Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά σας...! Διαβάζω την Πολιτεία κι έχω μπερδευτεί πολύ ως πρός τη σύνδεση των ενοτήτων 11,12,13 με το θέμα όλου του έργου... Ξέρετε ποιά είναι η σχέση κάθε ενότητας με το θέμα της Πολιτείας? Μια καθηγητρια μου είχε πεί πως πρεπει να έχω στο μυαλό μου το σχήμα΄=ΠΑΙΔΕΙΑ-ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ-ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...Αλλά δεν το καταλαβαίνω...Σας παρακαλω,εαν εχετε κάτι υπ οψιν σας ενημερώστε με...Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lachesis

Νεοφερμένος

Η Lachesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συνεχίζεται η συζήτηση για τη λειτουργία της δικαιοσύνης στην ορθή ιδεώδη πολιτεία. Αφού έγινε συζήτηση για τους φύλακες και τους άρχοντες, τις γυναίκες και τα παιδιά κλπ, η συζήτηση στρέφεται στους αληθινούς φιλοσόφους ως σωτήρες της πολιτείας και στην εκπαίδευσή τους που πρέπει να κατατείνει στην ιδέα του αγαθού.

Το θέμα της αλληγορίας του σπηλαίου είναι η παιδεία. Η επίδραση που ασκεί αυτή στη φύση του ανθρώπου και η υποχρέωση που έχουν οι ορθά πεπαιδευμένοι (οι φιλόσοφοι) να φωτίσουν με την παιδεία τους άλλους ανθρώπους.

Ο μύθος του Ηρός ασχολείται με τις αμοιβές των δικαίων και την τιμωρία των άδικων και στον κόσμο αυτό αλλά και στην άλλη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Eυχαριστώ πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
υπαρχει κανα καλο βιβλιο που να εξηγει τους χρονους στα αρχαια διαβαζω πρωτη φορα μονη μου και δε καταλαβαινω λεξη για της αυξησεις και τους αναδιπλασιασμους.βοηθεια!!!!αν κανεις μπορει να μου εξηγησει και ο ιδιος δεκτη η προσφορά.οι μερες κοντευουν και με εχει φαει το στρες.σας εχουν πει στο φροντιστηριο κανα σος για τα αρχαια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aramis27644

Νεοφερμένος

Ο aramis27644 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει αναιρεθεισας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ειναι απο το αναιρουμαι, μετοχη αοριστου
αρα λογικα αφου εκλεχθηκε(αν ειναι χρονικη, αλλιως αναλογως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καλησπερα παιδια...
επειδη αφησα τις εισαγωγες των αρχαιων τελευταιες...και επειδη μου ειναι πιο ευκολο να τις αποστηθισω με ερωτησεις και απαντησεις...μηπως καποιος εχει τις ερωτησεις απο τις εισαγωγες των αρχαιων ωστε να με βοηθησει?
και αν γινεται να μου πει που αρχιζει και που τελειωνει η καθε απαντηση...ισως να ζηταω πολλα μα σε καθε περιπτωση
ευχαριστω πολυ!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δεν εχει βοηθηματα να φανταστω??κ γω τις αφησα τελευταιες,καλα εκανες.μπορω να σου στειλω αν θες σε pdf βοηθηματα αρχαιων που εχουν ερωτησεις στις εισαγωγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos P.

Νεοφερμένος

Ο Giorgos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η οριστικη αντωνυμια "αυτος" μπορει να χρησιμοποιηθει σε θεση υποκειμενου? π.χ. στη πρωταση: " αυτός ουκ άκων εις τέλους κατέστην "(εις τελος καθισταμαι=αναλαμβανω αξιωμα). το υποκ. της προηγουμενης προτασης ειναι το "εγω".το εννοουμενο υποκ. και στο κατέστην ειναι παλι το "εγω".αν ηταν δηλαδη γραμμενο, η πρώταση θα ηταν "αυτος εγω" και το αυτος θα ηταν κατηγ.προσδ. στο "εγω".απ τη στιγμη που λειπει το "εγω" ειναι δυνατον να πάρει τη συντακτικη του θεση η αντωνυμια "αυτος"?

παρακαλω η απάντηση να ειναι τεκμηριωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
η αντωνυμια μπορει να χρησιμοποιηθει σε θεση υποκειμενου.στην συγκεκριμενη προταση ομως το "εγω" εννοειται ως υποκειμενο και το "αυτος" οπως ειπες χρησιμοποιειται ως κτγ προσδ.δεν γινεται να ειναι υποκειμενο,γιατι πρεπει να συμφωνει με το ρημα στο προσωπο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos P.

Νεοφερμένος

Ο Giorgos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδη τι προωσπο είναι το "αυτος" και πως μεταφραζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Δηλαδη τι προωσπο είναι το "αυτος" και πως μεταφραζεται?
το υποκειμενο ειναι το "εγω" γιατι πρεπει να ειναι στο ιδιο προσωπο με το ρημα.το "αυτος" ειναι κτγ προσδ στο "εγω" και μερταφραζεται "εγω ο ιδιος".συγγνωμη που αργησα να απαντησω,αλλα δεν γινοταν!:no1:
*επισης το αυτος ειναι τριτο προσωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos P.

Νεοφερμένος

Ο Giorgos P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
οποτε κατα καποιο τροπο η αντ. "αυτος" αφου προσδιοριζει το "εγω" ειναι σχετικη με το α΄πρασωπο.(αν προσδιοριζε το "συ" θα ηταν σχετικη με το β΄κλπ.)γνωριζουμε ομως οτι ο κατηγ. προσδ. ουσιαστικοποιειται.κατα την ουσιαστικοποιηση δε χανει την ουσια του, το σημασιολογικο του περιεχομενο του. αρα μπορει να ειναι κ υποκ.(μη συσχετιζεις το "αυτος" με τη σημασια που δεινουμε στα νεα ελληνικα-δεικτικη αντ.-) εχω βρει πολλες περιπτωσεις ουσιαστικοποιησης κατ. προσ. που χρησιμοποιειται κ ως υποκ, οπου συνηθιζαμε π.χ. να λεμε:"υποκ. στο ρημα" ή "κατ.προσ. στο εννοουμενο..." μου ειπαν οτι αν το γραψω ετσι στις πανελληνιες θα μου το παρουν λαθος παρολο που οι σκεψεις που εκανα ειναι λογικες, χωρις να μου δωσυν μια ικανοποιητικη εξηγηση...αν βρεις κατι πες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
sorry,αλλα παω α' λυκειου και δεν τα εχω μαθει ακομα αυτα και για να μην σε μπερδεψω ανοιξε καλυτερα την γραμματικη του σχολειου!ειναι πολυ καλη και θα σε βοηθησει!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ιoanna

Νεοφερμένος

Η ιoanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν μπορείς, θα τις ήθελα κι εγώ, ευχαριστώ/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkis1983

Νεοφερμένος

Ο alkis1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ναι εννοειται πως τις θελω αν τις εχεις.Στειλε τις σε pdf και τις εκτυπωνω...σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
πολιτεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
πρωταγόρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonia9

Νεοφερμένος

Η antonia9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
δε μπορω να ανεβασω τον αριστοτελη.γιατι?...πειτε μου αν ανοιγουν γιατι ενα αγχος το εχω.:D
-----------------------------------------
γραψτε μου τα email σας για τον αριστοτελη γτ δε μπορω να το ανεβασω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Το δικό μου είναι aridaia2384@yahoo.gr. Μήπως έχεις το βοήθημα και για τη λογοτεχνία? Αν μπορούσες να μου το στείλεις θα σου ήμουν ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top