LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Αχχχ σας παρακαλώ θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε με τις ασκήσεις που έχω για αύριο!
Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ ακόμα να τις λύσω...


1.3λχ+2χ-3λ=-χ (λ=παράμετρος)
(m=παράμετρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Αχχχ σας παρακαλώ θα σας ήμουν ευγνώμων αν με βοηθούσατε με τις ασκήσεις που έχω για αύριο!
Έχω σπάσει το κεφάλι μου και δεν μπορώ ακόμα να τις λύσω...


1.3λχ+2χ-3λ=-χ (λ=παράμετρος)
(m=παράμετρος)


Λοιπον θα σου πω κατι γενικα για να λυνεις τετοιες ασκησεις

Αρχικα κανεις οτι πραξεις γινονται ,μετα χωριζεις γνωστους απο αγνωστους
π.χ βγαινει εδω 3χ(λ+1) =3λ απαλοιφεις και τα 3

Μετα θα κανεις διερευνηση δηλαδη θα παρεις περιπτωσεις
αν ο συντελεστης του αγνωστου σου ειναι διαφορος του μηδεν ή αν ειναι ισος με μηδεν .Πχ εδω για λ διαφορο του -1 διαιρεις και εχεις λυσεις της μορφης χ=λ/λ+1 με λ οποιονδηποτε πραγματικο εκτος του -1

και αν λ=-1 τοτε το βαζεις στην εξισωση και βγαζεις 0=-1 που ειναι ατοπο

και η 2η λυνεται με παρομοιο τροπο .

Αυτες λυνονται ετσι απλα ομως αν εχεις χ^2 κτλ εκει δεν ειναι παντα τοσο απλο θα τα δεις στην πορεια
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα ήθελα νια υπεύθυνη απάντηση στην εξής ερώτηση:

Όταν έχω μία ισότητα και αντικαταστήσω τη μία μεταβλητή Α με κάποιες άλλες με τις οποίες ισούται η Α, φτάνοντας σε μιά άλλη ισότητα τότε μπορώ να χρησιμοποιήσω ισοδυναμία;

πχ:

Μπορώ να γράψω, για την κίνηση φορτίου σε ομογενές ηλεκτρικό πεδίο έχω:




Ευχαριστώ :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το <=> χρησιμοποιείται όταν οι σχέσεις που γράφεις ισχύουν και αντίστροφα.. Στο παράδειγμα που παραθέτεις μπορείς να καταλήξεις απο την τελευταία σχέση στην 1η μέσα από διαδοχικές ισοδυναμίες, άρα χρησιμοποιείς το <=>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Να λυθούν οι τύποι ως προς το γράμμα στην παρένθεση



το R στο δεύτερο στην παρένθεση , είναι το γράμμα το οποίο πρέπει να λυθεί ο τύπος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
p=t/v <=> vp=t <=> v=t/p

E=π*(R+ρ)+α <=> Ε=Rπ+ρπ+α <=> Rp= ρπ+α-Ε <=> R=ρπ+α-E/ρ

Ελπίζω να είναι έτσι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Να λυθούν οι τύποι ως προς το γράμμα στην παρένθεση



το R στο δεύτερο στην παρένθεση , είναι το γράμμα το οποίο πρέπει να λυθεί ο τύπος :P

(Χωρις ειρωνια ) εκανες την προσπαθεια σου και δεν βγηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
εγώ τις ξέρω , απλά για βοήθεια για άλλα παιδιά τις έχω γράψει :jumpy:

έχω και άλλες πολλές αν θέλετε :P




αυτές δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μας έβαλε ο μαθηματικός μας να συγκρίνουμε δυο αριθμούς, τους 2 στην 63 και 5 στην 27 (sorry αλλά δεν έμαθα πώς βάζουν τις δυνάμεις.) . Είπα λοιπόν ότι στο 2 στην 63 γράφεται και 2 στην 9 και όλο στην 7 και το 5 στην 27 γράφεται 5 στην 9 και όλο στην 3. Μπορώ να πω ότι το 2 στην 9 είναι μικρότερο από το 5 στην 9 λόγω μικρότερης βάσεις και μετά ότι επειδή το 7 είναι υπερδιπλάσιο του 3 ότι το 2 στην 9 και όλο στην 7 είναι μεγαλύτερο :(:(:(

Αχ, ελπίζω να καταλάβατε και να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα...

Ξέρει κανείς να μ πει πώς μπαίνουν οι δυνάμεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μας έβαλε ο μαθηματικός μας να συγκρίνουμε δυο αριθμούς, τους 2 στην 63 και 5 στην 27 (sorry αλλά δεν έμαθα πώς βάζουν τις δυνάμεις.) . Είπα λοιπόν ότι στο 2 στην 63 γράφεται και 2 στην 9 και όλο στην 7 και το 5 στην 27 γράφεται 5 στην 9 και όλο στην 3. Μπορώ να πω ότι το 2 στην 9 είναι μικρότερο από το 5 στην 9 λόγω μικρότερης βάσεις και μετά ότι επειδή το 7 είναι υπερδιπλάσιο του 3 ότι το 2 στην 9 και όλο στην 7 είναι μεγαλύτερο :(:(:(

Αχ, ελπίζω να καταλάβατε και να μην τα είπα πολύ μπερδεμένα...

Ξέρει κανείς να μ πει πώς μπαίνουν οι δυνάμεις?:P
Νομίζω πως η αιτιολόγηση σου είναι σωστή!

(οι δυναμεις 2^63 ή με το latex)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
παιδιά αύριο γράφω διαγώνισμα στα συστήματα ... μπορείτε να μου γράψετε σχετικά δύσκολες ασκήσεις ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis500

Νεοφερμένος

Ο manolis500 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
[FONT=TimesNewRoman,Bold]x - 2 = 0
2x - 3y + 7 = 0




- 3x - 7y + 13 = 0
y = 2
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αυτα είναι δυσκολα συστηματα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Αυτα είναι δυσκολα συστηματα?:P

Eγω ελεγα τωρα: Τρελανε με ρε συ οτι ειναι δυσκολα συστηματα :lol:

Μαλλον θα βαλω κανα θεματακι απο τον παππου Στεργιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Να βρεθιυν οι τιμές του μ στο συστημα

οταν : α) εχει μοναδική λύση β) Αν (χ0,ψ0) η μοναδική λύση να βρεθει το μ οταν 2χ0+3ψ0=3 γ) είναι αδύνατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwannak

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
γειααα σας παιδια θελω μια βοηθεια μας εβαλε κατι ασκησεις ο μαθηματικος κ θα ηθελα οποιος μπορουσε να μ βοηθουσε......:(

να λυ8ουν οι εξισωσεις:


α).(2χ-1)2^-3(2χ-1)-4=0
β).(χ2^-1)2^+2(χ2^-1)-3=0
γ).(2χ+1\χ)2^-3(2χ+1\χ)-4=0
δ).(χ-2\χ)2^-(χ-2\χ)-2=0




(το 2^ σημεινει οτι ειναι υψομενο στην δευτερα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
να λυ8ουν οι εξισωσεις:


α).(2χ-1)2^-3(2χ-1)-4=0
β).(χ2^-1)2^+2(χ2^-1)-3=0
γ).(2χ+1χ)2^-3(2χ+1χ)-4=0
δ).(χ-2χ)2^-(χ-2χ)-2=0

Η λύση τους είναι πολύ απλή

1ος τρόπος

Αναπτύζεις τα τετράγωνα, κάνεις πράξεις σύμφωνα με την επιμεριστική και προκύπτει β'βάθμια εξίσωση.
Βρίσκεις διακρίνουσα και υπολογίζεις τις λύσεις

2ος τρόπος

α). θέτεις (2χ-1)=y και βγαίνει η εξίσωση y2^-3y-4=0. βρίσκεις διακρίνουσα και λυνεις (ως προς y).
Οταν βρεις τις λύσεις για το y αντικαταστείς y=2x-1 και βρίσκεις τα x...

μπορείς να κάνεις το ίδιο και στις υπόλοιπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την άσκηση?
2|χ+3|=|χ-5|

ευχαριστώ πολύ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
δίνω και εγώ γενικά καλές ασκήσεις
1)Να λυθεί και να διερευνηθεί το σύστημα

να λυθεί και να διερευνηθεί

και η δεύτερη...
Να εξετάσετε αν τα πιο κάτω συστήματα είναι αδύνατα , αόριστα ή έχουν μια λύση και να τα ερμηνεύσετε γεωμετρικά

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
|2χ+6|=|χ-5|
2χ+6=χ-5 η 2χ+6=-χ+5
χ=-11 η χ=-1/3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top