Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Paracelsus

New member

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Βασικά είμαι Γ λυκείου αλλά είμαι καινούργια εδώ και δεν ξέρω πού ακριβώς πρέπει να πάω για το αντίστοιχο θέμα της γ λυκείου

Α εντάξει ... Γιατί μου φάνηκε λίγο περίεργο για Α' ! :P

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλης7

New member

Ο βασιλης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ξέρει κανεις χρονική αντικατάσταση του πεπολεμήκατε ποιού και βουλομαι στα αρχαια?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.
ΕΝΣ πολεμείτε* / ποιού* / βούλομαι
ΠΡΤ επολεμείτε* / η-εβουλόμην
ΜΕΛ πολεμήσετε / βουλήσομαι-βουληθήσομαι
ΑΟΡ επολεμήσατε / ποιήσαι* / η-εβουλήθην
ΠΡΚ πεπολεμήκατε / πεποίησο / βεβούλημαι
ΥΠΕΡΣ επεπολεμήκετε / εβεβουλήμην

Με αστερίσκο (*) παίρνει περισπωμένη.:)

marina17iraklis

New member

Η marina17iraklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει χρονικη αντικατασταση το οντων ,ειπε,ειδως,βολομενοι,διετριβε,αντεχουσι οποιος μπορεις ασ μου πει!

marina17iraklis

New member

Η marina17iraklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οποις μπορεις ας με βοηθησει κατεχοι και ερωτωτο εγκλιτικη αντικατασταση οντων ,ειπε,ειδως,βουλομενοι,διετριβε,αντεχουσι χρονικοι αντικασταση οποιος μπορει ας με βοηθησει..

panagiwta5

New member

Η panagiwta5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιαα,βοηθεια!:)
μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυταα:
ειπεν: να γραψετε το β' ενικο και γ' πληθυντικο υποτακτικης του ιδιου χρονου
βούλονται: το β' πληθυντικο οριστικης παθητικου μελλοντα και παθητικου αοριστου
λέγει: το α' ενικο και α' πληθυντικο οριστικης παρακειμενου
απηγγειλεν: το γ' ενικο και γ' πληθυντικο οριστικης υπερσυντελικου

ευχαριστω:D

___Xrisaki___

New member

Η ___Xrisaki___ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βοηθειααα!!! Ποιος μπορει να μου κανει χρ. αντικ. το επήρετο στο προσωπο που ειναι? :)

nikolakisofi

New member

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
γεια σας παιδιά,και χρόνια πολλά..
Θέλω λίγο την βοήθειά σας στην ερώτηση : ''Να σχολιάσετε το ρόλο του Θηραμένη στην σύναψη της ειρήνης σε όλη την ενότητα (παρ.16-23)

Pagmans

New member

Ο Pagmans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια εχω να κλινω το νικαω-νικω σε ενεστωτα και παρατατικο σε ολες τις εγκλησεις!Μπορειτε να με βοηθισετε;

Θεμιστοπόλος

New member

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.
Παιδια εχω να κλινω το νικαω-νικω σε ενεστωτα και παρατατικο σε ολες τις εγκλησεις!Μπορειτε να με βοηθισετε;

Αμέ, μπορούμε. Οι καταλήξεις και η χρονική αύξηση είναι ακριβώς όπως και στο τιμάω-ω.

Πρόσεχε την ορθογραφία σου!

jj!

Συντονιστής

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 5,948 μηνύματα.
Guys, ανοίγετε και καμιά γραμματική πριν ποσταρετε:P

Stelios1997

New member

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ

Συνημμένα

• Αρχαία.png
    Αρχαία.png
    206.3 KB · Εμφανίσεις: 750

Demlogic

New member

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 596 μηνύματα.

terziscf

New member

Ο terziscf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει την κλίση του επεκαλείτο;Ευχαριστώ

violitzou

New member

Η violitzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά μια καλή ιστοσελίδα για να μας βοηθήσει στα αρχαία :spasiklas::book::smartass: http://apps.lexigram.gr/ellinognosiademo/ellinognosia3.php :slourp:

soueleni

New member

Η soueleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας ! θα ήθελα παρακαλώ να με βοηθησετε λιγακι με την χρονικη αντικατασταση του διδαξαι ! :)

Loreley

Well-known member

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει, το περιερειν, απαρέμφατο ποιανού ρήματος είναι;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.
here you are αν δεν κανω λαθος http://www.lexigram.gr/lex/arch/περιαιρεῖν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nassosv

New member

Ο nassosv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
να κλιθουν σε ενικο και πληθυντικο : πρεσβεις , πληθος , αυλητιριδων helppppp!!!:/::/:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Active member

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!! Θα μπορούσε κάποιος να μου πεί το ετυμολογικό του βωμος, του τροχός και τέλος του πρακτικός:hmm:. Σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι περί του θέματος να μου απαντήσει σύντομα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:D
Καλό απόγευμα!!!:whistle:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 60 μέρες:
  • Φορτώνει...