Βάσεις 2023 - προβλέψεις μετά τα αποτελέσματα και τους πίνακες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

brouss

Νεοφερμένος

Ο brouss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λέτε να πέσουν κτηνιατρική, φαρμακευτική στην Θεσσαλονίκη
Ρωτάω γιατί είμαι οριακά εκτός με βάση τα περσινά δεδομενα γύρω στα 100-200 μορια
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Μακάρι να υπάρχει πτώση 100-200 μορίων. Μέχρι στιγμής λέγανε για μικρές αυξομειώσεις στις υψηλόβαθμες σχολές (πολύ κατατοπιστικό). Τώρα που βγήκαν τα στατιστικά ευελπιστώ μέσα στις επόμενες ώρες να αρχίσουμε να βλέπουμε πιο καλές εκτιμήσεις γιατί και εγώ είμαι οριακά και θα με φάει η αγωνία.

Εγώ με μια γρήγορη ματιά στα στατιστικά είδα ότι αυτοί που γράψανε 18 και πάνω στην έκθεση και στην βιολογία είναι λίγο περισσότεροι από πέρσι ενώ χημεία και φυσική είναι λίγο λιγότεροι. Οπότε ίσως έχουμε ελπίδες να πέσουν.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.
Μακάρι να υπάρχει πτώση 100-200 μορίων. Μέχρι στιγμής λέγανε για μικρές αυξομειώσεις στις υψηλόβαθμες σχολές (πολύ κατατοπιστικό). Τώρα που βγήκαν τα στατιστικά ευελπιστώ μέσα στις επόμενες ώρες να αρχίσουμε να βλέπουμε πιο καλές εκτιμήσεις γιατί και εγώ είμαι οριακά και θα με φάει η αγωνία.

Εγώ με μια γρήγορη ματιά στα στατιστικά είδα ότι αυτοί που γράψανε 18 και πάνω στην έκθεση και στην βιολογία είναι λίγο περισσότεροι από πέρσι ενώ χημεία και φυσική είναι λίγο λιγότεροι. Οπότε ίσως έχουμε ελπίδες να πέσουν.
δεν ξερω η έκθεση πως θα επηρεάσει , βλέπω έχουν ανέβει αρκετά τα 16-17
που είναι ο @eukleidhs1821 να κανει την καθιερωμενη αναλυση του
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Παιδιά από επαλ λέτε να πέσουν;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
δεν ξερω η έκθεση πως θα επηρεάσει , βλέπω έχουν ανέβει αρκετά τα 16-17
που είναι ο @eukleidhs1821 να κανει την καθιερωμενη αναλυση του
δεν εχει νοημα να κανεις αναλυση γτ το πολυ 20 ιουλιου θα βγουν οι βασεις καμια σχεση με παλαιοτερα που βγαιναν 30 αυγουστου.δεν εχει και νοημα οπως στις εκλογες τα exit poll καθως στις 8 βγηκε το 80% της ενσωματωσης!παντως κοιτωντας τα στατιστικα μαθηματικα οπως αναμενοταν γραψανε πολυ καλυτερα καθως στην κλιμακα του 18-20 στο πεδιο της θετικης ειναι σχεδον 10% πανω!στα αλλα μαθηματα της θετικης ειναι σχεδον τα ιδια επομενως μαλλον θα υπαρξει μια ανοδος στις πολυτεχνικες σχολες 100-200 μορια.
στο πεδιο της υγειας ειναι ακριβως τα ιδια σχεδον σε ολα τα μαθηματα με μια υποσημειωση οτι στη βιολογια για να υπαρξει ισορροπια στο 18-20 σε σχεση με περσι υπηρξε μεταπηδηση 200 υποψηφιων απο το 18-19 στο 19-20 επομενως μπορει αυτο να παιξει καποιο ρολο μπορει και οχι.φυσικη,χημεια σχεδον τα ιδια.επομενως μαλλον οι ιατρικες θα μεινουν στα ιδια με οριακη πτωση ισως.στο πεδιο των οικονομικων απλα γελαω με το 70% κατω απο τη βαση μαθηματικα....τι θελουν και συμμετεχουν απορω πραγματικα!δηλαδη αυτοι τωρα θα βγαλουν πανεπιστημιο??μιλαμε για υποψηφιους που ειναι ντροπη να τους δινεται και απολυτηριο λυκειο αν ητανε σε καμια κανονικη χωρα......
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Υπολογίζω η ΕΒΕmin ΓΕΛ να ανεβαίνει σε 1ο και 2ο Πεδίο, να πέφτει στο 3ο Πεδίο και να είναι σχεδόν η ίδια (με πέρσι) στο 4ο Πεδίο...

1ο 9,34 2ο 9,82 3ο 9.28 και 4ο 8.37
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Έκθεση και Μαθηματικά σίγουρα υπήρχε πτώση στις επιδόσεις, μετά εξαρτάται και ποια ειδικότητα είσαι.
Ηλεκτρονικός ειμαι βάση πινακων όπως είδα θα σου πω ίδιες περίπου βαθμολογίες με 2021 με λίγο καλύτερη κατάσταση στα μαθηματα γενικής και σχεδόν ακριβώς ίδιες βαθμολογίες οι φετινες με τα ειδικότητας 2020. Λες να έχουμε βάσεις ανάμεσα σε 20, 21 εκεί ανάμεσα;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Από τά στατιστικά για βαθμολογίες 19 -20 ,στις ιατρικές, υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι και στα τέσσερα μαθήματα, άρα οι βάσεις θα ανέβουν σέ όλες τις υψηλές σχολές,το μέγεθος δεν το έχω μελετήσει ακόμα αλλά σίγουρα 150-200 μόρια
 

Kolptsres

Νεοφερμένος

Ο Kolptsres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με 17.580 έχω ελπίδες για αξιωματικών αστυνομίας;(κανονική κατηγορία)
 

Jojo K

Νεοφερμένος

Η Jojo K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γενικά ποια μπορεί να είναι η μέγιστη άνοδος της βάσης ενός τμήματος; Εμένα με ενδιαφέρουν οι χημικοί μηχανικοί και έχω συγκεντρώσει περίπου 950 μόρια περισσότερα από την περσινή βάση. Υπάρχει περίπτωση η άνοδος των βάσεων στις πολυτεχνικές σχολές που ακούγεται να είναι τέτοιας κλίμακας;
 

a namaves

Νεοφερμένος

Η a namaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γενικά ποια μπορεί να είναι η μέγιστη άνοδος της βάσης ενός τμήματος; Εμένα με ενδιαφέρουν οι χημικοί μηχανικοί και έχω συγκεντρώσει περίπου 950 μόρια περισσότερα από την περσινή βάση. Υπάρχει περίπτωση η άνοδος των βάσεων στις πολυτεχνικές σχολές που ακούγεται να είναι τέτοιας κλίμακας;
Αμφιβάλω ότι θα υπάρξει τόσο μεγάλη άνοδος. Εγώ είμαι 350 μόρια πάνω από την περυσινή βάση των μηχανολόγων και τα περισσότερα στατιστικά δείχνουν πως θα είμαι καλά εκτός από κάτι εκτιμήσεις που ειδα το πρωί που λένε πως θα πάει η βάση 18.600. Έχω τρελαθεί λίγο από το άγχος και νιώθω πολύ οριακά αλλά δεν ξέρω αν έχει πολύ νόημα να το ψαχουλεύω άλλο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι
 

iiTzArismaltor_

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πιστεύω οι βασεις θα ανέβουν λίγο επειδή φέτος η σχολή δέχεται λιγότερα άτομα (45 αντί για 53). Όμως, και πάλι, θα πρότεινα να τη δηλώσεις πρώτη επιλογή αν ενδιαφέρεσαι. Μπορεί τα άτομα που έγραψαν άριστα φέτος να δηλώσουν άλλες σχολές (πχ πυροσβεστικη ή νομική), με αποτέλεσμα η αστυνομία να μην ανέβει πολύ (ή ακόμα και να πέσει). Μπορεί και να περάσεις. Ποτέ δεν ξέρεις. Καλή επιτυχία! 👍
 

WindOfChange

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WindOfChange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 157 μηνύματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Εκλιπαρώ να μην ανέβει το Μετάφρασης και Διερμηνείας 🥲
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εκλιπαρώ να μην ανέβει το Μετάφρασης και Διερμηνείας 🥲
Αν έγραψες σχετικά καλά στις δύο ξένες γλώσσες πχ πάνω από 14-15 και συνολικά έχεις πιάσει την περσινή βάση, τότε είσαι σίγουρα μέσα. Πραγματικά στο εύχομαι διότι είναι μια πολύ καλή σχολή. Την είχα βάλει 2η επιλογή στο μηχανογραφικό μου μετά την Αγγλική Φιλολογία. Αν είχα σπίτι στην Κέρκυρα μπορεί να την έβαζα και πρώτη επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jojo K

Νεοφερμένος

Η Jojo K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αμφιβάλω ότι θα υπάρξει τόσο μεγάλη άνοδος. Εγώ είμαι 350 μόρια πάνω από την περυσινή βάση των μηχανολόγων και τα περισσότερα στατιστικά δείχνουν πως θα είμαι καλά εκτός από κάτι εκτιμήσεις που ειδα το πρωί που λένε πως θα πάει η βάση 18.600. Έχω τρελαθεί λίγο από το άγχος και νιώθω πολύ οριακά αλλά δεν ξέρω αν έχει πολύ νόημα να το ψαχουλεύω άλλο. Καλή επιτυχία σου εύχομαι
Καλή επιτυχία και σε σένα ❤
 

KALA1

Νεοφερμένος

Ο KALA1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα εχω πετυχει 330 μορια παραπανω απο την περσινη βαση για Αξιωματικων λετε να ανεβει τοσο φετος?Συνολο εχω γραψει 18660 απο 4ο πεδιο
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top