Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία Προσανατολισμού

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
τα ειδα κι εγω χτες και συγχυστηκα !! γιατι ειχα κανει της Δημουλα τον πληθυντικο αριθμο και το γας ομφαλος και τα εβγαλαν και εβαλαν αλλα της Δημουλα..δηλαδη ελεος -.- νιωθω οτι πηγε αδικα τοσος κοπος και μαθηματα..γιατι για να κανω τις ασκησεις τους καθομουν αρκετες ωρες..και τα παραλληλα που καναμε κι αυτα αδικα.. :( δε φτανει που ειναι το συστημα οπως ειναι μας κανουν και τη ζωη πιο δυσκολη με το να αλλαζουν τοσο την υλη..! και στη βιολογια εβγαλαν πολλα απο το πρωτο κεφαλαιο..εγω δεν παω φροντ στην βιολογια κι ετσι δε με πειραξε αλλα αλλα παιδια ειχαν σκοτωθει να μαθουν τον πολλαπλασιασμο των ιων και τωρα δεν ειναι στην υλη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι μάλλον μεμψιμοιρούμε άσκοπα. Όλοι μας λίγο ή πολύ κάναμε μια προετοιμασία στα κείμενα. Από 'κει και πέρα δε χάθηκε και ο κόσμος που κάναμε δυο κείμενα παραπάνω και βγήκανε. Μια τριβή είναι και αυτή με τη λογοτεχνία και τίποτα δεν πάει χαμένο. Η καινούρια ύλη των κειμένων είναι ως επί το πλείστον εκπληκτική, τα παλιά είναι άθλια αλλά αναμενόμενα, βγάλανε του Καβάφη τα ιστορικά που είχαν μια βίβλιο ολόκληρη αναλύσεις και βάλανε πολύ ωραία και κατανοητά ποιήματα. Είναι υπέρ μας αυτή η αλλαγή στην ύλη τόσο στα κείμενα όσο και στη βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Θετικοτεχνολογικη ολα τα ιδια??Καμια διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
εβγαλαν την σονατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!3 χρονια περιμενα να κανω αυτο το ποιημα!!!!!!!!!και το εβγαλαν!!!!!!αντι να βγαλουν το ονειρο στο κυμα!!!!το πιο ηλιθιο κειμενο εβγαλαν ριτσο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εμ όλοι αυτό λένε...πήγαν και έβγαλαν σονάτα το πιο ωραίο ποίημα και άφησαν παπαδιαμάντη,θα τρελαθώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
τουλαχιστον ας εβγαζαν την μοσχουλα!!με ολα τα ψυχολογικα του παπαδιαμαντη μεσα!ελεος!!!και εβγαλαν και τον πληθυντικο αριθμο!τουλαχιστον δεν εβγαλαν τπτ απο αυτα που εκανα!κατι ειναι και αυτο.αλλα αν ξερει καποιος μπορει να μου πει αν αυτα που εβαλαν τωρα τουλαχιστον ειναι πιο ευκολα?γιατι ξερω οτι η σονατα οσο τελειο ποιημα και αν ειναι ηταν πολυ δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Το "Μόνο γιατί μ'αγάπησες" της Πολυδούρη είναι θεϊκό ποίημα,αξιζει και με το παραπάνω...:inlove::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι εχεις δικιο! το ειχα προσεξει και πριν.εγω λυπαμαι τους καθηγητες που θα πρεπει να αλλαξουν παλι τις σημειωσεις τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Εγώ λέω ότι μάλλον μεμψιμοιρούμε άσκοπα. Όλοι μας λίγο ή πολύ κάναμε μια προετοιμασία στα κείμενα. Από 'κει και πέρα δε χάθηκε και ο κόσμος που κάναμε δυο κείμενα παραπάνω και βγήκανε. Μια τριβή είναι και αυτή με τη λογοτεχνία και τίποτα δεν πάει χαμένο. Η καινούρια ύλη των κειμένων είναι ως επί το πλείστον εκπληκτική, τα παλιά είναι άθλια αλλά αναμενόμενα, βγάλανε του Καβάφη τα ιστορικά που είχαν μια βίβλιο ολόκληρη αναλύσεις και βάλανε πολύ ωραία και κατανοητά ποιήματα. Είναι υπέρ μας αυτή η αλλαγή στην ύλη τόσο στα κείμενα όσο και στη βιολογία.

Eλπίζω να μην εννοείς το διήγημα του Βιζυηνού "Το αμάρτημα της μητρός μου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
να ρωτησω κατι για οποιον ξερει.ακουσα οτι μετα τις εκλογες μπορει να ξαναλλαξει η υλη.ισχυει κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
να ρωτησω κατι για οποιον ξερει.ακουσα οτι μετα τις εκλογες μπορει να ξαναλλαξει η υλη.ισχυει κατι τετοιο?
wtf?Δεν παιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι και εγω αυτο πιστευω αλλα αυτο μου το ειπαν.αν ισχυει παντως ας εχω μια τελευταια ελπιδα να βγει το ονειρο στο κυμα.τα αλλα δν με ενοχλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το "Μόνο γιατί μ'αγάπησες" της Πολυδούρη είναι θεϊκό ποίημα,αξιζει και με το παραπάνω...:inlove::inlove::inlove:

Γενικότερα αυτή η ύλη των κειμένων μου φαίνεται πολύ ωραία. Τη Σονάτα όμως κρίμα που την έβγαλαν, είναι υπέροχη. Βέβαια, εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο για τα κείμενα, καθώς δεν ξέρω σε τι πνεύμα είναι οι ερωτήσεις που σας βάζουν(θετικής κατεύθυνσης ούσα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Eλπίζω να μην εννοείς το διήγημα του Βιζυηνού "Το αμάρτημα της μητρός μου"...
Δεν ξέρω αν με απώθησε αυτό το κείμενο λόγω των άθλιων σχολίων των ντεμέκ γραμματιζούμενων. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το αν είναι καλό ή όχι συγκριτικά με τα άλλα δύο βέβαια ("Κρητικός" και "Όνειρο στο Κύμα"), αυτό είναι αριστούργημα. Πάντως σίγουρα δε με "τράβηξε" όπως συνέβη με την "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" του Δούκα.

Πόσες φορές ακόμη θέλετε να βάλουν Ρίτσο ρε παιδιά; Έχουν βάλει τη "Σονάτα" ήδη δυο φορές, πέρυσι έβαλαν παράλληλο κείμενο λόγω των 100 ετών από τη γέννησή του, θέλατε και φέτος; Αν όντως περιμένατε τρία χρόνια για να το διδαχθείτε, αγοράστε την "Τέταρτη Διάσταση", ψάξτε και βρείτε την ερμηνεία του Ρίτσου από το ίντερνετ, ακούστε την και νοιώστε την. Νομίζετε ότι τα σχόλια και οι μπούρδες που λένε και η κατά λέξη ανάλυση και σχολιασμός θα σας έκαναν να ευχαριστηθείτε τον Ρίτσο; Είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σας τύχει οπότε να θεωρείτε τον εαυτό σας τυχερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
εβγαλαν την σονατα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!3 χρονια περιμενα να κανω αυτο το ποιημα!!!!!!!!!και το εβγαλαν!!!!!!αντι να βγαλουν το ονειρο στο κυμα!!!!το πιο ηλιθιο κειμενο εβγαλαν ριτσο!!!!


Κι εγώ "ζούσα " για αυτή τη στιγμή και περίμενα πώς και πώς τη Λογοτεχνία της Γ'. Για τη Σονάτα και τον Πληθυντικό αριθμό! Και βγήκαν και τα 2! Πώς είναι δυνατόν;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το "Μόνο γιατί μ'αγάπησες" της Πολυδούρη είναι θεϊκό ποίημα,αξιζει και με το παραπάνω...:inlove::inlove::inlove:
καλα εμεις το διδαχθηκαμε φετος αυτο...τι να πεις?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν με απώθησε αυτό το κείμενο λόγω των άθλιων σχολίων των ντεμέκ γραμματιζούμενων. Δεν μπορώ να εκφράσω άποψη για το αν είναι καλό ή όχι συγκριτικά με τα άλλα δύο βέβαια ("Κρητικός" και "Όνειρο στο Κύμα"), αυτό είναι αριστούργημα. Πάντως σίγουρα δε με "τράβηξε" όπως συνέβη με την "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" του Δούκα.

Πράγματι, η "Ιστορία ενός αιχμαλώτου" είναι εξαιρετικό διήγημα.Αποτελεί, χωρις αμφιβολία, σημείο αναφοράς στη νεότερη περίοδο της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και συγκεκριμένα της αφηγηματικής πεζογραφίας!
-----------------------------------------
Αν όντως περιμένατε τρία χρόνια για να το διδαχθείτε, αγοράστε την "Τέταρτη Διάσταση", ψάξτε και βρείτε την ερμηνεία του Ρίτσου από το ίντερνετ, ακούστε την και νοιώστε την. Νομίζετε ότι τα σχόλια και οι μπούρδες που λένε και η κατά λέξη ανάλυση και σχολιασμός θα σας έκαναν να ευχαριστηθείτε τον Ρίτσο; Είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σας τύχει οπότε να θεωρείτε τον εαυτό σας τυχερό.

Aκριβώς!Με αυτό τον τρόπο διδασκαλίας η λογοτεχνία κατανταει ένα ανιαρό μάθημα και χάνει το νόημα, την αξία της.Ελπίζω να μήν απαξιωθεί τόσο όσο τα Λατινικά.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Eλπίζω να μην εννοείς το διήγημα του Βιζυηνού "Το αμάρτημα της μητρός μου"...

Για μενα ειναι πολυ ωραιο το αμαρτημα, σε αντιθεση με το ονειρο στο κυμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athanasoulini:)

Νεοφερμένος

Η Athanasoulini:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πάλι καλά!!! Και εγώ το ίδιο, τα έχω διδαχθεί ήδη δηλαδή! Τι να πω? Εχω λίγο απογοητευτεί,... Γιατί΄τόσες ριζικές αλλαγές στη Λογοτεχνία παιδιά? μακάρι να ναι για το καλό μας .... Τι άλλο να περιμένουμε ...Τ άλλο θα δούμε... ? ποιος ξέρει... Εμείς τουλάχιστον τώρα κάνουμε το διάβασμα που πρέπει και θα δούμε στην πορεία..!:)
-----------------------------------------
Πραγματι, έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μου!!!! Έχει περάσει σχεδον 1 ολόκληρος μήνας!!! Μην τρελαθούμε δηλαδη και τελείως! Μήπως παλαβώσαμε, τέτοιες αλλαγές... Μου βγήκαν τα μάτια έξω μόλις είδα την ύλη!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Για μενα ειναι πολυ ωραιο το αμαρτημα, σε αντιθεση με το ονειρο στο κυμα...

Ο ιδιαίτερος τρόπος γραφής και οι (αφηγηματικές) τεχνικές του Γ. Βιζυηνού πάντα με γοήτευαν, η ψυχογράφηση των ηρώων δε, κάνει το διήγημα μοναδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top