Αρχαία ή Νέα Ελληνικά

Nancy_92

Νεοφερμένος

Η Nancy_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στον προφορικό λόγο νέα κ στο γραπτό αρχαία!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνΘη!!!

Νεοφερμένος

Η ΑνΘη!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
και φυσικα αρχαια κατα τη γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine...erag

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
γουστα ειναι αυτα! Δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vagialena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βαγιαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Εμενα γενικα δεν μ'αρεσουν τα φιλολογικα!:down: Απο αυτα τα δυο ομως προτιμω τα νεα για τι μ'αρεσει να γραφω εκθεσεις! Ενω με τα αρχαια ειμαστε απο μακρια και αγαπημενοι! Σιχαινομαι και την αρχαια ελληνικη γλωσσα και την αρχαια ελληνικη γραμματεια!(ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ)! Αλλα γουστα ειναι αυτα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine...erag

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εμενα γενικα δεν μ'αρεσουν τα φιλολογικα!:down: Απο αυτα τα δυο ομως προτιμω τα νεα για τι μ'αρεσει να γραφω εκθεσεις! Ενω με τα αρχαια ειμαστε απο μακρια και αγαπημενοι! Σιχαινομαι και την αρχαια ελληνικη γλωσσα και την αρχαια ελληνικη γραμματεια!(ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ)! Αλλα γουστα ειναι αυτα...:P


ακριβως...:D και εγω τα ιδια γουστα με εσενα εχω:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Φίλε Αρχαία Ελληνικά είναι πολύ δύσκολα..Αρχίσαμε χρόνους και είναι άστα να πάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Φίλε Αρχαία Ελληνικά είναι πολύ δύσκολα..Αρχίσαμε χρόνους και είναι άστα να πάνε

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αν σε δυσκολεύουν οι χρόνοι που μαθαίνετε στην Α Γυμνασίου, τότε μάλλον θα αντιμετωπίσεις δυσκολίες στα Αρχαία...
Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*keit-chan*

Νεοφερμένος

Η Keit-chan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Προτιμώ τα Αρχαία, γιατί νομίζω ότι είναι πιο ενδιαφέροντα από τα νέα...Γενικά, μ' αρέσει να μαθαίνω ξένες γλώσσες, αν και τα αρχαία ελληνικά δεν είναι ακριβώς "ξένη γλώσσα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν υπάρχει διαφορά. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, "εξελιγμένο"
Τώρα το τι εξέλιξη είναι π.χ η αφαίρεση του πολυτονικού και η απόλυτη εκλαίκευση, δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν υπάρχει διαφορά. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, "εξελιγμένο"
Τώρα το τι εξέλιξη είναι π.χ η αφαίρεση του πολυτονικού και η απόλυτη εκλαίκευση, δεν ξέρω
Η αφαίρεση του πολυτονικού είναι σαν την εξαφάνιση χαρακτηριστικών από ένα ζωντανό οργανισμό όταν δεν του είναι πια απαραίτητα για να επιβιώσει. Δεν ξέρω ποιος είναι ο επιστημονικός όρος για αυτό. Η εκλαΐκευση μοιάζει πιο πολύ με προσαρμογή στους καιρούς και τις καταστάσεις. Βιασμός της γλώσσας είναι η επιβολή γραμματικών κανόνων φτιαχτών και ανάσταση τύπων νεκρών ή αρχαιοπρεπών αλλά αμαρτύρητων σε τόσους αιώνες Ελληνικής γλώσσας.
Διαφορά προφανώς και υπάρχει, εκτός αν μπορείς να διαβάσεις κάτι παλιότερο από Ελληνιστική Κοινή (και πολύ είναι) ως να ήταν η μητρική σου γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αρχαια, γιατι απλα σε βαζουν να σκεφτεσαι.... Η καθηγητρια μας, μας λεει πως στο εξωτερικο θα μαθαινουν Αρχαια Ελληνικα στα υψηλοβαθμα στελεχη γιατι ακονιζει το μυαλο.... ;)
Αμφιβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Αρχαια απο ολες τις οπτικες γωνιες!!!τα νεα ειναι πολυ βαρετα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Μιας κι εσύ είσαι κατά πολύ μεγαλύτερος μου σε ηλικία (πόσο, ένα χρόνο; ) και σε γνώσεις, και ξέρεις και από προγραμματισμό και πάντα μιλάς για πράγματα που είσαι γνώστης, γιατί δεν μας αποστομώνεις, έστω με μια περίληψη της Θεωρίας σου;
Τυχαίνει το βάρος της απόδειξης να πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Τα αρχαια μου αρεσουν περισσοτερο επειδη θελω να μαθω πως μιλουσαν οι προγονοι μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τα αρχαια μου αρεσουν περισσοτερο επειδη θελω να μαθω πως μιλουσαν οι προγονοι μας
Εικάζεται ότι μιλούσαν κάπως έτσι:
Τhα αρχαϊα μο-ου αρεσο-ουν περισσοτhερο επεϊδεε τhέλο-ο να μάτhο-ο πο-ος μιλο-ούσαν οϊ προγκονοϊ μας.
Προφορά βέβαια, δεν διδάσκουν το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Νεα!!!Εκθεση...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Μιας κι εσύ είσαι κατά πολύ μεγαλύτερος μου σε ηλικία (πόσο, ένα χρόνο; ) και σε γνώσεις, και ξέρεις και από προγραμματισμό και πάντα μιλάς για πράγματα που είσαι γνώστης, γιατί δεν μας αποστομώνεις, έστω με μια περίληψη της Θεωρίας σου;
Τυχαίνει το βάρος της απόδειξης να πέφτει σε αυτόν που ισχυρίζεται κάτι.

Είσαι πολύ μικρός, και σε ηλικία και σε γνώσεις για να με ειρωνεύεσαι

Αν έχεις διαφορετική άποψη και ξέρεις από προγραμματισμό, στήριξε τη
Αλλιώς μην μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις
Συγνωμη που ενοχλω αλλα αυτα τι σχεση εχουν με τα Αρχαια και τη Γλωσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αρχαια.
ειναι πολυ βαρετα τα νεα,αφηστε που οσον αφορα τη συνταξη,στα νεα ειμαι αχρηστη.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Συγνωμη που ενοχλω αλλα αυτα τι σχεση εχουν με τα Αρχαια και τη Γλωσσα;
Βλέπε ισχυρισμούς ότι τα Αρχαία Ελληνικά είναι η μοναδική γλώσσα που καταλαβαίνουν οι υπολογιστές -και που έμμεσα υποστηρίζει ο mmpf.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top