koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Για την άλγεβρα.

Η εξίσωση γράφεται ως εξής: , όμως .

Άρα ισχύει και , οπότε οι λύσεις είναι

nice ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
μπραβο σου ιασωνα !!!ηταν και δυσκολη ασκηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλησπέρααα!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Αν δύο αριθμοί 2α-1 και β-1 είναι αντίστροφοι πρέπει να δείξουμε ότι 2α+β=2αβ και να βρούμε το x+y, αν x=α/2 - β/2 και y=α (1/2 - β) +β. Θα ήταν πολύ ευγενικό αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Καλησπέρααα!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας! Αν δύο αριθμοί 2α-1 και β-1 είναι αντίστροφοι πρέπει να δείξουμε ότι 2α+β=2αβ και να βρούμε το x+y, αν x=α/2 - β/2 και y=α (1/2 - β) +β. Θα ήταν πολύ ευγενικό αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.


[/QUOT

Σ'ευχαριστώ πολύ!Έχω άλλη μία απορία!Πρέπει να βρούμε για ποιες τιμές του χ ορίζονται οι παραστάσεις:

και

Κάναμε κάτι τέτοια και στο σχολείο, αλλά σε πιο απλή μορφή και τώρα μπερδεύτηκα!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ryuky

Νεοφερμένος

Ο ryuky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για να βρεις το domain (πεδίο ορισμού) όταν πρόκειται για κλάσμα, απλώς θέτεις τον παρανομαστή διάφορο του μηδενός.

Άρα, για να ορίζεται η παράσταση πρέπει x(x-2)(x-7) διάφορο 0 λύνεις τη εξίσωση x(x-2)(x-7)=0 και θέτεις το χ διάφορο από τις ρίζες της.

για το άλλο κάνεις το σύνθετο κλάσμα απλό, δηλαδή 3χ/(χ+1)(χ-2) και λύνεις (χ+1)(χ-2)=0 και θέτεις, πάλι, χ διάφορο από τις ρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Για να βρεις το domain (πεδίο ορισμού) όταν πρόκειται για κλάσμα, απλώς θέτεις τον παρανομαστή διάφορο του μηδενός.

Άρα, για να ορίζεται η παράσταση πρέπει x(x-2)(x-7) διάφορο 0 λύνεις τη εξίσωση x(x-2)(x-7)=0 και θέτεις το χ διάφορο από τις ρίζες της.

για το άλλο κάνεις το σύνθετο κλάσμα απλό, δηλαδή 3χ/(χ+1)(χ-2) και λύνεις (χ+1)(χ-2)=0 και θέτεις, πάλι, χ διάφορο από τις ρίζες.


Νομίζω κατάλαβα!Θα το δω από αύριο!Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ryuky

Νεοφερμένος

Ο ryuky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Α. Και αν θέλεις μια σωστή (μαθηματικώς) απάντηση, λες : για το πρώτο πχ ή D: All R except x=0,2,7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Α. Και αν θέλεις μια σωστή (μαθηματικώς) απάντηση, λες : για το πρώτο πχ ή D: All R except x=0,2,7
Ή μπορεί παράδειγμα για το 1ο:


Βέβαια αυτά είναι απλά συμβολισμοί που μπορεί και να μην έχετε κάνει ακόμα οπότε με ένα απλό (αρκεί να τα ενώσεις με ΚΑΙ και όχι με ή) να είσαι ΟΚ. ;)

Πάντως η λογική για τους παρονομαστές είναι αυτή που είπε ο ryuky παραπάνω. Αντίστοιχα για τις τετραγωνικές ρίζες πρέπει το υπόριζο να είναι μη αρνητικό. Μπορεί να σου χρειαστεί αργότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Α. Και αν θέλεις μια σωστή (μαθηματικώς) απάντηση, λες : για το πρώτο πχ ή D: All R except x=0,2,7

Ή μπορεί παράδειγμα για το 1ο:


Βέβαια αυτά είναι απλά συμβολισμοί που μπορεί και να μην έχετε κάνει ακόμα οπότε με ένα απλό (αρκεί να τα ενώσεις με ΚΑΙ και όχι με ή) να είσαι ΟΚ. ;)

Πάντως η λογική για τους παρονομαστές είναι αυτή που είπε ο ryuky παραπάνω. Αντίστοιχα για τις τετραγωνικές ρίζες πρέπει το υπόριζο να είναι μη αρνητικό. Μπορεί να σου χρειαστεί αργότερα. ;)


Οφείλω να ομολογήσω πως δεν τα έχω ξαναδεί έτσι γραμμένα!Ευχαριστώ πολύ πάντως!Είστε φοβεροί!!! (:P)

Έχω και άλλη μία μικρή απορία (σαν πολλές να μαζεύτηκαν...)
Έχουμε ότι α,β, είναι αντίστροφοι και πρέπει να αποδείξουμε πως χ= α-[-3(α+2β)-2β] και ψ=2[(β-2)α-4β-1] είναι αντίθετοι.
Λοιπόν έλυσα το χ: χ=α-[-3(α+2β)-2β]
χ=α-(-3α-6β-2β)
χ=α+3α+6β+2β)
χ=4α+8β
χ=4 (α+2β)

και ψ=2[(β-2)α-4β-1]
ψ=2(αβ-2α-4β-1)
ψ= 2αβ-4α-8β-2
ψ= 2 (αβ -2α-4β)

Άρα χ=4*1/α + 8β;;
Ε εκεί μπερδεύτηκα και το έχασα!:worry:

Οφείλω να ομολογήσω πως δεν τα έχω ξαναδεί έτσι γραμμένα!Ευχαριστώ πολύ πάντως!Είστε φοβεροί!!! (:P)

Έχω και άλλη μία μικρή απορία (σαν πολλές να μαζεύτηκαν...)
Έχουμε ότι α,β, είναι αντίστροφοι και πρέπει να αποδείξουμε πως χ= α-[-3(α+2β)-2β] και ψ=2[(β-2)α-4β-1] είναι αντίθετοι.
Λοιπόν έλυσα το χ: χ=α-[-3(α+2β)-2β]
χ=α-(-3α-6β-2β)
χ=α+3α+6β+2β)
χ=4α+8β
χ=4 (α+2β)

και ψ=2[(β-2)α-4β-1]
ψ=2(αβ-2α-4β-1)
ψ= 2αβ-4α-8β-2
ψ= 2 (αβ -2α-4β)

Άρα χ=4*1/α + 8β;;
Ε εκεί μπερδεύτηκα και το έχασα!:worry:


Λοιπόν το βρήκα! αφού α=1/β
άρα: χ=4*1/β+8/β
χ=12/β

και ψ= 2*1/β*β-4*1/β-8*1/β-2
ψ=2/β*β-4/β-8/β-2
ψ= -12/β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
παιδιά κάντε μια προσπάθεια να λύσετε ως προς χ,κόλλησα άσχημα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
παιδιά κάντε μια προσπάθεια να λύσετε ως προς χ,κόλλησα άσχημα.


κοιτα να δεις που τωρα κολλησα και εγω!

οπα κατι σκεφτηκα!στειλε την μια ριζα απο την αλλη και μετα υψωσε στο 1/3 και μετα βαλε λογαριθμους για να ξεφορτωθεις την δυναμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!1το βρηκα???????????????????????θα το εκανα να στο δειξω αλλα πως στην ευχη μπαινουν οι ριζες εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
οπα κατι σκεφτηκα!στειλε την μια ριζα απο την αλλη και μετα υψωσε στο 1/3 και μετα βαλε λογαριθμους για να ξεφορτωθεις την δυναμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!1το βρηκα???????????????????????θα το εκανα να στο δειξω αλλα πως στην ευχη μπαινουν οι ριζες εδω?
δεν βγάζω νόημα ,για να χρησιμοποιήσεις μαθηματικά σύμβολα πατάς Σύνταξη κώδικα LaTeX

α και πρωτοετής φοιτητής είμαι στο τμήμα φυσικής του απθ, δε πάω σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν βγάζω νόημα ,για να χρησιμοποιήσεις μαθηματικά σύμβολα πατάς Σύνταξη κώδικα LaTeX

α και πρωτοετής φοιτητής είμαι στο τμήμα φυσικής του απθ, δε πάω σχολείο.

κατσε περιμενε

κατσε περιμενε

κοιτα κατι εκανα...δεν το ελυσα ολο γιατι ειναι και λιγο μεγαλο αλλα πιστευω το απλουστευσα αρκετα!:Dθες να μου δωσεις ενα μειλ να στο στειλω με φωτο?αν οχι μπορω να προσπαθησω να το εξηγησω αλλα αυτο που μου ειπς με την συνταξη δεν το καταφερα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
κοιτα κατι εκανα...δεν το ελυσα ολο γιατι ειναι και λιγο μεγαλο αλλα πιστευω το απλουστευσα αρκετα!:Dθες να μου δωσεις ενα μειλ να στο στειλω με φωτο?αν οχι μπορω να προσπαθησω να το εξηγησω αλλα αυτο που μου ειπς με την συνταξη δεν το καταφερα:/:
σε ευχαριστώ για τη προσπάθεια
όσο για το mail:christos0987@gmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
καλα αυριο αμα μπει ο nPb που ειναι και μαθηματικος θα τον ρωτησω οπωσδηποτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
να λύσετε ως προς χ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
ναι ρε γαμώτο δίκαιο έχεις, και εγώ το είχα πάει μέχρι ένα σημείο αλλά δεν έκανα την αντικατάσταση με το u,καλός μαλάκας είμαι.
Τέλος πάντων σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Πιο απλά, αποφεύγοντας τις πολλές πράξεις :

Γράψτε το ως και θυμηθείτε από τον Euler:


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
......θυμηθείτε από τον Euler.........
Εuler εννοείς την ταυτότητα:
Αν α + β + γ = 0 , τότε α³ + β³ + γ³ = 3αβγ ?
Καλόοοοοοο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top