Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

katsikaki

Νεοφερμένος

Ο Τασος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

φιλε να εισαι καλα!!! οντως το ξαναεκανα κ μονος μ κ το εβγαλα! μα γιατι να μην μπορουσα να το ελυνα εξαρχης μονος μου??? :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

armonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση μόνο.Ποιός ειναι ο ορισμος της προβολης;
γενικα τι ειναι προβολη;:P

έχω μα9ει απ ε3ω την 9εωρια αλλα αν μου δωσουν ενατριγωνο να τα βρω δν 9α 3ερω τν τυφλα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση μόνο.Ποιός ειναι ο ορισμος της προβολης; γενικα τι ειναι προβολη;
- Βιβλίο σελ. 183

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση μόνο.Ποιός ειναι ο ορισμος της προβολης;
γενικα τι ειναι προβολη;:P

έχω μα9ει απ ε3ω την 9εωρια αλλα αν μου δωσουν ενατριγωνο να τα βρω δν 9α 3ερω τν τυφλα μου.

προβολή σημείου είναι το ίχνος της καθέτου που φέρνουμε από το σημείο προς: την ευθεία, το επίπεδο
προβολή ευθ, τμήματος: Φέρω τις προβολές των άκρων αυτού και τις ενώνω. Το νέο τμήμα είναι η προβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Βάζω μία ασκησούλα πάνω στην ξεχασμένη γεωμετριούλα μας...

Σε οξυγωνιο τρίγωνο ισχύει όπου ΑD ύψος και Η ορθόκεντρο.Ν.δ.ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Βάζω μία ασκησούλα πάνω στην ξεχασμένη γεωμετριούλα μας...
Σε οξυγωνιο τρίγωνο ΑΒΓ ισχύει AH.AΔ = α²/2 όπου ΑΔ ύψος και Η ορθόκεντρο.
Ν.δ.ο β² + γ² = 2α²
(Επειδή η Γεωμετρία είναι βασικά Ελληνική, μετέφρασα την άσκηση στα Ελληνικά. Δεν είμαι ελληναράς, τό ίδιο δεν μου αρέσει να μεταφράζουμε τους ξένους σε Έλληνες π.χ. ο Newton να γίνεται Νεύτωνας)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
(Επειδή η Γεωμετρία είναι βασικά Ελληνική, μετέφρασα την άσκηση στα Ελληνικά. Δεν είμαι ελληναράς, τό ίδιο δεν μου αρέσει να μεταφράζουμε τους ξένους σε Έλληνες π.χ. ο Newton να γίνεται Νεύτωνας)


Σωστή η λύση σου..Μπορούμε να πούμε βέβαια κατευθείαν β*ΑΕ=ΑΗ*ΑΔ αφού το ΗΔΓΕ είναι εγγράψιμο με Α εξωτερικό του κύκλου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Σωστή η λύση σου..Μπορούμε να πούμε βέβαια κατευθείαν β*ΑΕ=ΑΗ*ΑΔ αφού το ΗΔΓΕ είναι εγγράψιμο με Α εξωτερικό του κύκλου....
Η δική σου λύση είναι πιο ωραία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TEXANOS

Νεοφερμένος

Ο TEXANOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια με την απόδειξη του Γενικευμένου Πυθαγορείου αν γίνεται.
Στο βιβλίο στην σελίδα 190 λέει πάνω πάνω,
αν η γωνία Α είναι οξεία τα Δ,Γ βρίσκονται προς το ίδιο μέρος του Α και ειδικότερα:
- αν η γωνία Γ είναι οξεία το Δ είναι μεταξύ των Α, Γ οπότε μπλα μπλα...
-αν η γωνία Γ είναι αμβλεία το Γ είναι μεταξύ των Α, Δ οπότε μπλα μπλα...

Μπορεί κάποιος αν γίνεται να μου θυμήσει-εξηγήσει(ή ακόμα καλύτερα και να με παραπέμψει σε κάποια μαθηματική τεκμηρίωση) από πού βγαίνει το διαισθητικό συμπέρασμα για την θέση των εκάστοτε σημείων αναμεταξύ των; Έψαχνα χθες όλο το βιβλίο και δεν μπόρεσα να βρω κάτι...

Αν υπάρχει κανείς να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtot

Νεοφερμένος

Ο dtot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά πολύ χαρηκα που σας βρηκα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια μιας και μαλλον εχω γκαβωθει δεν εξηγείται..
Στην άσκηση της εικονας μπορει καποιος να με διαφωτισει γιατι η γωνια ΒΑΕ ισουται με τη γωνια ΕΓΒ;:hmm::hmm::hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Παιδιά πολύ χαρηκα που σας βρηκα. Θα ήθελα λίγη βοήθεια μιας και μαλλον εχω γκαβωθει δεν εξηγείται..Στην άσκηση της εικονας μπορει καποιος να με διαφωτισει γιατι η γωνια ΒΑΕ ισουται με τη γωνια ΕΓΒ;
Συγκρίνεις τρίγωνα ΕΑΒ και ΕΓΒ: ΕΒ = κοινή, ΑΒ=ΒΓ (πλευρές ρόμβου), γωνίες Β12 (στο ρόμβο διαγώνιος = διχοτόμος). Άρα ίσα και βγήκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtot

Νεοφερμένος

Ο dtot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είσαι άψογος φίλε μου!
Σε ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis1994

Νεοφερμένος

Ο Antonis1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Τα τρίγωνα ΑΟΔ και ΒΟΓ έχουν:

  • ΑΔ=ΒΓ
  • ΑΟ=ΟΒ
  • Α2=Β2(επειδή Α1=Β1 προκειπτει οτι Α-Α1=Α2 και Β-Β1=Β2 οπού Α2=Β2)
Άρα τα τρίγωνα σύμφωνα με το κριτήριο Πλευρά-Γωνία-Πλευρά είναι ίσα,άρα ΟΔ=ΟΓ.Επομένως το τρίγωνο ΔΟΓ είναι ισοσκελές λόγω των προσκείμενων πλευρών στν βάση(ΟΔ=ΟΓ).Ακόμα στο ισοσκέλες τρίγωνο ΔΟΓ η Δ1=Γ1.

Μετά τράβηξε τη διχοτόμο από την κορυφή Ο και ονόμασε την ΟΖ.Όπως είναι γνωστό σε ένα ισοσκελές τρίγωνο το ύψος,η διχοτόμος και η διάμεσος είναι η ίδια.Το τρλιγωνο τώρα χωρίστηκε σε δύο ορθογώνια τρίγωνα το ΟΔΖ και το ΟΓΖ.
Τα ορθογώνια τρίγωνα ΟΔΖ και ΟΓΖ έχουν:

  • ΟΔ=ΟΓ(όπως αποδείχτηκε στο παραπάνω ερώτημα)
  • Ο1=Ο2(γιατί η διχοτόμος ΟΖ χωρίζει την γωνία Ο σε δύο ίσες γωνίες)
Άρα αυτά τα 2 ορθογώνια τρίγωνα ΟΔΖ και ΟΓΖ είναι ίσα γιατί έχουν την υποτείνουσα ίση και μία γωνία ίση.
Επομένως και το τρίγωνο ΟΔΓ έχει

  • ΟΔ
  • ΟΓ
  • ΔΓ(προκύπτει από ΔΖ=ΓΖ,άρα το άθροισμα αυτών των πλευρών δίνει την πλευρά ΔΓ)
Άρα σύμφωνα με το κριτήριο Πλευρά-Πλευρά-Πλευρά,το τρίγωνο ΟΔΓ έχει όλα τα στοιχεία του ίσα.Επομένως είναι και ισόπλευρο γιατί ΟΔ=ΟΓ=ΔΓ.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Επομένως και το τρίγωνο ΟΔΓ έχει

  • ΟΔ
  • ΟΓ
  • ΔΓ(προκύπτει από ΔΖ=ΓΖ,άρα το άθροισμα αυτών των πλευρών δίνει την πλευρά ΔΓ)
  • Άρα σύμφωνα με το κριτήριο Πλευρά-Πλευρά-Πλευρά,το τρίγωνο ΟΔΓ έχει όλα τα στοιχεία του ίσα.Επομένως είναι και ισόπλευρο γιατί ΟΔ=ΟΓ=ΔΓ.
Δεν είναι σωστά αυτά. Τι θα πει "το τρίγωνο έχει"? Συγκρίνεις το τρίγωνο ΟΔΓ με τον εαυτό του? Πώς λές: "έχει όλα τα στοιχεία του ίσα"? Δεν γίνονται αυτά. Και οι 150°δεν παίζουν ρόλο?

Την άσκηση αυτή κάπου την ξαναείδα στο ίντερνετ. Δεν πρέπει να είναι καθόλου απλή, γιατί εκεί που την είδα παιδεύονταν οι μαθηματικοί και δεν μπορούσαν να τη λύσουν. Και σίγουρα θέλει άλλα πράγματα, εκτός από συγκρίσεις τριγώνων. Δοκίμασα, αλλά δεν την κατάφερα. Γιαυτό και μας την έβαλε ο φίλος, για να μας παιδέψει. Αν αυτός ή κάποιος άλλος έχει τη λύση, ας μας την γράψει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δεν είναι σωστά αυτά. Τι θα πει "το τρίγωνο έχει"? Συγκρίνεις το τρίγωνο ΟΔΓ με τον εαυτό του? Πώς λές: "έχει όλα τα στοιχεία του ίσα"? Δεν γίνονται αυτά. Και οι 150°δεν παίζουν ρόλο?

Την άσκηση αυτή κάπου την ξαναείδα στο ίντερνετ. Δεν πρέπει να είναι καθόλου απλή, γιατί εκεί που την είδα παιδεύονταν οι μαθηματικοί και δεν μπορούσαν να τη λύσουν. Και σίγουρα θέλει άλλα πράγματα, εκτός από συγκρίσεις τριγώνων. Δοκίμασα, αλλά δεν την κατάφερα. Γιαυτό και μας την έβαλε ο φίλος, για να μας παιδέψει. Αν αυτός ή κάποιος άλλος έχει τη λύση, ας μας την γράψει.


Eγώ θεωρώ οτί είναι σωστή η απάντηση.Απλά δεν χρησιμοποιήσα την εναλλακτική με τις 150 μοίρες,την έλυσα με το δικό μου τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis1994

Νεοφερμένος

Ο Antonis1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε με την άσκηση. Όχι φίλε Dias δεν την έβαλα για να σας παιδέψω, απλά την ανέβασα γιατί ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο δίνει πριμ 50 ευρώ σε όποιον του την πάει μέχρι 24 Δεκεμβρίου. Μέρες κάθομαι, ρωτάω και άλλους καθηγητές αλλα τίποτα. Μου λένε οτι θέλει δουλειά... Αν κάποιος ξέρει την λύση, και έχει και τη καλή καρδιά ας την γράψει! :)

Σας Ευχαριστώ και πάλι!

Θεωρητικά αν αποδειχθεί οτι στο τρίγωνο ΒΟΓ η γωνία Ο είναι 75 μοίρες, ίση με την απέναντι Ο του άλλου ίσου τριγώνου και βγόυν τα τρίγωνα ΒΟΓ και ΑΟΔ ισοσκελοί(1), αποδεικνύεται ότι: ΔΟΓ γωνία = 360 - 150 - Ο1 - Ο2 <=> ΔΟΓ γωνία = 360 - 150 - 75 - 75 = 60 μοίρες. Και αφού ΒΟΓ και ΑΟΔ ισοσκελοί με τις ίσες γωνίες τους 150 μοίρες προκύπτει οτι Δ & Γ γωνίες = 30 μοίρες. Άρα οι υπόλοιπες 2 ως συμπληρωματικές βγαίνουν 60 μοίρες(2). Αρα Θεωρητικά βγαίνει με τις σχέσεις(1) και (2).

Το πρόβλημα είναι, πως αποδεικνύεται όλο αυτό με τα "Μαθηματικούλια"; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε με την άσκηση. Όχι φίλε Dias δεν την έβαλα για να σας παιδέψω, απλά την ανέβασα γιατί ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο δίνει πριμ 50 ευρώ σε όποιον του την πάει μέχρι 24 Δεκεμβρίου. Μέρες κάθομαι, ρωτάω και άλλους καθηγητές αλλα τίποτα. Μου λένε οτι θέλει δουλειά... Αν κάποιος ξέρει την λύση, και έχει και τη καλή καρδιά ας την γράψει!
To "να μας παιδέψει" δεν το είπα με κακή έννοια. Στο κάτω-κάτω κι εγώ και όσοι άλλοι ασχολήθηκαν με την άσκηση, δεν το κάναμε από καμία υποχρέωση, αλλά γιατί το θέλαμε να "παιδευτούμε". :)
Προφανώς για να δίνει ο καθηγητής σου πριμ, οι καθηγητές που ρώτησες να μην ξέρουν και να έχω διαβάσει αυτά που είπα πιο πάνω, φαντάσου τι αγγούρι άσκηση θα είναι. (Αλήθεια, ο καθηγητής σου ξέρει τη λύση, ή σας την έβαλε να του την βρείτε και να κερδίσει αυτός άλλο πιο μεγάλο στοίχημα? - χα-χα-χα :D)
Θεωρητικά αν αποδειχθεί οτι ..........Το πρόβλημα είναι, πως αποδεικνύεται όλο αυτό με τα "Μαθηματικούλια"; :/
Έλα ντέ??!!!!
Τις έκανα και αυτές τις σκέψεις και άλλες ακόμα. Π.χ. Αν βγει ότι ΑΔ=ΟΔ τελείωσε, δοκίμασα με εμβαδά και μετρικές σχέσεις, προσπάθησα να πω χ, ψ άγνωστες γωνίες και να λύσω σύστημα και διάφορα άλλα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. (Αν τελικά τη λύσεις ή την βρεις και πάρεις τα 50€, βάλε την λύση κι εδώ). Πάντως θα προσπαθήσω ξανά και αν έχω κάτι θα το γράψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Θεωρητικά αν αποδειχθεί οτι στο τρίγωνο ΒΟΓ η γωνία Ο είναι 75 μοίρες, ίση με την απέναντι Ο του άλλου ίσου τριγώνου και βγόυν τα τρίγωνα ΒΟΓ και ΑΟΔ ισοσκελοί(1), αποδεικνύεται ότι: ΔΟΓ γωνία = 360 - 150 - Ο1 - Ο2 <=> ΔΟΓ γωνία = 360 - 150 - 75 - 75 = 60 μοίρες. Και αφού ΒΟΓ και ΑΟΔ ισοσκελοί με τις ίσες γωνίες τους 150 μοίρες προκύπτει οτι Δ & Γ γωνίες = 30 μοίρες. Άρα οι υπόλοιπες 2 ως συμπληρωματικές βγαίνουν 60 μοίρες(2). Αρα Θεωρητικά βγαίνει με τις σχέσεις(1) και (2).

Το πρόβλημα είναι, πως αποδεικνύεται όλο αυτό με τα "Μαθηματικούλια"; :/
Στο απέδειξα.Κοίτα επάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μαρία το ότι το ΔΓ προκύπτει από δυο ίσα τμήματα δε μας κατοχυρώνει ότι ΔΓ=ΟΓ=ΟΔ.
Από που;

Συνήθως χρησιμοποιούμε όλα τα δεδομένα της άσκησης. Ίσως παίζει με γωνίες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top