Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω και τα λύση με ένα τρόπο που δε διδάσκεται στο σχολείο, θα του κόψουν μονάδες;

Τι στο διάολο εξετάζουν, τις γνώσεις των παιδιών στα μαθηματικά ή την υπακοή τους στις οδηγίες της εξεταστικής επιτροπής;

Στις πανελληνιες γραφεις αυτα που θελουν.Ελευθερια λογου δεν υπαρχει,αλλα μονο αντιγραφη,για να τους κανεις χαρουμενους και να σου βαλουν τις μοναδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Στις πανελληνιες γραφεις αυτα που θελουν.Ελευθερια λογου δεν υπαρχει,αλλα μονο αντιγραφη,για να τους κανεις χαρουμενους και να σου βαλουν τις μοναδες ;)

Λυπάμαι αλλά κάνεις λάθος. :)

''Κάθε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή'', αναγράφεται στα θέματα. Απλά ο miv μίλησε για σύμβολα που δε διδασκόμαστε. Πώς φτάσατε στη λογοκρισία, δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Και εγώ δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει ο παπας...

Μαθηματικά γράφεις, όχι έκθεση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Και εγώ δε νομίζω να ισχύει αυτό που λέει ο παπας...

Μαθηματικά γράφεις, όχι έκθεση :p

Μα σκέψου λίγο, θα ήταν παράλογο να τους γράψεις μια ολόσωστη πλην καινούρια απόδειξη και να μην τη δεχτούν. Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα για να φανεί πως ξέρουμε το σύστημα. Το έχω ξαναπεί πολλές φορές, ''μπάζει'' από παντού αλλά δε ''βυθίζεται'' ολοκληρωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε μα το ξέρω και γι' αυτό μου φάνηκε παράξενο αυτό που είπε ο papas..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δεν ξέρουν την λύση σου, δεν τη δέχονται. Απλό. Η φρασούλα που λες είναι η απόλυτη παγίδα και πραγματικά κανένας δε μπορεί να εξασφαλίσει ότι δεν θα σε κόψουν. Το γιατί είναι απλό. Για να χρησιμοποιήσεις ένα τρόπο λύσης τόσο περίεργο που δεν έχουν ξανασυναντήσει ποτέ, πρώτον, θα πρέπει να αποδείξεις την ορθότητά του, μιας κι αφού δεν υπάρχει στο βιβλίο, δεν μπορείς να πατήσεις σε αυτό κι επιπλέον για να βαθμολογηθεί θα περάσει απ'το διευθυντή του βαθμολογικού κι επιτροπή καθηγητών, θα γίνει θέμα και υπάρχει περίπτωση να πάρεις όλα τα μόρια, υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις τίποτα.
Η κάθε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι δεκτή. Μόνο που από τους 160 χιλιάδες υποψηφίους, αυτοί που έχουν τις βάσεις να κάνουν επιστημονική τεκμηρίωση μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κατάλαβα..

Εντάξει δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο, εξάλλου ξέρω ότι δεν πρόκειται να φτάσω στο επίπεδο αυτών των λίγων..

Απλώς ρώτησα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν δεν ξέρουν την λύση σου, δεν τη δέχονται. Απλό. Η φρασούλα που λες είναι η απόλυτη παγίδα και πραγματικά κανένας δε μπορεί να εξασφαλίσει ότι δεν θα σε κόψουν. Το γιατί είναι απλό. Για να χρησιμοποιήσεις ένα τρόπο λύσης τόσο περίεργο που δεν έχουν ξανασυναντήσει ποτέ, πρώτον, θα πρέπει να αποδείξεις την ορθότητά του, μιας κι αφού δεν υπάρχει στο βιβλίο, δεν μπορείς να πατήσεις σε αυτό κι επιπλέον για να βαθμολογηθεί θα περάσει απ'το διευθυντή του βαθμολογικού κι επιτροπή καθηγητών, θα γίνει θέμα και υπάρχει περίπτωση να πάρεις όλα τα μόρια, υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις τίποτα.
Η κάθε λύση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι δεκτή. Μόνο που από τους 160 χιλιάδες υποψηφίους, αυτοί που έχουν τις βάσεις να κάνουν επιστημονική τεκμηρίωση μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Πρόσεξε, καταρχάς ο jimmakos δε μίλησε για θεωρία που δεν υπάρχει στο σχολικό, μίλησε για άλλο τρόπο που πατάει μεν στη γνωστή θεωρία αλλά είναι καινοτόμος δε. Το ίδιο έκανα κι εγώ. Θες δηλαδή να μου πεις πως όλοι οι τρόποι με τους οποίους μπορεί να λυθεί μια άσκηση εμπεριέχονται στο σχολικό και διδάσκονται στο σχολείο? Μάλλον όχι, θα το έχεις διαπιστώσει κι εσύ άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό ρε παιδί, απλά στις Πανελλήνιες ο μόνος σκοπός είναι όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια. Δεν είναι ΕΜΕ να το παίζεις μαθηματικός. Η ασφάλεια που προσφέρει μια δοκιμασμένη λύση είναι το ζητούμενο. Κι από κει και πέρα, μυαλό κι εμπειρία χρειάζεται για να ξέρεις να κάνεις συνδυασμούς και σπόντες, που θα απαιτούνται στα θέματα. Σου είπα, κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη λύση είναι αποδεκτή, αλλά ομοίως αποδεκτά μπορούν να στην κόψουν όπως είναι, από τη στιγμή που δεν την έχουν ξαναδεί. Καθηγητές δευτεροβάθμιας είναι οι διορθωτές, δεν είναι καθηγητές στον παγκόσμιο οργανισμό μαθηματικών. Συνεπώς το εύρος των λύσεων που γνωρίζουν είναι συγκεκριμένο. Και ειδικά αν θέλεις να ξεφεύγεις απ'τα πεπατημένα, να παρακαλάς ο διορθωτής να έχει εμπειρία. Αν είναι κανας νεαρούλης που μπήκε με ΑΣΕΠ πριν 3 χρόνια, κατά 90% αυτό που θα γράψεις δεν θα το έχει δει ποτέ, αμφιβάλλω αν θα ρωτήσει το διευθυντή του βαθμολογικού, θα το κόψει όπως είναι και δεν θα μπορεί να του πει και κανένας τίποτα.
-----------------------------------------
Δεν θέλω να σου πω ότι όλοι οι τρόποι υπάρχουν στο βιβλίο...Θέλω να σου πω απλά και δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι, οι τρόποι που συνήθως βλέπουν και βαθμολογούν οι διορθωτές δεν είναι 1500. Είναι πολύ συγκεκριμένοι. Και ναι μεν αν δείξεις κάτι διαφορετικό, μπορεί να πριμοδοτηθείς, αλλά ομοίως, με την παραμικρή ανακρίβεια, μπορεί να φύγει όλο όπως είναι. Θα το ρισκάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό ρε παιδί, απλά στις Πανελλήνιες ο μόνος σκοπός είναι όσο το δυνατόν περισσότερα μόρια. Δεν είναι ΕΜΕ να το παίζεις μαθηματικός. Η ασφάλεια που προσφέρει μια δοκιμασμένη λύση είναι το ζητούμενο. Κι από κει και πέρα, μυαλό κι εμπειρία χρειάζεται για να ξέρεις να κάνεις συνδυασμούς και σπόντες, που θα απαιτούνται στα θέματα. Σου είπα, κάθε επιστημονικά τεκμηριωμένη λύση είναι αποδεκτή, αλλά ομοίως αποδεκτά μπορούν να στην κόψουν όπως είναι, από τη στιγμή που δεν την έχουν ξαναδεί. Καθηγητές δευτεροβάθμιας είναι οι διορθωτές, δεν είναι καθηγητές στον παγκόσμιο οργανισμό μαθηματικών. Συνεπώς το εύρος των λύσεων που γνωρίζουν είναι συγκεκριμένο. Και ειδικά αν θέλεις να ξεφεύγεις απ'τα πεπατημένα, να παρακαλάς ο διορθωτής να έχει εμπειρία. Αν είναι κανας νεαρούλης που μπήκε με ΑΣΕΠ πριν 3 χρόνια, κατά 90% αυτό που θα γράψεις δεν θα το έχει ποτέ, αμφιβάλλω αν θα ρωτήσει το διευθυντή του βαθμολογικού, θα το κόψει όπως είναι και δεν θα μπορεί να του πει και κανένας τίποτα.
-----------------------------------------
Δεν θέλω να σου πω ότι όλοι οι τρόποι υπάρχουν στο βιβλίο...Θέλω να σου πω απλά και δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι, οι τρόποι που συνήθως βλέπουν και βαθμολογούν οι διορθωτές δεν είναι 1500. Είναι πολύ συγκεκριμένοι. Και ναι μεν αν δείξεις κάτι διαφορετικό, μπορεί να πριμοδοτηθείς, αλλά ομοίως, με την παραμικρή ανακρίβεια, μπορεί να φύγει όλο όπως είναι. Θα το ρισκάρεις;

Εντάξει τότε, για να το λες κάτι θα ξέρεις παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δε ξέρω, μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά νομίζω μιβ ότι αναφέρεσαι σε εμένα...

Δεν ρώτησα για εμένα και σίγουρα δεν πρόκειται να κάνω καμια βλακεία..Εξάλλου ποιος είμαι εγώ για να γράψω κάτι παραπάνω απ' αυτά που θα έχω μάθει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι εντάξει, σαφώς δεν σου λέω να μαθαίνεις απ'εξω τις μεθοδολογίες του φροντιστηριακού. Αυτές οι βλακείες (που τις κάνουν πολλοί) δεν μπορούν να σου καλύψουν τις παραλλαγές που στάνταρ θα σου πετάξουν. Απλά είναι επίφοβο να το ρισκάρεις κιόλας και να πηγαίνεις εντελώς με δικό σου τρόπο, ο οποίος έχει πολλές πιθανότητες να μην είναι σωστός. Τι να σου πω, επιλογή του καθενός βέβαια, εγώ δεν το ρισκάρω. Άλλο ο έξυπνος/σύντομος τρόπος που ναι, σχεδόν πάντα τον ψάχνω και αποκτιέται με εμπειρία κι άλλο να πηγαίνεις μέσω εντελώς άλλης οδού. Βέβαια κι αντικειμενικά δεν είναι εφικτό αυτό. Δεν είναι και κανα τρελό μαθηματικό η ύλη της Γ' Λυκείου για να σου αφήνει απεριοριστά τα περιθώρια.
-----------------------------------------
Δεν αναφέρομαι σε σένα. Το β' ενικό, ξαναλέω, το χρησιμοποιώ για παραστατικότητα. :D
Συγκεκριμένα εσύ σε κόβω να έχεις πολλές δυνατότητες στο άθλημα, αλλά χαλάρωσε λίγο, πιο προσεκτικά θέλει, γιατί συχνά βιάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
To ''ανήκει'' το διδασκόμεθα (:P).
Ναι; :P Βασικα δεν θυμαμαι ποια γραφουν τα βιβλια και ποια οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι; :P Βασικα δεν θυμαμαι ποια γραφουν τα βιβλια και ποια οχι...

Όχι εντάξει, δεν πέσανε δα και τόσο χαμηλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δηλαδή αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω και τα λύσει με ένα τρόπο που δε διδάσκεται στο σχολείο, θα του κόψουν μονάδες;

Τι στο διάολο εξετάζουν, τις γνώσεις των παιδιών στα μαθηματικά ή την υπακοή τους στις οδηγίες της εξεταστικής επιτροπής;
Το ποσο καλα εχεις παπαγαλισει το βιβλιο και τις ασκησεις του εξεταζουν Δημητρη... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε σένα. Το β' ενικό, ξαναλέω, το χρησιμοποιώ για παραστατικότητα. :D
Συγκεκριμένα εσύ σε κόβω να έχεις πολλές δυνατότητες στο άθλημα, αλλά χαλάρωσε λίγο, πιο προσεκτικά θέλει, γιατί συχνά βιάζεσαι.


Ναι το έχω αυτό αλλά πολλές φορές πορώνομαι μ' αυτά και δεν μπορεί να συγκρατηθώ :'(

Εντάξει, δεν τείθεται θέμα να ασχολούμαι από τώρα για τη Γ λυκείου..

Απλώς ασχολούμαι μ' αυτό που μου αρέσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά εντάξει, ειδικά στα ΜΚ δεν αρκεί το βιβλίο. Οι ασκήσεις του είναι τόσο αστείες που κι απ'εξω να τις μάθεις δεν σε καλύπτουν για κανένα λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Καλά εντάξει, ειδικά στα ΜΚ δεν αρκεί το βιβλίο. Οι ασκήσεις του είναι τόσο αστείες που κι απ'εξω να τις μάθεις δεν σε καλύπτουν για κανένα λόγο.
Σαν θεωρια, η βαση ειναι το σχολικο βιβλιο (σε ολα, οχι μονο στα ΜΚ). Απο 'κει και περα μπορει να βγουν διαφορες συνδυαστικες ασκησεις, απο τις πιο απλες μεχρι τα παλουκια. Στο θεμα των ασκησεων σαφως και υστερει το σχολικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι, εννοείται η θεωρία, δεν το συζητάμε. Αλλά εντάξει, σαφώς οι ασκήσεις του δεν φτάνουν σε επίπεδο Πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ξεκολλάτε απ' τη ζωή σας. Ο,τιδήποτε επιστημονικώς τεκμηριωμένο είναι αποδεκτό. Το γράφει στις οδηγίες στο τέλος των θεμάτων. Αν πέσεις σε μαλάκα εξεταστή, αυτό είναι άλλο θέμα.



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top