Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως θα βάλουν τον πολιτισμό απο το Ε (3ο κεφάλαιο). Δε νομίζω να το περιμένουν και πολλοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Κάτι μου λέει πως θα βάλουν τον πολιτισμό απο το Ε (3ο κεφάλαιο). Δε νομίζω να το περιμένουν και πολλοί :P

Το έχω στα σος όπως και την αγροτική ανάπτυξη από το 3ο γιατί η βιομηχανική έπεσε πρόσφατα..
πιστεύω το Κρητικό θα έχει πέραση φέτος.. απο ποντιακό γουστάρω ερώτηση για τους τομείς της ανάπτυξης γιατι πολλοί βαριούνται να το διαβάσουν.. :P ακόμα από κόμματα δεν είμαι σίγουρη τι είναι sos και τι όχι όπως και στο 1ο κεφάλαιο..

τώρα ο Ζαΐμης γτ sos? δεν νομίζω καθώς έπεσε πέρυσι και έφαγε ένα κομματάκι του, βέβαια το ζουμί είναι το υπόλοιπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Το έχω στα σος όπως και την αγροτική ανάπτυξη από το 3ο γιατί η βιομηχανική έπεσε πρόσφατα..
πιστεύω το Κρητικό θα έχει πέραση φέτος.. απο ποντιακό γουστάρω ερώτηση για τους τομείς της ανάπτυξης γιατι πολλοί βαριούνται να το διαβάσουν.. :P ακόμα από κόμματα δεν είμαι σίγουρη τι είναι sos και τι όχι όπως και στο 1ο κεφάλαιο..

τώρα ο Ζαΐμης γτ sos? δεν νομίζω καθώς έπεσε πέρυσι και έφαγε ένα κομματάκι του, βέβαια το ζουμί είναι το υπόλοιπο..

Επεσε το 7 πέρσι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Συνέπειες έναρξης βαλκανικών στην εξέλιξη του κρητικού ζητήματος (σελ.219) συν συνθήκη Βουκουρεστίου (σελ.137) συν συνέπειες λήξης βαλκανικών στην ελληνική οικονομία (σελ.49) για καμιά πηγή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Επεσε το 7 πέρσι; :hmm:

Ναι Κρητικό ζήτημα - 2 Νοεμβρίου 1905 μέχρι και Ζαίμη όταν ανέλαβε τα καθήκοντά του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ναι Κρητικό ζήτημα - 2 Νοεμβρίου 1905 μέχρι και Ζαίμη όταν ανέλαβε τα καθήκοντά του..

Πέρσι απο Κρητικός έπεσε το 4δ απο τη μέση και κάτω. Οχι το 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ηταν μεχρι ΚΑΙ τον ζαιμη.Η αληθεια ειναι,οτι καποιοι τον μετρησαν,και καποιοι δεν τον μετρησαν.Νομιζω η επισημη αποφαση ηταν να μην μετρηθει στην απαντηση.Εμενα μου τον πηραν βεβαια ως σωστο,αφου στην συγκεκριμενη ερωτηση ειχα γραψει μονο ζαιμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ηταν μεχρι ΚΑΙ τον ζαιμη.Η αληθεια ειναι,οτι καποιοι τον μετρησαν,και καποιοι δεν τον μετρησαν.Νομιζω η επισημη αποφαση ηταν να μην μετρηθει στην απαντηση.Εμενα μου τον πηραν βεβαια ως σωστο,αφου στην συγκεκριμενη ερωτηση ειχα γραψει μονο ζαιμη :P

Παίζει να υπάρχει διαφορετική πολιτική στη βαθμολογηση για την ιστορια? Νομιζα οτι αυτα ειναι στανταρ!

Εν τω μεταξυ το 81-82 με Τρικουπη-Δηλιγιαννη δινεται καθε χρονο ως καραΣΟΣΑΡΑ και δε πεφτει ποτε. Ειμαι σιγουρος οτι και φετος θα το φτυσουν, ενω ειναι και ωραιο κομματακι για πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει το βιβλιο της γ λυκειου της ιστοριας ας με βοηθηει λιγο σε μια ερωτηση κατανοησης!!
Μαθημα 1. Αγροτικη μεταρρυθμιση
με ποιους τροπους ολοκληρωθηκε η αγροτικη μεταρρυθμιση στην Ελλαδα;

η απαντηση θα ειναι μεχρι το κρατκου ενδιαφεροντος η μεχρι το τελος οπου λεει Ισπανια, Βουλγαρια, Ρουμανια;
εγω πιστευω οτι ειναι μεχρι τελος,αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
παιδια οποιος εχει το βιβλιο της γ λυκειου της ιστοριας ας με βοηθηει λιγο σε μια ερωτηση κατανοησης!!
Μαθημα 1. Αγροτικη μεταρρυθμιση
με ποιους τροπους ολοκληρωθηκε η αγροτικη μεταρρυθμιση στην Ελλαδα;

η απαντηση θα ειναι μεχρι το κρατκου ενδιαφεροντος η μεχρι το τελος οπου λεει Ισπανια, Βουλγαρια, Ρουμανια;
εγω πιστευω οτι ειναι μεχρι τελος,αλλα δεν ειμαι σιγουρος...
Εγω θα το εβαζα μεχρι το τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

ΆνναΓ

Νεοφερμένος

Η ΆνναΓ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως εμφανίστηκε στην Πολιτική ζωή ο Αλκιβιάδης κατά την διάρκεια του Πελοποννησιακου Πολέμου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως εμφανίστηκε στην Πολιτική ζωή ο Αλκιβιάδης κατά την διάρκεια του Πελοποννησιακου Πολέμου;;

Απο πότε η ιστορία κατεύθυνσης μιλάει για τον Αλκιβιάδη και τον Πελοποννησιακό πόλεμο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Στις πηγές, που ζητάει να απαντήσουμε σε ερωτήματα συνδυάζοντας τις πληροφορίες του παραθέματος με εκείνες του βιβλίου... Γράφουμε από το βιβλίο και όσα δεν παρουσιάζονται στο παράθεμα; Εγώ, αφού γράψω κάτι που υπάρχει στην πηγή, στην επόμενη παράγραφο κάνω επαλήθευση γράφοντας τις πληροφορίες του βιβλίου. Δε μπορώ, όμως, να δω πώς θα μπορούσα να πετάξω μέσα και αυτά που δεν αναφέρονται στην πηγή. Αφού βάσει της πηγής απαντάω, έτσι έχω μάθει. Κάνω λάθος; Αν ναι, πώς βάζω μέσα και αυτά που δεν αναγράφονται στην πηγή χωρίς να χαλάω τη σύνδεση;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Στις πηγές, που ζητάει να απαντήσουμε σε ερωτήματα συνδυάζοντας τις πληροφορίες του παραθέματος με εκείνες του βιβλίου... Γράφουμε από το βιβλίο και όσα δεν παρουσιάζονται στο παράθεμα; Εγώ, αφού γράψω κάτι που υπάρχει στην πηγή, στην επόμενη παράγραφο κάνω επαλήθευση γράφοντας τις πληροφορίες του βιβλίου. Δε μπορώ, όμως, να δω πώς θα μπορούσα να πετάξω μέσα και αυτά που δεν αναφέρονται στην πηγή. Αφού βάσει της πηγής απαντάω, έτσι έχω μάθει. Κάνω λάθος; Αν ναι, πώς βάζω μέσα και αυτά που δεν αναγράφονται στην πηγή χωρίς να χαλάω τη σύνδεση;
Ευχαριστώ!
Από τις ιστορικές μας γνώσεις γνωρίζουμε....., πράγμα που επαληθεύεται στην πηγή.......επιπλέον,.......η πηγή επίσης αναφέρει......

κλπ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Από τις ιστορικές μας γνώσεις γνωρίζουμε....., πράγμα που επαληθεύεται στην πηγή.......επιπλέον,.......η πηγή επίσης αναφέρει......

κλπ :P

Επικεντρώνομαι στο "επιπλέον". Άρα έτσι βάζουμε μέσα και στοιχεία που δεν αναγράφονται στην πηγή απ'ότι καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Επικεντρώνομαι στο "επιπλέον". Άρα έτσι βάζουμε μέσα και στοιχεία που δεν αναγράφονται στην πηγή απ'ότι καταλαβαίνω.
Ε ναι :P Γράφεις ότι "αυτά τα ξέρουμε από τις ιστορικές μας γνώσεις", εκ των οποίων κάποια επαληθεύονται και μέσα από την πηγή. Μετά γράφεις αυτά που δεν υπάρχουν στην πηγή, αλλά υπάρχουν στο βιβλίο και μετά γράφεις αυτά που υπάρχουν μόνο στην πηγή.

Η χρήση διαρθρωτικών λέξεων και φράσεων είναι απαραίτητη και στις πηγές. Προσπάθησε να παραγραφοποιείς την απάντησή σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Επικεντρώνομαι στο "επιπλέον". Άρα έτσι βάζουμε μέσα και στοιχεία που δεν αναγράφονται στην πηγή απ'ότι καταλαβαίνω.

Εγώ γράφω κομμάτια από το βιβλίο και εκεί που συνδυάζονται με την πηγή γράφω "Αυτό επαληθεύεται και από το παράθεμα...κτλ"
Μετά συνεχίζω ξανά από το βιβλίο κ πάλι όπου βρίσκω κοινό σημείο το συνδέω.
Αν δεν υπάρχει κάτι που δεν αναφέρεται στο βιβλίο αλλά το ζητάει το ερώτημα το γράφω αλλά με δικά μου λόγια. Και με την παράθεση που το κάνεις δεν είναι λάθος αλλά κάποιοι διορθωτές μας είπαν στο σχολείο οτι μπορεί να κόψουν 1 μονάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Εγώ γράφω κομμάτια από το βιβλίο και εκεί που συνδυάζονται με την πηγή γράφω "Αυτό επαληθεύεται και από το παράθεμα...κτλ"
Μετά συνεχίζω ξανά από το βιβλίο κ πάλι όπου βρίσκω κοινό σημείο το συνδέω.
Αν δεν υπάρχει κάτι που δεν αναφέρεται στο βιβλίο αλλά το ζητάει το βιβλίο το γράφω αλλά με δικά μου λόγια. Και με την παράθεση που το κάνεις δεν είναι λάθος αλλά κάποιοι διορθωτές μας είπαν στο σχολείο οτι μπορεί να κόψουν 1 μονάδα.

Ευχαριστώ! Με σύνθεση το κάνω νομίζω. Πληροφορία πηγής, επαλήθευση και αυτό επαναλαμβάνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Με σύνθεση το κάνω νομίζω. Πληροφορία πηγής, επαλήθευση και αυτό επαναλαμβάνεται...

Μια χαρά είσαι τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top