Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Prokopis22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Prokopis22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Παιδια το ημ^4χ+συν^4χ πως το δουλευω?Το πηρα (ημ^2χ)^2+(συν^2)^2 και μετα δεν μπορω να συνεχισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια το ημ^4χ+συν^4χ πως το δουλευω?Το πηρα (ημ^2χ)^2+(συν^2)^2 και μετα δεν μπορω να συνεχισω.

Προσπαθησε να εμφανισεις ταυτοτητα
ημ^4χ + συν^4χ= (ημ^2χ)^2 + (συν^2χ)^2=(ημ^2χ)^2 + (συν^2χ)^2 + 2ημ^2χσυν^2χ - 2ημ^2χσυν^2χ=(ημ^2χ + συν^2χ)^2 -2ημ^2χσυν^2χ= 1^2 - 2ημ^2χσυν^2χ= 1 - 2ημ^2χσυν^2χ.

Ελπιζω να βοηθησα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Ξερετε γιατι δεν οριζεται η εκθετικη συναρτηση με αρνητικη βαση; π.χ η f(x)=(-2)^x
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γιατί τότε για x=1/2 ας πούμε θα ήταν f(1/2)=(-2)^1/2=sqrt(-2) που δεν ορίζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ξερετε γιατι δεν οριζεται η εκθετικη συναρτηση με αρνητικη βαση; π.χ η f(x)=(-2)^x

Διάβασε την πρώτη σειρά του αρχείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1.docx
    53.6 KB · Εμφανίσεις: 252

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Διάβασε την πρώτη σειρά του αρχείου
Ναι το γνωριζω οτι η εκθετικη συναρτηση οριζεται ως η συναρτηση f(x)=a^x με α>0 και διαφορο του 1 αλλα επισης ξερω οτι η f(x)=-(2)^x ειναι και αυτη συναρτηση εκθετικη.Ακομα,δεν εχω καταλαβει το λογο που δεν υπαρχει η συναρτηση (-4)^χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για f(x)=(-4)^x, για μη ακέραια τιμή του x, το f(x) θα ήταν ρίζα αρνητικού αριθμού, δηλαδή μη πραγματικός αριθμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ναι το γνωριζω οτι η εκθετικη συναρτηση οριζεται ως η συναρτηση f(x)=a^x με α>0 και διαφορο του 1 αλλα επισης ξερω οτι η f(x)=-(2)^x ειναι και αυτη συναρτηση εκθετικη.Ακομα,δεν εχω καταλαβει το λογο που δεν υπαρχει η συναρτηση (-4)^χ

1)Ίσως δεν με κατάλαβες. Σε φωνάζω " Παύλο" και με ρωτάει ένας. Γιατί τον λες Παύλο; Τι να του απαντήσω;
2)Η συνάρτηση που γράφεις είναι η αντίθετη της εκθετικής . Δεν είναι κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ictus

Νεοφερμένος

Ο ictus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θα μπορούσατε να βοηθήσετε με αυτή την λογαριθμική συνάρτηση?
log(x-2) +log(x+1)=log18
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καλησπέρααα μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτες τις ασκησουλες?? : 1) να βρειτε την εξισωση της ευθειας που διερχεται απο τα σημεια (2,1) και (3,4)

2)να λυσετε το συστημα
(λ-2)x+5y=5 x+(λ+2)y=5 λεR
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπέρααα μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτες τις ασκησουλες?? : 1) να βρειτε την εξισωση της ευθειας που διερχεται απο τα σημεια (2,1) και (3,4)

2)να λυσετε το συστημα
(λ-2)x+5y=5 x+(λ+2)y=5 λεR

ap.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ . Εχω ακομα μια να λυσετε το συστημα (λ-1)x-2y=1 4x-(λ+1)y=-2
Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα?

ευχαριστώ πολυ . Εχω ακομα μια να λυσετε το συστημα (λ-1)x-2y=1 4x-(λ+1)y=-2
Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ . Εχω ακομα μια να λυσετε το συστημα (λ-1)x-2y=1 4x-(λ+1)y=-2
Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα?

ευχαριστώ πολυ . Εχω ακομα μια να λυσετε το συστημα (λ-1)x-2y=1 4x-(λ+1)y=-2
Βασικα αυτες οι ασκησεις εχουν καποια μεθοδολογια ??? Μπορει καποιος να μου πει συνοπτικα? :worry:

Λοιπον ειναι συστηματα με παραμετρο και λυνονται με οριζουσα....
Οριζουσα εκανες στο φροντ σωστα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ναι ναι καναμε, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν υπαρχει καποια μεθοδολογια... το παμε βλεποντας και κανοντας ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
Μας εβαλαν κατι ασκησεις στο φροντιστηριο αλλα εχω κολλησει αρκετα :/
Μαλλον φταινε τα περσινα κενα
μου χει μια ασκησει να παρασταθουν γραφικα οι συναρτησεις
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στο πως να τη σχηματισω αλλα και να μου πειτε το τροπο που σχηματιζω μια συναρτηση; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
Μας εβαλαν κατι ασκησεις στο φροντιστηριο αλλα εχω κολλησει αρκετα :/
Μαλλον φταινε τα περσινα κενα
μου χει μια ασκησει να παρασταθουν γραφικα οι συναρτησεις
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στο πως να τη σχηματισω αλλα και να μου πειτε το τροπο που σχηματιζω μια συναρτηση; :/
Πρέπει να φτιάξεις ένα πίνακα τιμών. π.χ : https://users.sch.gr/thafounar/classG/lessons/function2/gramikifun.htm
και για πειραματισμό https://www.desmos.com/calculator Ο πίνακας γίνεται συνήθως για γραφικές παραστάσεις συναρτήσεων που δεν είναι γνωστές. Αυτές που παραθέτεις για παράδειγμα είναι σχετικά γνωστές μορφές συναρτήσεων, αλλά αν δυσκολεύεσαι κάνεις ένα πινακάκι και ξεμπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια...
Εχω ενα προβλημα
Μας εβαλαν κατι ασκησεις στο φροντιστηριο αλλα εχω κολλησει αρκετα :/
Μαλλον φταινε τα περσινα κενα
μου χει μια ασκησει να παρασταθουν γραφικα οι συναρτησεις
α)f(x)=2x²
b)f(x)=-2x²
f(x)=2/x
f(x)=-2/x
μπορειτε να με βοηθησετε λιγο στο πως να τη σχηματισω αλλα και να μου πειτε το τροπο που σχηματιζω μια συναρτηση; :/

Για να φτιάξεις τη γραφική παράσταση μιας συνάρτησης πρέπει πρώτα να κάνεις τη μελέτη της συνάρτησης. Δηλαδή:

1) Πεδίο ορισμού
2) Πεδίο τιμών
3) Ασύμπτωτες
4) Προσδιορισμός διαστημάτων συνέχειας και πιθανών σημείων ασυνέχειας
5) Προσδιορισμός διαστημάτων παραγωγισιμότητας και πιθανών σημείων που δεν ορίζεται παράγωγος (π.χ. κατακόρυφη εφαπτομένη)
6) Μονοτονία
7) Κυρτότητα
8) Τοπικά και ολικά ακρότατα
9) Σημεία καμπής

Αυτή είναι η γενική διαδικασία. Στα πλαίσια των μαθηματικών γενικής παιδείας ούτε απαιτείται ούτε περιλαμβάνεται στη διδακτέα ύλη η εκπόνηση αυτής της μελέτης. Αν ζητηθούν γραφικές παραστάσεις θα είναι απλές και γνωστές από τις προηγούμενες τάξεις του λυκείου και δεν θα απαιτείται μελέτη της συνάρτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avalonlll

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ωραια ευχαριστω πολυ παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Να αναλυσετε αν εχει νοημα να ελαχιστοποιησουμε τη συναρτηση : Σ(xi-a)=0 (για i απο 1 εως n) ως προς α για να προσδιορισουμε ενα αντιπροσωπευτικο μετρο θεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top