Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

W4What

Νεοφερμένος

Ο W4What αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Έχει "πέσει" ποτέ Πρωταγόρας στις Πανελλήνιες γιατί νομίζω είναι ο πιο εύκολος,,,βέβαια δεν έχω κάνει και τα υπόλοιπα για να ξέρω..:(

Πρωταγορας εχει πεσει το 2002 σε κανονικες εξετασεις(το 5ο κεφαλαιο) και το 2003 και 2004 σε επαναληπτικες και του εσπερινου αντιστοιχα(το 4ο κεφαλαιο και στις 2 περιπτωσεις).Ολοι φωναζουν καθε χρονο οτι θα πεσει ο Πρωταγορας,αλλα προταγορας δεν ερχεται.Και οσο δεν ερχεται γινεται ολο και πιο ΣΟΣ.Παιδια,νομιζω οτι ο Πρω ειναι ο πιο δυσκολος,δεν εχει σαφη συλλογιστικη,δεν εχει σαφη δομη,δεν εχει σαφη νοηματα και ενοουνται παρα πολλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niwerio

Νεοφερμένος

Η Niwerio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ο Πρωταγορας ειναι ανυποφορος..παλι καλα που δν μας επεσε!!Ειναι σοφιστης,τα επιχειρηματα του ειναι ανασκευασμενα επιχειρηματα του Σωκρατη που αναιρουν οτι λεει στο μυθο..αχ..ειναι τοσο μπερδεμενος!!!Η Πολιτεια κ τα Ηθικα κατα τη γνωμη μου ειναι φοβερα..οταν τα διδαχθειτε θα χαιρεστε που πηγατε θεωρητικη,ειναι πραγματικη φιλοσοφια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
καλημερα...
παιδια ο πρωταγορας δεν εχει πεσει στις πανελληνιες μεχρι στιγμης
αλλα εχει πεσει πολλεσ φορεσ στισ επαναληπτικες,... ακομη κ φετος εβαλαν την 4η ενοτητα στις επαναληπτικες....
παντως ειναι αυτο που λεμε ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟ ΣΟΣ...
παει μαζι με τον κρητικο και την δημουλα ...χιχιχιχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Ε καιρος ειναι να μπει Πρωταγορας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
παιδια ειμαι καινουρια εδω και εχω χαθει λιγακι....παντως σχετικα με τον πρωταγορα εχω να πω πως ειναι εξαιρετικα ευκολος αλλα μην ξεχνατε πως με τα ευκολα την παταμε....!!! αν μπορει να με βοηθησει καποιος με αυτο το φορουμ ας γινει φιλος μου να τν ρωτησω καποιες αποριες...ευχαριστω...!!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα αρχαια κατευθυνσης και κυριως στην γραμματικη....δεν ειναι οτι δεν την ξερω....αλλωστε κατι που το εχεις διαβασει πανω απο 100 φορες σε ενα μηνα δεν γινεται να μην το ξερεις...αλλα φοβαμαι πως θα τα κανω μανταρα.... κανενας τελιοφοιτος να μασ καθυσυχασει υπαρχει ???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
δεν ειμαι θεωρητική αλλά πάντα έτσι είναι, όσο και να διαβάσεις πάντα θα φοβάσε μη τα κάνεις θάλασσα στο τέλος, πχ εγώ στον αοδέ ενώ τον είχα περάσει άπειρες φορές φοβόμουν ότι θα τα πάω χάλια αλλά τελικά τα πήγα τέλεια

μην ανησυχείς, κάνε όσες περισσότερες επαναλήψεις μπορείς και θα τα πας μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω...αλλα το θεμα ειναι πως και στις ασκησεις τις γραμματικης λογω του προιδεασμενου φοβου μου κανω φρικτα λαθη....στο αγνωστο δε....δεν θελεις να μαθεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος για να κάνεις λάθη είναι το άγχος σου. Κι εσύ έχεις μπόλικο μόλις... 264 μέρες πριν την κρίσιμη ημέρα..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
τοσες ειναι ε ?...νομιζα πως ηταν περισσοτερες....ουφ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
τοσες ειναι ε ?...νομιζα πως ηταν περισσοτερες....ουφ!!!
Τόσες και εφόσον ξέρεις πως διαβάζεις, δε χρειάζεται να έχεις καμία απολύτως ανασφάλεια. Στη θέση τη δική σου είμαστε όλοι μας. Το άγχος μόνο κακό μπορεί να σου προκαλέσει και φαντάζομαι ότι το ξέρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Διάβασε και όλα θα πάνε καλά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_

Νεοφερμένος

Η Ria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι τόσο ειδικά για την γραμματική εξάλλου στις πανελλήνιες η γραμματική δεν πιάνει πολλές μονάδες..δώσε περισσότερη σημασία στο γνωστό και κάνε εξάσκηση στην μετάφραση του αγνώστου.αυτά είναι που πιάνουν και τις περισσότερες μονάδες άλλωστε.όσο για την γραμματική αν διαβάζεις κ κάνεις επαναλήψεις δεν χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bagiaka

Νεοφερμένος

Η bagiaka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ειλικρινα....το θεμα ειναι πως στο θεμα του γνωστου οχι απλα ειμαι απιαστη μεχρι τωρα....απλα το εχω κανει φυλλο και φτερο που λενε το βιβλιο...τον Πρωταγορα συγκεκριμενα που εχουμε τελιωσει και λιγο απο την Πολιτεια...καλα δεν ειναι για καλοκαιρι ????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally

Νεοφερμένος

Η Sally αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
μια χαρα ειναι για καλοκαιρι.... εγω ακομη δεν εχω τελειωσει τον πρωταγορα...:P
να μην εχεις αγχος... ειναι κακος συμβουλος! σκεψου οτι δεν θα αφησεις ενα βιβλιο να σε βαλει κατω!! :D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΖΟΕ

Νεοφερμένος

Η ΖΩΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με τα αρχαια κατευθυνσης και κυριως στην γραμματικη....δεν ειναι οτι δεν την ξερω....αλλωστε κατι που το εχεις διαβασει πανω απο 100 φορες σε ενα μηνα δεν γινεται να μην το ξερεις...αλλα φοβαμαι πως θα τα κανω μανταρα.... κανενας τελιοφοιτος να μασ καθυσυχασει υπαρχει ???:P
Εγω λοιπον τα αρχαια τα λατρευω γι' αυτο και περασα φιλολογια...Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να συνεχιζεις να διαβαζεις γραμματικη και να εξασκεισαι απο μονη σου, με αυτον τον τροπο στη συνεχεια δε θα κανεις λαθη. Επισης προσπαθησε να καταπολεμησεις το αγχος του πιθανου λαθους και ολα θα πανε καλα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Εγω λοιπον τα αρχαια τα λατρευω γι' αυτο και περασα φιλολογια...Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να συνεχιζεις να διαβαζεις γραμματικη και να εξασκεισαι απο μονη σου, με αυτον τον τροπο στη συνεχεια δε θα κανεις λαθη. Επισης προσπαθησε να καταπολεμησεις το αγχος του πιθανου λαθους και ολα θα πανε καλα!!!!

Είναι Αυγουστος ακομη. Μην τρελενεσαι με λεπτομερειες. Η γραμματικη σε οποια γλωσσα (ειδικα στα Λατινικα κατ εμε) ειναι υπουλο θεμα. Δωσε προσοχη στη λεπτομερεια και δε θα χασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τώρα εγώ να ρωτήσω, οι αρχικοί χρόνοι του εμφύομαι, ας πούμε, σχηματίζονται σαν εν+φύομαι ή είναι έτσι από μόνο του ρήμα; Εν ολίγοις δηλαδή, στον παρατατικό, λόγου χάριν, πως θα γίνει;

Ενεφυόμην ή εμφυόμην;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Τώρα εγώ να ρωτήσω, οι αρχικοί χρόνοι του εμφύομαι, ας πούμε, σχηματίζονται σαν εν+φύομαι ή είναι έτσι από μόνο του ρήμα; Εν ολίγοις δηλαδή, στον παρατατικό, λόγου χάριν, πως θα γίνει;

Ενεφυόμην ή εμφυόμην;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

νομιζω ενεφυομην....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Τώρα εγώ να ρωτήσω, οι αρχικοί χρόνοι του εμφύομαι, ας πούμε, σχηματίζονται σαν εν+φύομαι ή είναι έτσι από μόνο του ρήμα; Εν ολίγοις δηλαδή, στον παρατατικό, λόγου χάριν, πως θα γίνει;

Ενεφυόμην ή εμφυόμην;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ενεφυόμην, η πρόθεση είναι το "εν" και χαριν ευφωνίας γίνεται "εμ" στον ενεστώτα και στους χρόνους που δεν υπάρχει αύξηση, αφού η λέξη αρχίζει από σύμφωνο (φ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top