Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τωρα ξεκαθαρισαν ολα :) εμεις πρεπει ωστοσο να ανφερθουμε και στις 2 ημερομηνιες ;
Αν θέλεις να είσαι καλυμμένη για παν ενδεχόμενο, γράψε την ημερομηνία με τη μορφή που πρότεινε η Νεφέλη (δηλαδή 28 Ιουλίου/10 Αυγούστου 1920).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Οκ ! Σας ευχαριστω! Με καλυψατε πληρως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Στην σελίδα

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...stea-ylh-istoria-thewrhtikhskatevhtynshs.html

αναφέρει για την υλη της ιστορίας:

Ι. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ
Γ. Οι οικονομικές εξελίξεις κατά τον 20ο αιώνα, σ. 42-54

Όμως το κεφάλαιο ‘’Οι οικονομικές εξελίξεις κατά τον 20ο αιώνα’’ αρχίζει από την σελίδα 44 και όχι την 42...
Συμπεριλαμβάνονται οι 2 σελίδες πριν το κεφάλαιο ή είναι κάποιο λάθος?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
μηπως εχεις καποια αλλη εκδοση του βιβλιου; παντως η υλη αρχιζει σιγουρα απο το κεφαλαιο γ. διαβαζεις μονος; θα μπορουσες να το επιβεβαιωσεις και με τον καθηγητη του σχολειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Έχω αυτή την έκδοση και το κεφάλαιο ξεκινά από την σελίδα 44 και όχι στην 42

https://free-ebooks.gr/el/βιβλίο/θέματα-νεοελληνικής-ιστορίας-θεωρητική-κατεύθυνση

ναι διαβάζω μόνος γιαυτο και ρωταώ στο φόρουμ…
με την πρώτη πρώτη απόπειρα να διαβάσω βρήκα πρόβλημα… καλή αρχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι. η υλη ξεκιναει απο το κεφαλαιο γ και το αγροτικο ζητημα! εφοσον σου δινουν και κεφαλαια και το ονομα τους αυτα θα κοιτας, μην ασχοληθεις καθολου με σελιδες, ειναι τα κεφαλαια οπως ακριβως τα αναφερει η υλη. καλο διαβασμα, για ποια σχολη ενδιαφερεσαι αν επιτρεπεται;
για λατινικα και αρχαια να μπαινεις study4exams, το blog latistor εχει τρομερα ενδιαφεροντα πραγματα για λογοτεχνια αλλα και λατινικα. καλο διαβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι. η υλη ξεκιναει απο το κεφαλαιο γ και το αγροτικο ζητημα! εφοσον σου δινουν και κεφαλαια και το ονομα τους αυτα θα κοιτας, μην ασχοληθεις καθολου με σελιδες, ειναι τα κεφαλαια οπως ακριβως τα αναφερει η υλη. καλο διαβασμα, για ποια σχολη ενδιαφερεσαι αν επιτρεπεται;
για λατινικα και αρχαια να μπαινεις study4exams, το blog latistor εχει τρομερα ενδιαφεροντα πραγματα για λογοτεχνια αλλα και λατινικα. καλο διαβασμα!

Δεν είναι όμως τραγικό να μην μπορούν να ελέγξουν τις σελίδες ώστε να συμπίπτουν με τα κεφάλαια… εννοώ η υλη για τις πανελλήνιες είναι ένα σοβαρό θέμα και αυτοί που την ορίζουν δεν θα έπρεπε να ειναι ανάλογα σοβαροί και αυτοί ε………………………….


ευχαριστώ για τα λινκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν είναι όμως τραγικό να μην μπορούν να ελέγξουν τις σελίδες ώστε να συμπίπτουν με τα κεφάλαια… εννοώ η υλη για τις πανελλήνιες είναι ένα σοβαρό θέμα και αυτοί που την ορίζουν δεν θα έπρεπε να ειναι ανάλογα σοβαροί και αυτοί ε………………………….


ευχαριστώ για τα λινκ!
Οι σελίδες είναι βάσει του εγχειριδίου που χρησιμοποιούν φέτος οι μαθητές της Γ' λυκείου.
(Αν δεις στην ύλη γράφει "Θέματα Νεοελληνικής Ιστορίας Θεωρητικής Κατεύθυνσης, Έκδοση 2013")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σας !:hello: θα ηθελα τις αποψεις σας σχετικα με την παρακατω πηγη

Αξιοποιωντας το παρακατω κειμενο και τις ιστορικες σας γνωσεις σας να περιγραψετε την αγροτικη αποκατασταση σε σχεση με τα καλλιεργουμενα εδαφη που παραχωρηθηκαν στους προσφυγες

" Στις βορειες επαρχιες πρωτα εποικιστηκαν οι καπνοπαραγωγικες και οι ευφορες ή αραιοκατοικημενες περιοχες. Στη Μακεδονια , οι περισσοτεροι προσφυγες εγκατασταθηκαν στην Ανατολικη και Κεντρικη Μακεδονια. Εκει αναπληρωσαν τα δημογραφικα κενα , τα οποια ειχαν δημιουργησει οι απωλειες των πολεμων στους ενηλικες ανδρες -το πιο σημαντικο τμημα του ενεργου πληθυσμου - και στη συνεχεια , η αναχωρηση των μουσουλμανων καλλιεργητων ".

Ε.Κοντογιωργη << η αποκατασταση, 1922-1930>>.Στο Ιστορια νεου ελληνισμου, Ελληνικα Γραμματα,τ.σελ. 107

Λοιπον , για την απαντηση συνεδεσα τα κομματια : 2. Η αγροτικη αποκατασταση ( απο "η αγροτικη" εως "ζωα") ,τις αντικειμενικες συνθηκες απο το κεφαλαιο με την εαπ ,τη διακριση σε <<αστους>> και <<προσφυγες>> παλι απο το κεφαλαιο με την εαπ και το κομματι με την οικονομια απο τις επιπτωσεις απο την αφιξη των προσφυγων ( απο "για ενα διαστημα " εως "στην πατριδα τους") . Παραλληλα παρεθετα ,οπου χρειαζοταν , τα οσα αναφερονται κ στο παραθεμα .

Εσεις πως θα απαντουσατε;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
νομίζω την πραγματεύτηκες μια χαρά!!!
εγώ ίσως στο τέλος να πρόσθετα κάτι του στυλ << συμπεραίνουμε ότι οι πολλοί από τους πρόσφυγες που έλαβαν από την ΕΑΠ γεωργικό κλήρο εγκαταστάθηκαν στη Μακεδονία. Γι' αυτό άλλωστε και η αναδιανομή των εδαφών που έγινε έφτασε στο 85% των καλλιεργήσιμων εδαφών στη Μακεδονία...

επίσης, για την ενίσχυση του ελληνικού χαρακτήρα της Μακεδονίας λέει και αλλού ( στις επιπτώσεις από την άφιξη των προσφύγων) αλλά νομίζω θα βγεις εκτός αν το γράψεις κι αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
νομίζω την πραγματεύτηκες μια χαρά!!!
εγώ ίσως στο τέλος να πρόσθετα κάτι του στυλ << συμπεραίνουμε ότι οι πολλοί από τους πρόσφυγες που έλαβαν από την ΕΑΠ γεωργικό κλήρο εγκαταστάθηκαν στη Μακεδονία. Γι' αυτό άλλωστε και η αναδιανομή των εδαφών που έγινε έφτασε στο 85% των καλλιεργήσιμων εδαφών στη Μακεδονία...

επίσης, για την ενίσχυση του ελληνικού χαρακτήρα της Μακεδονίας λέει και αλλού ( στις επιπτώσεις από την άφιξη των προσφύγων) αλλά νομίζω θα βγεις εκτός αν το γράψεις κι αυτό..

Ωραιο ! Κερδιζει τις εντυπωσεις το 85% απο το πρωτο κεφαλαιο :)
Ναι σωστα ! Στον πληθυσμο/εθνολογικη συσταση ε; εε ενταξει ποσο εκτος; 2-3 προτασεις το πολυ ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
όντως..με το κλείσιμο δείχνεις ότι κατέχεις καλά την ύλη,πράγμα που είναι υπέρ σου..
για την εθνολογική σύσταση, ανάλογα με την κρίση σου..:P
θυμάμαι κι εγώ την είχα γράψει αυτή την πηγή πέρσι..
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
όντως..με το κλείσιμο δείχνεις ότι κατέχεις καλά την ύλη,πράγμα που είναι υπέρ σου..
για την εθνολογική σύσταση, ανάλογα με την κρίση σου..:P
θυμάμαι κι εγώ την είχα γράψει αυτή την πηγή πέρσι..
;)

Σ ευχαριστω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ευχαρίστησή μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Παιδια :hello:μια βοηθεια παρακαλω,
Στο κρητικο ζητημα , στο 7 ( τα γεγονοτα των ετων 1909-1913) γραφει: "το κομμα του Ελ.Βενιζελου πλειοψηφισε και σχηματισε κυβερνηση δυο μηνες αργοτερα ( 17 Μαΐου 1910 )" . Αυτο πως γινεται; αφου το κομμα ιδρυθηκε 22 Αυγουστου 1910. που εχω λαθος; :confused::worry:

Παιδια οκ το ξεμπερδεψα :P καλα ο,τι να ναι... Εχω καει απο το πολυ διαβασμα :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σας θεωρητικοπολα! :D κουργιο ! Λιγο εμεινε !

Τι κανουμε με τις πηγες που δεν εχουν νεα στοιχεια για το θεμα , παρα μονο οσα λεει και το βιβλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Γεια σας θεωρητικοπολα! :D κουργιο ! Λιγο εμεινε !

Τι κανουμε με τις πηγες που δεν εχουν νεα στοιχεια για το θεμα , παρα μονο οσα λεει και το βιβλιο;

Στοιχεία βιβλίου μπλα μπλα μπλα. Αυτά τα επιβεβαιώνει και η πηγή μπλα μπλα μπλα.
Πάντως θα εχει επιπλέον στοιχεία η πηγή, δεν εχει νόημα να τη βάλουν σε διαφορετική περίπτωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως θα μπουν περίεργα θέματα.
Λιγότερη παπαγαλία-ανάπτυξη, περισσότερα πολλαπλής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Στοιχεία βιβλίου μπλα μπλα μπλα. Αυτά τα επιβεβαιώνει και η πηγή μπλα μπλα μπλα.
Πάντως θα εχει επιπλέον στοιχεία η πηγή, δεν εχει νόημα να τη βάλουν σε διαφορετική περίπτωση...

Μην το λες , εχω δει κατι πηγες σε κριτηρια αξιολογησης που δεν ειχαν τιποτα καινουργιο και βρεθηκα κι εγω σε... "απορια" οπως ο φιλαρακος ( πλεον ) , επιμηθεας :D

Κάτι μου λέει πως θα μπουν περίεργα θέματα.
Λιγότερη παπαγαλία-ανάπτυξη, περισσότερα πολλαπλής...[/

Εγω πλεον ειμαι πεπεισμενη πως θα βαλουν απιθανα και ακρως απαιτητικα θεματα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Γράφω διαγώνισμα σε ιστορία κατεύθυνσης σε 10 μέρες περίπου και δεν ξέρω πως να οργανώσω το διάβασμα.
να αφιερώσω ένα ολόκληρο Σάββατο ή να αρχίσω από τώρα κάνοντας κάθε μέρα επανάληψη 1-2 μαθήματα;
Δεν έχω ακολουθήσει ποτέ τον τελευταίο τρόπο και δεν ξέρω κατα πόσο είναι αποτελεσματικός :hmm:
είναι 14 μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top