Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά με το τι ρόλο διαδραματίζουν τα επίθετα στην ενότητα 12 στην πολιτεία??? Έχω τρελαθεί :P
τι ερωτηση και αυτη...ποιο τερας της ελληνικης φιλολογιας τη σκεφτηκε...
τελοσπαντων αν υποθεσουμε οτι η ερωτηση εχει να κανει με τα επιθετα 1)τούς απαιδευτους -αληθειας απειρους απο τη μια κια απο την αλλη2)τους εν παιδεια εωμενους (οχι ακριβως επιθετο) -εκοντες.χρησιμοποιει τα επιθετα για να διακρινει τις δυο κατηγοριες ανθρωπων που δεν ειναι ικανοι να διακυβρνησουν ιδανικα την πολιτεια!με τα επιθετα προσδιδει σε καθε κατηγορια τα χαρακτηριστικα της,δηλ απο τη μια εχουμε αυτους που δεν ξερουν την αληθεια γιατι δεν εχουν φτασει στη θεαση του αγαθου ουτε εχουν καποια παιδεια και απο την αλλη εχουμε αυτους που με τη θεληση δεν αναμειγνυονται στα κοινα!
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ.η σωστη ερωτηση ειναι σχετικα με το ρολο των ΜΕΤΟΧΩΝ και οχι των επιθετων της ενοτητας.στο σχολειο σου δωσανε την ερωτηση;παντως να ξερεις πως η ενοτητα εχει μετοχες που δειχνουν την κατηγοριοποιηση και οχι επιθετα!!!!ρωτα την καθηγητρια/-η να δωσει καποιες διευκρινισεις γιατι η ερωτηση ειναι γενικα αστοχη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
τι ερωτηση και αυτη...ποιο τερας της ελληνικης φιλολογιας τη σκεφτηκε...
τελοσπαντων αν υποθεσουμε οτι η ερωτηση εχει να κανει με τα επιθετα 1)τούς απαιδευτους -αληθειας απειρους απο τη μια κια απο την αλλη2)τους εν παιδεια εωμενους (οχι ακριβως επιθετο) -εκοντες.χρησιμοποιει τα επιθετα για να διακρινει τις δυο κατηγοριες ανθρωπων που δεν ειναι ικανοι να διακυβρνησουν ιδανικα την πολιτεια!με τα επιθετα προσδιδει σε καθε κατηγορια τα χαρακτηριστικα της,δηλ απο τη μια εχουμε αυτους που δεν ξερουν την αληθεια γιατι δεν εχουν φτασει στη θεαση του αγαθου ουτε εχουν καποια παιδεια και απο την αλλη εχουμε αυτους που με τη θεληση δεν αναμειγνυονται στα κοινα!
Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΜΕΝΗ.η σωστη ερωτηση ειναι σχετικα με το ρολο των ΜΕΤΟΧΩΝ και οχι των επιθετων της ενοτητας.στο σχολειο σου δωσανε την ερωτηση;παντως να ξερεις πως η ενοτητα εχει μετοχες που δειχνουν την κατηγοριοποιηση και οχι επιθετα!!!!ρωτα την καθηγητρια/-η να δωσει καποιες διευκρινισεις γιατι η ερωτηση ειναι γενικα αστοχη;)

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Έτσι μου δόθηκε η ερώτηση από τις συμμαθήτριες μου λόγω του οτι εγώ σήμερα δεν πήγα σχολείο ,δεν ξέρω ίσως να μου την έδωσαν λάθος αλλά εγώ μόνη μου σίγουρα δεν μπορούσα να την απαντήσω !!:P Ευχαριστώ και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ2010

Νεοφερμένος

Η ΦΩΤΕΙΝΗ2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Τρίγλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
πέφυκας χρονική?μπορεί να βοηθήσει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
πέφυκας χρονική?μπορεί να βοηθήσει κανείς?
φυει-εφύου-φύσει( και φύση με υπογεγραμμενη)-έφυς-πεφυκας-επεφυκεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ2010

Νεοφερμένος

Η ΦΩΤΕΙΝΗ2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Τρίγλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΕΙΝΗ2010

Νεοφερμένος

Η ΦΩΤΕΙΝΗ2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Τρίγλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
1 σόν α)μετοχή αορίστου
2 θέλης(υπογεγραμμενη) β)οριστική αντωνυμία
3 μέν γ)πρόθεση
4 υπό δ)χρονικό επίρρημα
5 έπειτα ε)υποτακτική ενεστώτα
6 τούτο(περισπ) στ)δεικτική αντωνυμία
ζ)χρονικός σύνδεσμος
η)αντιθετικός σύνδεσμος
θ)κτητική αντωνυμία
Μπορεί κανείς να βοηθήσει κάνοντας την αντιστοίχηση?Τρία περισσεύουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
1 σόν α)μετοχή αορίστου
2 θέλης(υπογεγραμμενη) β)οριστική αντωνυμία
3 μέν γ)πρόθεση
4 υπό δ)χρονικό επίρρημα
5 έπειτα ε)υποτακτική ενεστώτα
6 τούτο(περισπ) στ)δεικτική αντωνυμία
ζ)χρονικός σύνδεσμος
η)αντιθετικός σύνδεσμος
θ)κτητική αντωνυμία
Μπορεί κανείς να βοηθήσει κάνοντας την αντιστοίχηση?Τρία περισσεύουν
1-θ,2-ε,3-η,4-γ,5-δ,6-στ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μου λύσετε την εξής απορία: Στα θέματα πανελληνίων για τα αρχαία του 2010, στη γραμματική ζητούσε τη δοτική ενικού από το ουσιαστικό "το γήρας" που κάνει "τω γήρα" Εγώ όμως αντί για οξεία έβαλα περισπωμένη, επειδή ένας κανόνας στη γραμματική λέει πως στα τριτόκλιτα το α και το ι στη λήγουσα είναι μακρόχρονα.. Αυτό γιατί κάνει έτσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μου λύσετε την εξής απορία: Στα θέματα πανελληνίων για τα αρχαία του 2010, στη γραμματική ζητούσε τη δοτική ενικού από το ουσιαστικό "το γήρας" που κάνει "τω γήρα" Εγώ όμως αντί για οξεία έβαλα περισπωμένη, επειδή ένας κανόνας στη γραμματική λέει πως στα τριτόκλιτα το α και το ι στη λήγουσα είναι μακρόχρονα.. Αυτό γιατί κάνει έτσι;;
το γηρας κατα αρχας γραφεται με περισπωμενη γιατι το α στην καταληξη ας ειναι βραχυ.στη δοτ. το α ποιος κανονας λεει οτι ειναι ειναι βραχυ;;τω γηρα ειναι με οξεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
το γηρας κατα αρχας γραφεται με περισπωμενη γιατι το α στην καταληξη ας ειναι βραχυ.στη δοτ. το α ποιος κανονας λεει οτι ειναι ειναι βραχυ;;τω γηρα ειναι με οξεια :)

Υπάρχει κανόνας στη γραμματική Σελίδα: 87, παράγραφος: 143
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
[5] Εἰ τοίνυν ὁ Φίλιππος τότε ταύτην ἔσχε τὴν γνώμην, ὡς χαλεπὸν πολεμεῖν ἐστιν ᾿Αθηναίοις ἔχουσι τοσαῦτ' ἐπιτειχίσματα τῆς αὑτοῦ χώρας ἔρημον ὄντα συμμάχων, οὐδὲν ἂν ὧν νυνὶ πεποίηκεν ἔπραξεν οὐδὲ τοσαύτην ἐκτήσατο δύναμιν. Ἀλλ' εἶδεν, ὦ ἄνδρες ᾿Αθηναῖοι, τοῦτο καλῶς ἐκεῖνος, ὅτι ταῦτα μέν ἐστιν ἅπαντα τὰ χωρί' ἆθλα τοῦ πολέμου κείμεν' ἐν μέσῳ, φύσει δ' ὑπάρχει τοῖς παροῦσι τὰ τῶν ἀπόντων, καὶ τοῖς ἐθέλουσι πονεῖν καὶ κινδυνεύειν τὰ τῶν ἀμελούντων.

ὥσπερ καὶ Θαλῆν ἀστρονομοῦντα, ὦ Θεόδωρε, καὶ ἄνω βλέποντα, πεσόντα εἰς φρέαρ, Θρᾷττά τις ἐμμελὴς καὶ χαρίεσσα θεραπαινὶς ἀποσκῶψαι λέγεται ὡς τὰ μὲν ἐν οὐρανῷ προθυμοῖτο εἰδέναι, τὰ δ' ἔμπροσθεν αὐτοῦ καὶ παρὰ πόδας λανθάνοι αὐτόν. ταὐτὸν δὲ ἀρκεῖ σκῶμμα ἐπὶ πάντας [174b] ὅσοι ἐν φιλοσοφίᾳ διάγουσι. τῷ γὰρ ὄντι τὸν τοιοῦτον ὁ μὲν πλησίον καὶ ὁ γείτων λέληθεν, οὐ μόνον ὅτι πράττει, ἀλλ' ὀλίγου καὶ εἰ ἄνθρωπός ἐστιν ἤ τι ἄλλο θρέμμα: τί δέ ποτ' ἐστὶν ἄνθρωπος καὶ τί τῇ τοιαύτῃ φύσει προσήκει διάφορον τῶν ἄλλων ποιεῖν ἢ πάσχειν, ζητεῖ τε καὶ πράγματ' ἔχει διερευνώμενος. μανθάνεις γάρ που, ὦ Θεόδωρε: ἢ οὔ;
κανω μονη μου αρχαια και δουλευω κειμενα που βρισκω θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει με την μεταφραση?ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Κατω δεξια γραφει ποιανου ειναι τα κειμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
το πρωτο ειναι του δημοσθενη κατα φιλιππου α,και το δευτερο ειναι του πλατωνα θεαιτητος 174b
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1441

Νεοφερμένος

Ο stelios1441 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά, μπορεί να μου κάνει κανείς άμεσα το: :κατεστήσαντο κλιτικη αντικατασταση και το εφυγον χρονικη αντι.;; ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pseutiko_fili

Νεοφερμένος

Η pseutiko_fili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
φύσει δ' ὑπάρχει τοῖς παροῦσι τὰ τῶν ἀπόντων, καὶ τοῖς ἐθέλουσι πονεῖν καὶ κινδυνεύειν τὰ τῶν ἀμελούντων.εχετε καμια ιδεα για το τι ειναι το τοις παρουσι και τα των αμελουντων.νομιζω παντος το τοις παρουσι ειναι δοτ προσ κτητ για το αλλο μηπως ειναι υποκειμενο του υπαρχει?η μετα δεν βγαινει δοτ προσ κτητ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
φύσει δ' ὑπάρχει τοῖς παροῦσι τὰ τῶν ἀπόντων, καὶ τοῖς ἐθέλουσι πονεῖν καὶ κινδυνεύειν τὰ τῶν ἀμελούντων.εχετε καμια ιδεα για το τι ειναι το τοις παρουσι και τα των αμελουντων.νομιζω παντος το τοις παρουσι ειναι δοτ προσ κτητ για το αλλο μηπως ειναι υποκειμενο του υπαρχει?η μετα δεν βγαινει δοτ προσ κτητ.

κι εγώ δοτική προσωπική κτητική θα το έβαζα... μήπως όμως το 'υπάρχω' εδώ έχει άλλη σημασία? :hmm: από το κόμμα και μετά ποιο ρήμα εννοείται? το ίδιο ? :hmm: κάτι θυμάμαι να είχαμε γράψει πέρσι ότι το υπάρχω ενδέχεται να συντάσσεται πλ φορές με απαρέμφατο (τελικό) + ότι σημαίνει 'υπήρχε δυνανότητα να..' , αλλά δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς...έχω χάσει τις παλιές σημειώσεις μου :/:

Άλλη εκδοχή είναι στο σημείο αυτό να έχουμε αττική σύνταξη και 'τα των απόντων' [ΟΛΟ] να χρησιμεύει ως Υ στο Ρ. Ωστόσο, όπως είπες κι εσύ, αν το υπάρχει είναι προσωπικό τότε δε δέχεται δτ. πρ. ...

Όσο για το αμελούντων που ρώτησες, ίσως αντικείμενο?

:wacko: γι'αυτό δε γουστάρω δημοσθένη ...


Θες να ρωτήσω την καθηγήτριά μου? :P Επείγεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μου λύσετε την εξής απορία: Στα θέματα πανελληνίων για τα αρχαία του 2010, στη γραμματική ζητούσε τη δοτική ενικού από το ουσιαστικό "το γήρας" που κάνει "τω γήρα" Εγώ όμως αντί για οξεία έβαλα περισπωμένη, επειδή ένας κανόνας στη γραμματική λέει πως στα τριτόκλιτα το α και το ι στη λήγουσα είναι μακρόχρονα.. Αυτό γιατί κάνει έτσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Παιδιά, θέλω να μου λύσετε την εξής απορία: Στα θέματα πανελληνίων για τα αρχαία του 2010, στη γραμματική ζητούσε τη δοτική ενικού από το ουσιαστικό "το γήρας" που κάνει "τω γήρα" Εγώ όμως αντί για οξεία έβαλα περισπωμένη, επειδή ένας κανόνας στη γραμματική λέει πως στα τριτόκλιτα το α και το ι στη λήγουσα είναι μακρόχρονα.. Αυτό γιατί κάνει έτσι;;
Μακρο προ μακρου οξυνεται,αυτο πρεπει να ειναι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεότη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Θεότη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ἦγε χρονική αντικατάσταση σας παρακαλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ἦγε χρονική αντικατάσταση σας παρακαλώ
αγε ηγε αξει ηγαγε ηχε και αγηοχε αγηοχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top