Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

eirinolaki

Νεοφερμένος

Η eirinolaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τους αρχικους χρονους του εσήμανεν και του προείπεν και να μου τα αναγνωρισει γτ εχω ψαξει παντου και δεν βρησκω τιποτα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τους αρχικους χρονους του εσήμανεν και του προείπεν και να μου τα αναγνωρισει γτ εχω ψαξει παντου και δεν βρησκω τιποτα :confused:
Εν. σημαίνω - προλέγω
Παρ. εσήμαινον -προύλεγον
Μελ. σημανώ- προλέξω, προερώ
Αορ. εσήμανα, εσήμηνα- προύλεξα, προείπον
Πρκμ. ( δν έχει)- προείρηκα
Υπερσ. (δν έχει)-προειρήκειν
Αναγνώριση: εσήμανεν=γ' ενικό, αορίστου ε.φ. του ρήματος σημαίνω
προείπεν=γ' ενικό, αορίστου β' ε.φ του ρήματος προλέγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
του σημαινω εγω του βαζα πρκ και υπερσ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Ρε παιδιά..πως είναι το απαρέμφατο μέσης φωνής παρακειμένου του εγγράφομαι;
Το βρήκα "εγεγράφσθαι", αλλά δεν μου κολλάει.:confused:
(Αν και κάπως αργά) στο γράφω να το ξέρεις : απ.πρκμ μ.φ εγγράφομαι=εγγεγράφθαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σεσημαγκα!Αλλα πολλα λεξικα δε το χουν οποτε δε ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι εύχρηστοι πάντως.

Εγώ, πάντως, είχα συναντήσει τον Παρακείμενο σε κείμενο. Δε χάνεις κάτι να το ξέρεις. Μπορεί να μην τους συναντήσεις, αλλά να ζητηθούν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, είχα συναντήσει τον Παρακείμενο σε κείμενο. Δε χάνεις κάτι να το ξέρεις. Μπορεί να μην τους συναντήσεις, αλλά να ζητηθούν.;)
Πιθανών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, είχα συναντήσει τον Παρακείμενο σε κείμενο. Δε χάνεις κάτι να το ξέρεις. Μπορεί να μην τους συναντήσεις, αλλά να ζητηθούν.;)

Ἦταν τῆς κλασικῆς περιόδου τὸ κείμενο; Ἐρωτῶ γιατὶ οἱ τύποι τῶν ῥημάτων τοὺς ὁποίους μαθαίνουμε εἶναι αὐτοὶ τοὺς ὁποίους χρησιμοποιοῦν οἱ κλασικοὶ συγγραφεῖς τοῦ 5ου καὶ 4ου αἰῶνα π.χ. οἱ ὁποῖοι ἔγραψαν σὲ Ἀττικὴ διάλεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirinolaki

Νεοφερμένος

Η eirinolaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εν. σημαίνω - προλέγω
Παρ. εσήμαινον -προύλεγον
Μελ. σημανώ- προλέξω, προερώ
Αορ. εσήμανα, εσήμηνα- προύλεξα, προείπον
Πρκμ. ( δν έχει)- προείρηκα
Υπερσ. (δν έχει)-προειρήκειν
Αναγνώριση: εσήμανεν=γ' ενικό, αορίστου ε.φ. του ρήματος σημαίνω
προείπεν=γ' ενικό, αορίστου β' ε.φ του ρήματος προλέγω

σεεεεεεε ΥΠΕΡΡΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.

dhmhtra14

Νεοφερμένος

Η dhmhtra14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πως κανουμε χρονικη αντικατασταση στη μετοχη απιοντι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antaki gnd

Νεοφερμένος

Η Αντα Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
πως κανουμε χρονικη αντικατασταση στη μετοχη απιοντι

ενστ: τω απερχομενω/τω απιοντι
μελλ:τω απιοντι
αορ:τω απελθοντι
πρκ:τω τω απεληλυθοτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antaki gnd

Νεοφερμένος

Η Αντα Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
'Επισης,μπορει να μου λυσει καποιος μια απορια?
Πως γινεται αναλυση της κατηγορηματικης μετοχης?Εχω μπερδευτει λιγο..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
'Επισης,μπορει να μου λυσει καποιος μια απορια?
Πως γινεται αναλυση της κατηγορηματικης μετοχης?Εχω μπερδευτει λιγο..:confused:

Π.χ. Ορώ τινά ερχόμενον.
Ανάλυση: Βλέπω ότι τις έρχεται.

(Τι σε μπερδεύει; :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antaki gnd

Νεοφερμένος

Η Αντα Γ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Π.χ. Ορώ τινά ερχόμενον.
Ανάλυση: Βλέπω ότι τις έρχεται.

(Τι σε μπερδεύει; :hmm:)

Με μπερδευεει η περιπτωση να υπαρχει εξαρτηση απο ιστορικο χρονο..
Στο σχολειο ειπαν οτι τοτε χρησιμοποιουμε παντα ευκτικη..Στο φροντιστηριο παλι
οτι καποιες φορες μπαινει και οριστικη,αναλογα αν δηλωνει αντικειμενικοτητα ή υποκειμενικοτητα..
:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Με μπερδευεει η περιπτωση να υπαρχει εξαρτηση απο ιστορικο χρονο..
Στο σχολειο ειπαν οτι τοτε χρησιμοποιουμε παντα ευκτικη..Στο φροντιστηριο παλι
οτι καποιες φορες μπαινει και οριστικη,αναλογα αν δηλωνει αντικειμενικοτητα ή υποκειμενικοτητα..
:worry:
Ωραία, θα σου πω τη θεωρία για να τα ξεκαθαρίσεις λίγο. Θα θυμάσαι ότι οι κατηγορηματικές μετοχές αναλύονται σε δευτερεύουσες, ειδικές προτάσεις. Ως εκ τούτου, θα ακολουθούν τους κανόνες εισαγωγής κι εκφοράς των ειδικών προτάσεων. Θα εκφέρονται,λοιπόν, με απλή οριστική όταν δηλώνουν το πραγματικό, με δυνητική οριστική όταν δηλώνουν το δυνατό στο παρελθόν (ή το μη πραγματικό) και με δυνητική ευκτική όταν δηλώνουν το δυνατό σε παρόν-μέλλον.
Όταν όμως η εξάρτησή των ειδικών είναι από ρήμα ιστορικού χρόνου, υπάρχουν δυο δυνατότητες εκφοράς της δευτερεύουσας ειδικής. α) με ευκτική του πλαγίου λόγου, οπότε δηλώνουν υποκειμενική γνώμη. β) διατηρείται η απλή οριστική, οπότε δηλώνεται αντικειμενική γνώμη. (Εδώ απαντάται κι άμεσα η απορία σου περί αντικειμενικότητας-υποκειμενικότητας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top