Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Η υπόδειξη αναφέρεται σε άλλη άσκηση (άσκηση 9. σελ. 23). Η λύση που έγραψες είναι σωστή.

Καλή συνέχεια.
Ουπς! Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkas

Νεοφερμένος

Ο karkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια παίδες,

μετά την άλγεβρα έρχεται αυτό το διαγώνισμα, μόνο που αυτό είναι πιο μεγάλο και θα είναι μάλλον πιο δύσκολο!!!

Γράφουμε 5 πράματα:
1) Διανυσματα (ολα)
2)Ευθεία
3)Απόσταση Σημείου από ευθεία, εμβαδόν
4)Κύκλος
5)Παραβολή

Πείτε σας εκλιπαρώ (:'(:'() τι σος θεματα είναι για θεωρια και αποδειξη, γιατί καίγομαι! Μας τα έχουν βάλει ΟΛΑ! Επίσης θέλω να προτείνετε ασκησεις που έχετε δει σε τετοια, κυριως για 4ο θεμα. Οπως για παραδειγμα κατι ασκήσεις με μυρμηγκια σε ομοκεντρους κυκλους, πλοια στις ευθειες και τα λοιπα!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
τι κυκλους και παραβολες λες;;;; Ποτε τα προλαβατε και τα κανατε ολα αυτα.. εμααα εμεις τωρα μπηκαμε στο φροντ στο 2.3 με το εμβαδον
απο διανυσματα παντως αμα σας βαλει θα σας βαλει θεμα απο εσωτερικο γινομενο αλλα νομιζω πως απλα θα το συνδιασει με τις ευθειες κ θα βαλει θεμα με ευθειες π ισως λυνεται πιο ευκολα με διανυσματα.. αλλιως στα διανυσματα ειναι προβολες sos κ ασκησουλες να βρεις την γωνια 2 διανυσματων.
στις ευθειες ειναι sos ασκησεισ με τριγωνα κ να βρεις τι εξισωσεις των πλευρων,διχοτομων,υψων κτλ. οπως κ μια εφαρμογη τ βιβλιου κ αλλα τ στυλ
να σχηματιζει μια ευθεια ισοσκελες τριγωνο με τουσ αξονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karkas

Νεοφερμένος

Ο karkas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι ασε, εμείς στα Τρίκαλα δεν την παλεύουμε στο θέμα Φροντιστήριο.
Έχουμε μπει και Μιγαδικούς στα Κατεύθυνσης της τριτης...χαζομάρες κάνουμε αλλά anyway.

Πάντως στην ευθεία απ'ότι έψαξα μόνο αυτα τα 2 είδη υπάρχουν, βάλε και κάποιες να βρεις τη μεσοπαράλληλη και τα λοιπά. Μικρά πράματα...

4ο θέμα όμως? Κανείς?....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
ουπς!!Παραβολή..???αμα τα καταλαβένετε καλά κανει κ σας προχωραει αλλιως...:/

τέσπα εμας για 4ο θέμα (μονο πανω σε ευθείες γιατι τώρα μπηκαμε στον κύκλο) μας έβαλε οικογένεια ευθειών δλδ 1 παράσταση και α)να δείξουμε για κάθε χΕR ότι αυτή η παράσταση είναι ευθεία,β)όλες οι ευθείες που ορίζονται απο αυτή την παράσταση διέρχονται απο το ίδιο σημείο

(εφαρμογή σελ. 67)
-----------------------------------------
Οπως για παραδειγμα κατι ασκήσεις με μυρμηγκια σε ομοκεντρους κυκλους, πλοια στις ευθειες και τα λοιπα!!!!
lol,τι μυρμήγκια και πλοία μας λες?!?!?!?!?!:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros_ribo

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχω ακούσει πως παλιότερα στα μαθηματικά στις πανελλήνιες έβαζαν προβλήματα με πλοία κτλ. Τώρα όμως δεν υπάρχει αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εμεις την περασμενη τεταρτη γραψαμε μαθ.κατ. αλλα σε μικροτερη ηλη απο την δικη σας (ευθεια,κυκλο) τωρα για σοσ απο διανυσματα ειναι ν ξερεις συντεταγμενες μεσου,και διανυσματος με γνωστα ακρα (σελ 33), μετρο διανυσματος (σελ 34) και αποσταση σημειων (σελ 35 στο μοβ κουτακι), συνθηκη παραλληλιας (σελ 36) κ συντελεστη διευθυνσης (σελ 37-38) , αρκετα σοσ ειναι το εσωτ γινομενο (σελ 41)
Απο ΕΥΘΕΙΑ: συντελεστης διευθυνσης (σελ 59 το κουτακι κατω), συνθηκες καθετοτητας κ παραλληλιας (σελ 60), εξισωση ευθειας (αποδειξη σελ 60), ειδικες περιπτωσεις (σελ 60-61), γενικη μορφη εξισωσης ευθειας (σελ 66 το κουτακι σοσ για σωστο/λαθος), εμβαδον τριγωνου (σελ 71 τυπος αποσταση σημειου απο ευθεια), υπολογισμος εμβαδου (σελ 73 το κουτακι)
Απο ΚΥΚΛΟ: ορισμος κυκλου κ τυπος (σελ 81-82), εφαπτομενη κυκλου κ αποδειξη ΣΟΣ (σελ 83), (σελ 85 το κουτακι ΣΟΣ για σωστο/λαθος)

απο παραβολη δεν ξερω γιατι εμεις προσφατα μπηκαμε σορρυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι ασε, εμείς στα Τρίκαλα δεν την παλεύουμε στο θέμα Φροντιστήριο.
Έχουμε μπει και Μιγαδικούς στα Κατεύθυνσης της τριτης...χαζομάρες κάνουμε αλλά anyway.

Πάντως στην ευθεία απ'ότι έψαξα μόνο αυτα τα 2 είδη υπάρχουν, βάλε και κάποιες να βρεις τη μεσοπαράλληλη και τα λοιπά. Μικρά πράματα...

4ο θέμα όμως? Κανείς?....

αφου πληρωνεις καλο θα ηταν να απαιτεις ενα ποιοτικο μαθημα..αφου κανετε που κανετε Γ' ας τα καταλαβαινεις τουλαχιστον:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
(Σημείωση: ούτε καν λύκειο είμαι, αλλά αυτά που θα ρωτήσω δε νομίζω να τα ξέρουν πολλά γυμνασιάκια, οπότε σκέφτηκα να το βάλω εδώ)

Έχω μερικές απορίες για κάποια σύμβολα μαθηματικών για τα οποία έψαξα και δεν βρήκα κάτι -έτσι κι αλλιώς θα προτιμούσα να τα είχα συμμαζεμένα εδώ-. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσε κανείς.

1. Τι είναι το και το ?
2. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για το .
3. Όταν ένα ψηφίο έχει άλλο ένα μικρότερο δίπλα του (πχ. ) τι σημαίνει αυτό? Είναι αριθμητικό σύνολο, εκθέτης ή κάτι άλλο?
4. Τι είναι τα {mod}?


Ευχαριστώ για την όποια απάντηση, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις ψάχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
(Σημείωση: ούτε καν λύκειο είμαι, αλλά αυτά που θα ρωτήσω δε νομίζω να τα ξέρουν πολλά γυμνασιάκια, οπότε σκέφτηκα να το βάλω εδώ)

Έχω μερικές απορίες για κάποια σύμβολα μαθηματικών για τα οποία έψαξα και δεν βρήκα κάτι -έτσι κι αλλιώς θα προτιμούσα να τα είχα συμμαζεμένα εδώ-. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσε κανείς.

1. Τι είναι το και το ?
2. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για το .
3. Όταν ένα ψηφίο έχει άλλο ένα μικρότερο δίπλα του (πχ. ) τι σημαίνει αυτό? Είναι αριθμητικό σύνολο, εκθέτης ή κάτι άλλο?
4. Τι είναι τα {mod}?


Ευχαριστώ για την όποια απάντηση, για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις ψάχνω.

1.To Π στην τριγωνομετρια συμβολίζει τις 180 μοιρες...το αλλο συμβολο δεν το
εχω ξαναδει ουτε και αυτα της δευτερης ερωτησης
3.συνηθως οταν ενα γραμμα εχει διπλα του εναν αριθμο,το κανουν για λογους πρακτικους δλδ
αμα εχεις δυο αγνωστους α στον ενα βαζεις και αριθμο για να ξεχωριζουν...σορυ αλλα δεν μπορω να
το εξηγησω καλυτερα...
4.τα mod δεν τα εχουμε δει ακομα αλλα ειναι στο τελος του βιβλιου των μαθηματικων κατευθυνσης
της Β Λυκειου.Ενα παράδειγμα π εχει μεσα το βιβλιο μας ειναι αυτο:
Να βρεθει το τελευταίο ψηφείο του αριθμού 3^1999+2^1999:
και το λυνει ετσι:
3+2=0(mod 5)
3=-2(mod 5)
3^1999=(-2)^1999(mod5)
3^1999=-2^1999(mod 5)
(το ισον εχει τρεις γραμμες αντι για δυο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
(Σημείωση: ούτε καν λύκειο είμαι, αλλά αυτά που θα ρωτήσω δε νομίζω να τα ξέρουν πολλά γυμνασιάκια, οπότε σκέφτηκα να το βάλω εδώ)

Έχω μερικές απορίες για κάποια σύμβολα μαθηματικών για τα οποία έψαξα και δεν βρήκα κάτι -έτσι κι αλλιώς θα προτιμούσα να τα είχα συμμαζεμένα εδώ-. Θα ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσε κανείς.

1. Τι είναι το και το ?
2. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για το .
3. Όταν ένα ψηφίο έχει άλλο ένα μικρότερο δίπλα του (πχ. ) τι σημαίνει αυτό? Είναι αριθμητικό σύνολο, εκθέτης ή κάτι άλλο?
4. Τι είναι τα {mod}?
Ρωτάς πράγματα που ίσως να κάνεις πολύ πολύ αργότερα.Για το δεύτερο θα στα πω με τη σειρά αλλά δεν θα τα καταλάβεις.Ολοκλήρωμα,τομή,άθροισμα,επικαμπύλιο ολοκλήρωμα,ένωση.
Για το τρίτο συνήθως μιλάμε για στοιχεία πινάκων.Αν έχεις ένα ψηψίο κάτω τότε είναι πίνακας μονοδιάστατος και είναι στοιχείο του.Αν έχει δύο τότε το ένα ψηφίο συμβολίζει τη γραμμή και το άλλο τη στήλη.
Για το τέταρτο το mod είναι το υπόλοιπο της ακέραιας διαίρεσης δύο αριθμών.
Δεν έχει νόημα να ρωτάς τέτοια γιατί έχεις πολύ καιρό μέχρι να τα διδαχτείς αυτά(μερικά θα τα κάνεις στο πανεπιστήμιο και αν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
2) Στο δεύτερό σου ερώτημα μπορώ να απαντήσω μόνο για δύο από τα σύμβολα:. Είναι πράξεις συνόλων.

Αρχικά, έχουμε το σύμβολο . Είναι η ένωση δύο συνόλων Α,Β. Ένωση δύο συνόλων Α,Β ονομάζεται το σύνολο των στοιχείων που ανήκουν ή στο Α ή στο Β. . Πιό αναλυτικά:

Έστω σύνολo και σύνολο . Τότε:

Μετά είναι η τομή . Τομή δύο συνόλων Α,Β ονομάζεται το σύνολο των στοιχείων που ανήκουν και στο Α και στο Β. .

Έστω σύνολo και σύνολο . Tότε: .

*Όπου Ω, το βασικό σύνολο. Θεωρούμε πάντα πως τα σύνολα με τα οποία εργαζόμαστε είναι υποσύνολα ενός βασικού συνόλου Ω.

Αυτά. Τα υπόλοιπα σύμβολα δεν τα έχω συναντήσει ακόμα. Βασικά ισχύει αυτό που λέει ο epsilon. Συγκεντρώσου στα δικά σου. Καλές και οι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις αλλά κάθε πράγμα στον καιρό του. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
1. To U είναι ένωση διαστημάτων (ένα σύνολο που περιέχει όλα τα στοιχεία ν άλλων διαστημάτων. Το ανεστραμμένο του είναι η τομή διαστημάτων (ένα σύνολο που περιέχει τα κοινά στοιχεία ν διαστημάτων. (Μάλλον αυτά εννοείς, αυτά που γράφεις δεν τα έχω δει)
2. Το Σ διεθνώς σημαίνει άθροισμα. Το U και το ανεστραμμένο του τα είπαμε. Το άλλο (εκτεταμμένο S) σημαίνει ολοκλήρωμα, προέρχεται από τη λέξη Summa, για ένα λόγο που θα μάθεις σε 5 χρόνια.
Το επικαμπύλιο (δεν ήξερα το όνομα) δεν έχει τύχει να το πετύχω ποτέ.
3. Αυτά είναι δείκτες, ναι.
4. Το mod είναι το υπόλοιπο της ακέραιας διαίρεσης. Δηλαδή 9mod4 ισούται με 1. Διότι διαιρώντας ακέραια (πόσες ακέραιες φορές χωράει) το 9 με το 4, θα δεις ότι 4+4 ίσον 8, χωράει μόνο δύο φορές και μένει και υπόλοιπο 1, το mod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν είπα πως θα ασχοληθώ και με τούτα, ούτε προσπαθώ να προχωρήσω σε οτιδήποτε όσον αφορά τα μαθηματικά, αλλά επειδή διαβάζω διάφορες βιογραφίες μαθηματικών καθώς και τις σύγχρονες ολυμπιάδες, καλό θα ήταν να καταλαβαίνω πάνω-κάτω τι γράφουν και τι κάνουν. Δε βλάπτει λίγη επίγνωση. :)

Πάντως, σας ευχαριστώ και τους τέσσερις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να προσέχεις με τα σύμβολα, πάντως, γιατί υπάρχουν διορθωτές που πχ. στις Πανελλήνιες θα έκοβαν μόρια αν είχα χρησιμοποιήσει σύμβολα που δεν διδάσκονται. Μπινιά, το ξέρω, αλλά...Εδώ θέλουν να γράφουμε "υπάρχει" και "για κάθε", ενώ υπάρχουν σχετικά σύμβολα και μάλιστα από την Α' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Το επικαμπύλιο (δεν ήξερα το όνομα) δεν έχει τύχει να το πετύχω ποτέ.
Και εγώ στο πανεπιστήμιο το έκανα.Δεν θα το διδαχτείς στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Να προσέχεις με τα σύμβολα, πάντως, γιατί υπάρχουν διορθωτές που πχ. στις Πανελλήνιες θα έκοβαν μόρια αν είχα χρησιμοποιήσει σύμβολα που δεν διδάσκονται. Μπινιά, το ξέρω, αλλά...Εδώ θέλουν να γράφουμε "υπάρχει" και "για κάθε", ενώ υπάρχουν σχετικά σύμβολα και μάλιστα από την Α' Λυκείου.


Πλάκα μου κάνεις;;;

Χρησιμοποιώντας σύμβολα κερδίζεις χρόνο που είναι και σωτήριος...

Τι να πει κανείς..

Εγώ πάντως όταν θέλω να γράψω ότι κάτι ισχύει "για κάθε χ το οποίο ανήκει στο R", το γράφω με σύμβολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Πλάκα μου κάνεις;;;

Χρησιμοποιώντας σύμβολα κερδίζεις χρόνο που είναι και σωτήριος...

Τι να πει κανείς..

Εγώ πάντως όταν θέλω να γράψω ότι κάτι ισχύει "για κάθε χ το οποίο ανήκει στο R", το γράφω με σύμβολα..
Μου το λεει κι εμενα συνεχεια ο μαθηματικος μου: "μην γραψεις συμβολα στις Πανελληνιες γιατι μπορει να βρουν πατημα να κοψουν, αφου υποτιθεται οτι δεν τα διδασκεστε". (εννοει το "για καθε", το "ανηκει", το "υπαρχει" και τετοια)

Το θεμα ειναι οτι εχω συνηθισει να γραφω τα παντα με συμβολα, παει το χερι μονο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μου το λεει κι εμενα συνεχεια ο μαθηματικος μου: "μην γραψεις συμβολα στις Πανελληνιες γιατι μπορει να βρουν πατημα να κοψουν, αφου υποτιθεται οτι δεν τα διδασκεστε". (εννοει το "για καθε", το "ανηκει", το "υπαρχει" και τετοια)

Το θεμα ειναι οτι εχω συνηθισει να γραφω τα παντα με συμβολα, παει το χερι μονο του...

To ''ανήκει'' το διδασκόμεθα (:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω και τα λύσει με ένα τρόπο που δε διδάσκεται στο σχολείο, θα του κόψουν μονάδες;

Τι στο διάολο εξετάζουν, τις γνώσεις των παιδιών στα μαθηματικά ή την υπακοή τους στις οδηγίες της εξεταστικής επιτροπής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top