Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Mάλιστα, τι να πείς και τι να μην πείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παντως το λεξικο του Πατακη ειχε πολλες ανακριβειες,οι μισοι παρακειμενοι δεν υπηρχαν καν.Το μονο του καλο ηταν οι αναλυτικοι πινακες.Του Γεωργοπαπαδακου ηταν πολυ καλυτερο.

Αυτο με τους Παρακειμενους ισχυει. Συν το οτι συνηθως εχει τον Παρακειμενο και δεν εχει τον Υπερσυντελικο που υποτιθεται οτι εννοειται αλλα μερικα οντως δεν εχουν παρακειμενο-υπερσυντελικο και δεν το κανει πατα ξεκαθαρο.

Ενα πολυ καλο (γκουμουτσα) που μου προτεινε η καθηγητρια στο φροντιστηριο και το εχω δει, ειναι απο τις εκδοσεις Πελεκανος. Βεβαια ισως παρα ειναι αναλυτικο για το Λυκειο αλλα τουλαχιστον τα χει ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτο με τους Παρακειμενους ισχυει. Συν το οτι συνηθως εχει τον Παρακειμενο και δεν εχει τον Υπερσυντελικο που υποτιθεται οτι εννοειται αλλα μερικα οντως δεν εχουν παρακειμενο-υπερσυντελικο και δεν το κανει πατα ξεκαθαρο.

Ενα πολυ καλο (γκουμουτσα) που μου προτεινε η καθηγητρια στο φροντιστηριο και το εχω δει, ειναι απο τις εκδοσεις Πελεκανος. Βεβαια ισως παρα ειναι αναλυτικο για το Λυκειο αλλα τουλαχιστον τα χει ολα.
Ο Γεωργοπαπαδάκος είναι κορυφή, πιστεύω. Εγώ έχω τη 16η έκδοση (στην καθαρεύουσα), δεν ξέρω αν βγήκε και στη δημοτική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagmans

Νεοφερμένος

Ο Pagmans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πρέπει να γράψω τον αόριστο Β του ρηματος γιγνομαι σε όλες τις εγκλισεις!Μπορείτε να με βοηθήσετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Βρίσκεις στην γραμματική(στο τέλος του βιβλίου, έχει τους αρχ. χρόνους κάθε ανωμάλου ρήματος) τον αόριστο β οριστικής και μετά το προσαρμόζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagmans

Νεοφερμένος

Ο Pagmans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ωραια ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VIPleo

Νεοφερμένος

Ο VIPleo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γραψτε οτι πιστευετε που σας δυσκολευει στα Αρχαια.

Πρέπει να γράψω τον αόριστο Β του ρηματος γιγνομαι σε όλες τις εγκλισεις!Μπορείτε να με βοηθήσετε;;

Οριστ. Εγενόμην (στο ε ψιλη)
Υποτ. Γένωμαι
Ευκτ. Γενοίμην
Προστ. Γενοū
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

λιλα7

Νεοφερμένος

Η λιλα7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
θελω αν μπορειτε συνταξη στο κεφ Ξενοφώντας Ελληνικά 2.4.1–2.4.23 α λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
οι μεταφρασεις δεν ειναι ολες στο μπλε βιβλιαρακι;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

elenitsaNEK

Νεοφερμένος

Η elenitsaNEK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην εγκλιτική αντικατάσταση:hmm: :
οράς, κελεύοι, ελύσατε, κεκέλευκε.











Ευχαριστώ... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ορας ορας ορως ορα
Κελευει κελευη κελευοι κελευετω
Ελυσατε λυσητε λυσαιτε λυσατε
Κεκελευκε κεκελευκη κεκελευκοι κεκελευκως εστω

Τόνους πνεύματα και υπογεγραμμενες βάλε μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_-dreamer-_

Νεοφερμένος

Η _-dreamer-_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στην παρακάτω άσκηση;

-> ευ ποιησας : Να αναλυθεί η μετοχή σε δευτερεύουσα πρόταση.

(πρόταση μέσα από το κείμενο: ει γαρ σε υπολαβοιεν προς τους γονεας αχαριστον ειναι, ουδεις αν νομισειεν ευ σε ποιησας χαριν αποληψεσθαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ωραίες ασκησούλες που ήταν αυτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στην παρακάτω άσκηση;

-> ευ ποιησας : Να αναλυθεί η μετοχή σε δευτερεύουσα πρόταση.

(πρόταση μέσα από το κείμενο: ει γαρ σε υπολαβοιεν προς τους γονεας αχαριστον ειναι, ουδεις αν νομισειεν ευ σε ποιησας χαριν αποληψεσθαι)

Αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για χρονική μετοχή τότε θα γίνει:

- ... ἐπεί (οὗτος) εὖ ἐποίησεν ... ή ὅτε (οὗτος) εὖ ἐποίησεν

Αλλά επειδή το κόβω υποθετική μετοχή τότε θα γίνει:

- ... ἐάν (οὗτος) εὖ ποιήσῃ σέ ... χάριν ἀπολήψεσθαι ...

Πρόκειται για λανθάνοντα εξαρτημένο υποθετικό λόγο (σε υποθ. μτχ)

Αυτά με κάθε επιφύλαξη ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_-dreamer-_

Νεοφερμένος

Η _-dreamer-_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! : )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ! : )

Τίποτα ! Να σε ρωτήσω κάτι ... Ποιος σας έβαλε αυτή την άσκηση ?? Γιατί για Α' λυκείου είναι δύσκολη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_-dreamer-_

Νεοφερμένος

Η _-dreamer-_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βασικά είμαι Γ λυκείου αλλά είμαι καινούργια εδώ και δεν ξέρω πού ακριβώς πρέπει να πάω για το αντίστοιχο θέμα της γ λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top