Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
μπαα καθόλου

το σωστό και πλήρες είναι να τους λες 'εμπρόθετους επιρρηματικούς'

όπως και στην παράθεση πχ. 'ονοματικός ομοιόπτωτος προσδιορισμός'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παιδιά είναι λίγο χαζή ερώτηση.. Τους εμπρόθετους προσδιορισμούς δεν τους λέμε εμπρόθετους επιρρηματικός προσδιορισμούς; Γιατί η καθηγήτρια μου είπε ότι το να τους λέμε επιρρηματικούς είναι ξεπερασμένο...(!)

Και τα δύο είναι σωστά αν δεν παραλείψεις να αναφέρεις το ρήμα, στο οποίο αναφέρεται, είτε ως εμπρόθετος είτε ως εμπρόθετος επιρρηματικός προσδιορισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
παιδιά,θέλω να μου πείτε αν είναι σωστή η ανάλυση των μετοχών μου:
1)λέξας: είναι χρονική συνν.στο υποκείμενο του ρήματος(ούτος)εξαρτάται από ρήμα Ιστορικού χρόνου εκφράζει το προτερόχρονο!
Απ:επεί/επειδή ειπε
2)ων:αιτιολογική μετοχή,υποκείμενο αυτός,εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου εκφράζει υποκειμενική αιτιολογία
Απ:ως ειη
3)βουλόμενος:αιτιολογική μετοχή υποκείμενο ούτος εξαρτάται από ιστορικό χρόνο,υποκειμενική αιτιολογία
ως εβούλετο
4)αποδεικνυμένους:χρονική μετοχή,εξαρτάται από ιστορικό χρόνο δηλώνει σύγχρονο
οτε απεδεικνουσιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
παιδιά,θέλω να μου πείτε αν είναι σωστή η ανάλυση των μετοχών μου:
1)λέξας: είναι χρονική συνν.στο υποκείμενο του ρήματος(ούτος)εξαρτάται από ρήμα Ιστορικού χρόνου εκφράζει το προτερόχρονο!
Απ:επεί/επειδή ειπε
2)ων:αιτιολογική μετοχή,υποκείμενο αυτός,εξαρτάται από ρήμα ιστορικού χρόνου εκφράζει υποκειμενική αιτιολογία
Απ:ως ειη
3)βουλόμενος:αιτιολογική μετοχή υποκείμενο ούτος εξαρτάται από ιστορικό χρόνο,υποκειμενική αιτιολογία
ως εβούλετο
4)αποδεικνυμένους:χρονική μετοχή,εξαρτάται από ιστορικό χρόνο δηλώνει σύγχρονο
οτε απεδεικνουσιν


Πώς να στο πούμε χωρίς το κείμενο? :worry:
Μπορεί ξέρω 'γω να μην είναι καν αιτιολογικές ή χρονικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το κείμενο το κάναμε στο φροντιστήριο και μας έβαλε απλή ανάλυση μετοχών σαν εργασία για το σπίτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, είμαι σίγουρη ότι ο μέλλοντας του τυγχάνω κάνει και τεύξομαι και τευξούμαι (με περισπωμένη). Ούτε η γραμματική ούτε ο Ρώσσης (το λεξικό ανωμάλων) το γράφει. Επειδή είναι αργά και διαβάζω από το μεσημέρι, ίσως έχω πάθει μπλακάουτ; Δεν υπάρχει αυτός ο δωρικός τύπος, όπως και στο πλέω (πλεύσομαι-πλευσούμαι);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Jesus christ :P get your shit together XD


πλακίτσα ^^

στη δική μου γραμματική/λεξικό πες το μόνο 'τεύξομαι' το έχει...χμ.....curious....εσύ το 'χεις μάθει με 2 τύπους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Jesus christ :P get your shit together XD
πλακίτσα ^^

στη δική μου γραμματική/λεξικό πες το μόνο 'τεύξομαι' το έχει...χμ.....curious....εσύ το 'χεις μάθει με 2 τύπους?

Ναι από το γυμνάσιο όταν το είχα μάθει ποιηματάκι, έλεγα πάντα διπλό τύπο.
Give me a break :P Γράφω τεστ αύριο Κ-Ω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι, είμαι σίγουρη ότι ο μέλλοντας του τυγχάνω κάνει και τεύξομαι και τευξούμαι (με περισπωμένη). Ούτε η γραμματική ούτε ο Ρώσσης (το λεξικό ανωμάλων) το γράφει. Επειδή είναι αργά και διαβάζω από το μεσημέρι, ίσως έχω πάθει μπλακάουτ; Δεν υπάρχει αυτός ο δωρικός τύπος, όπως και στο πλέω (πλεύσομαι-πλευσούμαι);

Ο Πατάκης δεν αναφέρει δωρικό τύπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Το δικό μου λεξικό έχει μόνο το τεύξομαι, αλλά και εγώ το έχω μάθει και με τους δύο τύπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ο Πατάκης δεν αναφέρει δωρικό τύπο.
Το δικό μου λεξικό έχει μόνο το τεύξομαι, αλλά και εγώ το έχω μάθει και με τους δύο τύπους.

Εντάξει, ευχαριστώ, υποθέτω θα την ρωτήσω πριν το τεστ αύριο. Καλή δύναμη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Ανεξαρτήτως πάντως αυτού, συχνά δημιουργούνται παρανοήσεις και γίνονται λάθη, για τέτοιους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά τελικά όντως δεν υπάρχει χρήσιμος δωρικός τύπος στο τυγχάνω. Δωρικοί που τους χρησιμοποιούμε είναι οι μέλλοντες πλευσούμαι και φευξούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Παιδιά τελικά όντως δεν υπάρχει χρήσιμος δωρικός τύπος στο τυγχάνω. Δωρικοί που τους χρησιμοποιούμε είναι οι μέλλοντες πλευσούμαι και φευξούμαι.

Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
χρησιμη σελιδα ειναι και study4exams.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος!!!

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παιδια το οικαδε πως το μεταφραζουμε????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιωργος!!!

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποια ακριβώς σελίδα της σχολικής γραμματικής μπορώ να βρω την κλίση του ουσιαστικού "υιός"? thanks


είμαι σίγουρη ότι το είχα δει κάπου :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποια ακριβώς σελίδα της σχολικής γραμματικής μπορώ να βρω την κλίση του ουσιαστικού "υιός"? thanks


είμαι σίγουρη ότι το είχα δει κάπου :worry:

H κλίση των δευτεροκλίτων ουσιαστικών βρίσκεται στη σελίδα 52, χώρις ωστόσο να κλίνεται συγκεκριμένα ο υιός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top