Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία Προσανατολισμού

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
EDIT: Ακυρο ειχα δει την ύλη για την Δ ταξη του Εσπερινου και την μπερδεψα με την Γ του ημερησιου, νομιζοντας πως εχουν αφαιρεθει δυσκολα κομματια απο την υλη.

Ενταξει, τι να κανουμε υπομονη παιδες, μια χρονια ειναι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μολις ειδα πως στην Υπουργικη Αποφαση που καθοριζει την υλη λειπει το Πρωτο Κεφαλαιο ''Απο την αγροτικη οικονομια στην αστικοποιηση''. Εαν δεν ειναι εκ παραδρομης λαθος και το εβγαλαν οντως, τοτε οι φετινοι γλιτωνουν απο μεγαλο βραχνα! Ο μεγαλυτερος πονοκεφαλος ηταν να απομνημονευεις ολα εκεινα τα οικονομικα μεγεθη απο το κεφαλαιο.

Αντε ποιος στην τυχη σας :hehe: :hehe:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/140722_exetastea_uli_gel_d.pdf

βασικα και εβγαλαν το πρωτο κεφαλαιο (που εμενα ηταν το αγαπημενο μου, οταν το ειχα δωσει πρωτη φορα ηταν ολο μεσα και το λατρευα :redface:) αλλα δεν προσθεσαν κατι αλλο. και απο προσφυγικο εχουν αφαιρεσει,
και λογοτεχνια βλεπω εβγαλαν ελεγκτη και εναν ιωαννου χωρις να προστεθει κατι
λατινικα και αρχαια δεν θυμαμαι την υλη, δεν απεκτησα φετος τετοια εξοικειωση για να θυμαμαι νουμερα. (αν και νομιζω λατινικα ηταν 6 εκτος και οχι 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδιά στην ιστορία πως απαντάτε στα παραθέματα ; πως είναι η δομή της απάντησης σας? ακούω από παντού διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
παιδιά στην ιστορία πως απαντάτε στα παραθέματα ; πως είναι η δομή της απάντησης σας? ακούω από παντού διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί....:confused:

Ό,τι βολεύει τον καθένα είναι.
1. Πρώτα ιστορικές γνώσεις και μετά σχολιασμό παραθέματος.
2. Απάντηση στα ερωτήματα συνδυαστικά. Εκεί που λες τις γνώσεις κολλάς και τις πληροφορίες της πηγής.
Οπωσδήποτε πάντως δεν πρέπει να γίνονται επαναλήψεις πληροφοριών και καλό θα ήταν όπου γίνεται να προσθέτουμε και τη δική μας κρίση. Α και το κείμενο να είναι οργανωμένο δομικά ώστε να μην μπερδευτεί ο εξεταστής και σου κόψει καταλάθος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ό,τι βολεύει τον καθένα είναι.
1. Πρώτα ιστορικές γνώσεις και μετά σχολιασμό παραθέματος.
2. Απάντηση στα ερωτήματα συνδυαστικά. Εκεί που λες τις γνώσεις κολλάς και τις πληροφορίες της πηγής.
Οπωσδήποτε πάντως δεν πρέπει να γίνονται επαναλήψεις πληροφοριών και καλό θα ήταν όπου γίνεται να προσθέτουμε και τη δική μας κρίση. Α και το κείμενο να είναι οργανωμένο δομικά ώστε να μην μπερδευτεί ο εξεταστής και σου κόψει καταλάθος :)

εγω στις πανελληνιες εφαρμοσα τον 1ο τροπο και ο πρωτος εξεταστης μου εβαλε 81, ο δευτερος 97 και ο τριτος 93...
πως το εξηγειτε αυτο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariakl1

Νεοφερμένος

Η mariakl1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγώ κυρίως κάνω το δεύτερο. στον επίλογο κάνουμε απλώς μια ανακεφαλαίωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγώ κυρίως κάνω το δεύτερο. στον επίλογο κάνουμε απλώς μια ανακεφαλαίωση?

ναι,να βαζεις επιλογο,γιατι δινει μια ενοτητα στο κειμενο σου!!
προσεξτε τη την ιστορια!! ειναι υπουλο μαθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
εγω στις πανελληνιες εφαρμοσα τον 1ο τροπο και ο πρωτος εξεταστης μου εβαλε 81, ο δευτερος 97 και ο τριτος 93...
πως το εξηγειτε αυτο;;
Ναι κι εμένα ο ένας 91 και ο άλλος 98. Δηλαδή ο ένας 18 και ο άλλος σχεδόν 20 :confused: Δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για το ΤΙ στο καλό θέλουν να γράψεις... Απλώς προσπαθείς να είσαι κατανοητός και σαφής.
εγώ κυρίως κάνω το δεύτερο. στον επίλογο κάνουμε απλώς μια ανακεφαλαίωση?
Εγώ σπάνια έκανα επίλογο γιατί πάντα έκανα πρόλογο και θα μου έβγαινε μεγάλη η άσκηση. Θα μπορούσες να γράψεις κάτι δικό σου ή του βιβλίου σαν συμπέρασμα-αποτέλεσμα και καλό θα ήταν να μην επαναληφθείς σε όσα έχεις ήδη αναφέρει διεξοδικά κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
παιδιά στην ιστορία πως απαντάτε στα παραθέματα ; πως είναι η δομή της απάντησης σας? ακούω από παντού διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί....:confused:


https://stratilio.wikispaces.com/fil....pdf/409207652/Οδηγίες-επεξεργασίας-πηγών.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Όσο αφορά την Ιστορία,εμένα ο καθηγητής μου,μου έχει πει να γράφω τις πληροφορίες που ζητά η άσκηση σχεδόν αυτολεξεί από τα παραθέματα...Εσείς τι λέτε..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Όσο αφορά την Ιστορία,εμένα ο καθηγητής μου,μου έχει πει να γράφω τις πληροφορίες που ζητά η άσκηση σχεδόν αυτολεξεί από τα παραθέματα...Εσείς τι λέτε..?

Πρέπει τουλάχιστον να αλλάζεις κάποιες λέξεις(όσες έχεις τη δυνατότητα),δεν πρέπει όλα αυτολεξεί από την πηγή.Εξάλλου,το τελικό κείμενο υποτίθεται ότι είναι ένα δικό σου δημιούργημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panos_SKG

Νεοφερμένος

Ο Panos_SKG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά, μια ερώτηση..

Στην ιστορία καταλαβαίνω πως οι ορισμοί τύπου Βενιζελισμος, Αγροτικη Μεταρρύθμιση, Μεγαλη Ιδεα, Κληρινγκ, Ομαδα Ιαπωνων, Κινημα στο Γουδι κλπ είναι κατι που πρεπει να μαθει παπαγαλία.

Τι συμβαίνει όμως με τους ορισμους οπως ΟΥΛΕΝ, ΠΑΟΥΕΡ, και τετοιες ενδιαμεσες πληροφοριες, πρεπει κι αυτες παπαγαλία η απλα να τις ξερεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά, μια ερώτηση..

Στην ιστορία καταλαβαίνω πως οι ορισμοί τύπου Βενιζελισμος, Αγροτικη Μεταρρύθμιση, Μεγαλη Ιδεα, Κληρινγκ, Ομαδα Ιαπωνων, Κινημα στο Γουδι κλπ είναι κατι που πρεπει να μαθει παπαγαλία.

Τι συμβαίνει όμως με τους ορισμους οπως ΟΥΛΕΝ, ΠΑΟΥΕΡ, και τετοιες ενδιαμεσες πληροφοριες, πρεπει κι αυτες παπαγαλία η απλα να τις ξερεις;
Στην περιπτωση που ζητηθουν οι ορισμοι Ουλεν η Παουερ θα πρεπει να τους γραψεις παπαγαλια, οπως και καθε αλλον ορισμο. Γενικως, ολοκληρη την υλη της ιστοριας πρεπει να τη μαθεις παπαγαλια και να απαντησεις σε οποιδηποτε ερωτηση αναπτυξης οπως ακριβως αναγραφονται στο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , στο κεφαλαιο με τα κομματα αναφερει πως η συνθηκη των Σεβρων υπεγραφει 10 Αυγουστου 1920 ομως στο κεφαλαιο με τη μικρασιατικη καταστροφη οτι υπεγραφει τονουλιο 1920 . Εψαξα στο διαδικτυο και μου εμφανιζει πως υπεγραφει 28 Ιουλιου / 10 Αυγουστου 1920 ....:hmm: τι μαθαινουμε τελικα;; μπερδευτηκα! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , στο κεφαλαιο με τα κομματα αναφερει πως η συνθηκη των Σεβρων υπεγραφει 10 Αυγουστου 1920 ομως στο κεφαλαιο με τη μικρασιατικη καταστροφη οτι υπεγραφει τονουλιο 1920 . Εψαξα στο διαδικτυο και μου εμφανιζει πως υπεγραφει 28 Ιουλιου / 10 Αυγουστου 1920 ....:hmm: τι μαθαινουμε τελικα;; μπερδευτηκα! :/:
κ τ δυο ισχυουν (αναλογα με τ ημερολογιο...εννοω αν ειναι τ γρηγοριανο κ τετοια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , στο κεφαλαιο με τα κομματα αναφερει πως η συνθηκη των Σεβρων υπεγραφει 10 Αυγουστου 1920 ομως στο κεφαλαιο με τη μικρασιατικη καταστροφη οτι υπεγραφει τονουλιο 1920 . Εψαξα στο διαδικτυο και μου εμφανιζει πως υπεγραφει 28 Ιουλιου / 10 Αυγουστου 1920 ....:hmm: τι μαθαινουμε τελικα;; μπερδευτηκα! :/:
Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, ότι είναι σωστό το τελευταίο που αναφέρεις. Δηλαδή, αν σου ζητηθεί είτε σε πηγή/παράθεμα είτε σε "ανάπτυξη" ενός ορισμού, θα πρέπει να γράψεις την (1η κυρίως) παράγραφο για την Συνθήκη των Σεβρών, που βρίσκεται στα κόμματα, οπότε και να απαντήσεις 28/07-10/08 1920. Η ίδια η καθηγήτρια, μας είπε συμπληρώσουμε στο βιβλίο ολόκληρο το "διάστημα" (28 Ιουλίου-10 Αυγούστου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Νομίζω, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη, ότι είναι σωστό το τελευταίο που αναφέρεις. Δηλαδή, αν σου ζητηθεί είτε σε πηγή/παράθεμα είτε σε "ανάπτυξη" ενός ορισμού, θα πρέπει να γράψεις την (1η κυρίως) παράγραφο για την Συνθήκη των Σεβρών, που βρίσκεται στα κόμματα, οπότε και να απαντήσεις 28/07-10/08 1920. Η ίδια η καθηγήτρια, μας είπε συμπληρώσουμε στο βιβλίο ολόκληρο το "διάστημα" (28 Ιουλίου-10 Αυγούστου).

Τωρα ξεκαθαρισαν λιγο τα πραγματα :) ευχαριστω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γεια σας παιδια , στο κεφαλαιο με τα κομματα αναφερει πως η συνθηκη των Σεβρων υπεγραφει 10 Αυγουστου 1920 ομως στο κεφαλαιο με τη μικρασιατικη καταστροφη οτι υπεγραφει τονουλιο 1920 . Εψαξα στο διαδικτυο και μου εμφανιζει πως υπεγραφει 28 Ιουλιου / 10 Αυγουστου 1920 ....:hmm: τι μαθαινουμε τελικα;; μπερδευτηκα! :/:
Ουσιαστικά είναι η ίδια μέρα. Μην ξεχνάς ότι το Γρηγοριανό ημερολόγιο αντικατέστησε το Ιουλιανό στη χώρα μας το 1923. Η διαφορά των δύο ημερολογίων από το 1900 μέχρι το 2100 είναι 13 ημέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ουσιαστικά είναι η ίδια μέρα. Μην ξεχνάς ότι το Γρηγοριανό ημερολόγιο αντικατέστησε το Ιουλιανό στη χώρα μας το 1923. Η διαφορά των δύο ημερολογίων από το 1900 μέχρι το 2100 είναι 13 ημέρες.

Τωρα ξεκαθαρισαν ολα :) εμεις πρεπει ωστοσο να ανφερθουμε και στις 2 ημερομηνιες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γι'αυτό έβαλα το διάστημα σε εισαγωγικά.
Το διατύπωσα κάπως λάθος. Αν σου ζητηθεί θα πρέπει να παραθέσεις, έτσι τις ημερομηνίες 28 Ιουλίου/10 Αυγούστου. (με κάθετο όχι παύλα. λάθος μου..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top