Αρχαία ή Νέα Ελληνικά

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Και τα δυο ^^

<3 γλώσσα

(και όχι δε στοχεύω στη φιλολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Γλωσσα 4 ever!! Μην ακουω χαζομαρες τωρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Μπρικια κολλαμε; Γενικα εγω ποτε δεν καταλαβα τη σημασια των Αρχαιων ως μαθημα στο σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Μπρικια κολλαμε; Γενικα εγω ποτε δεν καταλαβα τη σημασια των Αρχαιων ως μαθημα στο σχολειο!

Mεταξυ μας εκτος απο την ετυμολογια των λεξεων ουτε κι εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Μπρικια κολλαμε; Γενικα εγω ποτε δεν καταλαβα τη σημασια των Αρχαιων ως μαθημα στο σχολειο!


Και εγώ είχα αυτήν την απορία,αλλά τελικά το κατάλαβα.Υπάρχεις λαός χωρίς να γνωρίζει τον πολιτισμό του;Χωρίς να γνωρίζει τις αξίες και τις ιδέες(Ιστορία),τη γλώσσα και τη γραφή(Αρχαία);:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι πολύ βαρετά, τα νέαα είναι πάρα πολύ βαρετά. Τα νέα θέλουν ένα ξεσκόνισμα, τα αρχαία θέλουν να μάθεις στην γραμματική του οικονόμου απ'έξω. Αχ, αχ πραγματικά δεν ξέρω τι να διαλέξω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Τα αρχαία είναι πολύ βαρετά, τα νέαα είναι πάρα πολύ βαρετά. Τα νέα θέλουν ένα ξεσκόνισμα, τα αρχαία θέλουν να μάθεις στην γραμματική του οικονόμου απ'έξω. Αχ, αχ πραγματικά δεν ξέρω τι να διαλέξω!!!

Κανενα απο τα δυο....:P
Οπως εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine...erag

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδια η ελληνικη γλωσσα ειναι αρκετα βαρετη οπως και τα αρχαια !!! Δε νομιζω πωςς θα βρω ποτε ενδιαφερον σε αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
οι περισσοτεροι θεωρουν τα αρχαια βαρετα γτ απλα τα θεωρουν δυσκολα....δεν μπορουν να σκεφτουν ομως την πραγματικη αξια της γλωσσας,τον πολιτισμο που κρυβει πισω της.Μια γλωσσα που ξενοι μαθαινουν οι ιδιοι οι Ελληνες την αντιμετωπιζουν επιφανειακα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairo0lini

Νεοφερμένος

Η μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μου φαινονται πιο δυσκολα τα αρχαια ελληνικα αλλα μου αρεσουν εξισου και τα δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
τα ελληνικά ουσιαστικά προέρχονται από τα αρχαία...κατά τη γνώμη μου είναι και τα δύο εξίσου ενδιαφέροντα και έχουν την ίδια δυσκολία...αν αρχίζαμε και τα αρχαία από την πρώτη δημοτικού θα ζοριζόμασταν στην αρχή όπως με τα νέα αλλά το αποτέλεσμα θα ήταν ίδιο...απλά επείδη μας τα πασάρουν έτσι στο άκυρο στην 1η γυμνασίου θεωρούμε κατευθείαν ότι είναι άχρηστα κτλ και δεν προσπαθούμε καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos0405

Νεοφερμένος

Ο panos0405 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κοιτα φιλε εισαι μικρος ακομα για να σου πω τι ειναι καλυτερο και τι οχι εγω σπουδαζω φιλολογια και λατρευω τα αρχαια μεγαλωνοντας παντως μπορεις να δεις κατα που κλινεις περισσοτερο εντρυφωντας σε καθε ενα απ'τις δυο αυτους σναρπαστικους κλαδους της φιλολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mapa

Νεοφερμένος

Ο mapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
εμένα μου ερέσουν περισότερο τα αρχαία αν και με δυσκολεύουν!!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis drama

Νεοφερμένος

Ο giannis drama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Νεα ελληνικα :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Και τα δυο αλλά περισσότερο έκθεση:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine...erag

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και τα δυο αλλά περισσότερο έκθεση:no1:


Η εκθεση που κολλαει? αλλα και εμενα μου αρεσει περισσοτερο η εκθεση!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Εκθεση λεμε τη γλωσσα τα νεα δηλαδη!! Και εμενα μου αρεσουν πολυ οι εκθεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kWstaK1s -_^

Νεοφερμένος

Ο Kwnstantinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αρχαια, γιατι απλα σε βαζουν να σκεφτεσαι.... Η καθηγητρια μας, μας λεει πως στο εξωτερικο θα μαθαινουν Αρχαια Ελληνικα στα υψηλοβαθμα στελεχη γιατι ακονιζει το μυαλο.... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine...erag

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αρχαια, γιατι απλα σε βαζουν να σκεφτεσαι.... Η καθηγητρια μας, μας λεει πως στο εξωτερικο θα μαθαινουν Αρχαια Ελληνικα στα υψηλοβαθμα στελεχη γιατι ακονιζει το μυαλο.... ;)


Ναι , και εγω το εχω ακουσει καπου αυτο αλλα δεν θυμαμαι που !!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top