Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

Mrs Funny

Νεοφερμένος

Η Mrs Funny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ποιές είναι οι ιδιότητες που μπορεί να δίνουν οι επιθετικοί προσδιορισμοί στα ουσιαστικα που προσδιορίζουν;;; Για παράδειγμα το "ψηλός άνθρωπος" Δίχνει ύψος. Παιδιά γρόγορα καίγομαι!!!:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Ποιές είναι οι ιδιότητες που μπορεί να δίνουν οι επιθετικοί προσδιορισμοί στα ουσιαστικα που προσδιορίζουν;;; Για παράδειγμα το "ψηλός άνθρωπος" Δίχνει ύψος. Παιδιά γρόγορα καίγομαι!!!:s:s:s:s:s:s:s:s:s:s
Υποθέτω πως η ιδιότητα καθορίζεται ξεκάθαρα από το εκάστοτε επίθετο. :)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ακριβώς,δίνουν μια μόνιμη ιδιότητα ή χαρακτηριστικό γνώρισμα στα ουσιαστικά που προσδιορίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αυτό φαίνεται κι από τον ορισμό που δίνουν όλες οι Γραμματικές. Τα επίθετα φανερώνουν τι λογής είναι τα ουσιαστικά, δηλαδή ποια ποιότητα και ποια ιδιότητα έχει το ουσιαστικό. Τώρα για την ιδιότητα, αυτό το δείχνει το κάθε επίθετο. Ήδη από το παράδειγμα που ανέφερες, νομίζω οτί είναι κατανοητό.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η γενικοτερα μπορει να δειχνουν σωματικη διαπλαση, χαρακτηρα, διαφορα αλλα χαρακτηριστικα, αποψεις για το ουσιαστικο, απαξιωση και πολλα αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia10

Νεοφερμένος

Η georgia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
να μεταφερετε τα ονοματικα συνολα στις πτωσεις που ζητουνται

ό ιερος ναός ( δοτ. πληθ.)
ό φτωχός ευπατρίδης (κλητ.ενικου.)
ή φοβερά θ΄θελλα (γεν. ενικ.)
ή ένδοξος βασίλισσα ( δοτ. ενικου.)
ό σεβαστόσ πρεσβύτης (αιτ.ενι.)
ό αήττητος αθλητής ( δοτ. ενικ.)
ό τολμηρος νησιώτης ( γεν. πληθ.)
ό εύφορος αγρός ( αιτ. πληθ.)

παρακολω οποιος μπορει να μου λυσει αυτεσ τις ασκησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
να μεταφερετε τα ονοματικα συνολα στις πτωσεις που ζητουνται

ό ιερος ναός ( δοτ. πληθ.)
ό φτωχός ευπατρίδης (κλητ.ενικου.)
ή φοβερά θ΄θελλα (γεν. ενικ.)
ή ένδοξος βασίλισσα ( δοτ. ενικου.)
ό σεβαστόσ πρεσβύτης (αιτ.ενι.)
ό αήττητος αθλητής ( δοτ. ενικ.)
ό τολμηρος νησιώτης ( γεν. πληθ.)
ό εύφορος αγρός ( αιτ. πληθ.)

παρακολω οποιος μπορει να μου λυσει αυτεσ τις ασκησεις

Αν και έχω καιρό να ασχοληθώ με αρχαία, ελπίζω να βοηθήσω σωστά :P
Θα πρέπει να βάλεις όμως εσύ σωστά τους τόνους και τα πνέυματα γιατί εδώ δεν ξέρω αν έχουμε για να τα έβαζα! Λοιπόν:

- τοις ιεροίς ναοίς
- (ω) φτωχέ ευπατρίδα
- δεν το έγραψες καλά και δεν μου είναι ευδιάκριτο!
- τη ενδόξω βασιλίσση
- τον σεβαστόν πρεσβύτην
- τω αηττήτω αθλητή
- των τολμηρών νησιωτών
- τους εύφορους αγρούς

Τι ακριβώς σε δυσκολεύει σε αυτά; :hmm:

Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Υποθέτω οτι θ΄θελλα = θύελλα ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Υποθέτω οτι θ΄θελλα = θύελλα ;) .

Μάλλον αυτό είναι, ευχαριστώ! :thanks:

Άρα: η φοβερά θύελλα ---> της φοβεράς θυέλλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia10

Νεοφερμένος

Η georgia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia10

Νεοφερμένος

Η georgia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
τιποτα απλος ηθελα να σιγουρευτω και παλι σε ευχαριστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις τις ιδιότητες για να τους ξεχωρίζεις από τους κατηγορηματικούς. Να θυμάσαι ότι κατηγορηματικός είναι μόνο όταν ο προσδιορισμός δεν έχει άρθρο ενώ το προσδιοριζόμενο έχει. Σε όλες τι άλλες περιπτώσεις είναι επιθετικός:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγώ βασικά είμαι 2α γυμνασίου, για την ξαδέρφη μου ρωτάω!

Στα αρχαία, στο πρώτο μάθημα, μου είπε ότι τους έβαλαν μια άσκηση που έλεγε να βρουν από που βγαίνουν κάποιες λέξεις. Δεν τις θυμάμαι τις λέξεις, θυμάμαι μόνο ότι ήταν οι λέξεις "τουρνουά" και "φαντεζί".

Θα τη βοηθούσα εγώ μα δεν έχω το παλιό μου βιβλίο! Παρακαλώ τους μαθητές της 1ης γυμνασίου να ρίξουν μια ματιά και να μου δώσουν τις λύσεις, ή όσοι έχουν το βιβλίο να βοηθήσουν. Είναι πρώτο μάθημα και θέλω να την πάρουν με καλό μάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Για την λεξη τουρνουα...

Πάμε τώρα στον τόρνο. Στα αρχαία ελληνικά η λέξη τόρνος σήμαινε το εργαλείο το αντίστοιχο με το σημερινό ομώνυμο αλλά και ένα όργανο σαν τον διαβήτη για χάραξη κύκλων (εργαλείον τεκτονικόν, ώ τα στρογγύλα σχήματα περιγράφεται, λέει ο Ησύχιος). Η λέξη περνάει στα λατινικά ως tornus και ανοίγει ολόκληρη φλέβα λεξιλογική. Εκεί λοιπόν φτιάχτηκε το ρήμα tornare, το οποίο, κατ' αναλογία με το ελληνικό τορνεύω, σήμαινε "κατεργάζομαι κάτι στον τόρνο". Επειδή όμως όταν δουλεύουμε κάτι στον τόρνο το περιστρέφουμε, πολύ γρήγορα το tornare πήρε τη σημασία "στρέφω, περιστρέφω, γυρίζω" και απέσπασε μεγάλο μέρος του σημασιολογικού πεδίου των αυτοχθόνων λατινικών ρημάτων vertere και torquere. Από τα λατινικά παράγεται το παλαιογαλλικό ρήμα torner, και από εκεί το ουσιαστικό torn, tor. Η λέξη περνάει στα μεσαιωνικά αγγλικά, από όπου το αγγλικό ουσιαστικό και ρήμα tour, και το ρηματικό ουσιαστικό touring στις αρχές του 19ου αιώνα δηλώνει την πρωτόγνωρη τότε δραστηριότητα της περιήγησης για λόγους αναψυχής και καλλιέργειας, εξ ου και τα tourism, tourist που έχουν διεθνοποιηθεί. Της ίδιας ρίζας είναι και το τουρνουά, που είναι σήμερα αθλητική διοργάνωση, συνήθως περιορισμένης χρονικής διάρκειας, σε ορισμένο τόπο και εκτός του επίσημου προγράμματος αθλητικών συναντήσεων. Ετυμολογικά ξεκινάμε από το ρήμα tourner που έδωσε περί τον 13ο αιώνα ένα παράγωγο ρήμα, το tournoyer, με σημασία "περιστρέφομαι, περιπλανώμαι" τις οποίες διατηρεί και σήμερα, αλλά πήρε και την ειδικότερη σημασία της "δίνω μάχη σε περιφραγμένο πεδίο". Από εκεί και το ρηματικό ουσιαστικό tournoi, που σήμαινε τις μάχες που έδιναν σε συμφωνημένο χώρο αντίπαλες συμμορίες ήδη από τον 10ο αιώνα. Αρχικά χυνόταν άφθονο αίμα σε αυτές τις συγκρούσεις, αλλά με τον καιρό μπήκαν κανόνες, θεσπίστηκε συγκεκριμένο τελετουργικό και έγιναν αποκλειστικότητα των ιπποτών που χρησιμοποιούσαν ακίνδυνα όπλα για τις μονομαχίες αυτές. Έτσι, με το τέλος του Μεσαίωνα το τουρνουά είχε πάρει τον χαρακτήρα του σπορ, οι κονταρομαχίες διέπονταν από αυστηρούς κανόνες, περίπου σαν το μπαλέτο. Η επέκταση στο χώρο του αθλητισμού ήταν το φυσικό επακόλουθο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Για την λεξη τουρνουα...

Πάμε τώρα στον τόρνο. Στα αρχαία ελληνικά η λέξη τόρνος σήμαινε το εργαλείο το αντίστοιχο με το σημερινό ομώνυμο αλλά και ένα όργανο σαν τον διαβήτη για χάραξη κύκλων (εργαλείον τεκτονικόν, ώ τα στρογγύλα σχήματα περιγράφεται, λέει ο Ησύχιος). Η λέξη περνάει στα λατινικά ως tornus και ανοίγει ολόκληρη φλέβα λεξιλογική. Εκεί λοιπόν φτιάχτηκε το ρήμα tornare, το οποίο, κατ' αναλογία με το ελληνικό τορνεύω, σήμαινε "κατεργάζομαι κάτι στον τόρνο". Επειδή όμως όταν δουλεύουμε κάτι στον τόρνο το περιστρέφουμε, πολύ γρήγορα το tornare πήρε τη σημασία "στρέφω, περιστρέφω, γυρίζω" και απέσπασε μεγάλο μέρος του σημασιολογικού πεδίου των αυτοχθόνων λατινικών ρημάτων vertere και torquere. Από τα λατινικά παράγεται το παλαιογαλλικό ρήμα torner, και από εκεί το ουσιαστικό torn, tor. Η λέξη περνάει στα μεσαιωνικά αγγλικά, από όπου το αγγλικό ουσιαστικό και ρήμα tour, και το ρηματικό ουσιαστικό touring στις αρχές του 19ου αιώνα δηλώνει την πρωτόγνωρη τότε δραστηριότητα της περιήγησης για λόγους αναψυχής και καλλιέργειας, εξ ου και τα tourism, tourist που έχουν διεθνοποιηθεί. Της ίδιας ρίζας είναι και το τουρνουά, που είναι σήμερα αθλητική διοργάνωση, συνήθως περιορισμένης χρονικής διάρκειας, σε ορισμένο τόπο και εκτός του επίσημου προγράμματος αθλητικών συναντήσεων. Ετυμολογικά ξεκινάμε από το ρήμα tourner που έδωσε περί τον 13ο αιώνα ένα παράγωγο ρήμα, το tournoyer, με σημασία "περιστρέφομαι, περιπλανώμαι" τις οποίες διατηρεί και σήμερα, αλλά πήρε και την ειδικότερη σημασία της "δίνω μάχη σε περιφραγμένο πεδίο". Από εκεί και το ρηματικό ουσιαστικό tournoi, που σήμαινε τις μάχες που έδιναν σε συμφωνημένο χώρο αντίπαλες συμμορίες ήδη από τον 10ο αιώνα. Αρχικά χυνόταν άφθονο αίμα σε αυτές τις συγκρούσεις, αλλά με τον καιρό μπήκαν κανόνες, θεσπίστηκε συγκεκριμένο τελετουργικό και έγιναν αποκλειστικότητα των ιπποτών που χρησιμοποιούσαν ακίνδυνα όπλα για τις μονομαχίες αυτές. Έτσι, με το τέλος του Μεσαίωνα το τουρνουά είχε πάρει τον χαρακτήρα του σπορ, οι κονταρομαχίες διέπονταν από αυστηρούς κανόνες, περίπου σαν το μπαλέτο. Η επέκταση στο χώρο του αθλητισμού ήταν το φυσικό επακόλουθο.

με τετοιες απαντησεις θα τρελαθει ο καθηγητης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν έχω μπροστά το βιβλίο γιατί δεν είμαι σπίτι όμως όταν πάω θα σου γράψω εαν το θυμθώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
με τετοιες απαντησεις θα τρελαθει ο καθηγητης!

That's the point ;)

Πρεπει να τρελαθει ο καθηγητης,ετσι ωστε να δει οτι η μαθητρια του ειναι πορωμενη με τα αρχαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και να διαψευστεί με την πρώτη, εκτός κι αν έχει ένα papa να της λύνει τις ασκήσεις όλη τη χρονιά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oliviaki_alex

Νεοφερμένος

Η oliviaki_alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
την παρασκ. γραφουμε αρχαια κ εχω αγχωθει θέλω αν μπορειτε να μ δωσετε ασκησεις επαναληψης πανω στισ ενοτητεσ 4 κ 5 !!!
σασ παρακαλω ... ! :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sarah96

Νεοφερμένος

Η Σαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπον,
τουρνουα>γαλλ.,αντιδανειο, αθλητικη διοργανωση σε συγκεκριμενο τοπο και χρονο,τειρος,τορνος

φαντεζι>γαλλ.,λατιν,αντιδανειο,φαντασια


ευχαριστημενος?(κι εγω πρωτη παω και με ειχαν μπερδεψει αυτες οι λεξεις!):thanks::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top