Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
  • Αφηρημένα ουσιαστικά είναι εκείνα τα οποία δεν είναι επιδεκτικά συγκεκριμένης ερμηνείας, π.χ. δικαιοσύνη, αρετή, ευσέβεια κ.ά. .
  • Συγκεκριμένα ουσιαστικά είναι όσα δέχονται συγκεκριμένη ερμηνεία: άνθρωπος, ξύλο, χαρτί, μολύβι, άλογο κ.ά. .

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
ρε συ ειμαι ασχετη απο αρχαια! ουτε καν αυτο δεν μου φενεται απλο οποτε φαντασου.. νταξει αν δεν μπορεις η δεν θες να μου τα πεις οκ.

Με το να μην προσπαθείς όμως, δεν θα μάθεις ποτέ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ρε συ ειμαι ασχετη απο αρχαια! ουτε καν αυτο δεν μου φενεται απλο οποτε φαντασου.. νταξει αν δεν μπορεις η δεν θες να μου τα πεις οκ.

Κοπέλα μου, σε βοήθησα. Σε οδήγησα σχετικά με το πού να ψάξεις. Ανοίγεις το λεξικό, πας στα ρήματα που σού είπα, και, απλώς, αντιγράφεις τις μετοχές. Με το να σού πω την απάντηση δε θα κερδίσεις απολύτως τίποτα.

Αν ενδιαφερθείς, θα μάθεις. Αν όχι, κακό του κεφαλιού σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γιατί ζητάτε έτοιμες και τις πιο απλές ασκήσεις, ρε παιδιά; Άνοιξε το λεξικό σου, πήγαινε στο ρήμα «άγω» και στο ρήμα «λαμβάνω», δες τις μετοχές των ρημάτων, και κόλλα την πρόθεση στο πρώτο. Μάθε και τους Α.Χ. . Είναι ΤΟΣΟ απλό. Μη βαριέστε τόσο πολύ. Έλεος. Στην τελική δε βοηθάτε έτσι τον εαυτό σας με τίποτα.

Κοπέλα μου, σε βοήθησα. Σε οδήγησα σχετικά με το πού να ψάξεις. Ανοίγεις το λεξικό, πας στα ρήματα που σού είπα, και, απλώς, αντιγράφεις τις μετοχές. Με το να σού πω την απάντηση δε θα κερδίσεις απολύτως τίποτα.

Αν ενδιαφερθείς, θα μάθεις. Αν όχι, κακό του κεφαλιού σου.
Ούτε η γραμματική, ούτε το λεξικό της αρχαίας ελληνικής του γυμνασίου (παλιός καλός ΟΕΔΒ) έχουν τις μετοχές. Πού τις είδες;:hmm:Μόνο χρονική αντικατάσταση του ρήματος βλέπω εγώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχουν σε κάθε ρήμα τα απαρέμφατα και οι μετοχές. Αυτά τα βρίσκεις μόνη σου βάσει του λύω. Εν ολίγοις, μάθε τους Α.Χ. των τύπων που έχεις για Χ.Α. και μετά έχοντας στο μυαλό σου την κλίση του λύω, βάζεις τις καταλήξεις. Ακόμα και σωστή να μην είναι η άσκηση, δεν πειράζει! Εξάσκηση χρειάζεται! Μη φοβάστε να κάνετε λάθη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχουν σε κάθε ρήμα τα απαρέμφατα και οι μετοχές. Αυτά τα βρίσκεις μόνη σου βάσει του λύω. Εν ολίγοις, μάθε τους Α.Χ. των τύπων που έχεις για Χ.Α. και μετά έχοντας στο μυαλό σου την κλίση του λύω, βάζεις τις καταλήξεις. Ακόμα και σωστή να μην είναι η άσκηση, δεν πειράζει! Εξάσκηση χρειάζεται! Μη φοβάστε να κάνετε λάθη!
Αν αναφερεσαι σε μένα, αναθεώρησε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Αν αναφερεσαι σε μένα, αναθεώρησε:P

γκαντ,
μου θύμησες τη διαφήμιση της χιουντάι

"αν νομίζετε ότι γνωριζετε τη χιουντάι,αναθεωρήστε:confused:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ούτε η γραμματική, ούτε το λεξικό της αρχαίας ελληνικής του γυμνασίου (παλιός καλός ΟΕΔΒ) έχουν τις μετοχές. Πού τις είδες;:hmm:Μόνο χρονική αντικατάσταση του ρήματος βλέπω εγώ:P

Αγορίνα, είδες πουθενά να αναφέρομαι σε ΣΧΟΛΙΚΟ εγχειρίδιο; Σε λεξικό αναφέρθηκα. Μη λες μαλακίες απλώς για να μιλήσεις.

Αν θες να την πεις σε κάποιον επί του θέματος, λάθος επιλογή έκανες, μικρέ.;)

Άντε να μάθεις τα ρηματάκια σου τώρα και κάνε ελεύθερη πτώση από τον υψίπεδο πυθμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nassosv

Νεοφερμένος

Ο nassosv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
helpppp!!!:confused:Να γράψετε το ίδιο πρόσωπο στην ίδια φωνή στην οριστική ενεστώτα στα:
είπεν
διέτριβε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αγορίνα, είδες πουθενά να αναφέρομαι σε ΣΧΟΛΙΚΟ εγχειρίδιο; Σε λεξικό αναφέρθηκα. Μη λες μαλακίες απλώς για να μιλήσεις.

Αν θες να την πεις σε κάποιον επί του θέματος, λάθος επιλογή έκανες, μικρέ.;)

Άντε να μάθεις τα ρηματάκια σου τώρα και κάνε ελεύθερη πτώση από τον υψίπεδο πυθμένα.
Δε σε έβρισα Mr. πολιτισμένε.

+επειδή εσύ έχεις λεφτά για να αγοράσεις εξωσχολικά βοηθήματα, δε σημαίνει ότι θεωρούνται δεδομένα για όλους τους υπόλοιπους. Κατεβα από το συννεφάκι σου και δες ότι ο κόσμος γύρω σου δεν έχει στην κατοχή του όσα εσύ θεωρείς δεδομένα.

Υγ. Αναφέρθηκες σε λεξικό (το δικό σου λεξικό). Έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ είχα το λεξικό των ανωμάλων ρημάτων που χρησιμοποιούσε η θεία μου όταν πήγαινε λύκειο.:P Δεν χρειάστηκε να αγοράσω, μιας και εκτιμώ τα παλιά βιβλία. Αν θές, βρίσκεις τρόπο, μην κοροιδευόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Παιδια καλως ή κακως για να μαθετε αρχικους χρονους, σημασιες των ρηματων , με τι συντασονται και τις σημασιες που παιρνουν τοτε κ.α. ειναι λεξικο θα χρειαστει. Δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβα. Επισης, κυκλοφορει ενα αρκετο καλο ως προν την κλιση των ρηματων λεξικο (γιατι στα αλλα κομματια εχει μερικες ελλειψεις) που ειναι δωρεαν. Δεν ξερω αν κανει να πουμε εδω τις εκδοσεις. Λογικα θα κυκλοφορει στο ιντερνετ.

Οι αρχικοι χρονοι των ρηματν υπαρχουν μεν στη γραμματικη, αλλα δεν αρκει. Σιγουρα βοηθαει αλλα θελει κι αλλα.

Αμα κρατησατε απο το γυμνασιο το Λεξικο της Αρχαιας Ελληνικης (ενα μεγαλο κιτρινωπο καπως βιβλιο μεγεθους Α4) και το Συντακτικο της Αρχαιας Ελληνικης Γραμματειας ριξτε τα μια ματια. Ειδικα το δευτερο ειναι ακρετα καλο και ειναι σαν συμπληρωμα του μικρου συντακτικου που μας δινεται , το οποιο τα λεει πιο περιληπτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ είχα το λεξικό των ανωμάλων ρημάτων που χρησιμοποιούσε η θεία μου όταν πήγαινε λύκειο.:P Δεν χρειάστηκε να αγοράσω, μιας και εκτιμώ τα παλιά βιβλία. Αν θές, βρίσκεις τρόπο, μην κοροιδευόμαστε.
Εγώ έχω του Γεωργοπαπαδάκου της θείας μου. Αν και η γραμματική και το λεξικό της αρχαίας ελληνικής του γυμνασίου έχουν πολλά ρήματα μέσα, οπότε μπορείς να βοηθηθείς πολύ από 'κει. Η διαφορά είναι ότι γίνεται χρονική αντικατάσταση στο ρήμα και μόνο.

Στο λεξικό του σκατά, έχει και τις μετοχές και τα απαρέμφατα. Οκ, δεκτόν, αλλά να μη θεωρείται δεδομένο το συγκεκριμένο λεξικό για όλους τους μαθητές:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να αγοράσεις, αν πράγματι είσαι σε τόσο δεινή οικονομική κατάσταση. Μπορείς απλά να δανειστείς για όσο θές ένα λεξικό απο απόφοιτο που σπουδάζει σε σχολή που δεν το χρειάζεται πια. Εδώ δανειζόμαστε συγγράμματα όταν δεν μας έχουν διανεμηθεί, σε ένα λεξικό θα κολλήσουμε;!:P

Εγώ ήμουν πολύ περήφανη που είχα λεξικό της εποχής της θείας μου, είχαν κιτρινίσει οι σελίδες, χαιρόσουν να το βλέπεις δηλαδη.:P Και η θεία μου παίζει να το είχε πάρει απο άλλον γνωστό της, γιατί είδα και κάτι άλλα ονόματα μέσα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Λεξικα υπαρχουν πολλα και τα περισσοτερα εχουν συγκεντρωτικους πινακες που εχουν ολους τους χρονους εγκλισεις και μετοχες, στα περισσοτερα τουλαχιστον ρηματα. Σε μερικα που ειναι πιο σπανια δεν του εχει. Και στο ιντερνετ μπορειτε να βρειτε αρχικους χρονους αν ψαξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγώ έχω του Γεωργοπαπαδάκου της θείας μου. Αν και η γραμματική και το λεξικό της αρχαίας ελληνικής του γυμνασίου έχουν πολλά ρήματα μέσα, οπότε μπορείς να βοηθηθείς πολύ από 'κει. Η διαφορά είναι ότι γίνεται χρονική αντικατάσταση στο ρήμα και μόνο.

Στο λεξικό του σκατά, έχει και τις μετοχές και τα απαρέμφατα. Οκ, δεκτόν, αλλά να μη θεωρείται δεδομένο το συγκεκριμένο λεξικό για όλους τους μαθητές:)
Εγώ έχω το λεξικό του Πατάκη, αυτό που είναι ευρέως διαδεδομένο στις μέρες μας.:P Το ίδιο είχε και η φίλη μου, αλλά πιο σύγχρονο. Όταν λές "λεξικό του σκατά" τι εννοείς; Δεν ξέρω κανέναν συγγραφέα με το συγκεκριμένο όνομα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εγώ έχω το λεξικό του Πατάκη, αυτό που είναι ευρέως διαδεδομένο στις μέρες μας.:P Το ίδιο είχε και η φίλη μου, αλλά πιο σύγχρονο. Όταν λές "λεξικό του σκατά" τι εννοείς; Δεν ξέρω κανέναν συγγραφέα με το συγκεκριμένο όνομα.:)
Μάλλον ξέχασε ένα κόμμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Παντως το λεξικο του Πατακη ειχε πολλες ανακριβειες,οι μισοι παρακειμενοι δεν υπηρχαν καν.Το μονο του καλο ηταν οι αναλυτικοι πινακες.Του Γεωργοπαπαδακου ηταν πολυ καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αμα κρατησατε απο το γυμνασιο το Λεξικο της Αρχαιας Ελληνικης (ενα μεγαλο κιτρινωπο καπως βιβλιο μεγεθους Α4) και το Συντακτικο της Αρχαιας Ελληνικης Γραμματειας ριξτε τα μια ματια. Ειδικα το δευτερο ειναι ακρετα καλο και ειναι σαν συμπληρωμα του μικρου συντακτικου που μας δινεται , το οποιο τα λεει πιο περιληπτικα.
To λεξικό του γυμνασίου είναι πολύ καλό. Άλλωστε, είναι βασισμένο σε αυτό των Lindell και Scott.
To συντακτικό του γυμνασίου είναι καταπληκτικό και αναλυτικότατο. Έχει πολλά παραδείγματα και πολλές περιπτώσεις (ακόμη και σπάνιες), που μπορεί να συναντήσει κανείς ακόμη και στις φιλολογικές σχολές (σύμφωνα με τις φιλολόγους που είχα). Γενικά, εμένα με βοηθάει να διαβάζω από εκεί.
Εγώ έχω το λεξικό του Πατάκη, αυτό που είναι ευρέως διαδεδομένο στις μέρες μας.:P Το ίδιο είχε και η φίλη μου, αλλά πιο σύγχρονο. Όταν λές "λεξικό του σκατά" τι εννοείς; Δεν ξέρω κανέναν συγγραφέα με το συγκεκριμένο όνομα.:)
Σκατάς=Θεμιστόπουλος=rainbowarrior=nafasskata :P Δεν ξέρω ποιο λεξικό έχει, αλλά αυτό που έχει:hehe:
Μάλλον ξέχασε ένα κόμμα. :P
Όχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top