Βάσεις 2023 - προβλέψεις μετά τα αποτελέσματα και τους πίνακες

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ivannag

Νεοφερμένος

Η ivannag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα τελειώσει η αγωνία αυτήν την εβδομάδα Θεωρώ ότι είσαι οριακά ασφαλης
Με 17330 λέτε να πιάνει κάποιος πληροφορικη οπα?
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Θα τελειώσει η αγωνία αυτήν την εβδομάδα Θεωρώ ότι είσαι οριακά ασφαλης
Με 17330 λέτε να πιάνει κάποιος πληροφορικη οπα?
Το πολύ να φτάσει κάπου στα 17280 θα έλεγα, μιάς και το ΕΚΠΑ έχει μεγαλύτερη ζήτηση.
 

lepipini

Νεοφερμένος

Η lepipini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Με 17.125 για νομικη δπθ λετε να ειμαι μεσα??
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Με 17.125 για νομικη δπθ λετε να ειμαι μεσα??
Μάλλον θα υπάρξει μεγάλη άνοδος της βάσης σε σχέση με πέρυσι (16.500 το 2022), αλλά σκέψου ότι και 600 μόρια να ανεβεί που λέει ο λόγος, πάλι είσαι μέσα. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, ο Στρατηγάκης προβλέπει άνοδο 350 μορίων.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Μάλλον θα υπάρξει μεγάλη άνοδος της βάσης σε σχέση με πέρυσι (16.500 το 2022), αλλά σκέψου ότι και 600 μόρια να ανεβεί που λέει ο λόγος, πάλι είσαι μέσα. Δεν έχεις λόγο να ανησυχείς, ο Στρατηγάκης προβλέπει άνοδο 350 μορίων.
Ας ελπίσουμε να μήν την δούμε με κλαμμένα μάτια στις Πολιτικές Επιστήμες :laugh: .
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μπορει η βαση της ιατρικης αλεξανρουπολης να αυξηθει πανω απο 75 μορια?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το αειτει για τις ιατρικές συνήθως δινει ευνοϊκές προβλέψεις δεδομένου ότι οι βάσεις είναι πιο πάνω από αυτές.Αυτο παρατηρώ εγώ.
 

Vanillatack

Νεοφερμένος

Η Vanillatack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

ivannag

Νεοφερμένος

Η ivannag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.
Το αειτει για τις ιατρικές συνήθως δινει ευνοϊκές προβλέψεις δεδομένου ότι οι βάσεις είναι πιο πάνω από αυτές.Αυτο παρατηρώ εγώ.
Πέρυσι δεν θα λέγαμε ότι ήταν και πολύ ευνοϊκές
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Για ιατρικές συμφωνώ και εγώ με το aeitei.gr. Και εμένα βγαίνει 18.225-18.300 για τελευταία ιατρική, πιθανότερο 18.250.
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για ιατρικές συμφωνώ και εγώ με το aeitei.gr. Και εμένα βγαίνει 18.225-18.300 για τελευταία ιατρική, πιθανότερο 18.250.
Γιατι τοσο μεγαλη αυξηση; Δηλαδη δεν εχει ακουστει πουθενα και απο κανεναν κατι τετοιο
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εγώ ξανανοίγω μια παρένθεση εδώ: μη βασίζεστε στις εκτιμήσεις κανενός. Κανείς δεν ξέρει τίποτα! Και γω το 2021 διάβαζα ό,τι εκτίμηση και άποψη είχε κάποιος και είτε έπαιρνα ψευδείς ελπίδες είτε στεναχωριόμουν.
Όχι ότι φέτος δεν τις διαβάζω, αλλά δε δίνω τόση βάση. Μας έχει φάει όλους η αγωνία και αυτές οι μέρες φαίνονται να περνάνε πολυυυυυυυυ αργά αλλά υπομονή και σε 4 μέρες θα ξέρουμε όλοι.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ ξανανοίγω μια παρένθεση εδώ: μη βασίζεστε στις εκτιμήσεις κανενός. Κανείς δεν ξέρει τίποτα! Και γω το 2021 διάβαζα ό,τι εκτίμηση και άποψη είχε κάποιος και είτε έπαιρνα ψευδείς ελπίδες είτε στεναχωριόμουν.
Όχι ότι φέτος δεν τις διαβάζω, αλλά δε δίνω τόση βάση. Μας έχει φάει όλους η αγωνία και αυτές οι μέρες φαίνονται να περνάνε πολυυυυυυυυ αργά αλλά υπομονή και σε 4 μέρες θα ξέρουμε όλοι.
Αυτές οι μέρες περνανε βασανιστικά αργά όντως, η αναμονή σκοτώνει
Αν δεν ημουν οριακά και είχα μια μικρή ιδέα του αν περναω θα ήμουν πιο ψυχραιμη.
Ενώ τώρα ακουω και διαβαζω για τις βάσεις και άκρη δε βγάζω 🥲
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατι τοσο μεγαλη αυξηση; Δηλαδη δεν εχει ακουστει πουθενα και απο κανεναν κατι τετοιο
Έκθεση αρκετά καλύτερα στο 17-20 (τα 2/3 της αύξησης μού προκύπτουν από εδώ, +690 παραπάνω άτομα)
Φυσική στο 18-20 σχεδόν στα ίδια.
Χημεία στο 18-20 ελαφρώς καλύτερα
Βιολογία στο 18-20 ελαφρώς καλύτερα.

Μόνο να αυξηθούν λοιπόν λέει η λογική και με αναμενόμενη "διαρροή" των υψηλόβαθμων προς αλλά τμήματα (κανείς δεν ξέρει τώρα τα μηχανογραφικα), βγαίνει για εκεί που ανέφερα.

Και αυτά είναι εκτιμήσεις και μόνο για ιατρική με την ανωτέρα παραδοχή. Όσο προχωρούμε προς τα κάτω (και άλλα πεδία) μεγαλώνει το στατιστικό σφάλμα.

Επισης, μην ξεχνάμε ότι πια κλιμάκωση μορίων δεν ανακοινώνεται από το Υπουργείο (που δυσκολευουν τις εκτιμήσεις)... βασικά τι να ανακοινωθεί, αφού ανά Τμήμα τα μόρια εκάστου ποικίλλουν.
 

Guhahg5837

Νεοφερμένος

Ο Guhahg5837 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αυτές οι μέρες περνανε βασανιστικά αργά όντως, η αναμονή σκοτώνει
Αν δεν ημουν οριακά και είχα μια μικρή ιδέα του αν περναω θα ήμουν πιο ψυχραιμη.
Ενώ τώρα ακουω και διαβαζω για τις βάσεις και άκρη δε βγάζω 🥲
Λέγανε τόσες μέρες στο alfavita πως θα έχουμε αύξηση 50-100 μορίων στα υψηλόβαθμα του 4ου πεδίου, σήμερα μιλάνε για αύξηση 100-300 μορίων. Θα μου πέσουν τα μάλλια από το άγχος, γιατί έπρεπε να γράψω τόσο οριακά με την περσινή βάση... :laugh::laugh:
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Λέγανε τόσες μέρες στο alfavita πως θα έχουμε αύξηση 50-100 μορίων στα υψηλόβαθμα του 4ου πεδίου, σήμερα μιλάνε για αύξηση 100-300 μορίων. Θα μου πέσουν τα μάλλια από το άγχος, γιατί έπρεπε να γράψω τόσο οριακά με την περσινή βάση... :laugh::laugh:
Εγώ που έγραψα για χημικό πατρας 16700 και πριν είδα εκτίμηση φέτος για 16700🤡
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έχει ακουστεί τίποτα για το τμήμα Ξένων Γλωσσών, Μετάφρασης και Διερμηνείας στην Κέρκυρα;
 

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επειδη έχω ασχοληθεί πολύ με τα στατιστικά Για το τρίτο πεδίο πράγματι ισχύει πως στη γλώσσα οι βαθμοί 17-20 είναι πολύ καλύτεροι σε σχέση με πέρυσι.Για τη Φυσική δεν ισχύει πως είναι ίδιοι οι βαθμοί με περυσι.Στη κλίμακα 18-20 οι βαθμοί είναι ελαφρως χειρότεροι.Συγκεκριμενα,τα 19-20 είναι ίδια με περυσι αλλά τα 18-19 είναι κατά 150 γραπτά λιγότερα.Για τη χημεία εξίσου τα 18-20 είναι λιγότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα από πέρυσι όμως τα 18-19 είναι λιγότερα από πέρυσι και η μειωση στους βαθμούς 18-19 είναι μεγαλύτερη από την άνοδο στα 19-20.Αρα για τη χημεία ισχύει πως στα 18-20 οι βαθμοί είναι λιγότεροι.(βέβαια τα 19-20 είναι περισσότερα σε σχέση με πέρυσι)Για τη Βιολογία πράγματι ισχύει πως τα 18-20 είναι ελαφρώς περισσότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα όμως τα 18-19 είναι λιγότερα σε σχέση με πέρυσι όμως η αύξηση στα 19-20 είναι μεγαλύτερη από τη μείωση στα 18-19.Αρα ,δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λετε για τα στατιστικά.Βεβαια κι εγώ περιμένω άνοδο στις Ιατρικές.
 

george352487

Νεοφερμένος

Ο george352487 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επειδη έχω ασχοληθεί πολύ με τα στατιστικά Για το τρίτο πεδίο πράγματι ισχύει πως στη γλώσσα οι βαθμοί 17-20 είναι πολύ καλύτεροι σε σχέση με πέρυσι.Για τη Φυσική δεν ισχύει πως είναι ίδιοι οι βαθμοί με περυσι.Στη κλίμακα 18-20 οι βαθμοί είναι ελαφρως χειρότεροι.Συγκεκριμενα,τα 19-20 είναι ίδια με περυσι αλλά τα 18-19 είναι κατά 150 γραπτά λιγότερα.Για τη χημεία εξίσου τα 18-20 είναι λιγότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα από πέρυσι όμως τα 18-19 είναι λιγότερα από πέρυσι και η μειωση στους βαθμούς 18-19 είναι μεγαλύτερη από την άνοδο στα 19-20.Αρα για τη χημεία ισχύει πως στα 18-20 οι βαθμοί είναι λιγότεροι.(βέβαια τα 19-20 είναι περισσότερα σε σχέση με πέρυσι)Για τη Βιολογία πράγματι ισχύει πως τα 18-20 είναι ελαφρώς περισσότερα.Τα 19-20 είναι περισσότερα όμως τα 18-19 είναι λιγότερα σε σχέση με πέρυσι όμως η αύξηση στα 19-20 είναι μεγαλύτερη από τη μείωση στα 18-19.Αρα ,δεν ισχύουν απόλυτα αυτά που λετε για τα στατιστικά.Βεβαια κι εγώ περιμένω άνοδο στις Ιατρικές.
Πιστευετε οτι αυτη η ανοδος στην αλεξανδρουπολη τουλαχιστον θα ναι πανω απο 75 μορια;; προφανως δεν λεω με σιγουρια αλλα τι πιθανοτητα θα δινατε
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top