Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
κορο'ι'δευε εσυ,κορο'ι'δευε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρία31454

Νεοφερμένος

Η Μαρία31454 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πιστευω πως η πιο ευκολη ειναι η α και η β ,η γ ειναι παρα πολυ δυσκολη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
εμένα η α μου φαίνεται η ευκολότερη(αν κ τώρα δν κάνουμε καθόλου ουσιαστικά στ αρχαία...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bo0r3kaki_

Νεοφερμένος

Η Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις συμβουλες ... το θεμα ειναι οτι δν ειμαι συνηθησμενη στο πολυ διαβασμα! Γιατι οπως ξερετε ολοι σας στο δημοτικο με μιση ωρα διαβασμα ο/η δασκαλος/α σου εβαζαν 10!! η Α!! οπως και να 'χει ... συνεχεια αυτο μας λεει η καθηγητρια των φιλολογικων ... και πως περασατε την ταξη ... εδω ορθογραφια δεν ξερετε καλα καλα .. (στα αγορια τα λεει αυτα και σε μερικα κοριτσια οχι σε εμενα ευτυχως!) και θα κατσετε να μαθετε τα αρχαια?! παρολ'αυτα ομως μας παραδιδει δυο δυο τα κεφαλαια ... Και δν ειμαι η μονη που δν εχει καταλαβει ... τα αρχαια , ολη η ταξη δν τα καταλαβε εκτος απο 2 - 3 που ειναι σουζα μεσα στην ταξη ... και αυτες ελαχιστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
στη ν 17 ημαστε και μπαινουμε 18 μεταα το πασχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-eleana-

Νεοφερμένος

Η -eleana- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
aggel a4 forever (αν σας εδωσε υλη για εξετασεις) σας εβαλε τη 17?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
δεν μας εδωσε λεει γιατι δεν επιτρεπεται και θα μας δωσει οταν ανοιξουν τα σχολεια γιατι δεν θελει να ανοιξει κανεις βιβλιο το πασχα μονο να ξεκουρστουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
κι εγώ τα έχω καταλάβει όλα επειδή η μητέρα μου είναι φιλόλογος...να σας πω όμως αυτό έχει πολύ λίγη σημασία..αν δεν στρωθείς να διαβάσεις από μόνος/η σου δεν γίνεται τπτ:)...

εμείς τελειώσαμε πριν το πάσχα το 17ο κεφάλαιο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλά, δε νοιώθεις σκ@τ@ απέναντι στους συμμαθητές σου όταν σε βοηθούν οι γονείς σου; Εμένα που είναι και οι δύο φιλόλογοι και προθυμότατοι να με βοηθήσουν, απλά τους ξαποστέλνω γιατί νοιώθω ότι αδικώ τους υπόλοιπους συμμαθητές μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
To ίδιο πράγμα με τον πηγαίνεις φροντιστήριο ή να κάνεις ιδιαίτερα είναι. Απλά τα μαθαίνει από τους γονείς της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
εμένα μου φαίνονται όλες εύκολες γτ όλη τη χρονιά τα διάβαζα καλά και δεν έχω κανένα προβλημα...;)

κανετε λαθος..οι γονεις μου με βοηθουν οταν αντιμετωπιζω δσκολιες με αποτελεσμα να τις καταλαβαινω...μονη μου διαβαζω...:)αν δεν στρωθεις οι γονεις ειναι...τιποτα

α καλα τωρα σωθηκες...δεν ω ιδεα γτ δεν το εχω συναντησει ποτε στη ζωη μου..sorry but..:(

Έχετε (νομίζω) καινούργια βιβλία, εάν δεν έχουν αλλάξει, βρίσκεται στην σελ 38, στα γραμματικά.

Από ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΒΙΒΛΙΟ:

Ο μέλλοντας στην αρχαία ελληνική έχει τις ίδιες καταλήξεις με τον ενεστώτα, αλλά μπροστά από αυτές έχει τον χρονικό χαρακτήρα -σ-

"Υπενθυμίζουμε ότι στα συμφωνόληκτα, που έχουν άφωνο χαρακτήρα συμβαίνουν οι ακόλουθες μεταβολές:

κ,γ,χ + σ = ξ
π,β,φ + σ = ψ
τ,δ,θ + σ = σ"
ναι ακριβως αυτο...το εχουμε και στο βιβλιο μας εξάλλου...:)

καλαηρεμηστε καλε...διαβασμα και διαβασμα και ολα καλα θα πανε..ειμαι σιγουρη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

t1n@ki!

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Διδάξω

Την α δεν την μπορώ καθόλου!!!η γ είναι πιο εύκολη γιατί μου θυμίζει τα νέα ελληνικά.μόνο η δοτική ειναι λιγο...λίγο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γειά σας συμμαθητές μου,
Αν δεν κάνω λάθος ο Μέλλοντας του είναι διδάξω, όμως δεν έχω καταλάβει γιατί. Σύμφωνα με τον κανόνα θα έπρεπε να είναι διδάσξω παρ'ολο που δεν ταιριάζει. Αν μπορείτε λοιπόν, θα ήθελα να μου πείτε σύμφωνα με ποιον κανόνα γίνεται έτσι και που βρίσκεται αυτός (στο βιβλίο της ά γυμνασίου).

Αυτή είναι η ερώτηση μου t1n@ki!. Όπως βλέπεις ξέρω ότι γίνεται διδάξω και ζητάω το γιατί. Πόσες ακόμα φορές πρέπει να το πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Αυτή είναι η ερώτηση μου t1n@ki!. Όπως βλέπεις ξέρω ότι γίνεται διδάξω και ζητάω το γιατί. Πόσες ακόμα φορές πρέπει να το πω;

κ,γ,χ + σ = ξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δηλαδή έλεος. Πρέπει να πούμε τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Αγαπητή Βασιλική, πήγαινε να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις. Μην αρχίζετε να γράφετε χωρίς να ξέρετε τα προηγούμενα. Είναι σπαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosNtinos

Νεοφερμένος

Ο kosNtinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Έχω μια φίλη όπου πάει Α' Γυμνασίου και έχει το εξής πρόβλημα:
Θέλω βοήθεια στις προτάσεις όπου πρέπει να κάνω συντακτική ανάλυση στα απαρέμφατα και στις μετοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Λοιπον, θα προσπαθησω οσο πιο καλα μπορω να τα εξηγησω!
Θα αναφερω μονο για το Απαρεμφατο! Για την μετοχη, μπορει να διαβασει τη σημασια της καθε κατηγοριας στην σελιδα 104!


ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟΥ-αντικειμενο σε προσωπικα ρηματα

ΤΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΙΑ
Ρημα προσωπικο + Απαρεμφατο = Υποκειμενο (ονομ.)

πχ. 1. Κυρος εβουλετο πολεμειν.
Υ+Υα Ρ Α (τελ. απφ.)

2. Ουτος εμαθεν ποιειν ταυτα.
Υ+Υα Ρ Α Αα

ΕΤΕΡΟΠΡΟΣΩΠΙΑ
Ρημα προσωπικο + Απαρεμφατο

Υποκειμεν(ονομ.) Υποκειμενο(αιτιατ.)

πχ. 1. Κυρος εκελευσεν τους στρατιωτας πολεμειν.
Υ Ρ Υα Α (τελ)

2. Ουτος εδιδασκειν τους νεους ποιειν ταυτα.
Υ Ρ Υα Α Αα


Υ.Γ. Πιστευω να βοηθησα καπως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gianmaria

Νεοφερμένος

Η !...Maraki...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Έχω μια φίλη όπου πάει Α' Γυμνασίου και έχει το εξής πρόβλημα:
Θέλω βοήθεια στις προτάσεις όπου πρέπει να κάνω συντακτική ανάλυση στα απαρέμφατα και στις μετοχές.
δηλ τι ακριβως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis50000

Νεοφερμένος

Ο άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Μοσχάτο (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εννοείται η β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
ναι ομως εσυ δεν ανφερει τν γ αν δεν εισουν συγκριμενη και ελεγες ποι εινια η πιο ευκολη κλιση.η αν ελεγες και την γ αρα ειναι θεμα του ιδου θεματς δηλαδη με θεμα τις κλισεις απλα εσενα εχει μια ελληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top