Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Helenviolet

Νεοφερμένος

Η Helenviolet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
η απαντηση εινα εξι δεύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ή τρία πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μπορούσατε να πείτε απλά 3 σκέτο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
οταν μαθω τελικα ποιο ειναι θας σας πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
μπορειτε να μου βρειτε,επειδη δεν ειμαι σιγουρη τη λυση της πραξης:
εφτα τριτα επι εξι τεταρτα μειον ενα επι ενα δευτερο
το αποτελεσμα μπορει να ειναι:
εξι δευτερα ή τρια πρωτα ή ενα δευτερο ή ενα πρωτο ισον ενα

Το ξανα έκανα τελικά.Δεν ήταν αυτό που σου είπα μπερδεύτηκα. Αναλυτικά:
7/3 επι 6/4 μειον 1 επι 1/2
42/12 μειον 1 επι 1/2
42/12 μειον 1/2
42/12 μειον 6/12
36/12
δηλαδή με απλοποίηση με το 2 18/6 ξανα με το 2 9/3 με το τρια 3/1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Λοιπον επειδη βλεπω οτι πολλοι ρωτουν και υπαρχουν και πολλα θεματα γι'αυτο θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να με καθοδηγησετε καπως για ενα προβλημα διοτι τη μερα που γινοταν το μαθημα επρεπε να κανω προβα για τη χριστουγεννιατικη γιορτη του σχολειου!! Πιστευω πως θα επρεπε να βρισκουν ωρες για πιο ασημαντα μαθηματα για τις προβες...
Τελος παντων το προβλημα ειναι
Ενας εμπορος αγορασε διαφορα εμπορευματα συνολικης αξιας 30.000 ευρω. Πληρωσε τοις μετρητοις 40% και τα υπολοιπα με συναλλαγματικες, σε 4 μηνιαιες δοσεις με τοκο 1% το μηνα. Να υπολογισεις το συνολικο ποσο της επιβαρυνσης απο τους τοκους που θα πληρωσει.
Αν μπορειτε πειτε μου τον τροπο με τον οποιο θα μπορουσα να λυσω αυτο το προβλημα. Δε θελω να μου τη λυσετε προς θεου...Δοκιμασα σε συνεργασια με μια συμμαθητρια μου να βρω το συνολικο ποσο επιβαρυνσης αλλα αποτυχαμε γι'αυτο και κατεφυγα στο σαιτ.Σας ευχαριστω...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Λοιπόν,
1) Υπολογίζεις πόσα πλήρωσε τοις μετρητοίς(εννοείται ότι μετά βρίσκεις πόσο πλήρωσε με συναλλαγματικές)
2) Έπειτα υπολογίζεις πόσος είναι ο συνολικός τόκος
Μια βοήθεια: Ο τόκος δεν υπολογίζεται στο αρχικό ποσό πάντα(για παράδειγμα ο τόκος του 2ου μήνα υπολογίζεται στο κεφάλαιο του 1ου μήνα και ο τόκος του 3ου μήνα στο κεφάλαιο του 2ου μήνα)
Αν όντως είναι τόσο εύκολο όσο νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Βρηκα τον πρωτο μηνα πολλαπλασιαζοντας με το επιτοκιο βρισκοντας τον τοκο. Μετα τον προσθεσα στο μηνιαιο ποσο και σ'αυτο πολλαπλασιασα το επιτοκιο και παει λεγοντας...Αλλα πρεπει να μου βγηκε λαθος γιατι το ηλεγξα πισω και ειχε αλλο αποτελεσμα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Είναι αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω.Μήπως δεν πρόσθεσες σωστά;Πάντως μια που βρήκες το αποτέλεσμα,επειδή δεν έχω φτάσει εκεί δεν το λες γιατί με έφαγε η περιέργια;Εμένα μου βγήκε ότι συνολικά οι δόσεις του στοίχησαν 36.541 και ότι η επιβάρυνση είναι 541€.Πόσο βγήκε για πες;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Χωρίς απλοποίηση με μία πράξη νομίζω είναι σαραντά ένα εικοστά τέταρτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantom

Νεοφερμένος

Ο mantom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
στο μεροςα κεφαλαιο 3-δραστηριοτητα για το σπιτι-σελ.63 στην ερωτηση :ποσα ερυθρα αισφαιρια υπαρχουν σε εναν υγιη αν8ρωπο? τι απαντησατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια Σταμπουλη

Νεοφερμένος

Η Μαρια Σταμπουλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
θελω βοηθεια στην ασκ.11 σελ.162. αν γινεται απαντηστε μου τωρα γιατι την θελω για αυριο:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
To μέσο Ο χωρίζει το τμήμα ΑΒ σε δυο ίσια τμήματα.Άρα το ΟΑ=ΟΒ=4,2cmΕπομένως:ΑΒ=ΑΟ+ΟΒ=4,2+4,2=8,4cm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vkaratsolis

Νεοφερμένος

Ο vkaratsolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λύση

22002 – 3*(-4)1001 = 2k
22002 – 3*( - 22)1001 = 2k
22002 + 3*22*1001 = 2k
22002 + 3*22002 = 2k
22002 (1+3) = 2k
4*22002 = 2k
22*22002 = 2k
22004 = 2k Άρα k=2004
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Λάθος το δικό μου παιδιά...Μπερδεύτηκα!!!Κάποιος το είπε το σωστό..Νομίζω η elevestar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Είναι αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω.Μήπως δεν πρόσθεσες σωστά;Πάντως μια που βρήκες το αποτέλεσμα,επειδή δεν έχω φτάσει εκεί δεν το λες γιατί με έφαγε η περιέργια;Εμένα μου βγήκε ότι συνολικά οι δόσεις του στοίχησαν 36.541 και ότι η επιβάρυνση είναι 541?.Πόσο βγήκε για πες;:)

Λοιπον συγνωμη για την καθυστερηση!! Η λυση ειναι
18.000 επι ενα εκατοστο = 180
18.000-4500=13.500
13.500 επι ενα εκατοστο = 135
13.500-4500=9000
9000 επι ενα εκατοστο = 90
9000-4500=4500
4500 επι ενα εκατοστο = 45
Αν προσθεσουμε τα αποτελεσματα 180+135+90+45= 450
Και επειτα αν κανουμε τη διαιρεση 450 δια 30.000 θα βρουμε 0,015 ωστε αν το πολλαπλασιασουμε με το 100 θα βρουμε 1,5%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα πολύ καλό βοήθημα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΤΕΥΧΟΣ 2ο ώστε να μπορέσει να μου παρέχει και έξτρα ασκήσεις για τις τελικές εξετάσεις;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
-----------------------------------------
Ξέρετε κάποιο site που να παρέχει ασκήσεις για εξάσκηση σε διαγωνίσματα διαφόρων μαθημάτων (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ, ΑΡΧΑΙΑ, ΒΙΟΛΟΓΙΑ κ.α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
www.school-town.net Η com

Νομίζω πως είναι κάτι καλό..Δοκίμασε αυτό το Site!!Βοηθήματα υπάρχουν παντού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LENIAGEOR

Νεοφερμένος

Η ΖΟΥΖΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φιλαράκια μου θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλεξω ένα βιβλίο με ασκήσεις μαθηματικών α' γυμνασίου για να μπορώ να κάνω εξάσκηση. Οχι λυσαρι βιβλιου.Ευχαριστω. Γνωρίζεται κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tραγανίτης εκδόσεις Σαββάλας:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top