Βάσεις 2023 - προβλέψεις μετά τα αποτελέσματα και τους πίνακες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

thesecretfemme

Νεοφερμένος

Η thesecretfemme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των Αγγλικών…

Ενώ με τα βασικά μαθήματα περνούσα άνετα στην Αγγλική Φιλολογία (η πρώτη μου επιλογή), ήρθε το 14.4 στα Αγγλικά. Θεσσαλονίκη, όπου εγώ ήθελα, δεν περνάω (βάσει την περσινή ΕΒΕ στα Αγγλικά που ήταν 16). Αθήνα, απο την άλλη μεριά, περνάω, απλά η ΕΒΕ στα αγγλικά ήταν 13, και φέτος φοβάμαι πως θα αυξηθεί… κατά πολύ.

Εσείς πως πιστεύετε πως θα πάει η ΕΒΕ; Βρίσκομαι σε απόγνωση, καθώς μέχρι στιγμής, όλα πήγαιναν καλά…
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα των Αγγλικών…

Ενώ με τα βασικά μαθήματα περνούσα άνετα στην Αγγλική Φιλολογία (η πρώτη μου επιλογή), ήρθε το 14.4 στα Αγγλικά. Θεσσαλονίκη, όπου εγώ ήθελα, δεν περνάω (βάσει την περσινή ΕΒΕ στα Αγγλικά που ήταν 16). Αθήνα, απο την άλλη μεριά, περνάω, απλά η ΕΒΕ στα αγγλικά ήταν 13, και φέτος φοβάμαι πως θα αυξηθεί… κατά πολύ.

Εσείς πως πιστεύετε πως θα πάει η ΕΒΕ; Βρίσκομαι σε απόγνωση, καθώς μέχρι στιγμής, όλα πήγαιναν καλά…
Λογικά οι ΕΒΕ θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες. Λίγη υπομονή.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εάν όντως δεν περνάς στην Αγγλική φιλολογία ΑΠΘ (λόγω ΕΒΕ στα αγγλικά) και περνάς στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας τότε να ξέρεις ότι έχεις σίγουρη μετεγγραφή στο ΑΠΘ 100%. Ακόμα κι αν με τα κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια έχεις συγκεντρώσει μηδενικά μόρια μετεγγραφής. Μάλιστα οι προσφερόμενες θέσεις ποτέ στο παρελθόν δεν έχουν καλυφθεί εξ ολοκλήρου και η πλειοψηφία των θέσεων είναι κενές δηλαδή οι αιτήσεις για μετεγγραφή είναι πολύ λιγότερες από τις διαθέσιμες θέσεις. Ψάχνε από τώρα για σπίτι στην Θεσσαλονίκη. Συγχαρητήρια!
ΥΓ. Ξέρω συμφοιτήτρια μου που είχε περάσει Αγγλική Αθήνας και μίλησε με τους καθηγητές του τμήματος της Θεσσαλονίκης και συμμετείχε κανονικά στα εργαστήρια πριν καν βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφών.
 

EFIANA

Νεοφερμένος

Η EFIANA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πρόβλεψη για Εβε 2023 στο 4 ο;
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,529 μηνύματα.
Γενικότερα εκτιμήσεις που δεν αντιλαμβάνονται ότι οι ιατρικές έχουν 25αρια συντελεστές ( με εξαίρεση της Πάτρας ) και πρέπει οι βάσεις τους να διαιρούνται με το 25 δεν νομίζω ότι είναι αρκετά αξιόπιστες
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ιατρική ΔΠΘ 185 μόρια πτώση; Μήπως βλέπω λάθος στατιστικά; Προσωπικά εκτιμώ ότι και πάλι θα περάσει το κατώφλι των 18.000 και αν υπάρχει πτώση θα είναι μικρή (πχ 50-70 μόρια)
 

Μαριαννα20

Νεοφερμένος

Η Μαριαννα20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πριν λίγο διάβαζα ένα σαιτ που έλεγε για πτωση της ιατρικής Αλεξανδρόπουλος στα 17890. Γενικά λένε για μειώσει 150-300 μορίων. Όμως ένα σάιτ λέει θα ανέβουν, το άλλο θα κατέβουν άρα μέχρι να βγουν οι βάσεις ποτέ δε ξέρεις
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Για ιατρική δεν ξέρω αλλά οι προβλέψεις για Νομική και Ψυχολογία (αύξηση κατά 500 μονάδες) την θεωρώ πολύ πιθανή. Ουσιαστικά για τις σχολές της θεωρητικής πιστεύω ότι θα επανέλθουν στις βάσεις του 2021.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,643 μηνύματα.
Για ιατρική δεν ξέρω αλλά οι προβλέψεις για Νομική και Ψυχολογία (αύξηση κατά 500 μονάδες) την θεωρώ πολύ πιθανή. Ουσιαστικά για τις σχολές της θεωρητικής πιστεύω ότι θα επανέλθουν στις βάσεις του 2021. Άλλωστε και ο αριθμός των υποψηφίων της θεωρητικής φέτος επανήλθε στα συνήθη επίπεδα των 18.000 υποψηφίων. Πέρυσι οι υποψήφιοι μειώθηκαν σε 14.000 , γεγονός που συνέβαλε στο να πέσουν τόσο πολύ οι βάσεις το 2022 ενώ οι επιδόσεις ήταν πάνω κάτω παρόμοιες με του 2021.
Ναι αλλά η Νομική της Αθήνας για παράδειγμα, το 2021 είχε 18.157 μόρια. Δεν ήταν 500 μόρια πάνω σε σχέση με πέρυσι. Κι αν δεις τις πρώτες προτιμήσεις το 2021 ήταν 1.187 και το 2022 1.169 παρά τη μείωση των υποψηφίων. Δεν ξέρω, μου φαίνεται υπερβολική η πρόβλεψη 18.470 που κυκλοφορεί αλλά θα μάθουμε σε 20 μέρες... Στα τμήματα της Θεσσαλονίκης και της Κομοτηνής που είχαν πολύ μεγαλύτερη πτώση πέρυσι το +500 είναι όντως πολύ πιθανό ενδεχόμενο.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ναι αλλά η Νομική της Αθήνας για παράδειγμα, το 2021 είχε 18.157 μόρια. Δεν ήταν 500 μόρια πάνω σε σχέση με πέρυσι. Κι αν δεις τις πρώτες προτιμήσεις το 2021 ήταν 1.187 και το 2022 1.169 παρά τη μείωση των υποψηφίων. Δεν ξέρω, μου φαίνεται υπερβολική η πρόβλεψη 18.470 που κυκλοφορεί αλλά θα μάθουμε σε 20 μέρες... Στα τμήματα της Θεσσαλονίκης και της Κομοτηνής που είχαν πολύ μεγαλύτερη πτώση πέρυσι το +500 είναι όντως πολύ πιθανό ενδεχόμενο.
Ναι στην Νομική ΕΚΠΑ η πτώση ήταν της τάξης των 200 μορίων και είναι η μόνη που είχε την "μικρότερη" πτώση (και ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα). Όμως στις άλλες δύο αλλά και σε όλες τις σχολές Ψυχολογίας ήταν θεαματική η πτώση.
Αναλυτικά για το 2022:
Νομική ΑΠΘ πτώση 664 μορίων
Νομική Κομοτηνής πτώση 548 μορίων
Ψυχολογία ΕΚΠΑ πτώση 587 μορίων
Ψυχολογία Παντείου πτώση 414 μορίων
Ψυχολογία ΑΠΘ πτώση 782 μορίων
Ψυχολογία Ιωαννίνων πτώση 806 μορίων
Ψυχολογία Ρεθύμνου πτώση 1230 μορίων
Ψυχολογία Φλώρινας πτώση 1591 μορίων
 

ειδήμων

Νεοφερμένος

Ο ειδήμων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να δίνουν πτώση στις ιατρικές τόσο πολύ κιόλας τυφλοί είναι?? τους πίνακες δεν τους βλέπουν σε σύγκριση με πέρυσι( πχ η έκθεση έχει ξεφύγει στους βαθμούς 18-20) ?? Όλα τα σάιτ και σοβαρές εφημερίδες χαχαχαχχαχα πχ τα νέα η ελεύθερος Τύπος απλά δίνουν ελπίδες σε άτομα κάτω από 18050 μόρια και προφανώς όπως καθε χρόνο θα πέσουν παταγωδώς έξω στις προβλέψεις τους
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να δίνουν πτώση στις ιατρικές τόσο πολύ κιόλας τυφλοί είναι?? τους πίνακες δεν τους βλέπουν σε σύγκριση με πέρυσι( πχ η έκθεση έχει ξεφύγει στους βαθμούς 18-20) ?? Όλα τα σάιτ και σοβαρές εφημερίδες χαχαχαχχαχα πχ τα νέα η ελεύθερος Τύπος απλά δίνουν ελπίδες σε άτομα κάτω από 18050 μόρια και προφανώς όπως καθε χρόνο θα πέσουν παταγωδώς έξω στις προβλέψεις τους
Και εγώ αυτό παρατηρω . Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω τι να πρώτοπιστεψω . Συνήθως πάντως υπάρχει μια κοινή γνώμη για το εάν θα σημειωθεί άνοδος η κάθοδος στις βάσεις . Μόνο φέτος διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις και οι μισοί λένε θα πέσουν ενώ οι άλλοι μισοί θα ανέβουν
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και εγώ αυτό παρατηρω . Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω τι να πρώτοπιστεψω . Συνήθως πάντως υπάρχει μια κοινή γνώμη για το εάν θα σημειωθεί άνοδος η κάθοδος στις βάσεις . Μόνο φέτος διίστανται τόσο πολύ οι απόψεις και οι μισοί λένε θα πέσουν ενώ οι άλλοι μισοί θα ανέβουν
Πιστεύεις σε μεγάλη άνοδο τύπου 300 και πάνω;
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πιστεύεις σε μεγάλη άνοδο τύπου 300 και πάνω;
Όχι θεωρώ ότι αν ανέβουν θα ανέβουν μαξ 100-150 μόρια . Αν και έχω ακούσει παρά πολλά παιδιά να έχουν γραψει τρομερούς βαθμούς (τα οποία στοχεύουν ιατρικη ) . Ελπίζω πάντως να μην ανέβουν πολύ γιατι και εγώ έβγαλα μόνο 18.250 και με έχει λούσει λίγο κρύος ιδρώτας 😂
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όχι θεωρώ ότι αν ανέβουν θα ανέβουν μαξ 100-150 μόρια . Αν και έχω ακούσει παρά πολλά παιδιά να έχουν γραψει τρομερούς βαθμούς (τα οποία στοχεύουν ιατρικη ) . Ελπίζω πάντως να μην ανέβουν πολύ γιατι και εγώ έβγαλα μόνο 18.250 και με έχει λούσει λίγο κρύος ιδρώτας 😂
Βλέπω πολλά παιδιά στο ίντερνετ που έχουν γράψει πολύ υψηλούς βαθμούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παλια δημοσίευαν την κλιμάκωση των μορίων.Τωρα δεν το κάνουν.Αν το έκαναν θα καταλαβαίναμε σίγουρα αν θα ανέβαιναν ή αν θα επεφταν
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Βλέπω πολλά παιδιά στο ίντερνετ που έχουν γράψει πολύ υψηλούς βαθμούς.
Εσένα η γνώμη σου ποια είναι; Ποσό θα ανέβουν;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βλέπω πολλά παιδιά στο ίντερνετ που έχουν γράψει πολύ υψηλούς βαθμούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παλια δημοσίευαν την κλιμάκωση των μορίων.Τωρα δεν το κάνουν.Αν το έκαναν θα καταλαβαίναμε σίγουρα αν θα ανέβαιναν ή αν θα επεφταν
Ναι ήθελα να το αναφέρω και εγώ . Το επισήμανε ένας καθηγητής στο Ίντερνετ αυτό. Όποτε ναι μάλλον είναι αρκετά άγνωστο το που θα κινηθούν οι βάσεις
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν ξέρω.Γλωσσα έχουν γράψει πολύ καλύτερα.Για την γλώσσα άποψη μου είναι πως δεν κοιτάς μόνο τα 18-20.Αλλα και τα 17-18.Μην σου πω και τα 16-17.Παντα η έκθεση μείωνε τις βαθμολογίες των μαθητών.Τωρα πολλοί μαθητές έχουν γράψει πολύ καλά σε αυτό το μάθημα.Τωρα στα άλλα μαθήματα φυσική είναι οριακά χειρότερα στα 18-20,στην βιολογία έχουν αυξηθεί τα 19-20 όπως και στην χημεία αλλά έχουν μειωθεί τα 18-19 και στα δύο.Μαθητης είμαι κι εγώ .Φέτος έδωσα.Αν ανέβουν και παραπάνω δεν θα με ξαφνιάσει λόγω της γλώσσας ..
 

Arie

Νεοφερμένος

Η Arie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχει ασχοληθεί μήπως κανείς με τις περιφερειακές αρχιτεκτονικες; Τις βλέπετε να ανεβαινουν ή να πέφτουν;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Έχουν γράψει σχεδον 500 άτομα 18-20(λίγο πιο κάτω).Όλοι αυτοί είναι σίγουρα μαθητές που έχουν καλές επιδόσεις και στα άλλα μαθήματα.Ενας άσχετος δεν γράφει τόοοσο καλά σε αυτό το μάθημα.Αντε να γράψει 16 και σπάνια 17.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top