Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
εισαι καλος εσυ!!!οσον αφορα το β)μια προεκταση της διαμεσου κατα ισο αρκει....the rest details

Δίνω και εγω τη λύση μου

Έστω γωνία ΒΑΓ ου βαίνει σε ημικύκλιο.Φέρουμε την ακτίνα απο το Α.
Τότε το ΒΟΑ είναι ισοσκελές.Τότε ΒΟΑ=ΟΑΒ γωνίες είναι ισες.
Και το ΟΑΓ είναι ισοσκελές έτσι ΟΓΑ=ΟΑΓ

Όμως ΒΟΑ+ΑΟΒ+ΟΓΑ+ΟΑΓ=180 (τρίγωνο) Έστι προκύπτει οτι ΟΑΒ+ΓΑΟ=90
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
γιατί Α+Δ=180?
μπορεί να το εξηγήσει κάποιος? μπερδέυτηκα.


Ισχύει ότι σε κάθε εγγεγραμμένο τετράπλευρο οι απέναντι γωνίες είναι παραπληρωματικές.

Αντίστροφα, κάθε τετράπλευρο του οποίου οι απέναντι γωνίες είναι παραπληρωματικές είναι εγγράψιμο (?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
προφανως και ισχυει
-----------------------------------------
Ας βαλω και γω μια αρκετα καλουτσικη και εξυπνουλα θα ελεγα...
αν να παραγοντοποιησετε την παρασταση
........θελει μαγκιτσα...

Η ασκηση βεβαια τωρα που τη βλεπω γενικευεται ως εξης:
αν να γινει γινομενο η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ένα ωραίο θέμα γ γυμνασιου:

Έστω ο τριψήφιος ακέραιος αριθμός Α=abc οπου α,b,c ψηφία με α>0. Αν εναλλάξουμε το πρώτο με το τρίτο ψηφίο του, τότε προκύπτει ο ακέραιος Β που είναι μικρότερος απο τον Α κατά 396. Επιπλέον, αν από τον Α αφαιρέσουμε 41 ο αριθμός που προκύπτει ισούται με 50 φορές το άθροισμα των ψηφίων του Α. Να βρεθεί ο Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ποποποπο τι μου θυμισες τωρα................πες μου οτι ειναι Ευκλειδης 2007-8 Γ γυμνασιου?
Αυτη η ριμαδο πραξη μου εχει μεινει στο μυαλο ανεξυτηλη!!!!
ειχα λυσει τα πρωτα 3 θεματα και ειχε μεινει ακομα κανα μισαωρο...
αρχιζω να το παλευω ενω ειχε μεινει κανα τεταρτο...φτανω σε αυτο το περιβοητο 99c-99a+396=0 και λεω :''μπα λαθος εχω κανει σιγα τωρα μη διαιρειται το 99 με το 396'' και το παραταω το θεμα εκει.......αχχχχχ ειδες ομως αν δεν ξερεις καλη διαιρεση αυτα παθαινεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
πολύ ωραίο θέμα πραγματι, ναι είναι ο ευκλείδης 7-8

Δίνω λοιπόν την ταπεινή μου λύση:

Απο την υπόθεση του προβληματος προκύπτουν οι εξισώσεις

*------------------------------------------------------------------------------------------*

*--------------------------------------------------------------------------------------------*
όμως

Επειδή c ακέραιος τοτε c=4 . Αντικαθηστώντας προκύπτει οτι A=441
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pkgate13

Νεοφερμένος

Ο pkgate13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
να και μια δική μου για γ γυμνασίου


Αν οι θετικοί πραγματικοί αριθμοί​
[FONT=TimesNewRoman,Italic]x[/FONT],[FONT=TimesNewRoman,Italic]y [/FONT]ικανοποιούν την ισότητα

χ2+4y2=20/3χy

να βρείτε την τιμή της παράστασης

Α=χ+2y/χ-2y​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
να και μια δική μου για γ γυμνασίου



Αν οι θετικοί πραγματικοί αριθμοί
[FONT=TimesNewRoman,Italic]x[/FONT],[FONT=TimesNewRoman,Italic]y [/FONT]ικανοποιούν την ισότητα

χ2+4y2=20/3χy​

να βρείτε την τιμή της παράστασης​


Α=χ+2y/χ-2y​


Δεν είναι δικη σου είναι η φετινή του ευκλείδη. Αν έχχεετε οποιαδηποτε απορία για τις ασκήσεις της πρώτης σελίαδας απλώς στείλτε ενα pm

Ας βάλω αλλη μια άσκηση

Σε τρίγωνο ΑΒΓ, έστω τα μέσα των πλευρών του Ε,Ζ,Η. Να αποδείξετε οτι τα τρίγωνα ΑΒΓ και ΕΖΗ είναι όμοια.Να γράψετε το λόγο ομοιοτητας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pkgate13

Νεοφερμένος

Ο pkgate13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ε αυτό εννούσα
δηληδή μία άσκηση από μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
να και μια δική μου για γ γυμνασίου


Αν οι θετικοί πραγματικοί αριθμοί​
[FONT=TimesNewRoman,Italic]x[/FONT],[FONT=TimesNewRoman,Italic]y [/FONT]ικανοποιούν την ισότητα

χ2+4y2=20/3χy

να βρείτε την τιμή της παράστασης

Α=χ+2y/χ-2y​


Εφαρμόζοντας ταυτότητα cauchy στη δεδομένη σχέση προκύπτει ότι


*----------------------------------------------------------------*


Έτσι η ζητούμενη παράσταση γίνεται

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ας βάλω αλλη μια άσκηση

Σε τρίγωνο ΑΒΓ, έστω τα μέσα των πλευρών του Ε,Ζ,Η. Να αποδείξετε οτι τα τρίγωνα ΑΒΓ και ΕΖΗ είναι όμοια.Να γράψετε το λόγο ομοιοτητας

Τα κριτήρια ομοιότητας τριγώνων ποιά είναι?

Από την πρόταση "Το ευθύγραμμο τμήμα που ενώνει τα μέσα δυο πλευρών ενός τριγώνου είναι παράλληλο με την τρίτη και ίσο με το μισό της" (ή ζητάς απόδειξη της πρότασης?) παίρνουμε ΕΖ // ΑΓ, 2ΕΖ = ΑΓ και το ίδιο ισχύει για τις άλλες δυο πλευρές. Άρα τα τρίγωνα ΑΒΓ και ΕΖΗ έχουν ίσες γωνίες και παράλληλες πλευρές => είναι όμοια?

Εγώ βρήκα λόγο 1/4. :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
να ρωτησω κατι...ποια ειναι αυτη η ταυτοτητα Cauchy που χρησιμοποιεις γιατι εμενα τα βηματα που κανεις μου φαινονται κανονικα..εννοω απλα φτιαχνεις την ταυτοτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ρε παιδιά τα πράγματα για το α είναι απλά.

Το ημικύκλιο είναι τόξο 180 μοιρών, οπότε κάθε γωνία που βαίνει στο τόξο που το ορίζει είναι 180/2=90 μοίρες.


:P
-----------------------------------------
Ας βάλω αλλη μια άσκηση

Σε τρίγωνο ΑΒΓ, έστω τα μέσα των πλευρών του Ε,Ζ,Η. Να αποδείξετε οτι τα τρίγωνα ΑΒΓ και ΕΖΗ είναι όμοια.Να γράψετε το λόγο ομοιοτητας


Το ευθύγραμμο τμήμα που ενώνει τα μέσα δύο πλευρών ενός τριγώνου είναι ίσο με το μισό της τρίτης πλευράς, οπότε αυτά τα τρίγωνα έχουν τις πλευρές τους ανάλογες και έτσι είναι όμοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ρε παιδιά τα πράγματα για το α είναι απλά.

Το ημικύκλιο είναι τόξο 180 μοιρών, οπότε κάθε γωνία που βαίνει στο τόξο που το ορίζει είναι 180/2=90 μοίρες.


:P

Χαίρω πολύ, όμως έχει πιο πολλή φάση (και σκέψη) αν το πας the other way round.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p@g

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ρε παιδιά τα πράγματα για το α είναι απλά.

Το ημικύκλιο είναι τόξο 180 μοιρών, οπότε κάθε γωνία που βαίνει στο τόξο που το ορίζει είναι 180/2=90 μοίρες.


:P
πώς?εσυ για ποια ασκηση μιλας?ή κανεις πλακα?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ρε πλάκα μας κάνει η δε διαβάζει την ασκση, ο λόγος ομοιότητας είναι λ=0,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linaki

Νεοφερμένος

Η linaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
γεια σε ολουσ!:D
λοιπον ακουστεε!
χριαζομαι βοηθεια σε κατι ασκησεισ..μπορειτε να με βοηθησετε?
πχ.
αν χ+ψ=5 και χ.ψ=3 τοτε να υπολογισετε:
α:
β:
γ: Α=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.




Για το αποκάτω δεν είμαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HARDCORE GREEK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.




Για το αποκάτω δεν είμαι σίγουρος.

εχεις κανει ενα λαθος απο ο,τι ειδα
σε ενα σημειο για το υπολοιπο δεν ξερω σε αυτο που εκανες βασιστηκα
2*25-6-3(χ3+ψ3)-10=50-6-3(χ+ψ)εις την 3 -10=
=50-6-3*5εις την 3 -10=
=50-6-3*125-10=
=50-6-375-10=
=44-375-10=
=-331-10=
=-341
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.




Για το αποκάτω δεν είμαι σίγουρος.

3^3 κανει 27. Εχετε κάνει λάθος στις ασκήσεις.

Λοιπόν

χ^2+υ^2=19
χ^3υ^3=27.

Α=-212
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top