Βάσεις 2023 - προβλέψεις μετά τα αποτελέσματα και τους πίνακες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πιστευετε οτι αυτη η ανοδος στην αλεξανδρουπολη τουλαχιστον θα ναι πανω απο 75 μορια;; προφανως δεν λεω με σιγουρια αλλα τι πιθανοτητα θα δινατε
Κι εγώ φέτος έδινα.Μαθητρια είμαι.Δεν γνωρίζω ..
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλά τα πήγα.Λιγο πάνω από 18400.Δεν πήγα καλά στην έκθεση και μου έριξε πολύ τον ΜΟ.
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επειδη έχω ασχοληθεί πολύ με τα στατιστικά Για το τρίτο πεδίο πράγματι ισχύει πως στη γλώσσα οι βαθμοί 17-20 είναι πολύ καλύτεροι σε σχέση με πέρυσι.Για τη Φυσική δεν ισχύει πως είναι ίδιοι οι βαθμοί με περυσι.Στη κλίμακα 18-20 οι βαθμοί είναι ελαφρως χειρότεροι.Συγκεκριμενα,τα 19-20 είναι ίδια με περυσι αλλά τα 18-19 είναι κατά 150 γραπτά λιγότερα.Για τη χημεία εξίσου τα 18-20 είναι λιγότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα από πέρυσι όμως τα 18-19 είναι λιγότερα από πέρυσι και η μειωση στους βαθμούς 18-19 είναι μεγαλύτερη από την άνοδο στα 19-20.Αρα για τη χημεία ισχύει πως στα 18-20 οι βαθμοί είναι λιγότεροι.(βέβαια τα 19-20 είναι περισσότερα σε σχέση με πέρυσι)Για τη Βιολογία πράγματι ισχύει πως τα 18-20 είναι ελαφρώς περισσότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα όμως τα 18-19 είναι λιγότερα σε σχέση με πέρυσι όμως η αύξηση στα 19-20 είναι μεγαλύτερη από τη μείωση στα 18-19.Αρα ,δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λετε για τα στατιστικά.Βεβαια κι εγώ περιμένω άνοδο στις Ιατρικές.
Ξεχνάς την παράμετρο, ότι δεν μάς ενδιαφέρουν οι +2000-2300 στο 18-20 συνολικά, αλλά αρκετά λιγότεροι αριθμητικά για τις ιατρικές... βιολογία και χημεία αυξήθηκαν οι 19-20 (συνήθως τα ίδια άτομα και για τα 2 μαθηματα) και έτσι αρκεί στο +18,7-18,8 (και όχι στο 18+), φυσική 18,4-18,5 (για τον ίδιο λόγο, σχεδόν το ίδιο με πέρσι θα είναι) και έκθεση θα στο +17 (+690 άτομα)... για ιατρικές και ΣΣΑΣ 850 περίπου άτομα συν διαρροή.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Έκθεση αρκετά καλύτερα στο 17-20 (τα 2/3 της αύξησης μού προκύπτουν από εδώ, +690 παραπάνω άτομα)
Φυσική στο 18-20 σχεδόν στα ίδια.
Χημεία στο 18-20 ελαφρώς καλύτερα
Βιολογία στο 18-20 ελαφρώς καλύτερα.

Μόνο να αυξηθούν λοιπόν λέει η λογική και με αναμενόμενη "διαρροή" των υψηλόβαθμων προς αλλά τμήματα (κανείς δεν ξέρει τώρα τα μηχανογραφικα), βγαίνει για εκεί που ανέφερα.

Και αυτά είναι εκτιμήσεις και μόνο για ιατρική με την ανωτέρα παραδοχή. Όσο προχωρούμε προς τα κάτω (και άλλα πεδία) μεγαλώνει το στατιστικό σφάλμα.

Επισης, μην ξεχνάμε ότι πια κλιμάκωση μορίων δεν ανακοινώνεται από το Υπουργείο (που δυσκολευουν τις εκτιμήσεις)... βασικά τι να ανακοινωθεί, αφού ανά Τμήμα τα μόρια εκάστου ποικίλλουν.
Μάλλον έχεις δίκιο γιατί κι ένας φίλος μαθηματικός που ασχολείται τα ίδια λέει. Σίγουρα αύξηση αισθητή στις ιατρικές. Διαφωνεί με τον Στρατηγακη
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ξεχνάς την παράμετρο, ότι δεν μάς ενδιαφέρουν οι +2000-2300 στο 18-20 συνολικά, αλλά αρκετά λιγότεροι αριθμητικά για τις ιατρικές... βιολογία και χημεία αυξήθηκαν οι 19-20 (συνήθως τα ίδια άτομα και για τα 2 μαθηματα) και έτσι αρκεί στο +18,7-18,8 (και όχι στο 18+), φυσική 18,4-18,5 (για τον ίδιο λόγο, σχεδόν το ίδιο με πέρσι θα είναι) και έκθεση θα στο +17 (+690 άτομα)... για ιατρικές και ΣΣΑΣ 850 περίπου άτομα συν διαρροή.
Συμφωνώ με αυτό που λέτε.Απλως επειδή είπατε ότι αυξήθηκαν ελαφρώς τα 18-20 στη χημεια και έμεινε ίδιος ο αριθμός στη Φυσική στα 18-20 που δεν ισχύει,καθώς στη χημεία μειώθηκαν τα 18-20 συνολικά αλλά τα 19-20 αυξήθηκαν όπως είπατε ενώ στη Φυσική τα 19-20 είναι όσο και πέρυσι ενώ τα 18-19 μειώθηκαν(δηλ μειώθηκε το 18-20 και όχι το 19-20).Προσωπικά πιστεύω κι εγώ σε αισθητή άνοδο κυρίως λόγω της γλώσσας όπως είπατε κι εσείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης τα 19-20 για την κατεύθυνση της υγείας είναι γύρω στα 1000+ άτομα.
2000-2300 άτομα προκύπτον και από τις δύο κατευθύνσεις.Βεβαια ισχύει και αυτό με τη κλιμάκωση των μορίων που επίσης είπατε.Γνωριζω παααρα πολλά παιδιά που γράφουν σε ένα ή σε δύο μαθήματα πολύ καλά (>19)και και όχι σε όλα.Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε.Αναφορικα με τη γλώσσα ,κυριολεκτικά,έχουν γράψει πολύ καλούς βαθμούς άτομα που γραφουν κάτω από τη βάση στα άλλα τρία μαθήματα ενώ καλοί μαθητές δεν έχουν πάει τόσο καλά .
 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
έχω δει μόνο της υγείας και όχι συνδυαστικά με άλλη κατεύθυνση
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Α συγγνώμη νόμιζα ότι λέγατε μόνο για τα 19-20.Για τα 18-20 ισχύουν αυτοί οι αριθμοί.
έχω δει μόνο της υγείας και όχι συνδυαστικά με άλλη κατεύθυ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως δεν προσπαθώ να "ακυρώσω" τις εκτιμήσεις σας γιατί δυστυχώς θεωρώ πως είναι αρκετά βασιμες. Έχω γράψει 18400+ και πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό να μην περάσω Ιατρικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά έχω γράψει:
19,9 βιολογία
19,8 χημεια
19 φυσικη
15 εκθεση
Ξεχνάς την παράμετρο, ότι δεν μάς ενδιαφέρουν οι +2000-2300 στο 18-20 συνολικά, αλλά αρκετά λιγότεροι αριθμητικά για τις ιατρικές... βιολογία και χημεία αυξήθηκαν οι 19-20 (συνήθως τα ίδια άτομα και για τα 2 μαθηματα) και έτσι αρκεί στο +18,7-18,8 (και όχι στο 18+), φυσική 18,4-18,5 (για τον ίδιο λόγο, σχεδόν το ίδιο με πέρσι θα είναι) και έκθεση θα στο +17 (+690 άτομα)... για ιατρικές και ΣΣΑΣ 850 περίπου άτομα συν διαρροή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Κουβέντα κάνουμε και εκτιμήσεις. Κανείς δεν έχει το αλάθητο. Καλές σπουδές στην Ιατρική Κρήτης!...
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καμία πρόβλεψη για πληροφορική ΕΚΠΑ από ΕΠΑΛ;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Α συγγνώμη νόμιζα ότι λέγατε μόνο για τα 19-20.Για τα 18-20 ισχύουν αυτοί οι αριθμοί.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως δεν προσπαθώ να "ακυρώσω" τις εκτιμήσεις σας γιατί δυστυχώς θεωρώ πως είναι αρκετά βασιμες. Έχω γράψει 18400+ και πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό να μην περάσω Ιατρικη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προσωπικά έχω γράψει:
19,9 βιολογία
19,8 χημεια
19 φυσικη
15 εκθεση
Εγώ εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να περάσεις. Οι βαθμοί είναι άριστοι, θερμά συγχαρητήρια
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το αειτει για τις ιατρικές συνήθως δινει ευνοϊκές προβλέψεις δεδομένου ότι οι βάσεις είναι πιο πάνω από αυτές.Αυτο παρατηρώ εγώ.

Το αειτει για τις ιατρικές συνήθως δινει ευνοϊκές προβλέψεις δεδομένου ότι οι βάσεις είναι πιο πάνω από αυτές.Αυτο παρατηρώ εγώ.
Αυτα που λεει τωρα ειναι πολυ τραβηγμενα παντως
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ευχαριστώ!Την "πάτησα" στην Εκθεση και τώρα έχω ανασφαλειες..🙂
Έτσι ήταν την πρώτη φορά (το 2021) ο γιος μου με τρεις άριστους βαθμούς και 14,6 στην έκθεση εχασε την Ιατρική για λίγο.
Πέρυσι (το 2022) ξαναεδωσε και πέρασε.
Τώρα τελείωσε το 1ο έτος.
Εσύ εύχομαι να περάσεις με την πρώτη
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καμία πρόβλεψη για πληροφορική ΕΚΠΑ από ΕΠΑΛ;
Δύσκολες οι προβλέψεις εδώ, για δύο βασικά λόγους:
Α. Τα στατιστικά για τα δύο μαθήματα γενικής παιδείας ΕΠΑΛ παρουσιάζονται από το Υπουργείο γενικά με συμμετοχή όλων των Τομέων (άρα δεν ξέρουμε τι έγραψαν εκεί τα παιδιά των Τομέων Πληροφορικής και Ηλεκτρολογία... οι χειρότερες επιδόσεις είθισται να είναι από τη Μηχανολογία)
Β. Τα Τμήματα Πληροφορικής δηλώνονται και απο Ηλεκτρολογία και από Πληροφορική.

Γενικό σχόλιο είναι ότι τα παιδιά από τα ΕΠΑΛ την τελευταία τριετία είναι να τα πηγαίνουν κάθε χρόνο και λίγο καλύτερα (ανεξαρτήτου Τομέα αυτό)... Πάντως αν δεν έχεις τουλάχιστον 13 μ.ο. για τους παραπάνω τομείς, δύσκολα μπαίνεις κάπου.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δύσκολες οι προβλέψεις εδώ, για δύο βασικά λόγους:
Α. Τα στατιστικά για τα δύο μαθήματα γενικής παιδείας ΕΠΑΛ παρουσιάζονται από το Υπουργείο γενικά με συμμετοχή όλων των Τομέων (άρα δεν ξέρουμε τι έγραψαν εκεί τα παιδιά των Τομέων Πληροφορικής και Ηλεκτρολογία... οι χειρότερες επιδόσεις είθισται να είναι από τη Μηχανολογία)
Β. Τα Τμήματα Πληροφορικής δηλώνονται και απο Ηλεκτρολογία και από Πληροφορική.

Γενικό σχόλιο είναι ότι τα παιδιά από τα ΕΠΑΛ την τελευταία τριετία είναι να τα πηγαίνουν κάθε χρόνο και λίγο καλύτερα (ανεξαρτήτου Τομέα αυτό)... Πάντως αν δεν έχεις τουλάχιστον 13 μ.ο. για τους παραπάνω τομείς, δύσκολα μπαίνεις κάπου.

Η αδερφή μου έχει γράψει 18260 και θέλει να περάσει πληροφορική ΕΚΠΑ που πέρυσι είχε 17.072

Μου φαίνεται αδύνατο να ανέβει τόσο

Παρόλο που στα στατιστικά έχουνε γράψει χειρότερα από πέρυσι σε όλα τα μαθήματα εκτός της έκθεσης φοβάται ότι θα αλλάξουν οι προτιμήσεις των παιδιών, όλοι θα δηλώσουν ΕΚΠΑ πληροφορική 🤦🏻‍♀️και αντί να είναι πρώτα ημμυ ΕΜΠ ΑΠΘ κλπ να μπει πληροφορική ΕΚΠΑ

Εγώ είμαι 99,9999999% σίγουρη ότι είναι μέσα
 

Giannis_19

Νεοφερμένος

Ο Giannis_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Η αδερφή μου έχει γράψει 18260 και θέλει να περάσει πληροφορική ΕΚΠΑ που πέρυσι είχε 17.072

Μου φαίνεται αδύνατο να ανέβει τόσο

Παρόλο που στα στατιστικά έχουνε γράψει χειρότερα από πέρυσι σε όλα τα μαθήματα εκτός της έκθεσης φοβάται ότι θα αλλάξουν οι προτιμήσεις των παιδιών, όλοι θα δηλώσουν ΕΚΠΑ πληροφορική 🤦🏻‍♀️και αντί να είναι πρώτα ημμυ ΕΜΠ ΑΠΘ κλπ να μπει πληροφορική ΕΚΠΑ

Εγώ είμαι 99,9999999% σίγουρη ότι είναι μέσα
Αυτή την ανησυχία πρώτη φορά την ακούω χαχα. Νομίζω πως οι περισσότεροι θα δηλώσουν πρώτα το ημμυ και μετά την πληροφορική.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top