Αστυνομία: φταίει για όλα;

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι η Δικαιοσύνη υποκειμενική είναι...Τα δίκαια του καθενός συνήθως είναι τα άδικα του άλλου. Το αν θα επικρατήσει το δίκαιο του ενός ή του άλλου έχω την αίσθηση ότι είναι ΚΑΙ θέμα αριθμητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
η εννοια της ελευθεριας ειναι κοινη, μην τρελαθουμε τωρα! Το κατα ποσον ειναι ευαισθητος για να τη σεβαστει καποιος ειναι υποκειμενικο, οχι το τι ειναι ελευθερια.

Συμφωνα με τους κοινωνιολογους:

ελευθερια ειναι το φυσικο δικαιωμα του ανθρωπου να δρα , να σκεφτεται, να αποφασιζει χωρις περιορισμους:
α) εξωτερικους οπως νομοι, καθεστωτα, εξουσια πασης φυσεως, κοινωνικος περιγυρος, κατακτητης, κοινωνικοι θεσμοι.
β) εσωτερικους οπως τα παθη και τα ενστικτα του ανθρωπου, η αγνοια , ο φοβος, η δειλια, οι προκαταληψεις, το αγχος, οι αναχρονιστικες αντιληψεις.

Ειδη-Μορφες Ελευθεριας:
-Ατομικη
-Ηθικη
-Εθνικη
-Πνευματικη
-Κοινωνικη
-Οικονομικη
-Πολιτικη

Χειροτερη μορφη ανελευθεριας:
Η ηθικη, διοτι δεν εχει επιγνωση (ο ανελευθερος) της καταστασης του. Δευτερον, υποδουλωθηκε με την θεληση του ικανοποιωντας τις επιθυμιες του αποκοιμιζοντας τη συνειδηση του και τη λογικη. Τριτον, δεν περιμενει βοηθεια απο κανεναν διοτι βασει ψυχολογιας ειναι αντιπαλος του εαυτου του.


-Semalf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Γι'αυτούς που χτίζουν περιουσίες στον καπιταλισμό σαφώς και είναι. Κι αυτοί δεν είναι τα "μεγάλα μονοπώλια" που παπαγαλίζουν κάτι ΚΚΕδες, αυτοί είναι εκατομμύρια άνθρωποι της μεσαίας τάξης.
Οτι και να χτιζουν δεν εχουν δικαιωμα να πατουν τους υπολοιπους οσοι και να ειναι μα οσοια και η μιση γη να ειναι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ..και ελεος αυτο το πραγμα με τις ταξεις ΟΛΟΙ ανθρωποι ειναι απλα μερικοι ειναι βολεμενοι και αλλοι οχι αλλα ολοι ανθρωποι..Οσο για τους ΚΚΕΔεσ που λες και που ποσος με ενδιαφερουν εχω να πω το εξης που εχει γραψειο Μπακουνιν"Και στον πιο ενθερμο επαναστατη να δωσεις απολυτη εξουσια σε λιγοτερο απο ενα χρονο θα γινει χειροτερος απο τον Τσαρο"...οσο θα υπαρχει αυτη τοσο θα μας εμποδιζει προς την ελευθερια οποιος την παρει στα χερια του γινεται ζωο ακομα και ναρχικος να την παρει αν δεν ειναι στο χαραητηρατου να σεβεται καποια πραγματα το ιδιο θα καταντησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γι'αυτούς που χτίζουν περιουσίες στον καπιταλισμό σαφώς και είναι. Κι αυτοί δεν είναι τα "μεγάλα μονοπώλια" που παπαγαλίζουν κάτι ΚΚΕδες, αυτοί είναι εκατομμύρια άνθρωποι της μεσαίας τάξης.

αυτοι που χτιζουν τις περιουσιες τους ειναι αυτοι που εχουν τα μεσα παραγωγης. και δεν ειναι τα εκατομμυρια της μεσαιας ταξης, ο,τι και να ισχυριζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οτι και να χτιζουν δεν εχουν δικαιωμα να πατουν τους υπολοιπους οσοι και να ειναι μα οσοια και η μιση γη να ειναι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ..και ελεος αυτο το πραγμα με τις ταξεις ΟΛΟΙ ανθρωποι ειναι απλα μερικοι ειναι βολεμενοι και αλλοι οχι αλλα ολοι ανθρωποι..

Αν εγώ πληρώσω καλά κάποιον για να μου χτίσει το σπίτι, τον εκμεταλλεύομαι; Τι πάει να πει αυτός δεν έχει περιουσία κι εγώ έχω. Ωραία, κι αυτός έχει +τα λεφτά που πήρε κι εγώ -τα λεφτά που του δωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κι η Δικαιοσύνη υποκειμενική είναι...Τα δίκαια του καθενός συνήθως είναι τα άδικα του άλλου. Το αν θα επικρατήσει το δίκαιο του ενός ή του άλλου έχω την αίσθηση ότι είναι ΚΑΙ θέμα αριθμητικής.

τα δικια του καθενος ειναι κατα βασει κοινα. διαφερουν συνηθως σε διαφορετικες ταξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αυτοι που χτιζουν τις περιουσιες τους ειναι αυτοι που εχουν τα μεσα παραγωγης. και δεν ειναι τα εκατομμυρια της μεσαιας ταξης, ο,τι και να ισχυριζεσαι

Καμία σχέση. Αν μπορείς να εκμεταλλευτείς τους κατέχοντες τα μέσα πουλώντας την εργασία σου, έχεις τη δυνατότητα να χτίσεις περιουσία. Ό,τι και να ισχυρίζεσαι, η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει.
-----------------------------------------
τα δικια του καθενος ειναι κατα βασει κοινα. διαφερουν συνηθως σε διαφορετικες ταξεις

Τα δίκαια του καθενός είναι κατά βάση κοινά; Αντιφατικό σχήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν εγώ πληρώσω καλά κάποιον για να μου χτίσει το σπίτι, τον εκμεταλλεύομαι; Τι πάει να πει αυτός δεν έχει περιουσία κι εγώ έχω. Ωραία, κι αυτός έχει +τα λεφτά που πήρε κι εγώ -τα λεφτά που του δωσα.

εσυ εχεις ενα + το σπιτι που πηρες και αυτος ενα - το χρονο που ξοδεψε και το εργο που παρηγαγε.
οταν ομως τον πληρωνεις με το σταγονομετρο και ουσιαστικα καρπονεσαι ενα κομματι του εργου του τοτε δημιουργεις υπεραξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
εσυ εχεις ενα + το σπιτι που πηρες και αυτος ενα - το χρονο που ξοδεψε και το εργο που παρηγαγε.
οταν ομως τον πληρωνεις με το σταγονομετρο και ουσιαστικα καρπονεσαι ενα κομματι του εργου του τοτε δημιουργεις υπεραξια

Ισοσταθμίζεται. Το ρίσκο, τους φόρους και το έξοδο της συντήρησης μιας περιουσίας δεν το έχει αυτός, εγώ το έχω.
Προσωπικά, πάντως, ό,τι περιουσία απολαμβάνω (δεν θα πω κατέχω, γιατί δεν την έφτιαξα εγώ) χτίστηκε από ανθρώπους που ήταν απολύτως ικανοποιημένοι από τις συνθήκες της εργασίας, τη συμπεριφορά του εργοδότη και σαφώς τις αποδοχές. Θα πρέπει κι εγώ να αισθάνομαι ένοχος για τον καπιταλισμο; Από που κι ως που;
PS: Δεν κατέχω μέσα παραγωγής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αν εγώ πληρώσω καλά κάποιον για να μου χτίσει το σπίτι, τον εκμεταλλεύομαι; Τι πάει να πει αυτός δεν έχει περιουσία κι εγώ έχω. Ωραία, κι αυτός έχει +τα λεφτά που πήρε κι εγώ -τα λεφτά που του δωσα.
Οταν εσυ του βγαζεις την πιστη και του δειχνεις ψιχουλα δεν ειναι το ιδιο..και δεν σου μιλαω μονο για εργατες αλλα και καθε εργαζομενο ακομα και για γιατρους που δεν πληρωνονται οσο θα πρεπε..ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Καμία σχέση. Αν μπορείς να εκμεταλλευτείς τους κατέχοντες τα μέσα πουλώντας την εργασία σου, έχεις τη δυνατότητα να χτίσεις περιουσία. Ό,τι και να ισχυρίζεσαι, η συντριπτική πλειοψηφία αυτό κάνει.
-----------------------------------------
η περιουσια σου ειναι γενικα ενα τιποτα συγκρητικαμε την περιουσια που δημιουργει αυτος που κατεχει τα μεσα παραγωγης, εκμεταλευομενος την εργασια σου, η οποια δεν αμοιβεται αναλογα με το εργο που παρηγαγες. η περιουσια δεν ειναι το αυτονοητο δικαιωμα που εχει ο καθε ανθρωπος για στεγαση.

οι ανθρωποι που ανηκουν στην ιδια ταξη εχουν τις ιδιες επιδιωξεις και κατα βαση το τι θεωρουν δικαιο ειναι ιδιο
-----------------------------------------
Ισοσταθμίζεται. Το ρίσκο, τους φόρους και το έξοδο της συντήρησης μιας περιουσίας δεν το έχει αυτός, εγώ το έχω.
Προσωπικά, πάντως, ό,τι περιουσία απολαμβάνω (δεν θα πω κατέχω, γιατί δεν την έφτιαξα εγώ) χτίστηκε από ανθρώπους που ήταν απολύτως ικανοποιημένοι από τις συνθήκες της εργασίας, τη συμπεριφορά του εργοδότη και σαφώς τις αποδοχές. Θα πρέπει κι εγώ να αισθάνομαι ένοχος για τον καπιταλισμο; Από που κι ως που;
PS: Δεν κατέχω μέσα παραγωγής...
επειδη ισως εσυ εχεις συμβιβαστει σε αυτον τον καπιταλισμο, που μαλλον σε ευνοησε δε σημαινει οτι ολοι οι ανθρωποι ειχαν την ιδια μοιρα με σενα. το γεγονος οτι μεμονομενα ειναι ικανοποιημενοι απο τις παραμετρους που ανεφερες, δε συνεπαγεται τη κοινωνικη ικανοποιηση.

το ρισκο τους φορους τους πληρωνει και ο οικοδομος, δεν ειναι εκει το ζητημα.

εσυ θα μου πεις, αν θεωρεις τον καπιταλισμο ως το ιδεατο οικονομικο συστημα, τοτε γιατι να εχεις ενοχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χρησιμοποιώντας μια παλαιότερη ρήση της Michelle, με την οποία, αφού το ξανασκέφτηκα, συμφωνώ απολύτως, ο κατέχων τα μέσα παραγωγής παίρνει επιχειρηματικό ρίσκο το οποίο δεν παίρνει και δεν θα πάρει ποτέ ο μισθωτός κι για το ρίσκο αυτό αμοίβεται. Χωρίς να παραβλέπω το δικαίωμα του μισθωτού να έχει εργασία και να αμοίβεται τουλάχιστον με όσα αντιστοιχούν σε συμβαση που συμφωνήθηκε από κοινού.
-----------------------------------------
η περιουσια σου ειναι γενικα ενα τιποτα συγκρητικαμε την περιουσια που δημιουργει αυτος που κατεχει τα μεσα παραγωγης, εκμεταλευομενος την εργασια σου, η οποια δεν αμοιβεται αναλογα με το εργο που παρηγαγες. η περιουσια δεν ειναι το αυτονοητο δικαιωμα που εχει ο καθε ανθρωπος για στεγαση.

οι ανθρωποι που ανηκουν στην ιδια ταξη εχουν τις ιδιες επιδιωξεις και κατα βαση το τι θεωρουν δικαιο ειναι ιδιο
-----------------------------------------

επειδη ισως εσυ εχεις συμβιβαστει σε αυτον τον καπιταλισμο, που μαλλον σε ευνοησε δε σημαινει οτι ολοι οι ανθρωποι ειχαν την ιδια μοιρα με σενα. το ρισκο τους φορους τους πληρωνει και ο οικοδομος, δεν ειναι εκει το ζητημα.

εσυ θα μου πεις, αν θεωρεις τον καπιταλισμο ως το ιδεατο οικονομικο συστημα, τοτε γιατι να εχεις ενοχες;


Ο οικοδόμος δεν καλείται να πληρώνει ΦΜΑΠ που είναι κάτι χιλιάδες ευρώ το χρόνο, αλλά ας μην το θίξουμε αυτό...
Δεν υπάρχει τίποτα ιδεατό. Και δεν θα υπάρξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Χρησιμοποιώντας μια παλαιότερη ρήση της Michelle, με την οποία, αφού το ξανασκέφτηκα, συμφωνώ απολύτως, ο κατέχων τα μέσα παραγωγής παίρνει επιχειρηματικό ρίσκο το οποίο δεν παίρνει και δεν θα πάρει ποτέ ο μισθωτός κι για το ρίσκο αυτό αμοίβεται. Χωρίς να παραβλέπω το δικαίωμα του μισθωτού να έχει εργασία και να αμοίβεται τουλάχιστον με όσα αντιστοιχούν σε συμβαση που συμφωνήθηκε από κοινού.
Μα αμα ο μισθωτος πεσει στην αναγκη σου τι νομιζεις οτι θα κανει θα συμφωνισει δεν θα καθησει ανεργος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα αμα ο μισθωτος πεσει στην αναγκη σου τι νομιζεις οτι θα κανει θα συμφωνισει δεν θα καθησει ανεργος...

Προυποθέτω, ούτως ή άλλως, μια υγιή οικονομία με πολλούς εργοδότες, αναλόγως πολλούς εργαζομένους και φυσικά με προσόντα που ανταποκρίνονται στις ανάγκες της οικονομίας. Η Ελλάδα με το 20% του τουριστικού κλάδου ΔΕΝ έχει καμία ανάγκη από τόσα εκατομμύρια πτυχιούχους. Πολλοί απο αυτούς ή θα εργαστούν σε εντελώς άλλο από αυτό που σπούδασαν (δεν είναι αρνητικό αυτό), ή θα μείνουν άνεργοι. Ή, τέλος πάντων, θα αναζητήσουν την τύχη τους σε κάποια άλλη οικονομία που να τους έχει ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
τελος, δε μπορω να διακρινω τη δημοκρατια που τοσο συχνα εκθιαζεις, σε ενα συστημα που ο πολιτης δεν εχει δικαιωμα να συμμετασχει ενεργα στις επιλογες που αφορουν την εργασια του. σε ενα συστημα που ευννοει την νοοτροπια του "σε ανταγωνιζομαι για να ζησω ατομικα καλυτερα". δεν οργανωθηκαμε σε κοινωνιες για να παταμε στα πτωματα των αλλων. για την επιβιωση μας οργανωθηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κι η Δικαιοσύνη υποκειμενική είναι...Τα δίκαια του καθενός συνήθως είναι τα άδικα του άλλου. Το αν θα επικρατήσει το δίκαιο του ενός ή του άλλου έχω την αίσθηση ότι είναι ΚΑΙ θέμα αριθμητικής.
Η δικαιοσυνη εξορισμου ειναι η δίκαιη κρίση οποτε ναι ειναι υποκειμενικη , το αν το δικαιο του ενος βλαπτει τον αλλον τις περισσοτερες φορες ειναι μια απαντηση που δεν μπορουμε να παρουμε
Προσωπικά, πάντως, ό,τι περιουσία απολαμβάνω (δεν θα πω κατέχω, γιατί δεν την έφτιαξα εγώ) χτίστηκε από ανθρώπους που ήταν απολύτως ικανοποιημένοι από τις συνθήκες της εργασίας, τη συμπεριφορά του εργοδότη και σαφώς τις αποδοχές.
Με βαση αυτην την λιλιπούτεια εμπειρια θα ορισεις το τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
τελος, δε μπορω να διακρινω τη δημοκρατια που τοσο συχνα εκθιαζεις, σε ενα συστημα που ο πολιτης δεν εχει δικαιωμα να συμμετασχει ενεργα στις επιλογες που αφορουν την εργασια του. σε ενα συστημα που ευννοει την νοοτροπια του "σε ανταγωνιζομαι για να ζησω ατομικα καλυτερα". δεν οργανωθηκαμε σε κοινωνιες για να παταμε στα πτωματα των αλλων. για την επιβιωση μας οργανωθηκαμε

Δεν έχει σχέση ο τρόπος λήψης αποφάσεων με την οικονομική λειτουργία. Ο ανταγωνισμός μπορεί σαφώς να συμβαδίσει με ένα συλλογικό τρόπο λήψης πολιτικών αποφάσεων, ο καθένας ανταγωνίζεται κάποιον άλλον, όλοι, σε μια υγιή οικονομία, συμμετέχουν και ενεργά και παθητικά στον ανταγωνισμό. Αν εξασφαλίσεις την ατομική σου ευημερία μπορείς να ασχοληθείς και με την κοινωνική. Συνήθως αυτοί που πεινάνε δεν ενδιαφέρονται για την κοινωνία και είναι απολύτως λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Χωρίς να παραβλέπω το δικαίωμα του μισθωτού να έχει εργασία και να αμοίβεται τουλάχιστον με όσα αντιστοιχούν σε συμβαση που συμφωνήθηκε από κοινού.
αν ισχυει αυτη η προταση, τοτε ο καπιταλιστης (δεν εχουν ολοι οι εργοδοτες τα μεσα παραγωγης, αλλα περιοριζονται σε λιγους) δε θα ειχε κερδος. εφοσον, η τιμη του προιοντος θα ηταν αντιστοιχη με το εργο που δαπανησε ο εργαζομενος. ασφαλως και περνει ενα ρισκο ο καπιταλιστης. αλλα για ποιο ακριβως λογο χρειαζεται να το παρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η δικαιοσυνη εξορισμου ειναι η δίκαιη κρίση οποτε ναι ειναι υποκειμενικη , το αν το δικαιο του ενος βλαπτει τον αλλον τις περισσοτερες φορες ειναι μια απαντηση που δεν μπορουμε να παρουμε
Με βαση αυτην την λιλιπούτεια εμπειρια θα ορισεις το τι γινεται?

Όχι βέβαια. Δεν έχω αυτό το δικαίωμα. Το οποίο βέβαια αυτόματα αφαιρείται κι από σένα. Και μιλάω πάντα με εμπειρίες. Θεωρίες για καπιταλισμό και προλεταριάτο είναι καλές στην κουβέντα, το πόσο κολλάνε επί της ουσίας είναι καθαρά θέμα εμπειρίας. Ατομικής και συλλογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Προυποθέτω, ούτως ή άλλως, μια υγιή οικονομία με πολλούς εργοδότες, αναλόγως πολλούς εργαζομένους και φυσικά με προσόντα που ανταποκρίνονται στις ανάγκες της οικονομίας. Η Ελλάδα με το 20% του τουριστικού κλάδου ΔΕΝ έχει καμία ανάγκη από τόσα εκατομμύρια πτυχιούχους. Πολλοί απο αυτούς ή θα εργαστούν σε εντελώς άλλο από αυτό που σπούδασαν (δεν είναι αρνητικό αυτό), ή θα μείνουν άνεργοι. Ή, τέλος πάντων, θα αναζητήσουν την τύχη τους σε κάποια άλλη οικονομία που να τους έχει ανάγκη.
Προσπαθω ματαια να πεισω τον ευατο μου οτι δεν διαβασα το παραπανω.Καλα σοβαρολογεις?Ειναι αυτο λυση>?Να του πεις φυγεται επειδη σαν χωρα εισαι αναξια να τους απορροφησεις??Και επισης τι να κανουν οι ανθρωποι οταν οι αλλες δουλειες δεν εχουν προοπτικη..Δεν περιμενα απο ενα ατομο 17 χρονων να εχει γινει ενα με το συστημα...ειλικρινα...ακου εκει "ας δουλεψουν σε αλλες δουλειες σε τομεις που δεν σπουδασαν"δεν θελω να γινομαι κακια αλλα αν αυτο σου συμβει ποτε ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ δεν ξερεις ποσο ασχημο ειναι να σπαταλας χρονια απο τη ζωη σου στα μπουρδελα τα πανεπιστημια,να σε ξεζουμιζουν στις εργασιες και μετα να μην βρισκεις δουλεια στο τομεα που σπουδασες..ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top