Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
Μου φαίνεται πως αυτή την την εβδομάδα, από το "λογιστικόν" μέρος της ψυχής έχω εισέλθει σε ένα άλλο, για το οποίο δεν γίνεται αναφορά πουθενά: το " βλακoειδές" :P

Βάλε "Χ" σε όλα.

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί το "εκάστου" δεν μπορεί να λειτουργήσει ως επιμεριστική παράθεση στο "τούτων";
Εν τέλει, αυτό θα έγραφα σε διαγώνισμα...

Μπορεί να λειτουργήσει. :)

Επιπλέον, προσέξτε ότι η διάκριση στο συντακτικό δεν αφορά ομοιόπτωτους-ετερόπτωτους προσδιορισμούς γενικά. Υπάρχουν οι ομοιόπτωτοι προσδιορισμοί αφενός και οι χρήσεις των πλαγίων πτώσεων αφετέρου. Επομένως, μία γενική, λόγου χάρη, σαφώς και μπορεί να προσδιορίσει ένα όνομα που βρίσκεται στην ίδια πτώση. 'Ήκουον του υιου του Περικλέους -συγχωρέστε με για τους τόνους :P-.
Θα μπορούσε λοιπόν στο παράδειγμα να σταθεί και η γενική διαιρετική -κατ' εμέ απλούστερη και εξίσου ακριβής-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί το είδος του λανθάνοντος και εξαρτημένου υποθετικού λόγου που σχηματίζουν οι αναφορικοϋποθετικές προτάσεις του αποσπάσματος: ἔπειτα νομιστέον οὐχ ὃς ἂν ὑμῖν ἢ μηδὲν ἢ μικρὰ προστάττῃ, τοῦτον ὀρθῶς λέγειν , ἀλλ’ ὃς ἂν τὸ χαρίζεσθαι παρείς, ἃ δεῖ καὶ δι’ ὧν παυσαίμεθ’ <ἂν> αἰσχύνην ὀφλισκάνοντες καὶ ζημιούμενοι, ταῦτα λέγῃ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στη δευτερεύουσα αυτή ἃ καὶ πρόχειρα καὶ ῥᾴδι’ ἐπελθεῖν ἐστιν μπορούμε να συντάξουμε ως εξής; --> ἃ = Υποκείμενο του ρήματος εστιν (αττική σύνταξη), ἐπελθεῖν = Κατηγορούμενο από το συνδετικό ρήμα εστίν και τα πρόχειρα + ῥᾴδι' = αιτιατικές του τρόπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στη δευτερεύουσα αυτή ἃ καὶ πρόχειρα καὶ ῥᾴδι’ ἐπελθεῖν ἐστιν μπορούμε να συντάξουμε ως εξής; --> ἃ = Υποκείμενο του ρήματος εστιν (αττική σύνταξη), ἐπελθεῖν = Κατηγορούμενο από το συνδετικό ρήμα εστίν και τα πρόχειρα + ῥᾴδι' = αιτιατικές του τρόπου?

μπορεί να πω και βλακεία...
Α= υποκείμενο του εστιν
πρόχειρα/ραδι' κατηγορούμενα μέσω του εστιν στο "α"
επελθείν=απαρέμφατο της αναφοράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
μπορεί να πω και βλακεία...
Α= υποκείμενο του εστιν
πρόχειρα/ραδι' κατηγορούμενα μέσω του εστιν στο "α"
επελθείν=απαρέμφατο της αναφοράς
Μήπως είναι πιο λογικό αυτό: πρόχειρα/ράδια εστίν = ρ (ως απρόσωπη έκφραση), επελθειν = υποκείμενο της απρόσωπης έκφρασης και το α = αντικείμενο του απαρεμφάτου επελθειν..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί το είδος του λανθάνοντος και εξαρτημένου υποθετικού λόγου που σχηματίζουν οι αναφορικοϋποθετικές προτάσεις του αποσπάσματος: ἔπειτα νομιστέον οὐχ ὃς ἂν ὑμῖν ἢ μηδὲν ἢ μικρὰ προστάττῃ, τοῦτον ὀρθῶς λέγειν , ἀλλ’ ὃς ἂν τὸ χαρίζεσθαι παρείς, ἃ δεῖ καὶ δι’ ὧν παυσαίμεθ’ <ἂν> αἰσχύνην ὀφλισκάνοντες καὶ ζημιούμενοι, ταῦτα λέγῃ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Υπόθεση->η αναφ./υποθ: ὃς ἂν ὑμῖν ἢ μηδὲν ἢ μικρὰ προστάττῃ. Απόδοση: νομιστέον εστί
Υπόθεση-->η αναφ./υποθ.: ὃς ἂν τὸ χαρίζεσθαι παρείς ταῦτα λέγῃ. Απόδοση: νομιστέον εστί
Και οι δυο λανθάνοντες υποθετικοί λόγοι εκφράζουν το προσδοκώμενο, γιατί έχουμε υπόθεση με υποτακτική (προστάττῃ-λέγῃ) και απόδοση ρηματικό επίθετο σε -τεος (νομιστέον εστί )

μπορεί να πω και βλακεία...
Α= υποκείμενο του εστιν
πρόχειρα/ραδι' κατηγορούμενα μέσω του εστιν στο "α"
επελθείν=απαρέμφατο της αναφοράς
θα συμφωνήσω.
Μήπως είναι πιο λογικό αυτό: πρόχειρα/ράδια εστίν = ρ (ως απρόσωπη έκφραση), επελθειν = υποκείμενο της απρόσωπης έκφρασης και το α = αντικείμενο του απαρεμφάτου επελθειν..?

Η απρόσωπη έκφραση πρέπει να είναι εστίν+ουδ ενικού αριθμού. ( π.χ πρόχειρον/ράδιον εστίν). Εξάλλου τα ρήματα που έχουν πρόθεση επί- συντάσσονται με αντικείμενο σε δοτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Οι δoτικές προσωπικές αφορούν ρήματα;
κοινώς,πού πηγαίνει το βελάκι;:P

Εχω μπερδευτει με δοτικες ως ετεροπτωτοι ονοματικοι προσδιορισμοι,επιρρηματικοι προσδιορισμοι ( τοπος κ.τλ.) και τις δοτικες προσωπικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Οι δoτικές προσωπικές αφορούν ρήματα;
κοινώς,πού πηγαίνει το βελάκι;:P

Εχω μπερδευτει με δοτικες ως ετεροπτωτοι ονοματικοι προσδιορισμοι,επιρρηματικοι προσδιορισμοι ( τοπος κ.τλ.) και τις δοτικες προσωπικες.

Οι δοτικές προσωπικές δεν νομίζω ότι πάνε κάπου. Απλά λες ότι είναι δοτική προσωπική από το ρήμα τάδε γιατί είναι συγκεκριμένα τα ρήματα που συντάσσονται με δοτική προσωπική ( πέρα των απρόσωπων εκφράσεων). Όπως και για τις κατηγορηματικές μετοχές, δεν θα πεις ότι η μετοχή είναι κατηγορηματική στο ρήμα ορώ, αλλά λόγω του ρήματος ορώ η τάδε μετοχή , θα πεις είναι κατηγορηματική.

Όσο για τις δοτικές που λειτουργούν ως επιρρηματικοί προσδιορισμοί, επειδή ακτιβώς είναι προσδιορισμοί θα πεις τον όρο που προσδιορίζουν, δηλαδή το ρήμα.
Ενώ για τις δοτικές που λειτουργούν ως ετεροπτωτοι ονοματικοι προσδιορισμοι δεν έχεις να μάθεις και πολλά. Υπάρχουν μόνο η δοτική αντικειμενική και η δοτική της αναφοράς που είναι δοτικές αντ./αναφ. στα ονόματα που συνοδεύουν/προσδιορίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Φιλοις ευτυχουσι και ατυχουσιν ο αυτος ισθι
εδω πέρα τί είναι το φίλοις;

δοτικη προσωπικη κτητική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Φιλοις ευτυχουσι και ατυχουσιν ο αυτος ισθι
εδω πέρα τί είναι το φίλοις;

δοτικη προσωπικη κτητική;

Εγώ απλή δοτική προσωπική θα έλεγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
κτητικη λογω του ισθι θα ελεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
και εγώ κτητική... :redface:

Όταν βρεις την λύση να μας την πεις γιατί έχω αγωνία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι δοτική προσωπική κτητική, αλλιώς έπρεπε να υπάρχει κι ένα αντικείμενο. Π.χ Εστι μοι χρηματα=εγω εχω χρηματα. Ίσως δοτική της αναφοράς :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pertamaxx

Νεοφερμένος

Ο pertamaxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια!:worry:
Όταν λέμε μια δευτερεύουσα πρόταση εκφέρεται π.χ με οριστική από που το καταλαβαίνουμε;;από το ρήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια!:worry:
Όταν λέμε μια δευτερεύουσα πρόταση εκφέρεται π.χ με οριστική από που το καταλαβαίνουμε;;από το ρήμα;

Ναι. Το ρήμα θα είναι σε οριστική. Στους υποθετικούς λόγους υπάρχουν ιδιομορφίες σχετικά με την εκφορά (στους εξαρτημένους και στον πλάγιο λόγο), τίποτα που να μην το γράφει η γραμματική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pertamaxx

Νεοφερμένος

Ο pertamaxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εγώ θα το'βαζα δοτική της κοινωνίας (/συνοδείας) στο ίσθι.
Με τη δοτική προσωπική κτητική δεν δηλώνεται ο κτήτορας παρά το κτήμα;

(=Ας είσαι -εσύ- ο ίδιος -μαζί- με φίλους που είναι ευτυχισμένοι και δυστυχισμένοι) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ θα το'βαζα δοτική της κοινωνίας (/συνοδείας) στο ίσθι.


Υπάρχει τέτοια δοτική; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μήπως εννοείς ηθική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top