Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Μπορεις να της πεις με απλο τροπο (παιξτο και λιγο εξυπνη ;) ) οτι η τωρινη υλη ειναι πιο λιγη απο τη περσινη!

ναι και εγω γι αυτο απορησα οταν μας το ειπε αυτο!!!εφυγαν τα 2 πιο μεγαλα!και μπηκαν μικρα και πιο ευκολα.τι να πω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ (ΠΟΙΗΣΗ-ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ)

1. Διονύσιος Σολωμός, «Ο Κρητικός»
2. Γεώργιος Βιζυηνός, «Το αμάρτημα της μητρός μου»
3. Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης, «Όνειρο στο κύμα»
4. Ποιήματα για την ποίηση
· Κωνσταντίνος Π. Καβάφης, «Μελαγχολία του Ιάσωνος Κλεάνδρου ποιητού εν Κομμαγηνή
595μ .Χ.»
· Μαρία Πολυδούρη, «Μόνο γιατί με αγάπησες»
·Νίκος Εγγονόπουλος, «Ποίηση 1948»
·Μανόλης Αναγνωστάκης, «Στο Νίκο Ε… 1949»
· Γιώργης Παυλόπουλος, «Τα Αντικλείδια»
5. «Σελίδες του Γ. Ιωάννου»
·«Μες στους προσφυγικούς συνοικισμούς»
·«Στου Κεμάλ το σπίτι»
6.Η ποιήτρια Κική Δημουλά
· « Κονιάκ Μηδέν Αστέρων»
· «Σημείο Αναγνωρίσεως».



Πως σας φαινεται η υλη; Καποια ειναι παλια, και καποια τελειως καινουρια
πωπω μεγαλες αλλαγες φετος..τρια χρονια η υλη σεν ειχε αλλαξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ετσι κ αλλιως εχω προαισ8ημα για τον κρητικο!οποτε παιδια ολοι κρητικο!χαχαχαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ναι και εγω γι αυτο απορησα οταν μας το ειπε αυτο!!!εφυγαν τα 2 πιο μεγαλα!και μπηκαν μικρα και πιο ευκολα.τι να πω!!!!

Εγω αν ημουν στη θεση σου, καθοτι ειμαι τρομερα ειρωνικος και καυστικος με τους καθηγητες, θα της ελεγα "Γιατι κυρια αγχωνεστε; Δεν προλαβαινετε να βγαλετε σημειωσεις; (με ψιλοειρωνικο υφος" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
ετσι κ αλλιως εχω προαισ8ημα για τον κρητικο!οποτε παιδια ολοι κρητικο!χαχαχαχαχαχα:P
και περυσι και προπερσι το ιδιο προαισθημα.... αλλα σεν επεσε :P...μπορει να ειναι η χρονια του φετος μπορει και οχι..κανενας δεν περιμενε εκεινο το κουτσικο ποιηματακι σου Σαχτουρη και τελικα επεσε και πολλοι την πατησαν επειδη δεν το θεωρουσαν σοσ!!Παιδια ολα να τα διαβασετε καλα δεν ξερετε ποτε τι μπορει να πεσει!!!Και η λογοτεχνια εχει το πεισσοτερο διαβασμα πριν τη μερα που θα δωσετε(και το γνωστο).Προσοχη να ρυθμισετε σωστα το χρονο σας εκεινες τις μερες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Εγω αν ημουν στη θεση σου, καθοτι ειμαι τρομερα ειρωνικος και καυστικος με τους καθηγητες, θα της ελεγα "Γιατι κυρια αγχωνεστε; Δεν προλαβαινετε να βγαλετε σημειωσεις; (με ψιλοειρωνικο υφος" :P

μωρε εχε χαρη που ειμαι πολυ πολυ αλλα παρα πολυ καλος ανθρωπος!!!:thanks:ναι για τον κρητικο πλακα κανω εννοειται!ολα τα κειμενα τα διαβαζουμε ισαξια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Άμα δεν πέσει Κρητικός φέτος δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΖΟΡΤΖΙΝΑ

Νεοφερμένος

Η ΤΖΟΡΤΖΙΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδιά όμως έλεος εγώ έδωσα και δεν πέρασα και τώρα θα ξανα κάνω καινούρια πράγματα... Έλεος...

Εγώ έδωσα τώρα το 2009 και μια από τα ίδια μόνο τα 4 κειμενα γνωρίζω... και δεν ξέρω τι θα κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Oτι και να πειτε εχετε δικιο αλλα μην κολλατε σε μαθηματα που δεν εχουν ειδικο βαρος.Δωστε βαση ιστορια και αρχαια.
-----------------------------------------
παντως αν κανεις εχει σημειωσεις για τα καινουρια που ειναι στην υλη της λογοτεχνιας ας μου στειλει παρακαλω.Δινω δευτερη φορα και δε παω φροντιστηριο.ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί παραπονιέστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
για να μη βαριομαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannoulaki

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπερα. η υλη των κειμενων ειναι ευκολη αρκει να εχεις το καταλληλο βοηθημα .παιδια σαν το μεταιχμιο τιπτ !αρα μην αγχωνεστε για τα κειμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Mπορεί να μην είχε καλές σημειώσεις η γνωστή σου! :P
Σε παρακαλώ πολύ!

Όσο για τις αλλαγές είναι όντως σπάσιμο νεύρων αλλά προσπαθήστε να το ξεπεράσετε και να αρχίσετε από μηδενική βάση.Ξέρω παιδιά που είχαν κάνει στη δευτέρα λυκείου ολόκληρη την ιστορία ενός αιχμαλώτου,έτσι ήταν το πρόγραμμα του φροντιστηρίου μου.Μην απογοητεύεστε πάντως γιατί η ύλη είναι μικρότερη.Εγώ προαίσθημα για Βιζυηνό έχω πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στους στίχους 16-19 δηλώνεται άμεσα η απουσία του αγαπημένου της,κάτι το οποίο λειτουργεί και ως βιωματικό στοιχείο και με τη λέξη εξάπλωσες στο στ 18 εννοείται "το ξάπλωμα" στο κρεβάτι του πόνου και η λέξη "αφανών δείχνει ότι μπορεί ο αγαπημένος της να ήταν αφανής σε σχέση με τους βασιλιάδες αλλά η αγάπη της δεν εξαρτιόταν από αυτό. Στο στίχο 19 οι ταξιθέτριες πέτρες αποκρυσταλλώνουν την παντελής απουσία του ανθρώπου και την υπέρμετρη μοναξιά.
Επίσης,στο στίχο 32,όπου οι κύκλοι που κλείνουν ένας ένας δείχνουν την απαισιοδοξία,το δρόμο προς το θάνατο και εν τέλει τον οδύνη για την απουσία του "προσώπου". Προχωρώντας,στους στίχους 40(όπου διαγράφεται το χαμένο σώμα του συζύγου) και 42(όπου ο ανώνυμος νεκρός πολεμιστής είναι ο αγαπημένος της που παλεύει με το θάνατο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδια οποιος εχει πληροφοριες στην νεα υλη των κειμενων σας παρακαλω ας βοηθησει.Αναγνωστακη,Πολυδουρη Παυλοπουλο,Εγγονοπουλο.Ιωαννου,Δημουλα.Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
λιγα πραγματα δηλαδη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cats

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδία και εγω ψάχνω για σημειώσεις στα κείμενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
εχω να σου δωσω αρκετα.εκτος απο την δημουλα τα αλλα τα βρηκα.οποτε μειναν οντως λιγα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyanna

Νεοφερμένος

Η cyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εχω να σου δωσω αρκετα.εκτος απο την δημουλα τα αλλα τα βρηκα.οποτε μειναν οντως λιγα πραγματα.
αν μπορεις στειλε τις σημειωσεις της λογοτεχνιας και σε μενα.το μαιλ μ¨olgahakunamatata@hotmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smaragda-91

Νεοφερμένος

Η smaragda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
αχ οποις μπορει ας μου στειλει και εμενα τισ σημειωσεις των κειμενων γτ ξαναδεινω και δεν εχω τισ σημειωσεις απο τα καινουργια κειμενα που βαλανε δλδ δεν ξερω καν ποια ειναι τα καινουρια κειμενα! e-mail:smaragda-16@hotmail.com..ευχαριστω!!!:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top