Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιχνίδι κάνουμε!!!!!!!:P

ειλικρινα ομως και με ολον τν σεβασμο απογοητευονται....
βαλε καλυτερα κατι του επιπεδου τους...να ασχοληθουν με κατι π οι γνωσεις τους να μπορουν να το καλυψουν...

φιλικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
δλδ αυτά δν τα έχουμε κάνει ακόμα σίγουρα?εγώ πάντως δν τα ξέρω αυτά...τι στο καλό έτσι το είχα το 20 στα μαθηματικα?γτ αρχίζω και απογοητεύομαι...δν βλέπω να πηγαίνω θετική...πείτε μ όμως σίγουρα θα έπρεπε να τα ξέρουμε αυτά?
κλ τώρα είδα το ποστ σου ...theodora

εγώ νμζ κιόλας ότι θα βάλει κτ για την τάξη μας...δν το ήξερα ότι είχε πει ο Δημ να είναι πιο προχωρ η ασκηση αλλά και πλ και αυτός θα νμζε προχωρ για την τάξη μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δλδ αυτά δν τα έχουμε κάνει ακόμα σίγουρα?εγώ πάντως δν τα ξέρω αυτά...τι στο καλό έτσι το είχα το 20 στα μαθηματικα?γτ αρχίζω και απογοητεύομαι...δν βλέπω να πηγαίνω θετική...πείτε μ όμως σίγουρα θα έπρεπε να τα ξέρουμε αυτά?
κλ τώρα είδα το ποστ σου ...theodora


οχι βρε..στη Β' λυκειου τα μαθαινεις αυτα....
ηρεμισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ας πει και ο τόπικ στάρτερ αν είναι η δική μου λύση σωστή...

djimmakos, ακόμα και ισόπλευρο να 'ναι το τρίγωνο ισχύουν όσα είπα.


Ξαναδές λίγο τι γράφεις από την αρχή !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
οχι βρε..στη Β' λυκειου τα μαθαινεις αυτα....
ηρεμισε!
πλ κλ...αρχιζα να αναρωτιόμουν μήπως έχω ξεχάσει τα πάντα μόλις είδα την απάντηση...λέω τι είναι αυτά?????αλλά εντάξει τώρα ηρέμησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ξαναδές λίγο τι γράφεις από την αρχή !!!
Λάθος εκφραστικής φύσεως από τη βιασύνη μου: Εννοώ από το άθροισμα των δύο πλευρών... Σωστό είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
έτσι ναι!

Εξηγείς λίγο πως προέκυψε η ανισότητα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αμέ!

Έστω οι άλλες δύο πλευρές Α και Γ.

Τότε αν χ=6, θα ισχύει Α+Γ=6 (Α+Γ+χ=12), αλλά αυτό είναι αδύνατο γιατί πρέπει χ<Α+Γ.

Αν χ>6, τότε θα ισχύει Α+Γ<6 (για τον ίδιο λόγο), πράγμα που σημαίνει πως χ>Α+Γ (άτοπο για τον ίδιο λόγο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzoker

Νεοφερμένος

Ο Νικόλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δύσκολος τρόπος σκέψης . . .καλός όμως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, μα για να το βγάλεις αλλιώς πρέπει να έχεις διδαχτεί ύλη Β' λυκείου, όπως προειπώθηκε... Εγώ το έβγαλα με ύλη Α' Λυκείου (ε δεν έχω κάνει την Β'!!!).

Γενικά ο Μαθηματικοί μου λένε ότι θέλω να πάω στην Αθήνα από το Ηράκλειο κι εγώ αντί να πάω σε ευθεία γραμμή πάω Ρόδο, Θεσσαλονίκη, Αλεξ/πολη και μετά Αθήνα! Γενικά σκέφτομαι τα πράγματα πιο περίπλοκα από ό,τι φαίνονται. Κάποιες φορές όμως (ευτυχώς όχι πολλές) μου έχει στοιχίσει αυτό σε ασκήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ασχολήθηκαν όλοι οι άλλοι ΕΚΤΟΣ απ'το τζιμάκο!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ασχολήθηκαν όλοι οι άλλοι ΕΚΤΟΣ απ'το τζιμάκο!!:P:P:P

Επειδή κατάλαβα από την πρώτη στιγμή για το τι άσκηση πρόκειται, δεν απάντησα γιατί φοβόμουν μην καταλήξω κάπως έτσι:ntomata:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Επειδή κατάλαβα από την πρώτη στιγμή για το τι άσκηση πρόκειται, δεν απάντησα γιατί φοβόμουν μην καταλήξω κάπως έτσι:ntomata:

Μαζί σου...αλλά όχι ότι δν άσχολήθηκες...μαζί το παλεύαμε 2 ώρες...:D:P
αλλά άδικα...και με το δίκιο μας δλδ...δν πειράζει όμως η προσπάθεια μετράει!!!!!!(τι είπα πλ!!!!!!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λοιπόν θα συνεχίσω το έργο του tzoker με μια άσκηση από ένα κεφάλαιο που μου αρέσει πολύ... παραγοντοποίηση:jumpy:

Άσκηση 1

Να γίνει γινόμενο η παράσταση



:iagree:
________________________________________
Και αυτή ήταν μόνο για προθέρμανση, ένα μικρό ορεκτικό. Και τώρα περνάμε στο κυριώς πιάτο που περιλαμβάνει..... ανισότητες:jumpy:
Άσκηση 2

Αν x, y, z > -1, να αποδειχθεί ότι



:wow:

Να βλέπω εγκεφαλικά να πέφτουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Θα πάω ενάντια στον Πυθαγόρα και θα σας παρακινήσω να αφήσετε τα μαθηματικά και να τρέξετε στους κάμπους να βγάλετε φιλοσοφίες!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Μην ακουμπήσετε την άσκηση 2, κάνει τζιζ. Είναι άσκηση απ' τη Βαλκανιάδα Νέων 2003 και περιττό να σας πω πως όσο ξεφτέρι και να 'σαι, αν δεν ξέρεις σε βάθος τις ανισότητες, δε πα να χτυπιέσαι, δε λύνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Άσκηση 1

Να γίνει γινόμενο η παράσταση:


χμμμ...



Κάπως έτσι...

Το δεύτερο, δεν το προσπαθώ! :P
Ευχαριστώ φίλτατε mostel, να 'σαι καλά!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έχουμε:







Δεν νομίζω να πάει παραπέρα...:hmm:


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
καποιος να ποσταρει τη λυση της 2 γιατι δεν θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ :P:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top