djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Μιας και όλοι σχεδόν θα έχουν μπει στο τέταρτο κεφάλαιο και θα έχουν κάνει τουλάχιστον την εισαγωγή στους τύπους του Vieta, δίνω την παρακάτω ασκήση για εξάσκηση:


α)Έστω οι ρίζες της εξίσωσης , .

Αν ισχύει:

i) Να δειχθεί ότι

i) Να λυθεί η εξίσωση

β) Δίνεται η παράσταση με

i) Να απλοποιηθεί η Α

ii) Να εξετασθεί ως προς το πλήθος των ριζών της η εξίσωση

Όποιος θέλει ας μου στείλει pm να του στείλω τη λύση

:bye:

Edit: (Έκανα μια διόρθωση στην τελευταία εξίσωση:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδια τους τυπους vieta σε τι ασκήσεις τους τους χρησιμοποιουμε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Σε εξισωσεις δευτερου βαθμου.Συνηθως σου δινονται 2 ριζες,χ1 και χ2 και μεσα απο αυτες πρεπει να δημιουργησεις μια εξισωση δευτερου βαθμου,με την βοηθεια των τυπων του vieta
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Μπορείς να μου κανεις ενα παράδειγμα(τωρα μπηκαμε αλλα ο μαθηματικος θα εξετασει πολλους γιατι θελει να βάλει βαθμούς πριν κλήσει το τετράμηνο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.


όπου S το άθροισμα των ριζών της εξίσωσης


και P το γινόμενο αυτών


Edit: Απ' ό,τι βλέπω απάντησα στην ερώτηση ''Ποιοί είναι οι τύποι του Vieta?''. :P

Όπως και να 'χει, δες το παράδειγμα 1 σελ. 123 του σχολικού.
Επίσης, καλές είναι και οι 2,3,4 σελ. 125 Α' Ομάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστω ό,τι θέλω θα ξαναρωτήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Sorry για το off-topic αλλά ρε Shadowfax, πώς γράφεις ελληνικά στο Latex?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παιδιά ευχαριστω οτι θέλω θα ξαναρωτήσω

Αυτό το ρημάδι το ''ό,τι'' πάντα θα το διορθώνω όσο σπαστικό και να είναι. :P

Άλλο το ό,τι, η αναφορική αντωνυμία, που σημαίνει: ''Οτιδήποτε'' και άλλο ο ειδικός σύνδεσμος ''ότι'' ο οποίος εισάγει δευτερεύουσες ειδικές προτάσεις. :)

Και για το θέμα, feel free to ask whenever you want my friend. :P:bye:
-----------------------------------------
Sorry για το off-topic αλλά ρε Shadowfax, πώς γράφεις ελληνικά στο Latex?

Δε γράφεις ελληνικά στο Latex. (unfortunately...) :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε γράφεις ελληνικά στο Latex. (unfortunately...) :bye:

:oops: τώρα είδα ότι έχει έτοιμους ελληνικούς χαρακτήρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
:oops: τώρα είδα ότι έχει έτοιμους ελληνικούς χαρακτήρες

Αααα για τις μεταβλητές έλεγες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Από ένα παλιό μου τετραδιάκι...
------------------------------------------------------------------

με S το άθροισμα των ριζών της εξίσωσης
και P το γινόμενο αυτών

Η παραπάνω μορφή () μας δίνει τη δυνατότητα:
1. Να κατασκευάσουμε μια εξίσωση β' βαθμού αν είναι γνωστό το άθροισμα (S) και το γινόμενο (P) των ριζών της.
Π.χ η εξίσωση της οποίας οι ρίζες έχουν άθροισμα 5 και γινόμενο 6, είναι η

2. Να βρούμε δύο αριθμούς, αν είναι γνωστό το άθροισμα τους (S) και το γινόμενό τους (P).
Π.χ. οι αριθμοί που έχουν άθροισμα και γινόμενο είναι οι ρίζες της εξίσωσης:

3. Να βρούμε αμέσως τις ρίζες της εξίσωσης αφού βρούμε δύο αριθμούς με γινόμενο P και άθροισμα S.

Π.χ. οι ρίζες της εξίσωσης είναι οι και .
-------------------------------------------------------------------

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αυτό το ρημάδι το ''ό,τι'' πάντα θα το διορθώνω όσο σπαστικό και να είναι. :P

Άλλο το ό,τι, η αναφορική αντωνυμία, που σημαίνει: ''Οτιδήποτε'' και άλλο ο ειδικός σύνδεσμος ''ότι'' ο οποίος εισάγει δευτερεύουσες ειδικές προτάσεις. :)


shadowfax δεν καταλαβαίνω τι εννοείς:D;)

-----------
Πετρο με έπεισες να κρατάω τα παλιά μου τετραδια.Πρεπει να ησουν πολύ οργανομένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από ένα παλιό μου τετραδιάκι...
------------------------------------------------------------------

με S το άθροισμα των ριζών της εξίσωσης
και P το γινόμενο αυτών

Η παραπάνω μορφή () μας δίνει τη δυνατότητα:
1. Να κατασκευάσουμε μια εξίσωση β' βαθμού αν είναι γνωστό το άθροισμα (S) και το γινόμενο (P) των ριζών της.
Π.χ η εξίσωση της οποίας οι ρίζες έχουν άθροισμα 5 και γινόμενο 6, είναι η

2. Να βρούμε δύο αριθμούς, αν είναι γνωστό το άθροισμα τους (S) και το γινόμενό τους (P).
Π.χ. οι αριθμοί που έχουν άθροισμα και γινόμενο είναι οι ρίζες της εξίσωσης:

3. Να βρούμε αμέσως τις ρίζες της εξίσωσης αφού βρούμε δύο αριθμούς με γινόμενο P και άθροισμα S.

Π.χ. οι ρίζες της εξίσωσης είναι οι και .
-------------------------------------------------------------------

-petros

Kαλά όλα, διαφωνώ ωστόσο με το: P=γ*α. Ίσως να φταίει το Latex.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
fixed :no1:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John Kort

Νεοφερμένος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τελικά τί ήταν; Γιατί νομίζω το β ισχύει πάντα. (η απόλυτη τίμη οποιοδήποτε αριθμού θα είναι πάντα θετική, άρα και μεγαλύτερη του -3, άρα γίνεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το α) ειναι λαθος,αφου ενα απολυτο δεν γινεται να ισουται με εναν αρνητικο αριθμο,αλλα ισουται με εναν μη αρνητικο αριθμο.

Το β) ειναι λαθος,επειδης,επειδη μπορει το απολυτο χ να ειναι μεγαλυτερο απο εναν αρνητικο αριθμο,ομως δεν μπορει να ειναι ισο απο εναν αρνητικο αριθμο.

Λάθος είναι αλλά όχι γι' αυτό το λόγo:P

See 2 posts below :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αλλά όταν αναφέρει καθαρά ότι είναι μεγαλύτερο ή ίσο αρνητικού αριθμού, δε μπορείς να πάρεις το ίσο σωστό. Και δε μπορείς να βάλεις σωστό στη μισή πρόταση. Κι εγώ νομίζω ότι είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Αλλά όταν αναφέρει καθαρά ότι είναι μεγαλύτερο ή ίσο αρνητικού αριθμού, δε μπορείς να πάρεις το ίσο σωστό. Και δε μπορείς να βάλεις σωστό στη μισή πρόταση. Κι εγώ νομίζω ότι είναι λάθος.



Αυτό είναι αόριστο :)

Οοπς τώρα είδα ότι λέει και μετά αδύνατη.

Προφανώς η πρόταση θα έλεγε:

H σχέση είναι αδύνατη.

Αυτό είναι λάθος, καθώς όπως προείπα είναι αόριστη

(Δε φταίω εγώ, που να καταλάβω έτσι όπως το είχε γράψει:P) Tώρα που κοιτάω όλοι την πατήσανε έτσι όπως το είχε γράψει:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Αποφάσισα να ποστάρω κι εγώ μια ασκησούλα. Η άσκηση είναι πολύ εύκολη, αλλά έχει μια μικρή παγίδα. Θα την έβαζα στο section του γυμνασίου, αλλά είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

a,b E R

Είναι σωστή η παραπάνω παράσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γεια σε όλους. Αποφάσισα να ποστάρω κι εγώ μια ασκησούλα. Η άσκηση είναι πολύ εύκολη, αλλά έχει μια μικρή παγίδα. Θα την έβαζα στο section του γυμνασίου, αλλά είδα ότι δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα.



Είναι σωστή η παραπάνω παράσταση;

Eίναι σωστή μόνο αν το a είναι θετικός :p

Το διάφορος του μηδενός το έσβησα γιατί το πέρασα για κλάσμα πριν κάνεις τη διόρθωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top