...

Σίγουρα μέσα από ένα μόνο έργο ενός δημιουργού δεν μπορείς να σκιαγραφήσεις την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα του τελευταίου και μάλιστα με τόση απολυτότητα. Εγώ χωρίς να πω αν συμφωνώ ή όχι με τον χαρακτηρισμό "μισογύνης" παρέθεσα απλώς τη συγκεκριμένη ρήση ως το σημείο εκείνο από το οποίο μπορεί κανείς να εκμαιεύσει αυτό το συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ όσον αφορά το Όνειρο στο κύμα. Στην πρώτη ενότητα, στην προτελευταία παράγραφο της 6ης και στην 7η στο φροντιστήριο μας είπε (και οι αδερφές Μπουκόρου λένε το ίδιο) ότι υπάρχει μηδενική εστίαση (1η και 7η) και συνύπαρξη εσωτερικής-μηδενικής (στην 6η). Στο σχολείο η φιλόλογος μας είπε ότι είναι παντού εσωτερική, αφού πρόκειται ούτως ή άλλως για τη ζωή του άρα και λογικό να είναι παντογνώστης, αλλά δε μπορούμε να τη θεωρήσουμε μηδενική.

Εύλογο, έχω μπερδευτεί, αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ :)

PS Πώς γίνεται να τον χαρακτηρίσεις μισογύνη όταν η περιγραφή του γυναικείου κορμού της Μοσχούλας είναι σαν ύμνος στη γυναίκα; Εξάλλου στα περισσότερα έργα του έχει γυναίκες πρωταγωνίστριες (Μοιρολόγι, Φόνισσα), πώς μπορεί και τις ψυχογραφεί τόσο ενδελεχώς αν δεν έχει την ευαισθησία να τις καταλάβει; Πάντος για μισογυνισμό διάβασα και σε κάτι λύσεις διαγωνίσματος από τους Ορίζοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andriana1989

Νεοφερμένος

Η andriana1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σχετικα με αυτο που ρωτησε η tsoufou o αφηγητης ειναι πρωτοπροσωπος ομοδιηγητικος-αυτοδιηγητικος και η εστιαση ειναι εσωτερικη.Ομως στην εγκιβωτισμενη αφηγηση με πρωταγωνιστη τον Σισωη,την αφηγηση αναλαμβανει ο κεντρικος αφηγητης του διηγηματος αν και ο ιδιος δεν μετεχει σ αυτην.Για το σημειο αυτο λοιπον και μονο ο αφηγητης ειναι ετεροδιηγητικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι λενε τα προγνωστικα για φετοσ?τι θα πεσει λογοτεχνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top