Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Είναι μεγάλη ανάγκη μπορείτε να το λύσετε; ΤΟ ΕΛΥΣΑ και εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρη.Σας παρακαλώ.

Α=(-3) εις τη δευτερα επι 2-2 εις την τεταρτη +(-4) εις την τριτη : 8 + [ 1-(-1_ εις την τριτη επι 2

*τις δυνάμεις τις έβαλα με λόγια.Σας παρακαλώ είναι πολύ σημαντικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είναι μεγάλη ανάγκη μπορείτε να το λύσετε; ΤΟ ΕΛΥΣΑ και εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρη..

Δες πως βγαίνουν σύμβολα κατευθείαν από ελληνικό πληκτρολόγιο:

Δυνάμεις: ² :CTRL+ALT+2, ³ :CTRL+ALT+3, Μοίρες: ° :CTRL+ALT+0, ± : CTRL+ALT+"-", ½ : CTRL+ALT+"+".
⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ ⁹ (αυτά για επικόλληση)

- Γράψτο λοιπόν καλά και γραψε το αποτέλεσμα για να σου πούμε αν είναι σωστό. (Αξία έχει να το λύσεις εσύ και όχι να σου το λύσουν άλλοι). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Dias thanks για τις δυναμεις.Αλλά μου αρέσει που το είπα κιόλας. ΤΟ ΕΛΥΣΑ αλλά δεν είμαι σίγουρη. Λοιπόν, τεσπα.
Α=(-3)²*2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³*2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias thanks για τις δυναμεις.Αλλά μου αρέσει που το είπα κιόλας. ΤΟ ΕΛΥΣΑ αλλά δεν είμαι σίγουρη. Λοιπόν, τεσπα.
Α=(-3)²*2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³*2
Διόρθωσε το: αυτή η αγκύλη στο τέλος πού κλείνει? (Για επί καλύτερα βάζε τελεία.). Είπες και πόσο βρήκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Βρήκα 29 αλλά ρε Dias αφού καταλαβαίνεις τι γράφω γιατί με παιδεύεις;
Α=(-3)²*2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³*2}
Δεν ξέρω πως θα πάει η τελειά στη μέση. Μπορείς να με βοηθήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βρήκα 29 αλλά ρε Dias αφού καταλαβαίνεις τι γράφω γιατί με παιδεύεις;
Α=(-3)²*2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³*2}
Δεν ξέρω πως θα πάει η τελειά στη μέση. Μπορείς να με βοηθήσεις;
Πάρε τελείες για τη μέση · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · · ·
Δεν νομίζω να βγαίνει 29. Προσπάθησε πάλι....
(Εγώ βρήκα -3):slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πως το βρήκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Βρήκα 29 αλλά ρε Dias αφού καταλαβαίνεις τι γράφω γιατί με παιδεύεις;
Α=(-3)²· 2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³· 2}
Δεν ξέρω πως θα πάει η τελειά στη μέση. Μπορείς να με βοηθήσεις;
Α = (-3)²· 2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³· 2} = 9· 2 - 16 - 64:8 + [1-(-1)· 2] = 18 -16 - 8 +(1+2) = 18 - 16 - 8 + 3 = -3
Εύκολο δεν ήταν? :devil:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Άκου:
Α=(-3)²*2-2⁴+(-4)³ : 8+ {1-(-1)³*2}
Α=(3)²*+2£-4³¨8+{1+1*2}
Α= 9*2+16-64:8+3
Α=18+16-64:8+3
Α=34-8+3
Α=26+3
Α=29:)

Αστο το καταλαβα τελικα -3:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fenaki12

Νεοφερμένος

Η fenaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας,χαιρετω όλοι την παρέα του ischool παιδιά αυριο γράφουμε τεστ μαθηματικα και εγω έλειπα όλη την βδομάδα την προσθεση μου την εξηγησε η αδερφη μου ομως θα ηθελα οποιος μπορει να μου απαντησει στις παρακάτω ερωτησεις:
Α)Πως γίνεται η αφαιρεση θετικών και αρνητικών?(ομόσημων ή ετερωσημων) και τι γινεται με τις παρενθεσεις?εννοω πότε τις βγάζουμε και γιατι? ευχαριστω...:confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ισχυει 1)α-(-β)=α+β,2)-α-β=-(α+β),
δηλαδη 1)οταν αφαιρουμε απο εναν θετικο εναν αρνητικο το αποτελεσμα ειναι το αθροισμα των απολυτων τιμων(των αριθμων με προσημο +)π.χ. 5-(-3)=5+3=8
2)οταν αφαιρουμε μεταξυ τους δυο αρνητικους το αποτελεσμα ειναι το αθροισμα των απολυτων τιμων με μειον απ εξω π.χ. -5-4=-(5+4)=-9
Οσον αφορα τις παρενθεσεις1)οταν η παρενθεση εχει + απ εξω βγαζουμε την παρενθεση και αφηνουμε τα προσημα των ορων μεσα στην παρενθεση οπως ειναι π.χ.+(5-4-5+9+2)=5-4-5+9+2=7
2)Οταν η παρενθεση εχει - απ εξω βγαζουμε την παρενθεση και αλλαζουμε τα προσημα των ορων που ειναι μεσα στην παρενθεση π.χ. -(5-2+5-8+7)=-5+2-5+8-7=-7
Ελπιζω να τα ειπα κατανοητα και να βοηθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
όπως τα λέει ο leobakagian είναι,φυσικά θα ήταν προτιμότερο να ανεβάσεις κάποιο παράδειγμα που σε δυσκολεύει ή δεν μπορείς να καταλάβεις για να είναι to the point που λένε και στο χωριό μου :P οι απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenaki12

Νεοφερμένος

Η fenaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν εχω καποιο παραδειγμα για τον λογο οτι ελειπα απλα για να κανω ασκησεις δοκιμαστικες πρεπει να ξερω....ευχαριστω με βοηθησες πολυ....αντε να δουμε τι θα γραψω

και τι γινεται αν δεν βγαλουμε τις παρενθεσεις?ειναι λαθος/?

να και ενα παραδειγμα ας πουμε =
13-(15-3)+(12-7)-(9+6) βρήκα οτι μας κάνει -10 σωστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
μπορείς να κάνεις την πράξη μέσα στην παρένθεση και μετά να σου μείνει το πρόσημο απ'έξω και αναλόγως το διατηρείς ή το αλλάζεις.πχ -(2+1-8+4)=-(7-8)=-(-1)=1......ή =-2-1+8-4=-7+8=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σε ασκησεις με νουμερα δεν πειραζει να μη βγαλεις τις παρενθεσεις...Ειναι σωστο αυτο που εκανες...Αλλα για παραδειγμα:Ασκηση:Να αποδειξετε οτι α-(α-β+γ+3)=β-γ-3 δεν μπορεις να μην βγαλεις τις παρενθεσεις γιατι δεν προχωραει η ασκηση...Ενω βγαζοντας τις παρενθεσεις εχεις
α-(α-β+γ+3)=α-α+β-γ-3=β-γ-3...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
να και ενα παραδειγμα ας πουμε =
13-(15-3)+(12-7)-(9+6) βρήκα οτι μας κάνει -10 σωστο?

13-(12) + (5) -(15)= 13-12+5-15= 1+5-15= 6-15= -9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenaki12

Νεοφερμένος

Η fenaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
λυνονται παντως οσο κι ειναι μπερδεμενοι!και ο γριφος του Εinstein μπερδεμενος ειναι και πολυ περισσοτερο αλλα λυνεται και απο παιδι Α' γυμνασιου και απο πολυ μικροτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
στα γρηγορα που ειδα τον πρωτο γρίφο φαίνεται ότι από τη στιγμή που κάθησε στο παγκάκι μέχρι να βρεθούν σπίτι πέρασαν 18 λεπτά. Τώρα το πόσα απο αυτά ήταν παγκάκι και πόσα αυτοκίνητο δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
αυτο ειναι οντως υλη Α' Γυμνασιυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top