Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
παιδια επειδη απο γενετικη και γενικα επιστημη δεν ξερω τιποτα μηπως μπορει να βοηθησει καποιοσ για τα ηθικα διλληματα τησ γενετικησ στον ανθρωπο και παραδειγμτα επικινδυνης εφαρμογή της?? γενικα οχι μονον στον ανθρωπο...ευχαριστω εκ των προτερων!!

Όταν λέμε γενετική; Γενετική τροποποίηση τροφίμων; Κλωνοποίηση; Γενετική θεραπεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όταν λέμε γενετική; Γενετική τροποποίηση τροφίμων; Κλωνοποίηση; Γενετική θεραπεία;
δεν λεει συγκεκριμενα...γενικα μαλλον

αα εκανα ενα λαθος θελει παραδειγματα επικινδυνων εφαρογων την επιστημησ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Γενικά:
Υπέρ
  • θεραπεία ασθενειών
  • δημιουργία φυτών και ζώων με βελτιωμένες ιδιότητες, άφθονη τροφή
  • για την κλωνοποίηση: απόγονοι για άτεκνα ζευγάρια, έκρηξη στην ανάπτυξη των επιστημών
  • γέννηση υγιών απογόνων

Κατά
  • βάρβαρη επέμβαση του ανθρώπου στη φύση, κατάργηση της φυσικής επιλογής, απρόβλεπτα αποτελέσματα
  • παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ρατσισμός (βλ. GATTACA)
  • παραβίαση δικαιωμάτων των ζώων
  • κυριαρχία συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, ομοιομορφία, μαζοποίηση
  • θέματα ασφάλειας (τρόφιμα)

Ηθικά θέματα
  • κλωνοποίηση ανθρώπων
  • επιλογή εμβρύων πριν την εμφύτευσή τους στη μήτρα βάσει γενετικών χαρακτηριστικών

Αυτά μου έρχονται τώρα, δεν είναι συγκεκριμένο το θέμα οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γενικά:

Υπέρ
  • θεραπεία ασθενειών
  • δημιουργία φυτών και ζώων με βελτιωμένες ιδιότητες, άφθονη τροφή
  • για την κλωνοποίηση: απόγονοι για άτεκνα ζευγάρια, έκρηξη στην ανάπτυξη των επιστημών
  • γέννηση υγιών απογόνων

Κατά
  • βάρβαρη επέμβαση του ανθρώπου στη φύση, κατάργηση της φυσικής επιλογής, απρόβλεπτα αποτελέσματα
  • παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ρατσισμός (βλ. GATTACA)
  • παραβίαση δικαιωμάτων των ζώων
  • κυριαρχία συγκεκριμένων χαρακτηριστικών, ομοιομορφία, μαζοποίηση
  • θέματα ασφάλειας (τρόφιμα)

Ηθικά θέματα
  • κλωνοποίηση ανθρώπων
  • επιλογή εμβρύων πριν την εμφύτευσή τους στη μήτρα βάσει γενετικών χαρακτηριστικών
Αυτά μου έρχονται τώρα, δεν είναι συγκεκριμένο το θέμα οπότε...
Ωραια!! Σε ευχαριστω πολυ!!!!! Συγγνωμη που βιαζομουν αλλα δεν προλαβαινω...ευχαριστω!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει την διαφορά μεταξύ επίκλησης σε αυθεντία - ως τρόπος πειθούς και αυθεντία που λειτουργεί σαν τεκμήριο? :/: Με μπερδεύει αφάνταστα να τα ξεχωρίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά μου ζήτησαν βοήθεια..αλλά το ρήμα το βλέπω πρώτη φορά..χαχα...αντώνυμο του ευγενίζω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Συνώνυμο του εξευγενίζω είναι :D άρα =/ εκχυδαΐζω, εκφαυλίζω, διαφθείρω etc etc :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Συνώνυμο του εξευγενίζω είναι :D άρα =/ εκχυδαΐζω, εκφαυλίζω, διαφθείρω etc etc :)
το πρώτο το είχα βρεί..αλλα εντάξει δεν είναι πολυυ γνωστό..οπότε το διαφεθείρω μας κάνει :D
ευχαριστώωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει την διαφορά μεταξύ επίκλησης σε αυθεντία - ως τρόπος πειθούς και αυθεντία που λειτουργεί σαν τεκμήριο? :/: Με μπερδεύει αφάνταστα να τα ξεχωρίζω....

Anyone?? :(

3 hours till lesson ding ding :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά είναι το ίδιο πράγμα. Και τα δύο για σωστά θα σου τα πάρουν.
Γιατί υπάρχουν βιβλία που λένε ότι η αυθεντία είναι τεκμήριο -βλέπε σχολικό βιβλίο- και βοηθήματα, καθηγητές που το θεωρούν ξεχωριστο μέσο - τρόπο πειθούς. Οπότε ότι και να το βάλεις θα είναι σωστό απλώς ίσως είναι καλύτερο να το θεωρήσεις τεκμήριο από τη στιγμή που έτσιτο έχει στο βιβλίο. Ουσιαστικα δεν υπάρχει κάποια διαφορά δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Αα μάλιστα :) Δλδ δεν υπάρχει κάποιο πρακτικό κόλπο να τα ξεχωρίζουμε, όπως πχ η έκταση του χωρίου :hmm: ? idk

Thanks! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Νομίζω πως η επίκληση σε αυθεντία είναι ένας τρόπος για να στηρίξεις φαινομενικά την άποψή σου. Δεν βασίζεσαι δηλαδή σε έγκυρη απόδειξη. Για αυτό κιόλας είναι τρόπος πειθούς κι όχι τεκμηρίωσης. Είναι τέχνασμα θα έλεγα εγώ. Η αυθεντία αντίθετα είναι κάτι γνωστό κι αναγνωρισμένο οπότε μη αμφισβητήσιμο για αυτό και δεν πείθει απλώς, αλλά είναι επιχείρημα. Το αποδέχεσαι θες δεν θες. Θα παρομοίαζα την επίκληση σε αυθεντία με τις έντεχνες αποδείξεις που υπήρχαν στον αρχαίο ρητορικό λόγο ενώ την αυθεντία με τις άτεχνες αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αα μάλιστα :) Δλδ δεν υπάρχει κάποιο πρακτικό κόλπο να τα ξεχωρίζουμε, όπως πχ η έκταση του χωρίου :hmm: ? idk

Thanks! :D
αυτό που είπε η γυναίκα μου...μπορεί να ακούσεις 100 διαφορετικές απόψεις..και εγώ δεν κατάλαβα ποτε γιατί υπάρχει ο διαχωρισμός αυτός..η κοπέλα που μου έκανε ιδιαίτερα μου είχε πει οτι επίκληση στην αυθεντία βάζουμε όταν το άτομο είναι πολύ γνωστό σε όλους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μα το θέμα μας ρε παιδιά δεν έχει να κάνει με το γιατί χρησιμοποιούμε την αυθεντία στο λόγο μας αλλά ως τι θα μπορούσε να θεωρηθεί μέσα σε ένα κείμενο και καλύτερα ως τι θα ήταν ορθότερο να θεωρηθεί. Εκτός και αν κατάλαβα εγώ λάθος την ερώτηση...
Από όσο ξέρω δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Πχ. αλλά έλεγε στο βιβλίο κ αλλά στις σημειώσεις που μας έδωσαν στο φροντιστήριο! Το πιο ορθό κατά τη γνώμη μου είναι να πας σύμφωνα με αυτό που λέει στο βιβλίο. Το να καθόμαστε να συζητάμε του τύπου : "εγώ πιστεύω ότι είναι μέσο πειθούς από μόνο του" είναι τελείως ανούσιο.
Από εκεί και πέρα δε ξέρω, ρωτήστε κ κανένα φιλόλογο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Η δικιά μου φιλόλογος λέει ότι για να είναι τεκμήριο απο πάνω/κάπου κοντά ο συγγραφέας παραθέτει κ ένα επιχείρημα που στοχεύει να αποδείξει/ενισχύσει. Απλά ήθελα μια παραπάνω άποψη :P Ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eviloveyou

Νεοφερμένος

Η eviloveyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γραφω εκθεση την δευτερα με αυτο το θεμα...............παρακαλω βοηθεια.....!!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γραφω εκθεση την δευτερα με αυτο το θεμα...............παρακαλω βοηθεια.....!!!!!!!!!!1
Με τι θεμα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το μάθημα της Ιστορίας...ένας άνθρωπος ξέροντας ιστορία δεν επαναλαμβάνει τα λάθη του παρελθόντος! Είναι μία αρχή...:hmm: :P

Συγνώμη για ποιο θέμα μιλάμε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σε ένα βοήθημα του Ε.Ο.Σ.Κ. αναφέρεται ότι όταν παράγραφος αναπτύσσεται με διαίρεση, στην αιτιολόγηση αναφέρουμε τα: διαιρετέα έννοια, διαιρετική βάση και μέρη διαίρεσης; Τι συγκεκριμένα είναι αυτά; Τα αναγνωρίζετε στην αιτιολόγηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

areth ...

Νεοφερμένος

Η areth. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας παρακαλω θελω προτασεις με την λεξη πολιτικος αν γινεται μπορειται να μου πειτε τουλαχισον 5....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top