marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!αυριο πρεπει να παραδωσω εργασια και κολλησα σαυτο::redface::redface:

P1 X1 =P2+P2X2
X1+X1X2=U

πρεπει να λυσω το συστημα αυτο ως προς XI=...
X2=....


:cold::cold::cold:τι να κανω βρε παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!αυριο πρεπει να παραδωσω εργασια και κολλησα σαυτο::redface::redface:

P1 X1 =P2+P2X2
X1+X1X2=U

πρεπει να λυσω το συστημα αυτο ως προς XI=...
X2=....


:cold::cold::cold:τι να κανω βρε παιδια?

Τι είναι αυτό;
Σύστημα με 5 αγνώστους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τι είναι αυτό;
Σύστημα με 5 αγνώστους;
για την ακριβεια οι αγνωστοι ειναι μονο 2!
το Χ1 και το Χ2...τα αλλα δεν πειραζει αμα υπαρχουν στην λυση αυτων....ειναι και καλα συναρτηση....τεσπα το προβλημα μου ειναι οτι εφθασα σε μια δευτεροβαθμια εξισωση και δεν μπορω να βρω τις ριζες επειδη δεν ξερω τα P1,P2:/::/:


εχεις καμια ιδεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
για την ακριβεια οι αγνωστοι ειναι μονο 2!
το Χ1 και το Χ2...τα αλλα δεν πειραζει αμα υπαρχουν στην λυση αυτων....ειναι και καλα συναρτηση....τεσπα το προβλημα μου ειναι οτι εφθασα σε μια δευτεροβαθμια εξισωση και δεν μπορω να βρω τις ριζες επειδη δεν ξερω τα P1,P2:/::/:


εχεις καμια ιδεα?

Η εκφώνηση της άσκησης τι λέει;
Να λύσετε ως προς Χ1 και Χ2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Η εκφώνηση της άσκησης τι λέει;
Να λύσετε ως προς Χ1 και Χ2;

η ασκηση ειναι μεγαλη...το θεμα ειναι οτι ο συνδυασμος των Χ1=.... ΚΑΙ Χ2=.....εκφραζουν μια συναρτηση η οποια πρεπει να εχει ως μεταβλητες τα P1,P2 ,U
και η λυση πρεπει να βγει απο την εξισωση P1X1=P2+P2X2 η οποια εχει ως περιορισμο την X1+X1X2=U
σκεφτηκα και εγω να λυσω το συστημα με αντικατασταση...αλλα δεν μου βγαινει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
η ασκηση ειναι μεγαλη...το θεμα ειναι οτι ο συνδυασμος των Χ1=.... ΚΑΙ Χ2=.....εκφραζουν μια συναρτηση η οποια πρεπει να εχει ως μεταβλητες τα P1,P2 ,U
και η λυση πρεπει να βγει απο την εξισωση P1X1=P2+P2X2 η οποια εχει ως περιορισμο την X1+X1X2=U
σκεφτηκα και εγω να λυσω το συστημα με αντικατασταση...αλλα δεν μου βγαινει....

Δεν γίνεται να βρεις αριθμητικό αποτέλεσμα από τέτοια σχέση.
Έχεις 2 εξισώσεις και 5 αγνώστους.
Κάτι άλλο ζητάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν γίνεται να βρεις αριθμητικό αποτέλεσμα από τέτοια σχέση.
Έχεις 2 εξισώσεις και 5 αγνώστους.
Κάτι άλλο ζητάει.
οχι αριθμητικο αποτελεσμα βρε παιδι μου....απλα να λυσω ως προς Χ1 και αυτο μεσα του να εχει οποιονδηποτε αλλον αγνωστο εκτος απο to X2

αμα εβρησκα αλλη μια εξισωση και ειχαμε 3 θα μπορουσαμε να το λυσουμε? αμα ειναι να ψαξω να βρω και καμια αλλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
P1 X1 =P2+P2X2
X1+X1X2=U
πρεπει να λυσω το συστημα αυτο ως προς XI=... , X2=....
(Δεν ξέρω τι περιορισμούς έχεις, αλλά θα προσπαθήσω…)
px = p + px => px = p(1 + x) ①
x + xx = u => x(1 + x) = u
Αν βάλουμε 1 + x = y ③ οι (1),(2) γίνονται:
px = py ④ και xy= u
Αν x0 , διαιρούμε (4),(5) κατά μέλη:
p/y = py/u => y² =pu/p => y = ±p̅̅u̅/̅p̅̅
(4)ή(5) =>x = ±p̅̅u̅/̅p̅̅ , (3) => x = -1 ±p̅̅u̅/̅p̅̅
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
παιδια βοηθεια!αυριο πρεπει να παραδωσω εργασια και κολλησα σαυτο::redface::redface:

P1 X1 =P2+P2X2
X1+X1X2=U

πρεπει να λυσω το συστημα αυτο ως προς XI=...
X2=....


:cold::cold::cold:τι να κανω βρε παιδια?

Ψυχραιμία. :D



edit: Λύθηκε, ok. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
οχι αριθμητικο αποτελεσμα βρε παιδι μου....απλα να λυσω ως προς Χ1 και αυτο μεσα του να εχει οποιονδηποτε αλλον αγνωστο εκτος απο to X2

αμα εβρησκα αλλη μια εξισωση και ειχαμε 3 θα μπορουσαμε να το λυσουμε? αμα ειναι να ψαξω να βρω και καμια αλλη!

Αν και δεν καταλαβαίνω την λογική τις άσκησης έχουμε:

P1X1=P2+P2X2 (1)
X1+X1X2=U (2)

(2)=>X1(1+X2)=U
X1=U/(1+X2) (3)

(1),(3)=>P1(U/(1+X2))=P2+P2X2
Σχέση Χωρίς X1.

(1)=>P2X2=P1X1-P2
X2=( P1X1-P2)/P2)(4)

(2),(4)=>X1+X1(( P1X1-P2)/P2)=U
X1(1+( P1X1-P2)/P2)=U
Σχέση χωρίς X2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
οπα περιμενε! εχω μια ενσταση....P1(U/1+X2)=P2+P2X2 =>P1U=(1+X2)(P2+P2X2)=>P1U=P2+2P2X2+P2X2^2

πως θα ξεφορτωθουμε το τετραγωνο?

εγω παντως μαριαννα λεω οτι κατι παει στραβα με την ασκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
:cold::cold::cry_x::cry_x::cry_x:αμα θεσω τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν σου αρέσει αυτή η λύση, δεν την είδες ή έκανα κάπου λάθος?
Μήνυμα 2419
(Δεν ξέρω τι περιορισμούς έχεις, αλλά θα προσπαθήσω…)
px = p + px => px = p(1 + x) ①
x + xx = u => x(1 + x) = u
Αν βάλουμε 1 + x = y ③ οι (1),(2) γίνονται:
px = py ④ και xy= u
Αν x0 , διαιρούμε (4),(5) κατά μέλη:
p/y = py/u => y² =pu/p => y = ±p̅̅u̅/̅p̅̅
(4)ή(5) =>x = ±p̅̅u̅/̅p̅̅ , (3) => x = -1 ±p̅̅u̅/̅p̅̅

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν σου αρέσει αυτή η λύση, δεν την είδες ή έκανα κάπου λάθος?
Μήνυμα 2419

οχι η λυση σου ειναι καταπληκτικη ,Δια εισαι θεος!!!!!!!!!:D:D:D:D:D και σας ευχαριστω ολους πολυ πολυ πολυ..........γιατι επιτελους βγηκε:clapup::clapup::clapup:
απλα εγω διαιρεσα με το y και μου εβγαλε x₂ = -1 ±√p1/p2u
και την ξανακοιταζω για να δω που εκανα λαθος!:redface::(

ρε συ δια εισαι σιγουρος οτι το χ2 ειναι σωστο? εγω εκανα αντικατασταση στην X1(1+X2)=U και εβγαλα -1 ριζα( P1/P2U ):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ευχαριστούμε για την προειδοποίηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
αυτα απο ποιο κεφαλαιο ειναι ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra..roxy

Νεοφερμένος

Η dimitra..roxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά μας έβαλαν μια άσκηση για περίμετρο σε ένα περίεργο σχήμα (δεν ξέρω πως να το σχεδιάσω εδώ) και εγώ έβγαλα 7x+y .

Το σχήμα ήταν ένα ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο και πάνω στη μέση ήταν ενωμένο με ένα τετράγωνο (δεν ξέρω αν καταλάβατε)

Στην κάτω γραμμή είχε y και σε 4 άλλες μικρότερες x και σε άλλες τίποτα .. αν καταλάβατε πείτε μου είναι σωστό το Π=7χ+y ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί δεν το ζωγραφίζεις στη ζωγραφική;
Είναι δηλ 2 σχήματα ενωμένα; οι διαστάσεις του τετραγώνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Αν


να γινει γινομενο η παρασταση


την λυση την εχω...αφηστε να την λυσεθι κανενας αλλος:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν το βγαζεις καλυτερα φωτογραφια το σχημα με το κινητο και να την στειλεις εδω ή στο μειλ κανενος παιδιου?εγω αυτο ειχα κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top