Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

padofla

Νεοφερμένος

Ο padofla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αχχααχχαα αυτο που λες ειναι λαθος γιατι ο τροπος δειχνει τη σημασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

padofla

Νεοφερμένος

Ο padofla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δηλαδη το θεμα του tread ειναι αλλο και εμεις λεμε τα δικα μας αν θες στειλε πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
στα αληθεια εισαι 3 λυκειου και δε μπορεις να λυσεις αυτο???

λυσε την πρωτη ως προς χ μετα βαλε αυτο που βρηκες στη δευτερη και θα βγαλεις για το ψ 2 ετεροσημες τιμες με αντικατασταση

-------------------------------------------------------------------------------
πώς λύνω το σύστημα?
3χ+ψ=5 (κι όχι 3χ+1=5 όπως είχα γράψει πιο πριν)
(χ^2)+(ψ^2)=5
νομίζω ότι με ορίζουσα δε λύνεται. Άλλος τρόπος;
------------------------------------------------------------------------------
Συχνά μετά απο πολλές ώρες διάβασμα αργά το βράδυ και πολλές μέρες στο ίδιο βιβλίο τρώω κάτι κολλήματα... που και τα εύκολα δε τα λύνω. Το ονομάζω αυτό υπερκορεσμό. Ήθελα πολύ να το λύσω με ορίζουσα ή αλλά δε γίνεται από όσο ξέρω... Εγώ εκεί πείσμα δεν ήθελα να το λύσω με τη μέθοδο της αντικατάστασης που προτείνεις εσύ που λύνεται εύκολα, αλλά με πίνακες ή με τη μέθοδο των αντίθετων συντελεστών (εδώ έφαγα πάλι σκάλωμα, θα μπορούσα βέβαια 'αν μου κοβε' να σηκώσω στο τετράγωνο την πρωτοβάθμια 3χ+ψ=5, αλλά και πάλι δε βλέπω να μου βγαίνει η μέθοδος αντίθετων συντελεστών γλυκά και ωραία).
Δε πάω Λύκειο. Έχω τελιώσει το λύκειο και ξανά-διαβάζω όλα τα μαθηματικά λυκείου απο την αρχή σπίτι μόνος γιατί θέλω να μάθω όχι να βγάλω την ύλη... Όταν λύνω πλέον ασκήσεις ψάχνω να βρω όσες μπορώ πιο πολλές διαφορετικές λύσεις, δε με ενδιαφέρει πλέον απλά να τη λύσω όπως όπως, αλλά να μάθω να βρίσκω όλες τις διαφορετικές λύσεις που μπορώ να βρω. Βασίζομαι στη καλοσύνη των χρηστών του φόρουμ αν θέλουν να με βοηθάνε σε ασκήσεις που κολάω. Τέλος, δε με πειράζει αν με κριτικάρουν. Ευχαριστώ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
-------------------------------------------------------------------------------
πώς λύνω το σύστημα?
3χ+ψ=5 (κι όχι 3χ+1=5 όπως είχα γράψει πιο πριν)
(χ^2)+(ψ^2)=5
νομίζω ότι με ορίζουσα δε λύνεται. Άλλος τρόπος;
------------------------------------------------------------------------------
Συχνά μετά απο πολλές ώρες διάβασμα αργά το βράδυ και πολλές μέρες στο ίδιο βιβλίο τρώω κάτι κολλήματα... που και τα εύκολα δε τα λύνω. Το ονομάζω αυτό υπερκορεσμό. Ήθελα πολύ να το λύσω με ορίζουσα ή αλλά δε γίνεται από όσο ξέρω... Εγώ εκεί πείσμα δεν ήθελα να το λύσω με τη μέθοδο της αντικατάστασης που προτείνεις εσύ που λύνεται εύκολα, αλλά με τη μέθοδο των αντίθετων συντελεστών που ακόμα απορώ πως γίνεται...(εδώ έφαγα πάλι σκάλωμα).
Δε πάω Λύκειο. Έχω τελιώσει το λύκειο και ξανά-διαβάζω όλα τα μαθηματικά λυκείου απο την αρχή σπίτι μόνος γιατί θέλω να μάθω όχι να βγάλω την ύλη... Όταν λύνω πλέον ασκήσεις ψάχνω να βρω όσες μπορώ πιο πολλές διαφορετικές λύσεις, δε με ενδιαφέρει πλέον απλά να τη λύσω όπως όπως, αλλά να μάθω να βρίσκω όλες τις διαφορετικές λύσεις που μπορώ να βρω. Βασίζομαι στη καλοσύνη των χρηστών του φόρουμ αν θέλουν να με βοηθάνε σε ασκήσεις που κολάω. Τέλος, δε με πειράζει αν με κριτικάρουν. Ευχαριστώ. :redface:
Με ορίζουσες θα λύνεις γραμμικά συστήματα ή σε μερικές περιπτώσεις μη γραμμικά συστήματα που ανάγονται σε γραμμικά. Εδώ το σύστημα δεν είναι γραμμικό (και ούτε ανάγεται σε ένα) οπότε λύνεται μόνο με αντικατάσταση.

Αντικαθιστάς στην άλλη σχέση και έχεις . Δοκίμασε να το πάρεις από 'δω και να συνεχίσεις μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.





Έτσι προκύπτουν οι δύο λύσεις για την μεταβλητή χ, οι 1 και 2. Με αντικατάσταση στην σχέση 3x + y = 5 προκύπτει ότι:

Για χ = 1, y = 2
Για x = 2, y = -1

Οπότε οι λύσεις του συστήματος είναι οι (1,2) και (2, -1). Το πλήθος αυτό των λύσεων είναι λογικό, αφού γραφικά το σύστημα είναι αντίστοιχο με την εύρεση των κοινών σημείων ευθείας και κύκλου, τα οποία μπορεί να είναι το πολύ 2.

Σε περίπτωση που έκανα κάποιο λάθος διορθώστε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος γιατι η παρακατω προταση ειναι λαθος?
Αν ω η γωνια που σχηματιζει η ευθεια ε με τον αξονα χχ, τοτε ο συντελεστης διευθυνσης της ε ειναι η εφαπτομενη της γωνιας ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος γιατι η παρακατω προταση ειναι λαθος?
Αν ω η γωνια που σχηματιζει η ευθεια ε με τον αξονα χχ, τοτε ο συντελεστης διευθυνσης της ε ειναι η εφαπτομενη της γωνιας ω
Επειδή δεν ορίζεται συντελεστής για ορθή γωνία,που είναι μια τιμή του ω εδώ (η εφαπτομένη απειρίζεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Μπορει να μου πει καποιος γιατι η παρακατω προταση ειναι λαθος?
Αν ω η γωνια που σχηματιζει η ευθεια ε με τον αξονα χχ, τοτε ο συντελεστης διευθυνσης της ε ειναι η εφαπτομενη της γωνιας ω

σωστο νομίζω πως ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μήπως είναι λάθος επειδή δεν διευκρινίζει αν η γωνία μεταξύ της ευθείας και του άξονα είναι αυτή που σχηματίζεται στρέφοντας τον χ'χ κατά την θετική φορά μέχρι να πέσει πάνω στην ευθεία-έστω ω- ή η γωνία π-ω;

Υ.Γ. Βλέποντας τον ορισμό στο σχολικό της β' λυκείου για σωστό το κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τι διαφορά έχει το :a E R-{Z} απο το :a E R-Z? το έχω στην αποδειξη του βιβλίου της γ λυκείου για την παραγωγο του x^α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
τι διαφορά έχει το :a E R-{Z} απο το :a E R-Z? το έχω στην αποδειξη του βιβλίου της γ λυκείου για την παραγωγο του x^α.
Το ίδιο πράγμα δεν έχεις γράψει δυο φορές;
Τέλος πάντων, έχουμε δυο περιπτώσεις:
Αν και διάφορο του 1, τότε μέσω της ταυτότητας αποδεικνύεται ότι η είναι παραγωγίσιμη στο με

Αν τότε η είναι παραγωγίσιμη στο με
(Μέσω της σχέσης )

Δεν γνωρίζω αν οι δύο αποδείξεις είναι εντός ύλης ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
και εγώ αυτο πίστευα ότι είναι δηλαδή το ίδιο αλλα σε ένα βοήθημα καθώς έκανα κάποια σ-λ είχε αυτη τη πρόταση:ισχύει x^a=a*x^[a-1],αν α E R-Z, την οποία έδινε ως σωστή και απο κάτω είχε αυτην:x^a=a*x^[a-1],αν a E R -[Z],την οποία έδινε ως λάθος.αλλα μόνη διαφορά που έχουν είναι ότι η πρώτη εχειαγκιστρο στο Z ενώ η αλλη όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
και εγώ αυτο πίστευα ότι είναι δηλαδή το ίδιο αλλα σε ένα βοήθημα καθώς έκανα κάποια σ-λ είχε αυτη τη πρόταση:ισχύει x^a=a*x^[a-1],αν α E R-Z, την οποία έδινε ως σωστή και απο κάτω είχε αυτην:x^a=a*x^[a-1],αν a E R -[Z],την οποία έδινε ως λάθος.αλλα μόνη διαφορά που έχουν είναι ότι η πρώτη εχειαγκιστρο στο Z ενώ η αλλη όχι.
Πραγματικά, δεν μπορώ να δω τη διαφορά όση ώρα και να το κοιτάω, μήπως η διαφορά στα Σ-Λ βρισκόταν στα διαστήματα στα οποία η ήταν παραγωγίσιμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μάλλον στο ίδιο βοήθημα έψαξε κι αυτός εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spirosmal

Νεοφερμένος

Ο spirosmal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ίσως να έψαξε στο ίδιο αφου είναι απο τα πιο εμπορικά βοηθήματα που κυκλοφορούν.επι του θέματος πιστεύω ότι κατάλαβα τη διαφορα μεταξύ τους
υγ.ευχαριστω για το χρόνο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μπορει καποιος να βοηθησει στην ασκηση αυτη?εστω καποιες υποδειξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 20141230_175643.jpg
    20141230_175643.jpg
    789.5 KB · Εμφανίσεις: 196

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.

για

Αρα για καθε λ Ε R ευθεια

(1)
(2)

Για χ=-1 στην (1):y=4
(2):y=4
Αρα ολες η ευθειες διερχονται απο κοινο σημειο Κ(-1,4)
φερνω την ευθεια στην μορφη y=γχ+β οπου γ συντελ. διευθ.
y=-(2+λ)χ/1+λ -3/(1+λ) (γ=-(2+λ)/(1+λ))

θελει να ειναι καθετη στην η που εχει συντελεστη διευθ κ=-1/2 και γ*κ=-1(για να ειναι καθετα)
γ=2
-(2+λ)/(1+λ)=2
-2-λ=2(1+λ)
-2-λ=2+2λ
-4=3λ
λ=-4/3
για λ=-4/3

Υ.Σ:Ισως να υπαρχουν και λαθη στην λυση που σου εδωσα

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-B100/491/3189,12933/ δες την εφαρμογη 1 ειναι η ιδια ασκησει με αλλα νουμερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
ευχαριστώ φίλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Να βρείτε την εξίσωση της ευθείας που διέρχεται από το σημείο Μ (2,1) και τέμνει τις ευθείες y=3x-2 και y=x-2 στα σημεία Α και Β αντιστοίχως,έτσι,ώστε το Μ να είναι μέσον του ΑΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top