BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
αααα τώρα κατάλαβα !!!! σε ευχαριστώ πολύ γιατι το είχα απορια και αν το άφηνα και αλλο θα μου έβγαινε παρακάτω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgini

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει στην απαλοιφή απολύτων με τη βοήθεια πίνακα προσήμων.Πως βάζουμε τα πρόσημα στον πίνακα? Αύριο γράφω τεστ στην απόλυτη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Δώσε ένα παράδειγμα άσκησης να σε βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Φίλε Γιώργο, πες μια άσκηση....
Ελπίζω να μπορώ να βοηθήσω.....
Εαν όχι δεν θα πρέπει να σπουδάζω μαθηματικά που είμαι τώρα......!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgini

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
χ+3 και 2-χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

ANNA!!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
παιδια εγω εχω μια παροιμία ασκηση και θελω λιγο την βοηθεια σας (ειμαι λιγο ασχετη στα μαθηματικά :P)
αν -1<χ<2να απλοποιήσετε τις παραστάσεις...
α) Α=|χ+1|+|χ-2|+|χ-3|
ευχαριστωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
βλεπεις που μηδενίζεται το κάθε απόλυτο και ανάλογα με τις τιμές του χ βγάζεις τις απόλυτες τιμές βάση του ορισμού.
Προσπάθησε και ρώτα όπου κολλήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Αν α,β,γ είναι πραγματικοί αριθμοί, με κατάλληλο χωρισμό των όρων της σε ομάδες, να
παραγοντοποιήσετε την παράσταση:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Αν α,β,γ είναι πραγματικοί αριθμοί, με κατάλληλο χωρισμό των όρων της σε ομάδες, να
παραγοντοποιήσετε την παράσταση:


Aς ονομάσουμε τους όρους της παράστασης από τα αριστερά προς τα δεξιά Ο1,...,Ο8. Δοκίμασε να βγάλεις το α² από τους Ο1,Ο2,Ο3, το β²γ² από τους Ο4,Ο5,Ο6 και το γ² από τους Ο7,Ο8.

Το αποτέλεσμα που θα πάρεις μπορείς να το δεις εδώ: https://www.wolframalpha.com/input/?i=a^4%2B2a^3b%2B%28a^2%29%28b^2%29-a^2b^2c^2-2ab^3c^2-b^4c^2-a^2c^2%2Bb^2c^2+factor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
παιδια εγω εχω μια παροιμία ασκηση και θελω λιγο την βοηθεια σας (ειμαι λιγο ασχετη στα μαθηματικά :P)
αν -1<χ<2να απλοποιήσετε τις παραστάσεις...
α) Α=|χ+1|+|χ-2|+|χ-3|
ευχαριστωωω!

-1<χ
0<χ+1
Άρα |χ+1|=χ+1

χ<2
χ-2<0
Άρα |χ-2|=-χ+2

χ<2
Προσθέτουμε και στα δύο μέλη το -3
x-3<2-3
x-3<-1
Άρα |χ-3|=-χ+3

Οπότε Α=χ+1-χ+2-χ+3=-χ+6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εχω αυτη την ασκηση

αν α= ριζα8 - ριζα12 - ριζα50 + ριζα 75
β= ριζα18-ριζα27-ριζα32+ριζα48

Ι) να υπολογισετε το α κ β , μετα το α επι το β και τελοσ το α:β

μπορει καποιοσ να τη λυσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εχω μια ασκηση αν α= ριζα8-ριζα12-ριζα50+ριζα75
β= ριζα18-ριζα27-ριζα37+ριζα48

Ι) να υπολογισετε το α και το β , το α επι β και το α:B

ΤΗ λυνει καποιοσ?





Είσαι σίγουρη ότι στο β υπάρχει το
;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Aς ονομάσουμε τους όρους της παράστασης από τα αριστερά προς τα δεξιά Ο1,...,Ο8. Δοκίμασε να βγάλεις το α² από τους Ο1,Ο2,Ο3, το β²γ² από τους Ο4,Ο5,Ο6 και το γ² από τους Ο7,Ο8.

Το αποτέλεσμα που θα πάρεις μπορείς να το δεις εδώ: https://www.wolframalpha.com/input/?i=a^4%2B2a^3b%2B%28a^2%29%28b^2%29-a^2b^2c^2-2ab^3c^2-b^4c^2-a^2c^2%2Bb^2c^2+factor



το εχω λυσει και βρηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα σπάσεις τις ρίζες (απλοποίηση δηλαδή) και θα σου βγει.
πχ το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
συγγνωμη εκανα λαθοσ ηταν ριζα32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
ναι το ξερω απλα σε καποιο σημειο δεν ειμαι σιγουρι και γιαυτο θελς τη λυση να συγκρινω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
συγγνωμη εκανα λαθοσ ηταν ριζα32

Tότε το β θα γίνει:




Τα υπόλοιπα μόνη σου για εξάσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Αν α,β,γ είναι πραγματικοί αριθμοί, με κατάλληλο χωρισμό των όρων της σε ομάδες, να
παραγοντοποιήσετε την παράσταση:


Είναι θέμα από το φετινό Θαλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top