Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
το παιδι αυτο εχει προφανως μεγαλυτερη κριτικη σκεψη απο σας τους δυο.
ειδε την ανωμαλια, ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ για ποιο λογο υπηρχε και ρωτησε.
αυτο δειχνει παρατηρητικοτητα και ικανοτητα στην αναλυση.


απο την αλλη, οταν εσεις μαθαινετε φυσική εχετε συνδιασει ποτε την ταχυτητα στην Ε.Ο.Α,Κ. με τις εξισωσεις της αλγεβρας;
-----------------------------------------


ο σωκρατης δεν ηταν μαθηματικος
Πες τα βρε Φανή!:no1:Το παιδί είχε μια απορία και πολύ καλά έκανε και ρώτησε.Και απ'ό,τι παρατήρησα η ''κεφαλή'' του χαίρει και κριτικής σκέψης και αντίληψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ για το διδάξω πώς θα έβρισκες λογικό συμπέρασμα;

Θα εβαζα το κουτρι μου να σκεφτει, αν γίνεται σε μια τόσο εύηχη γλώσσα όπως τ' αρχαία ελληνικά να υπάρχουν 2 σύμφωνα με παρόμοιο ήχο στη σειρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αφού ξέρεις τις ιδιότητες των Αρχαίων και μπορείς να τα ξέρεις απλά και μόνο με τη λογική, τότε να υποθέσω πως δεν χρειάζεται να μαθαίνεις κανένα κανόνα. Στα Νεα είναι που δεν υπάρχουν επεξηγήσεις και κανόνες για τα περισσότερα και δεν πρέπει να τους αναζητάμε, αλλά να τους παίρνουμε ως δεδομένους και με τη λογική πιο πολύ. Στα Αρχαιά, όπως έχω διαπιστώσει, σχεδόν όλα έχουν κανόνες στους οποίους στηρίζονται και τα Νεα. Αυτή λοιπόν είναι η λογική των Αρχαίων. Να κατανοήσουμε περισσότερο τα Νεα και να τα χρησιμοποιούμε πιο σωστά (άντε και για να καταλαβαίνουμε κανένα Αρχαίο κείμενο). Αν τα πάρουμε και αυτά ως δεδομένα, τότε τι θα μάθουμε; Στο κάτω-κάτω τα Αρχαία είναι και λίγο παράξενα και πολλές φορές μπορεί η λογική να μας ξεγελάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αφού ξέρεις τις ιδιότητες των Αρχαίων και μπορείς να τα ξέρεις απλά και μόνο με τη λογική, τότε να υποθέσω πως δεν χρειάζεται να μαθαίνεις κανένα κανόνα. Στα Νεα είναι που δεν υπάρχουν επεξηγήσεις και κανόνες για τα περισσότερα και δεν πρέπει να τους αναζητάμε, αλλά να τους παίρνουμε ως δεδομένους και με τη λογική πιο πολύ. Στα Αρχαιά, όπως έχω διαπιστώσει, σχεδόν όλα έχουν κανόνες στους οποίους στηρίζονται και τα Νεα. Αυτή λοιπόν είναι η λογική των Αρχαίων. Να κατανοήσουμε περισσότερο τα Νεα και να τα χρησιμοποιούμε πιο σωστά (άντε και για να καταλαβαίνουμε κανένα Αρχαίο κείμενο). Αν τα πάρουμε και αυτά ως δεδομένα, τότε τι θα μάθουμε; Στο κάτω-κάτω τα Αρχαία είναι και λίγο παράξενα και πολλές φορές μπορεί η λογική να μας ξεγελάσει.

Πριν είπα πως τους βασικούς κανόνες τους μαθαίνεις ούτως ή άλλως. Αλλά αν ψάχνεις κανόνα για το παραμικρό γραμματικό φαινόμενο είναι ανούσιο, βάλε και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Αυτό είναι η κεντρική ιδέα της άποψής μου επί του θέματος.

Τέλος, πιστεύω πως αν μάθεις τους βασικούς κανόνες, η χρησιμοποίηση της λογικής σε βγάζει πάντα αλάνθαστο, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον.


(χαίρομαι που αν και μικρότερός μου έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μέρος σε τέτοια συζήτηση, είσαι και πατριώτης, well done )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ο μέλλοντας του ρήματος διδάσκω είναι διδάξω. Αυτή είναι η ουσία. Να δείτε μόνο που φτάσαμε να συζητάμε: Για την κριτική σκέψη που έχει κάποιος όταν κάνει μια απορία...
(...) Δεν χρειάζεται να έχεις κριτική σκέψη για να αναρωτηθείς κάτι! Η απορία δημιουργείται αυθόρμητα τις περισσότερες φορές. Έχετε πέσει όλοι πάνω στον Γιώργη σαν να συνωμοτήσατε εναντίον του. Και επίσης σε θέματα Α' γυμνασίου φτάσαμε να συζητάμε για φυσικούς τύπους λυκείου. ΕΛΕΟΣ.
---
Δεν κατηγορώ το παιδί για την απορία του. Απλά να μην το παρατραβάμε, και να λύσουμε την απορία του χωρίς να λέμε για κριτική σκέψη και για φυσική , άλγεβρα κτλ.
Κώστα (-συνονόματε) σκέψου: σου πάει ο τύπος διδά-σ-ξω?:nono: Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έπαιρναν το θέμα και από άποψη εμφάνισης και προφοράς. Ήθελαν οι λέξεις να ήταν εύηχες. Το διδά-σ-ξω θα ήταν στην πραγματικότητα διδά-σ-κ-σ-ω.
Δεν ήθελαν λοιπόν να ακούγεται δύο φορές το ίδιο φωνήεν σε μικρή απόσταση. Εδώ στην πραγματικότητα θα ήταν δύο σίγμα και ανάμεσά τους ένα κάπα. Και επειδή αυτό δεν ακούγεται καλά, αφαίρεσαν το ένα σίγμα. Και έτσι έμεινε το διδάξω….

Ελπίζω να βοήθησα….:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι. Όμως κοιτάξτε στα πρώτα μου post. Εξηγώ ξεκάθαρα πως ξέρω ότι γίνεται διδάξω. Αυτό που ψάχνω είναι μια δικαιολογία(π.χ. έχουμε συγχώνευση). Εννοείται πως οι Αρχαίοι το έκαναν αυτό για να ακούγεται πιο καλά, αλλά σίγουρα θα έβγαλαν ένα κανόνα για τις παρόμοιες περιπτώσεις. Αυτός είναι που ψάχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πω! Πω!
Ειλικρινά, μόλις μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που έγραψα σε αυτό το θέμα. Αλλά βλέπεις και εγώ, και ο qwerty, και ο kotsis το κάναμε για να το παίξουμε έξυπνοι και αγνοήσαμε την ερώτηση. Ειλικρινά όσο σκέφτομαι πως απολογούμαι για την παραπάνω συζήτηση και για αυτά που ειπώθηκαν από πλευράς μου μετανιώνω ακόμα περισσότερο.

Φίλε pckoko, συγγνώμη που κατέστρεψα το θέμα σου. Πράγματι η συμπεριφορά μου ήταν απαράδεκτη, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το συγκεκριμένο φόρουμ που ο κύριος σκοπός του είναι οι ερωταπαντήσεις και μόνο. Από μένα έχεις και το ελεύθερο να ζητήσεις από τους mods διαγραφή μηνυμάτων. Κράτα ό,τι χρειάζεσαι (ή έστω ό,τι πιστεύεις πως χρειάζεσαι). Ήταν δικό μου λάθος άλλωστε εξαρχής να ασχοληθώ με τα Αρχαία και να προσπαθήσω να πω τι; Πως ακόμα και εδώ υπάρχει λογική. Χα.

Όπως και να 'χει, καλή σου σταδιοδρομία και προπάντων καλή επιτυχία στην εκμάθηση των τόσο πολύτιμων και χρήσιμων κανόνων. Καλό σου απόγευμα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ο μέλλοντας του ρήματος διδάσκω είναι διδάξω. Αυτή είναι η ουσία. Να δείτε μόνο που φτάσαμε να συζητάμε: Για την κριτική σκέψη που έχει κάποιος όταν κάνει μια απορία...
(...) Δεν χρειάζεται να έχεις κριτική σκέψη για να αναρωτηθείς κάτι! Η απορία δημιουργείται αυθόρμητα τις περισσότερες φορές. Έχετε πέσει όλοι πάνω στον Γιώργη σαν να συνωμοτήσατε εναντίον του. Και επίσης σε θέματα Α' γυμνασίου φτάσαμε να συζητάμε για φυσικούς τύπους λυκείου. ΕΛΕΟΣ.
---
Δεν κατηγορώ το παιδί για την απορία του. Απλά να μην το παρατραβάμε, και να λύσουμε την απορία του χωρίς να λέμε για κριτική σκέψη και για φυσική , άλγεβρα κτλ.
Κώστα (-συνονόματε) σκέψου: σου πάει ο τύπος διδά-σ-ξω?:nono: Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έπαιρναν το θέμα και από άποψη εμφάνισης και προφοράς. Ήθελαν οι λέξεις να ήταν εύηχες. Το διδά-σ-ξω θα ήταν στην πραγματικότητα διδά-σ-κ-σ-ω.
Δεν ήθελαν λοιπόν να ακούγεται δύο φορές το ίδιο φωνήεν σε μικρή απόσταση. Εδώ στην πραγματικότητα θα ήταν δύο σίγμα και ανάμεσά τους ένα κάπα. Και επειδή αυτό δεν ακούγεται καλά, αφαίρεσαν το ένα σίγμα. Και έτσι έμεινε το διδάξω….

Ελπίζω να βοήθησα….:thanks:


Συγνώμη, αλλά η συζήτηση πήρε μια ροή, και αυτός άλλωστε είναι ο σκοπός της κάθε συζήτησης. Δεν υπάρχει λόγος να βάζουμε αυστηρά όρια. Η απορία του λύθηκε και του δώθηκε η ευκαιρία να διαβάσει 5-10 άλλες απόψεις. Δεν νομίζω να είναι κακό αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_diamond

Νεοφερμένος

Ο alex_diamond αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σας έχουμε φάει όλους σκόνη...εμείς είμαστα στην 17η ενότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pckokos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Φίλε Shadowfax,
δεν κατέστρεψες το θέμα μου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ακόμα κι εγώ θα μπορούσα να παρεκτραπώ. Όσο για τη διαγραφή μηνυμάτων, νομίζω πως αν όχι όλα, τα περισσότερα από αυτά που γράφτηκαν εδώ μέσα είναι απόψεις σωστές, οι οποίες αν και δεν αφορούσαν την περίπτωση μου, ισχύουν στην καθημερινή ζωή. Γιατί λοιπόν να τα σβήσουμε και να μην τα αφήσουμε για να αποκομηθεί έστω και κάτι από αυτή τη συζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εμείς είμαστε στην 15 ενότητα στον αόριστο και παρατατικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πες το διδάσξω και μετά γράψτο κι όλας άμα θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πριν είπα πως τους βασικούς κανόνες τους μαθαίνεις ούτως ή άλλως. Αλλά αν ψάχνεις κανόνα για το παραμικρό γραμματικό φαινόμενο είναι ανούσιο, βάλε και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Αυτό είναι η κεντρική ιδέα της άποψής μου επί του θέματος.

Τέλος, πιστεύω πως αν μάθεις τους βασικούς κανόνες, η χρησιμοποίηση της λογικής σε βγάζει πάντα αλάνθαστο, στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον.


(χαίρομαι που αν και μικρότερός μου έχεις τη δυνατότητα να πάρεις μέρος σε τέτοια συζήτηση, είσαι και πατριώτης, well done )


Έλεος!!!Μας έχεις πρήξει!!
Καλα λέει η Λουκρητία!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
μας εβαλε επαναληψη στο σχολειο και την επομενη μερα μπηκε τεστ στην Α και Β κλιση...
πατωσα...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι αλλά εγώ έβαλα και τη γ:P:P:P:p!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Grand Master

Νεοφερμένος

Ο The Grand Master αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα και από εμένα,είμαι νέο μέλος

Η πιο εύκολη πιστεύω ότι είναι η Β'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι αλλά εγώ έβαλα και τη γ:P:P:P:p!!!!!!!!!!!!!!!!
ο,τι κανω εγω το κανεις κι εσυ.candygirl εγω,crazygirl εσυ,παω φτιαχνω θεμα Α' και Β' κλιση εγω,πας και βζεις την γ εσυ και φτιαχνεις,ταχα μου διαφορετικο θεμα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-eleana-

Νεοφερμένος

Η -eleana- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εμεις παλι ειμαστε στις μετοχες!Ειναι πανευκολες!πιστευω!!!!;)

αμα κα8ησεις και τα διαβασεις 8α τα καταλαβεις!αντε ερχεται και πασχα καλε!σου φε3ε!!!:lol::D:thanks:

κοιταξε με το να μας τ λες δε θα καταφερεις τιποτα. να διαβασεις ειναι τ θεμα. αντεγραφε τυπους ρηματων στο τετραδιο για να τα αποτυπωσεις, βγαλε τραγουδακι με τις κλισεις και γενικα οτι αλλο σε βοηθαει να τα καταλαβεις. κ εγω στην αρχη της χρονιας δε τα πηγαινα καλα, αλλα καθισα, βρηκα τον σωστο τροπο για να διαβασω με αποτελεσμα τωρα να χτυπαω 19ρια και 20αρια!

ελπιζω να βοηθησα.

μπαινουμε στν 17!!! μας προχωραει παρα πλ γρηγορα.! alex-diamond σας συναγωνιζομαστε επαξια! (LOL!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crazygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ναι αλλά σου ξαναλέω ότι έβαλα και τη γ:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Πω πω, μα να σε ζηλευουν ολοι;
Αλλα τι να κανουμε.
Εισαι τοσο τελεια και αψογη σε ολα.:/
Ατιμη τελειοτητα.
:mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top